Copii din 1996 (8)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Buna dimineata!

Sunt pe fuga ca de obicei,dar nu puteam sa nu intru sa nu va multumesc de urari!
Petrecere reusita,copii fericiti,sarbatorit in extaz la vederea cadoului!
Mami super-obosita ca de a stat in bucatarie ca nebuna!rezultatul-intors acasa cu trei sferturi din mincare!

Am sa revin cu detalii!
O saptamina minunata tuturor!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Saluti dragelor,

May,da' ce harnicute ati fost la scris...
Anca draga...pai da,tot pe cararile patriei si in weekendul asta...am tras o fuga la Medias,acasa la tatal lui Marius,cale de 300 si ceva de km numai dus....sa lasam hartiile pentru inmatriculat Toyo...si sa ne si plimbam,evident...Dementi sunt pe toate drumurile...asa ca m-am consolat ca i-am facut eu buba si nu altii.Azi o ducem la revizia de 1000km si o lasam si la "cosmeticizat"...Cu navigatia...uf!bine ca nu mai avem asa multi bani,ca cine stie ce ar mai fi cumparat al meu barbat...Saracii americani:capete patrate mai au...m-ai dat gata cu povestea cu pireul si coacazele...Cu ocazia asta multumesc si eu la DD ca nu am capete d-astea patrate in casa,ca le dadeam in gura ca la hotii de cai...Ce batuti in cap!Cum merge traducerea?
Mqqm....diminutivul furculita e de la furcula....?!Asta da....explicatiune...Ce te-a necajit la interviu?Ce nu le convine alora?Mai da-i la spate...ca nimeni nu se naste Einstein...
Dana,LA MULTI ANI,baiatului tau!Cu oleaca intarziere ii doresc numai bine si implinirea dorintelor!
Brenda,tu ce mai faci?Ce mai face Diana?Cum merge cu dansul?
Mihaela....ce fac fetele?Voi ce mai faceti?Plecati undeva de Craciun sau de Anul Nou?
Andra,ce mai fac Robert si Maria?Bebe din burtik creste?E bine?Tu cum te mai simti?
Alma....voi ce mai faceti?Cum e Diana ta?
Mirela68....voi?Cum va mai merge...?

Va doresc tuturor o saptamana cat mai buna si sa auzim numai de bine!Bafta adolescentilor la scoala!



Ana-Maria,mami deAlex&Luana si
Ea e TOYO...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Dana, sa-ti traiasca feciorul. La multi ani Andrei!!!

MQQM, fa ce fa si reprogrameaza-te la dinti, ca nu e bine sa astepti prea mult.

Ana, pai a-ti condus, nu gluma. Daca as avea si eu asa o masina frumusica, numa cu fundul la volan as sta.... I-ati schimbat primul ulei?

Elliot a avut grija week-end-ul asta sa-mi mai scoata ceva peri albi, ca sa pot sa-mi justific banii care o sa-i las la coafor pe vopstit.... Parca nu-i scapa nici o ocazie...
Duminica dupa amiaza se apuca de temele pentru azi. Avea de analizat 3 poezii. Nu mare lucru, sa scrie 2 propozitii despre fiecare poezie citita... Poezii de Henry Wadsworth Lonfellow. Si-a ales Paul Revere's Ride, The Village Blacksmith si Snow-Flakes. Mi-a venit sa plang cand am vazut ce a scris despre fiecare poezie. Nici macar nu incearca.... E ca si cum ar scrie despre "Luceafarul" ca luna e sus pe cer si o fata sta si o contempleaza. Asa ca ieri dupa amiaza am facut comentarii poetice.
Si el se certa cu noi ca i s-a zis sa scrie numa 2 propozitii. Cum sa scrii despre ce e vorba intr-o poezie in numai 2 propozitii??
Visez eu sau aiureaza profesorul lor?

Romana am pus-o deoparte din lipsa de timp, ne-am batut capul cu altele...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Weekendul asta a fost recitalul de iarna la pian (la d-na in basement=un fel de subsol locuibil, pt cine nu stie). Au fost o gramaduta de parinti si vreo 20 de mici pianisti, a fost super! Cel mai mult imi plac aia micuti la vreo 5 ani, unii sunt curajosi si seriosi, altii vin de 3 ori la pian se dau cu capul de el, se scarpina de 2 ori si se apleaca sa culeaga aplauzele dupa care fug pe usa fara sa cante spre disperarea parintilor si profesoarei.

Maine seara vine Mos Niculae, nu? Am fost la cumparaturi, dar m-am irosit aiurea. Am dat iama in H&M si American Eagle si le-am luat cate un brat de haine fiecaruia. Si atat. Le-am zis ca e in contul mosului, dar totusi maine merg sa iau ceva nimicuri.

Cu fiu-meu cam asa sta treaba in mare, repetata de toti profii cu anumite variatiuni: inteligent baiat, dar lenes, are potential dar nu si-l foloseste, e un fluturas social si e uituc. Pai daca nici la "aquatics" n-a luat decat 85% cand el e in echipa de inot a liceului si inoata la nivel provincial. De ce? Pai pt ca isi uita echipamentul si la fiecare uitatura ii lua din nota. A promis ca se schimba acum (a cata oara), sa vedem... E un copil tare bun... Inca mai sper ca-l pocneste in cap o revelatie intr-o buna zi.

Am vrut sa iau bradutul maine, dar mai asteptam o saptamana sa vina mama si sa participe si ea la activitate. Cu toate ca pe-afara am sa-i trimit pe barbati maine la impodobit. Voi? Cum stati cu cumparaturile si cu aranjatul?


www.myspace.com/mqqm" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikimihaescu spune:

Salutare fetelor!

Ne-am serbat si noi, am implinit 5 ani. Sarbatoritul a fost uimit de tort, in forma de teren de fotbal cu jucatori si porti.

La multi ani baietelului tau Dana, ai flacau mare acum.

Acum mai avem ziua lui tati pe 13 si incepe vacanta. O sa stam in oras dar o sa colindam patinoarele, ca am auzit ca pregatesc mai multe anul asta, unul imens in Cismigiu.

Miki, mami de Andrei (1996) si Luca (2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

LA MULTI ANI DE SFANTUL NICOLAE!

Anca,pai am facut multi km si imi si place sa sofez,sa ma plimb,sa vad,sa colind...chiar daca dupa un timp merg pe pilot automat,dar n-are a face...E fain!Intradevar e o masina ascultatoare si care merge bine...si uite ca astea doua zile cat a stat in service,poate ai sa razi de mine,dar cu mana pe inima iti spun ca mi-a lipsit si mi-a fost dor de ea...Inca nu i-a schimbat uleiul,abia are 1000 si aproape 200 de km facuti,iar primul schimb de ulei se face la 15oookm parcursi,cand e si prima revizie tehnica...Acum,la 1000km ,a fost o revizie vizuala,s-a uitat din exterior la ea si atat....cica asa se face la Toyota...spun si eu ce ne-au zis aia.Chestia cu spusul in 2 cuvinte despre ce e vorba intr-o poezie cred ca a fost un enunt retoric din partea profesorului,adica o exprimare doar,in sensul ca sa scrie maxim o pagina,un fel de rezumat.Eu nu cred ca in doua cuvinte poti exprima imboldul poetic din poezie...Si nu te mai enerva atata,Anca draga....te inteleg,eu deja cred ca ar trebui sa cumpar vreo 2-3 tuburi de vopsea ca sa imi acopar firele albe de par...
Mqqm,pai cred ca e ca o regula generala cu baietii astia ai nostri:branza buna in burduf de caine...Cu preagtirile eu nu ma agit,ieri am cumparat pe fuga ceva de pus in papuci si gata...aseara am pus si a fost tare dragut dimineata cu copilasii...De Craciun mai am o tura de cumparaturi si gata,dar prea tare nu ma agit....
Miki,pai sa va distrati frumos de ziua sotului si ii spun de acum "La Multi ani"! fericiti si multa sanatate si fericire!S-au deschis deja patinoarele?

Sa va spun ce am patit noi aseara:ajung eu acasa si balbaindu-se, imi spune Alexandru ca doamna ar vrea sa vina pe la noi,cand sunt si eu si Marius acasa,sa stea de vorba cu noi.Am inlemnit si am intrebat copil' ce a facut,sa nu ne ia doamna prin surprindere...Iar s-a balbait...in fine,ulterior am aflat ca doamna ii spusese de acum doua saptamani in urma ca vrea sa vina la noi,dar Alex s-a facut ca ploua si cand doamna i-a zis iar ieri la scoala,a motivat ca i-a fost teama si s-a gandit ca poate doamna uita....Bun!Si o sun pe doamna si o invit la noi si vine ea si ne spune ca Alex s-a inhaitat cu unul din colegii lui,Sergiu,care e un copil cu bani,care are o atitudine de sictir total fata de scoala,care l-a corupt si pe Alex,astfel incat Alex al meu rade si comenteaza la greu in timpul orelor,nu este deloc atent,nu mai participa la ore,sa raspunda si sa puna intrebari,ca isi bate joc de alti colegi,ca scrie foarte urat si a inceput sa ia note mici....Uf!,va spun ca de se crapa pamantul sub mine intram fericita acolo....Concluzia:Alex e un copil destept,inteligent,dar influentat negativ de acest coleg...cu care s-a imprietenit si care isi bate joc ,efectiv,de Alexandru.Doamna ne-a zis ca a incercat sa vorbeasca cu Alex si sa ii explice,dar nu prea a avut succesul dorit,Alex nu a bagat-o in seama si a continuat sa ridiculizeze orele,pe doamna si colegii,impreuna cu acest nesimtit...Ca deja nu este cel mai bun din clasa,ne-a zis doamna invatatoare,ca l-au intrecut colegi la care nu s-ar fi asteptat sa rasara asa cu invatatura si sa il intreaca pe Alex....Am intrebat-o pe doamna cum putem rezolva probema asta si dupa vreo 2 ore de discutii cu ea si cu Marius am ajuns la concluzia ca cea mai buna metoda este sa il altoiasca la nota pe domnu' Alex,acolo unde il doare mai tare si la nota la purtare.Marius i-a zis lui Alex ca sa-l fereasca sfantu' sa ii vina cu nota mica la materiile importante....ca isi face bagajul si se muta la Sergiu,colegul lui...Asa ca i-am interzis sa mai vorbeasca cu Sergiu,i-am impus sa inceteze aceasta prietenie si i-am pus in vedere ca atat timp cat e in grija mea....eu ii pot alege prietenii.Imi pare rau ca a trebuit sa ma impun asa fata de el,dar deja e rusinos ce s-a intamplat aseara...Doamna e o femeie cu un suflet imens...ea nu a venit sa il parasca,ii era rusine sa ne spuna si nu stia cum sa inceapa discutia astfel incat noi sa nu intelegem gresit si sa nu certam copilu'...Insa a fost de acord cu metoda noastra si am hotarat ca ultima solutie e sa-l altoiasca pe musiu Alex la note si sa ii dea de scris suplimentar peste temele de scoala,sa aiba omu' de lucru si sa nu se mai gandeasca la tampenii....Cam asta e pe scurt cu patania noastra....Poate daca ati avut rabdare sa cititi...spuneti-mi si parerile voastre despre treaba asta,poate v-ati izbit de astfel de probleme.Voi cum vedeti o solutie la treaba asta?Ceva idei?

Sa aveti o zi buna si sa auzim de bine!Pupici!

Ana-Maria,mami deAlex&Luana si
Ea e TOYO...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikimihaescu spune:

Ana, te inteleg perfect. Si mie mi-e groaza de prieteni din astia. A avut si Andrei unul si, coincidenta, tot Sergiu il chema.
Noi nu avem noroc de o doamn asa serioasa ca a voastra, a noastra nu se implica absolut deloc. Problema s-a rezolvat de la sine, a plecat Sergiu de la scoala asta ca nu le-a convenit parintilor programul de dupa masa.

Pe mine ma enerveaza parintii care imediat cum dau de o problema isi muta copiii in alta parte. In cazul lui Sergiu m-am bucurat insa.
Acum inainte de clasa a 5-a aud deja ca unii vor sa isi transfere odraslele ca au auzit d eniste profesori minune la alte scoli. Credeti ca merita? Sau e de preferat continuitatea, mediul cu care e deja obisnuit?

Miki, mami de Andrei (1996) si Luca (2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Miki,ma bucur ca esti in asentimentul meu si ca ma intelegi....Beleaua e ca Sergiu asta nu se va muta la alta scoala(sau poate da Dumnezeu o minune si il muta ma-sa la vreun prof minune,vorba ta)si probabil ca pana in a 8-a vor fi colegi.Oricum am avut inca o discutie cu Alexandru si chiar si mai devreme,telefonic si i-am spus iar sa rupa orice legatura cu acest copil.Inca Alex a completat ca da,stie ca din cauza lui Sergiu asta are de pierdut.Ma rog sa realizeze cu adevarat importanta acestor lucruri....si i-am spus sa ii spuna azi doamnei sa il mute de langa Sergiu si sa ii spuna copilului ala,daca il sacaie,sa il lase in pace si sa se puna cu burta pe carte ca nu-i de joaca.
Cat priveste despre ce ai scris cu mutatul la alta scoala...eu nu sunt de acord sa il mut pe Alex din varii motive la alta scoala.Stau si ma gandesc bine ca si de am avea,Doamne fereste!- vreodata vreo atercatie cu vreunul din viitorii lui profi si tot nu l-as muta in alta parte.....cel putin asa zic acum,nu stiu cum as reactiona in ata faptului implinit...Ma gandesc ca isi cunoaste colegii si s-a obisnuit cu ei si asa buni sau rai,prosti sau destepti cum or fi ei...cu ei a impartit si bucurii si necaz....
cam asta ar fi!

Ana-Maria,mami deAlex&Luana si
Ea e TOYO...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Buna fetelor!

Sunt pe fuga ca de obicei in ultimul timp,dar sper sa ma intelegeti ca vreau sa stau mai mult cu tati meu!

La multi ani tuturor celor ce poarta numele sfintului de astazi!
sa-mi traiasca si mie surioara,iar pentru mami meu am aprins o luminare!

MIKI,la multi ani copilutului tau si sotului tau!Chiar ma intrebam pe unde esti ca nu te-am mai vazut in ultimul timp!

ANA,tare te inteleg cu anturajul asta nepotrivit!Are si Andrei asa un specimen,care in jurul orei 14 suna in fiecare zi la telefon daca poate sa se joace,asta in conditiile in care el vine de la scoala pe la 13 si 15 min.Si nu numai asta,multe altele,acelasi comportament la scoal ca si Sergiu mentionat de tine!Am uitat vazut TOYO,super inca odata s-o stapiniti sanatosi!

mQQm,asta-i treaba cu copii nostri,trebuie sa stai numai cu gura pe ei!La noi,duminica fiind primul advent am impodobit casa cu decoratiuni dar bradul il facem pe 24 dec. ca sa respect si traditia mea!

SANCA,si eu patesc cu Andrei la fel,daca doamna spune o propozitie sau doua el asa face!

Va pup pe toate si maduc ca am niste piine la cuptor!8am facut piine de casa)



Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Ana, eu ma abtin in problema ta. In afara de a te bate pe umar si a-ti spune ca iti inteleg perfect framantarile eu nu am curaj sa-ti dau vre-un sfat pt simplul motiv ca nu la toti functioneaza aceeasi solutie si ce la unii lucreaza la altii produce reactii adverse.
Tu iti cunosti puiul cel mai bine si tu stii cum sa-i ajungi la suflet. Tot ce pot sa-ti spun e: whatever works, baga mare, nu te jena!!!

Uite, eu chiar sunt in situatia de a decide daca ii dau o pauza lui fiu-meu, asta apropo de cei care rezolva situatia fugind de ea. Il las pana la vara, dar nu exclud ca merg cu el un an in Ro daca asta e singura solutie ramasa sa incerc sa-l trezesc la realitate. Stiu ca e o solutie extrema, dar nu vad cum i-ar strica sa invete acasa cu tutori si fara colegi un an. Norocul meu e ca e cooperant si bun, vrea sa aiba succes la scoala, problema e ca pe drum pana la scoala isi uita scopul si-l apuca lenea si socializarea ...

A venit Mos Niculae la noi, yay, la fiu-meu cu niste dulce si-o bota, la fii-mea cu dulce, o bota de solidaritate si-un set geacuta cu cizmulite pt "Hunny Berry", un ursulet de plus mai special, poate v-am mai zis de el, scuze ea, cea nascuta la 6 iunie 2006 si care a calatorit toata Europa cu noi azi vara ... (plus garderoba din weekend pt fiecare din ei). Cam mult a primit fiu-meu, da' ce mamaruta ei sa fac?!? Sa-i iau unuia si nu celuilalt???? Azi vine report cardul fetei, maine am intreviul cu teacher, iar vineri au liber de la scoala...

Numai bine!


www.myspace.com/mqqm" target="_blank">

Mergi la inceput