Mamicilor,nu le rapiti copilaria!

Mamicilor,nu le rapiti copilaria! | Autor: alinas

Link direct la acest mesaj

Citesc aici in ultimul timp cazuri groaznice si cel mai tare ma doare cand ma gandesc la copilasii implicati.Citesc si mi se face rau fizic.Poate veti spune:"ah,ce stii tu?"Da,eu stiu pentru ca am trecut si eu prin asa ceva.Cazul Dianei(dianaintruder)m-a afectat cel mai tare,zile in sir aveam in minte iamginea copilului care se loveste singur,sau a acelui copilas care incepe sa tremure cand parintii se certau.

M-am gandit sa povestim din experienta noastra de fost copil abuzat(emotional,fizic etc)sau de mamica care a avut taria si curajul sa plece din acel mediu.Sa povestim ca sa stie acele mamici la ce cosmar isi expun copilasii.Sunt constienta ca acest subiect nu le va faca sa-l lase de a doua zi dar eu totusi sper si vreau ca ele sa fie informate.

Da,am fost un copil abuzat de mama,ca tata era mai mereu pasiv.Am luat bataie pentru orice,am suportat isterii si crize aproape zilnic.Am fost cuminte,silitoare,ce mai,exact ca la carte.Tin minte o serbare la gradi,mamam in loc sa ma felicite,m-a criticat:ca nu am stat nu stiu cum,ca aia,ca aialalta.Imi spunea ca daca iau nota proasta,ma bate in fata scolii asa ca odata cand am luat un 5 la dictare,am zic ca e 10 si cand a vazut in carnet,normal ca am luat bataie.expresii precum:eu te-am facut,eu te omor;ma bagati in mormant;plec in lume si nu ma mai intorc etc.Niciodata nu eram suficient de buna,ca de ce colegul a luat 10?Am ajuns sa mint ca sa fie multumita.Cand mi-am facut un prieten,bataie iar.A,dar cand am intrat prima la liceu,a putut sa se mandreasca.Nu tin minte sa-mi fi spus vreodata:te iubesc,sunt mandra de tine,wow esti asa frumoasa,desteapta.Am ajuns o fata speriata de bombe,foarte timida,fara incredere,"salbatica"dupa cum imi spunea ea mereu.

Eh,si asa l-am cunoscut pe tatal copiilor.Ma facea sa ma simt ca o regina,ma alinta.A fost bine pana cand au aparut baietii.Am fost facuta proasta,curva,animal,injurata,scuipata,lovita.Eram ca un animal haituit,mama normal zicea ca bine imi face,ca o merit.Voi mamicilor aflate in aceeasi situatie,vreti sa stiti cum am scapat,cine mi-a dat curajul si taria?COPIII MEI!E groaznic sa vina baiatul la tine sa te intrebe"mami,noi de ce nu plecam in alta casa?"E groaznic ca nu au voie copiii sa cante sau sa construim un cort din cearsaf pentru ca domnul vrea sa auda meciul.E groaznic cand copilul tau e facut prost si e groaznic sa-l vezi mereu suparat,frustrat si sati spuna ca el vrea un alt tata,un tata bun.Asta la aproape 3 anisori.

Cand l-am dat afara a plecat furand banii de lapte.Nu a mai sunat si copiii nu mai intreaba de el.Daca pe cel amre il intreba cineva daca isi vrea tatal inapoi,se supara foarte tare,nu mai vroia sa auda de el.Acuma avem liniste si e asa de bine.M-am luptat cu inima pentru ca il iubeam enorm dar pentru copiii sufeream si mai mult.M-am gandit la ei,nu vroiam ca peste ani sa devina si ei la fel cu sotiile lor,nu vroiam ca peste ani sa ma injure si sa ma trateze cu lipsa de respect pentru ca asa au vazut la tata.Vorbim despre orice,desenam,gatim,mergem cu rolele,radem mult si ne pupam.Mereu ii incurajez,mereu le spun cat de mult ii iubesc.Pentru ca,nu-i asa?,de noi depinde copilaria lor.Hai sa le oferim o copilarie frumoasa.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nora spune:

Alina, !

Toti avem de invatat din greseli, cu atat mai mult greselile parintilor nostrii. Eu nu am trait drame in copilarie, Slava Domnului, am avut o copilarie fericita, dar imi amintesc de mama ca niciodata nu era foarte multumita de noi (de mine si de sora mea). Intotdeauna se gasea fetita unei vecine sau a unei colege care isi facea curatenie mai bine in camera, care era mai politicoasa cu parintii, etc, etc. Asa e mama, nici acum nu-i prea multumita, nu am ce-i face. Doar ca ma straduiesc sa-i laud mai mult pe copiii mei, sa fiu mai inteleapta si sa ma bucur mai mult in fiecare zi! Sper, astfel, ca micutii mei vor creste avand incredere in ei si ca vor deveni oameni puternici si fericiti. Sper, caci numai Dumnezeu stie!

Nora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Ca de obicei, sunt trist sa citesc inca o drama; parca sunt din ce in ce mai dese.
Copiii sunt principalii "beneficiari" ai acestor situatii; iar noi, din dorinta de a le diminua suferinta, avem tendinta de a exagera. Atentie marita pentru mame, cele care cad cel mai adesea in pacat.
PS.: desi m-a inspirat subiectul alinei, ce am scris nu are legatura cu ea.


poze multe cu noi
Ana a implinit un an
Vara lui 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyssa spune:

Stii, subiectul ala "abuzul Domestic" pentru tine l-am deschis atunci cind ai venit si ne-ai povestit prin ce treci. Tot asa, nu am putut dormi noaptea gindindu-ma la ceea ce ai scris atunci. Mi-era rau fizic si atunci am scris cite ceva care sa iti fie de ajutor tie si altor fete in situatia ta. Am zis atunci ca daca se va schimba viata unei femei in bine, ar fi nemaipomenit!

Ma bucur ca ai luat decizia buna atunci! Ti-am spus ca viata ta se va schimba, va fi mai aglomerata, mai obositoare dar si mai linistita, va fi alta si asta va fi bine. Si uite ca acum esti in stare sa rizi si sa te bucuri de o zi frumoasa impreuna cu baietii tai in loc sa stai plina de nervi si de frica, plingind si sperind ca el se va schimba. Ma bucur pentru baietii tai ca acum au o mama linistita care ii creste frumos, care le da atentie si iubire!

Stiu ca ti-a fost greu, si mie mi-a fost greu. Dar stiu ca nu as schimba nimic din viata mea acum. Stiu ca am luat decizia corecta, o vad in ochii fetelor mele, in felul cum umbla, cum se comporta, cum vorbesc, sigure pe ele, linistite, vesele!

Da, copiii nosti au numai o singura copilarie! Nu trebuie stricata pe vise si sperante desarte ca cel de linga noi va deveni iubitor si blind. Feriti-va copiii de violenta, ei sint prioritatea noastra.

Ma bucur din suflet ca esti bine si ca baietii tai sint linistiti!

Alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aamu spune:

Am fost abuzata si de mama si de tata. Si nu numai in copilarie, ci si mult mai tirziu. Am mai scris si pe la alte subiecte despre asta, nu vreau sa va plictisesc.
Imi sint atit de cunoscute crizele si isteriile zilnice Si bataia pentru nimicuri (in fata scolii, in fata facultatii, pe strada si bineinteles acasa)si faptul ca n-am reusit sa-i multumesc niciodata (si nu voi reusi orice as face).

Sint la fel ca tine, alinas: timida, fara incredere, oarecum salbatica, rece la suprafata (noroc, ca unii INCA mai au rabdare sa ma cunoasca mai bine). Ma mir cum de am curaj sa postez din cind in cind pe forum.
Sint putin mai bine decit acum 10 ani, dar bine cu adevarat n-o sa fiu niciodata.

Si acum sint intr-o casnicie care, daca n-am curajul sa ies din ea, o sa ma doboare (n-m fost in stare sa ma leg decat de un abuzator, care sa continue ce-au inceput ai mei).
Si forta simt ca n-am acum.. Cred ca mai intai trebuie sa-mi fac curaj sa merg la psihiatru..

Daca as putea, m-as muta pe Luna..

E atat de important pentru copii (si viitori adulti) sa fie incurajati, iubiti (si sa li se arate asta), pupati, mangaiati, sa fie invatati sa rida, sa aiba incredere in ei insisi.
Trebuie sa fie siguri ca iubirea parintilor e neconditionata si orice s-ar intimpla, la ei gasesc un umar sa plinga si o mangaiere.

Altfel..e tare greu singur pe lume..

Imi cer scuze daca n-am fost coerenta. Sint tare suparata, ma doare inima la propriu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue eyes spune:

Ma alatur voua, celor din cercul vicios al abuzurilor. Da, de multe ori se alege inconstient ceea ce s-a invatat in copilarie, leziunile fizice si psihice apartinand acelui cadru de viata. Eu am avut curajul sa-mi iau puii si sa plec dintr-o atmosfera gri si sa invatam impreuna ce inseamna linistea, iubirea, mangaierile, rasetele, joaca, facutul cortului in mijlocul casei si vom invata si altele. Copiii trebuie sa fie lasati sa fie copii!
Aamu, tu traiesti in negura noptii. Dimineata va veni, dar numai daca vei deschide ochii. Eu am prins curaj sa ies din negura cu ajutorul unei psihoterapeute care m-a ajutat sa-mi vin singura in ajutor.

O relatie sanatoasa are la baza: schimbul intelectual, apropierea emotionala si sexualitatea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aamu spune:

quote:
Originally posted by blue eyes


Aamu, tu traiesti in negura noptii. Dimineata va veni, dar numai daca vei deschide ochii. Eu am prins curaj sa ies din negura cu ajutorul unei psihoterapeute care m-a ajutat sa-mi vin singura in ajutor.

O relatie sanatoasa are la baza: schimbul intelectual, apropierea emotionala si sexualitatea.



O sa fac acelasi lucru (psihoterapie) ca sa prind curaj, altfel n-am nici o sansa. E prea neagra noaptea si prea lunga (incepe si la propriu sa fie intuneric aici) si dimineata prea departe..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

uf, ce greu trebuie sa fie: cind viata ta se face praf, sa fii acolo, calma, blinda si fericita, si sa-ti privesti copiii in ochi ca si cum nu s-ar fi intimplat nimic.
Pentru ca ei nu trebuie sa stie.

si aici ma gindesc cumva la maica-mea, care stia ca mai am de trait foarte putin timp (tot timpul mi s-a dat "putin timp", inca de la nastere).
Si, totusi, ridea cu mine, ne jucam , tzopaiam, era extrem de vesela - imi dadea incredere si niciodata nu m-a lasat sa simt vreun nor negru.
Am aflat mult mai tirziu.
Cind deja trecuse "copilaria mica".

Ciudat, taica-meu nu prea putea juca teatrul asta.
Ii citeam disperarea in priviri, de multe ori,
Dar maica-mii, nu.

Precedentul asta ma sperie.
Si ma intreb de mutle ori daca as fi in stare sa fac acelasi lucru. Sa ma dedublez perfect.
Si sa "emit" doar ce trebuie sa emit.
Daca as putea.
Fie si pentru copilul meu.
Nu stiu...

Nu stiu daca sint atit de tare. Nu cred.

Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyelana spune:

Ma doare sufletul cand aud astfel de povesti de viata. Eu am avut sansa sa cresc alaturi de parinti care m-au iubit si m-au incurajat mereu. Mami imi spunea tot timpul cand eram pusa in fata unui exam greu sau a unei alegeri dificile ca orice voi face raman tot copilul ei si ma va iubi mereu.

As vrea ca toti copii sa aiba parte de copilarii fericite si in liniste.

Pupici la toate.
Daniela

Dumnezeu sa ne ajute la toti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianai spune:

Acest subiect ar trebui sa stea pe prima pagini. Asa incat sa-l citeasca toate femeile abuzate. Sa vada unde poate ajunge copii lor.

WARNING: I have an attitude and I know how to use it!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Subiectul acesta ma rascoleste destul de mult... Amintiri...
Nicoleta

Mergi la inceput