Durerea unei pierderi de sarcina (8)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Lariana nu pot sa cred ca ai de gand sa faci asa ceva!!!!! E un copil dorit! Si e veke, veke kestia cu 2 ani de la cezariana!!!!!!
Pai Ilenei Marius i-au spus dr ca poate ramane dupa primul ciclu normal!!!!!!!!!! Cum poti sa tii cont de ce spun astia, daca noi suntem atatea care suntem in aceeasi situatie si dr nostri ne-au dat unda verde?
Si eu am multe curetaje la activ, deci uterul e slabit si tot mi-a dat voie dupa 6 luni!!!!!!!
Revin!


Poze Laura
Sa o ajutam pe Barbye

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:

Lariana ti-a facut eco sa vada cum este uterul?
Ce ti-a spus altceva in afara de conceptia invechita conform careia dupa 2 ani de la cezariana ai voie sa ramai iar ?
Poate sunt si alte probleme si din cauza asta trebuia sa mai astepti,nu stiu...
Cere si parerea altui medic!



Mirela









Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Ileana multumesc iubita pt felicitari! Daaaa suntem iar colege, dar tu nu te-ai inscris pe listuta mamicilor
Tin minte ca la sarcina trecuta m-a durut si pe mine capul f tare si mi-a trecut de la sine, in timp

Mirela multi pupici.


Poze Laura
Sa o ajutam pe Barbye

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

Bine v-am regasit dragele mele. Desi nu am apucat sa citesc totul din urma, am vazut ca au aparut proaspete viitoare mamicute. Sa dea Dumnezeu sa fie bine. Vreau sa va anunt ca si eu sunt de o saptamana mamica unui baietel frumos si scump pe care il iubesc mai mult decat as putea iubi pe altcineva vreodata. Bebe Rares mi-a umplut viata si mi-a redat speranta ca totul e posibil. Ma uit la el in fiecare zi si nu imi vine sa cred. Va doresc la toate sa simtiti cat de curand aceasta fericire.
Lariana, dr meu e un dr cu rare calitati de OM in primul rand, asa ca te-as sfatui sa ii dai un telefon si sa ii expui problema ta sa vezi ce zice. Cauta pe sit-ul lui nr de telefon. Este vorba de Dr Tutunaru. Din punctul meu de vedere nu exista un dr mai bun. Eu zic ca nu pierzi nimic daca mai ceri un sfat. Sit-ul este infertilitate.ro. Sper ac nu se considera ca fac reclama. Tocmai de aceea am scris fara www. Intelegi, da? Bafta multa si ai incredere ca va fi bine. Nu dispera.

O mamica implinita


Mamica lui Rares
http://pg.photos.yahoo.com/ph/tanima_i/album?.dir=/518fre2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:

Tanima felicitari! Sa va traiasca baietelul,sa fie sanatos si sa va aduca numai bucurii!
Asteptam sa pui pozici cu el!
Va



Mirela









Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

lariana, cu riscul sa te superi pe mine, nu-mi vine sa cred ca poti face asa ceva? chiar tu spui ca medicii nu au fost capabili la prima ta sarcina, si acuma? ii crezi, nu ti-au facut nici o analiza, nici un eco, nimic......si tu gata ai si luat decizia, pe cea simpla....cum spunea si Laura, ai atitea exemple pozitive ca se poate in jur, trezeste-te pina nu e prea tirziu si nu fa o prostie care te va durea toata viata....nu se poate, ti-ai dorit acest copil ca altfel te protejai, e drept ca eu nu am avut cezarian, dar am avut complicatii dupa chiuretaj...si le-am zis, pai mai faceti-mi unul ca sa fiti siguri ca e ok, si mi-a zis ca e contraindicat atit de aproape, ca risc sa nu mai am copii(ca la chiuretaj iti ia din peretii uterini..si oul nu se mai poate prinde), draga mea, nu te grabi cu decizia, mai cauta si alte pareri, si care e riscul sa-l duci pina la capat?nici macar atit nu ti-au spus....ce, ce daca-l lasi...si chestia cu 2 ani, e atit de absurd, ca nu-mi vine sa cred, dar ce scoala de medicina au facut ei?????in fine, sper ca nu te vei grabi in decizii, ca vei cauta un medic competent, si ia exemplele bune ce ti se dau in jur, ca de aia sintem aici nu?succes in luarea celei mai bune decizii.citez ce ai scris tu inainte sa afli Fetelor...... De pe 20 trebiuia sa-mi vina si pina acum nimic..... Mi- e frica sa sper si sa ma bucur ca poate nu e ce trebuie.Azi imi voi face testul desi nu am nici un simtom dureri de sini nimic doar beau multa apa.Va voi anunta rezultatul.`

della, si eu sint ptr schimbarea numelui subiectului, uite lista s-a marit de gravidute, arata atit de bine lista asta.....merci mult de urari, se pare ca am parte si la sarcina asta, ca si la Dominic de greturi mari, toata ziua......dar imi zic ca e semn bun...nu te speria ca nu scapati voi asa usor de mine...dupa ce imi confirma medicul ca totul e ok am sa ma pun si eu pe listuta linga Laura la odisee, dar cum spunea si ea, voi ramine in ambele parti.din pacate nenorociri continua sa se intimple, la lista de mamici unde eram eu(febr-ianuar 2007, michelle a aflat o veste oribila, saraca...trebuie sa faca intrerupere...)

lilirusu, imi pare tare rau de pierderea ta, cum spuneam se poate intimpla oricui, si acuma durerea e acuta, dar in timp vei gasi puterea sa mergi mai departe, e trist cu atit mai mult cu cit ai incercat de mult sa ramii....plingi si vorbeste cit mai mult te va ajuta. sanatate multa, sint alaturi de tine.

laura, ma bucur mult ptr tine c-ai fost la medic si ca totul e ok, ca aveam emotii ca e prea mic sa se vada ceva.

mirela, eu am facut multe eco transvaginale, nu sint deloc placute, cum spunea si Laura, trage un prezervativ peste un tub lung si pune ceva gel pe el ca sa alunece, si asa vede mai bine, mai ales cind sarcina e mica si nu o vede bine.....partea buna e ca nu tre sa bei apa deloc, din contra.....

ckristina, te felicit ptr sarcina, noi doua avem mai multe in comun, am fost la mamici de ianuarie-februarie 2007 impreuna, eu, am pierdut sarcina tot in iulie, dar la 12 saptamini, si acum sintem insarcinate amindoua, in aproape aceleasi saptamini(cred ca sint citeva zile, eu intru miine in 7 sapt), felicitari sintem din nou impreuna la odisee.

andreea, merci, stau binisor cu mutatul, mi-a fost f rau, dar ne simtim atit de bine in casa noua de nici nu pot spune in cuvinte, Dominic e atit de bine, ca ma tot intreaba de casa?la lista de la odisee, mai astept ca parca as vrea sa ma vada medicul inainte...
stai linistita, cum ii spuneam adelei, ca nu scapati voi de mine...

ileana, merci de subiect, ti-am mai spus ca si eu aveam migrene cu Dominic si-mi curgea des singe din nas, si a fost bine, cica e de la hormoni.sanatate ai mare grija de tine.

hai ca iar m-am intins dar n-am mai scris de mult, am sunat azi sa ma programez la medic, astept sa ma sune, in rest mi-e tare rau, cam tot timpul, mai ales cind ma misc, si mai ales dimineata si noaptea....am dureri de burta, si ma ustura taietura de la operatia de ovar, deja nu ma mai cuprind pantalonii peste burta, la picioare e ok, dar parca la burtik e mai greu sa-i inchid....in rest ma chiunui cit pot sa nu fac eforturi, incerc sa-l ridic pe dominic mai putin(e maricel are 17kg)....








Flavia +6, mama lui Dominic 17 mai 2004
http://community.webshots.com/user/pepsidominic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_1976 spune:

Lariana nu te mai potrivi tu doctorilor din Romania care au destul de putina experienta in asemenea cazuri.
Din pacate stiu ca nici un test nu poate sa-ti garanteze copil sanatos, avem aici pe forum exemplul unei mamici din Canada careia la morfologic nu i s-au depistat afectiuni grave la organele copilasului.

CUM SA PLEZNEASCA UTERUL daca vei face inca o cezariana???Se referea probabil la ruptura uterina care este 1% in cazul unei incizii cezariene facute pe orizontala.Si chiar in cel mai rau caz, dupa o singura operatie ruptura s-ar produce incomplet si nu ar fi pericol.Daca le-ai spune tu frumusel ca aici in Suedia pe mine ma incurajeaza sa nasc vaginal la doar 12 luni de la cezariana??!!

Sa stii ca depinde foarte mult de tesutul matern si de starea muschiului uterin dupa incizie care nu stiu daca la tine s-a evaluat dupa operatie.Altfel, cine nu te-a operat nu are dreptul sa vorbeasca nimic fiindca nu are de unde sa stie cit de gros sau de subtire emuschiul tau uterin.Asa sa le transmiti celor care se numesc doctori si te sfatuiesc sa renunti la sarcina.

Decizia pe care o vei lua va fi cu siguranta cea potrivita, dar nu-i mai asculta pe cei care isi dau cu parerea vrute si nevrute fara dovezi clare.Ma rog sa fiti indrumati pe calea cea buna!

Mariana 21+
mama de Monica, Matei si Markus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_1976 spune:

Tanima, felicitari pentru bebe! Sa va dea Dumnezeu tot ce va doriti si sa fiti o familie fericita mereu!


Ileana eu imi amintesc ca citisem pe undeva ca la inceputul sarcinii durerile de cap sint frecvent intilnite la unele gravidute.Totusi poate ca merita sa ii mai pisezi cu ele.

Mariana 21+
mama de Monica, Matei si Markus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:

Flavia chiar ma intrebam ce este cu tine!
Eram obisnuita cu postarile tale zilnice;ma bucur ca ai revenit. Mersi pentru informatiile privind eco transvaginala.
Imi pare rau ca ai parte de aceste neplaceri ale sarcinii dar o sa treaca si la final te asteapta o mare bucurie
Ai grija de tine si de bebe din burtica (si de Dominic,bineinteles ) si te asteptam cu vesti bune de la

Am citit despre Michelle! Mi-au dat lacrimile! Doamne...e nedrept! Si cu putin timp in urma se bucura pentru ca exista o sansa cat de mica.
Sa-i dea Dumnezeu putere sa mearga mai departe!



Mirela









Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea16 spune:

Laura, daca ai stii cum razbate bucuria din mesajele pe care le scrii… Iti doresc din tot sufletul sa ai parte de cea mai usoara sarcina!

Lariana, nici eu nu am facut cezariana, dar am o prietena care a nascut in mai putin de 2 ani de la prima cezariana, si se simte foarte bine. Fetele ti-au dat atatea exemple pozitive, incat cred ca ar fi mare pacat sa nu mergi si la alti doctori. Stiu ca ai zis ca nu vei mai scrie aici, dar sper din tot sufletul ca totusi sa intri sa citesti mesajele care iti sunt adresate. Nu te lasa doborata acum, sunt convinsa ca ai scris ca nu iti mai doresti alt copil, din cauza durerii si nu pentru ca ai gandi asa. Sunt multi doctori incompetenti, dar exista si medici inimosi, care stiu sa isi faca meseria. Sper din toata inima sa iei o decizie inteleapta!

Ileana, imi pare rau ca nu te simti asa bine. Dar, cum zic si celelalte fete, migrena e un simptom al sarcinii. Eu as zice sa mergi peste ei, la eco. Vorba Mirelei, doar nu te vor da afara.

Tanima, sa-ti traiasca baietelul!!!! Sa fie sanatos si sa va bucurati de el! Asteptam poze cu el.

Flavia, imi pare rau pentru greturi, Dar imediat trec primele trei luni si scapi de ele. De abia astept sa mergi la eco si sa vedem prima poza. Nu prea e bine sa il mai ridici pe Dominic, e destul de marisor, dar probabil ca ti-e greu sa nu o mai faci…

Fetelor, am si eu o intrebare. Pe 17 oct, seara, am avut o pata ffff mica de CM. Dupa aceea, pana a doua zi dupa amiaza (cand a venit ciclul mai abundent) nu a mai curs nimic. Eu acum ce zi consider ca ar fi prima de CM?

Va pup pe toate


Andreea

Mergi la inceput