Copii din 1996 (8)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

quote:
Originally posted by mihaela_s

dana, si io mi-s veche pe-aici! ...Sanca, daca ai timp, poate recuperezi lista si o asezi la loc de frunte .




Misiune indeplinita. Noi, cei mai activi la subiect am pus in rosu. Ma batea gandul sa fac putina curatenie si sa scot membrii care nu posteaza aici. Voi ce ziceti?
Dana si Miki, daca aveti timp si daca vreti, postati ziua nasterii a Andreilor vostrii sa o pun la loc de cinste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikimihaescu spune:

Buna ziua tuturor! Cre sunteti Mihaele si Gabriele, LA MULTI ANI!!

Andreiul meu e nascut la 26 iulie 1996, iar Luca e pe 30 nov (de sf Andrei, hehe)2001.

Hai ca scriu mai tarziu, acum fac un tur de onoare al casei sa fie frumos macar de ziua mea, nu?

Miki, mami de Andrei (1996) si Luca (2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Buna dimineata!

Si de la mine "La multi ani" tuturor celor care poarta numele sfintilor de astazi,(din pacte eu nu o stiu decit pe Miki),sa fie sanatosi si fericiti si tot ce-i mai bun in lume !

Pe mine ma doare rau tare capul( e durere de aia de nu trece cu nimic)!

SANCA,Andrei e nascut pe 2 decembrie 1995.Asa ca eu cam intru in perioada pregatirilor,merg simbata sau duminica intr-un loc de joaca pentru copii sa vedem care-i treaba ca acolo cred ca ii vom tine ziua!Ma gindesc ce aperitive si sandwiciuri sa le pregatesc,astept si idei de la voi!

ANA,partial stiam si eu povestea cu dacii,oricum multumesc ca mi-ai amintit-o!Pe 25 nov. vine tatal meu si imi aduce si manualele de clasa a IV a din tara.Manualele mi le-a procurat ex-soacra mea(nu cred ca v-am spus vreo data dar eu sunt nora cu trei soacre ) asa ca am sa vad si eu ce invata copilasii vostri!

Eu ma innebunesc singura pentru ca sunt total nemultumita de scoala germana,dar nu am ce face si cred ca ar trebui sa ma calmez singura.Andrei face exact ce face toata "turma" iar eu trebuie sa ma obisnuiesc sa iau lucrurile ca atare!

La party-ul de luni ,copilul s-a simtit bine i-a placut s-a tinut la un acvariu si a fost foarte incintat de pestii si animalele marine vazute!

BRENDA,am vazut parca pe listuta ca nu am avut timp s-a studiez prea bine ca ai nostri copii sunt cei mai mari(adica de ``95)

Fetelor o zi buna va urez sa va distrati frumos,iar eu sper sa-mi treaca totusi timpita asta de durere de cap!


Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

La multi ani tuturor Mihaelelor de aici.

avem carnet de note!!!! L-a, primit aseara cu notele lui Elliot. La matematica are 89.6 ca daca aveam peste 90 de puncte, era prea frumos... La scris - spelling - are 72 parca, foarte slab. Am stat si am discutat notele cu el aseara. I-am cerut sa-mi arate cuvintele de saptamana asta si daca le-a studiat. DA, el era deja expert. OK, atunci, adu cartea. A adus cartea, ne-am uitat peste lectie. OK, studiaza. 2 minute mai tarziu, ca a terminat. I-a dat tac'su test si din 10 cuvinte, numa 4 le-a scris corect. Eu una nu vad importanta la spelling, mai ales cand avem spellcheck. . . Binenteles ca nu i-am zis nimic, si cateva exercitii de memorare, nu are ce sa-i strice.

Dana, eu zic ca te complici cu sandwich-uri si aperitive. Eu zic ca s-ar bucura mai mult copii de pizza. Ai mei sant plictisiti de sandwichuri, ca asta au zi de zi la scoala.

Eu am renuntat sa mai aduc manualele din Ro pentru ei. Am numai 2-3 culegeri de matematica si atat. Gramatica si limba romana nu stiu cum sa-i incurajez la studiat, ca sant incapatanati si nu vor si pace.

Nu pot sta prea mult ca am gatul intepenit astazi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Multumesc fetelor!
si pentru tiza mea miki, sa traiesti fericita alaturi de baietii tai!!! Si pentru toti si toate ce poarta aceste nume de sfinti!!!

Ai mai dana, ca ma stii si pe mine! Uite, dau de baut, asa e bine? ?

Noi ne pregatim pe petrecerea Dianei, mai nu-mi vine sa cred ca face fata mea cea mare 10 ani!!! Cum au trecut? nu stiu...repede...
Aseara facea lista de invitati, lista de cumparaturi pentru ziua ei, lista de cadouri...ei, emotii...
Din pacate, desi Diana a vrut sa invite toata clasa, n-am gasit nicaieri in orasul asta amarat un loc unde sa se tina zile pentru copii, asa in mod organizat, sa se ocupe cineva de ei si sa-i distreze...asa ca ramane tot "casuta" noastra de 2 camere, cumva vom rezista...
Petrecerea va fi abia sambata, pe 18 nov., dar Diana m-a innebunit dela la cap cu ce si cum va fi...asa ca am inceput planurile.

Diana face la scoala lectiile de geografie si de istorie cu eleve de la liceul pedagogic, chiar azi a avut si a venit acasa foarte incantata de ce lectie frumoasa a tinut una din fete la istorie, cu muzica greceasca(au invatat despre grecia) si cu povestiri pe placul lor. Sambata asta iar se sarbatoreste la scoala Dianei Sf. Martin, e un sfant sarbatorit de nemti, iar la noi in oras sunt multi svabi care au preluat sarbatoarea-se merge prin oras cu felinarele aprinse, pana la biserica evanghelica si acolo se ia parte la o slujba micuta si copiii canta cantece. E tare frumos, am participat in fiecare an si noi parintii alaturi de copii...insa anul acesta nu voi putea, am ore la cursul foto pe care l-am inceput de 3 saptamani si nu pot lipsi...tare rau imi pare :(((.

Ok, va pup!

Mihaela si fetele mele

www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina ,calatorii,1,2,3,4

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikimihaescu spune:

Buna dimineata fetelor cochetelor!

Am trecut si de ziua asta, aseara am iesit cu sotiorul meu si cu niste prieteni dragi la o carciumioara gasita pe net. La inceput am fost cam deceptionata, normal ca pe net arata cu totul altfel decat in relaitate, dar intr-un final a fost ok. Macar muzica discreta, nu era aglomeratie, mancare destul de buna. Am mai iesit si noi din rutina zilnica.

Ana, multzam fain de povestirea cu dacii.

Sanca, frumoasa listuta, multumim ca ne-ai trecut acolo. Bafta cu spellingul, noi ne chinuim rau la engleza, Andreiu le scrie cum le aude, la tabla uneori nu vede bine si vine cu niste chestii aiurea. De ex, au avut despre casa si cum se numesc obiectele, mobilele. Si vine cu cuvantul "snower". Mi-am stors creierii ce poate fi, am cautat in toate dictionarele si nimic. Am sunat la un coleg si bineinteles ca era "shower"

Tiza, sa-ti traiasca fata mare, las ca iti mai urez io atunci.
Misto ca fac lectii frumoase de istorie. Si noi suntem la "Grecia Antica". Si are de citit ceva din "Legendele Olimpului" (mama ce mi-a placut mie cartea asta)

Acum citeste niste prostii de povesti gen "Mogaldea" de de Alexandru Vlahutza si trebuie sa faca rezumat. In viata mea nu am auzit asa ceva, de unde a scris si Vlahuta asta povestiri pentru copii?


Aaaa, si veste mare: de ieri mergem la baschet. Antrenoarea cica face si grupa de pici, asa ca poate il marit si pe Luca si nu mai am probleme unde sa il las in timp ce Andreiu bate mingea.

Hai ca umplu pagina, va pup pe toate.





Miki, mami de Andrei (1996) si Luca (2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Buna fetelor!

Intru repede sa va salut ca azi nu am timp,merg la servici!
SANCA,multumim ca ne-ai trecut pe listuta,si uite asa vad eu ca eu si BRENDA suntem in capul ei!
MIKI,imi pare bine ca v-ati distrat aseara,chiar avem nevoie din cind in cind de asa ceva!
MIHAELA,eu fac ce fac si dau cu "bita-n balta" in privinta ta,dar te rog crede-ma ca nu e nimic intentionat!
Oricum merci mult de bauturica,cred ca m-am infruptat cam mult ca azi iar ma doare capul!
ANA succes la cursuri!


V-am pupat!

dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

La multi ani! Pt.Miki si toate fetele,Mihaele sau Gabriele!
Cu intarziere,dar....mii de scuze....

Ana,m-am amuzat teribil cu treaba cu iarba.Cind o s-o auzi sa-mi zici si mie....

BRENDA

Un fulg pentru seara de Craciun

COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Azi merg la scoala baietilor, sedinta cu profesorul lui Elliot.
Am inceput sa ne ocupam mai cu seriozitate de spelling. Il testez in masina, in drum spre scoala, cuvinte de genul: "fatigue" si "hospitality" - si multe altele care nu se lipesc de el de fel. I-am zis ca daca ma lasa sa-l invat romaneste ca lumea, ii era mai usor acuma. Cine stie, poate incepem iara, mai serios de data asta.
Miki, mi-a placut faza cu snower si shower.
Ana, cum mai merge cu scolitul?

Aseara, eram in dormitor, citeam (Cartarescu pentru prima oara). Elliot care trebuia sa doarma, isi vorbea. Ce-si spunea el in intunericul camerei lui, numa el stie. Auzeam franturi. La un moment dat ii strig "Mai Elliot, ce naiba..." Pauza si liniste. Cu o voce sfioasa, "mama, Naiba, what does it mean??"
v-am zis eu am inceput iara cu el romana 101....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikimihaescu spune:

Neatza lume!

Sanca, ce facusi la scoala? Ce au zis profii? Si, spropo, iti place Cartarescu? Eu recunosc sincer nu i-am dat de gust. In schimb imi place Plesu.

Andreiu e intr-un extaz cu baschetul, numai depre asta vorbeste, sa vad cat il tine.
Acum avea de scris la educatie civica care sunt calitatile morale ale unui lider de clasa si el a scris: sa nu fie agitat.
E vineri si are omu un chef de lectii cum am eu de spalat rufe manual. Nu va speriati, era doar un exemplu, nu mai spal manual de cativa ani.

Va pup pe toate!

Miki, mami de Andrei (1996) si Luca (2001)

Mergi la inceput