Copii din 1996 (8)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alma spune:

Buna seara, mamici! Azi am ajuns si eu la copil la scoala, am vorbit cu diriginta, totul bine, ma asteptam sa spuna ca-i comoda, ca eu asa o vad, dar nu. Mi-a laudat-o, a zis c-o vrea neaparat si la olimpiada de matematica (e e profa de mate), desi fetei mele nu-i place. Joi au teza, ne-a cam intrat morcovul, am emotii, o sa simulam noi teza maine, sa vad ce branza face.

Ana, am admirat si eu masina! Ce bine e sa iesi in fiecare weekend din casa, la plimbare cu masinuta noua! Asa am patit-o si eu cu Diana, cu varicela. Ea nu fusese in perioada eruptiei la camin si-am zis c-am scapat. Da' de unde! Dupa doua saptamani a facut si ea. Of, e pacatoasa tare, cu mancarimi groaznice. Sa ai in casa mixtura mentolata (dar probabil stii de la Alex). Eu n-am avut si fata mea are cateva semne micute pe fata.

Sanca, simpatici baietii tai. I-a facut-o Matei lui Elliot , dar chiar daca se mai ciondanesc, daca i-ai desparti pentru o perioada sigur si-ar duce dorul unul altuia.

Mqqm, nu pot decat sa-ti urez rabdare si curaj la interventia stomatologica! Am si eu probleme, trebuie sa scot o masea, dar tot aman, ca inca nu ma doare. Mie mi-a spus un medic ca e mai bine sa renuntam la lucrarile punte, care se fac pe 2 masele, pentru ca automat le pileste pentru a pune lucrarea si in timp vor fi afectate. Asa incat eu nu cred ca-mi voi acoperi locul ramas gol, nu neaparat ca va pili alte doua masele, ci pentru ca m-ar costa foarte mult.

Dana, spor la treaba si distractie placuta weekendul asta, mai ales ca o sa fie si tati tau cu voi!

Andra, tu oricum te descurci de minune cu copilasii tai, dovada ca va veni si al treilea. Eu incerc sa-mi fac curaj pentru al doilea, dar nu sunt sigura ca va veni prea curand.

Copila mea a fost cu colindul anul trecut in Iasi, unde am facut Craciunul, cu verii ei, dar era necajita ca a strans mai putini bani decat ei, dar tot a fost bine. Anul asta a programat sa mearga cu niste colegi de clasa, sa vedem daca vom sta in Buzau sau vom pleca tot la Iasi. De Mos Nicolae nu stiu ce sa-i cumpar, probabil ceva de imbracat. Ea e disperata sa-si completeze albumul cu stickere Witch, cred ca ar fi cea mai fericita sa-i cumpar o cutie cu stickere, dar nu ma indur sa dau 60 ron pe ele.

Cadou pentru un baiat de 10 ani... Cred ca l-ar bucura o camera web, daca are calculator conectat la internet, poate niste casti, o minge de fotbal, Monopoly. Eventual ultimul volum din Harry Potter sau o carte SF, desi copiii nostri nu prea mai citesc de placere.

poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Va multumesc fetelor de sugestii. Maine trebuie sa ma hotarasc ce cumpar.Mai mult ca sigur telefon nu .De ala o sa-i ia mama lui. Cred ca Monopoly ar fi potrivit,nu stiu.Mai am timp cateva ore sa ma gandesc.
Multumesc inca o data!


Miha


Azi poti fi caine...Maine poti fi copac...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Alma, felicitari copilei. Asa santem noi mamele mai exigente, dar vezi, ea e sarguincioasa si isi face lectiile.

Si Elliot a fost cu colindatul anul trecut prin Gherla, si canta "Acasa-i gazda, nu-i acasa" - ceva de genul asta ... A fost de coma. A strans si el un million (a fost cu alte 2 fetitze), la colindat pe la cunoscuti. Anul asta o sa ne sorcoveasca pe noi, si gata - asta o sa-i fie venitul...

Copii mei au fost separati vreo 2-3 saptamani acu vreo 3 ani, cand a fost Elliot in RO cu mama. Matei se topea de dorul lui. De cate ori ne urcam in masina, imi spunea sa merg intai la aeroport si sa-l iau pe Elliot acasa... Cand s-au reintalnit, cam o ora le-a trebuit sa spulbere dorul....

Ana, vad ca ai timp si mai putin de cand ai masina noua... Iti trebuie un sistem gen Blackberry sa ne scrii la forum - din Toyo




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Buna dimineata mamici!

Inainte de a ataca alte subiecte,haideti sa ne cinstim cu o cupa de sampanie ca eu am sarbatorit ieri 3 ani de la casatorie(din pacate ieri nu am reusit sa intru dar 2 petreceri nu strica)

acum subiectul principal!Am fost ieri la sedinta si se pare ca suntem pe drumul cel bun,invatatoarea a spus ca daca o tine tot asa avem sanse de reusita dar tinind cont ca Andrei este doar de 2 ani in Germania ar fi indicat sa facem putina pregatire!
Bineinteles ca m-am enervat tare de tot dar am stat calma la fata locului,ca pina acum mi-a spus ca totul este ok,ca micile probleme pe care le are cu aricolele(aici nu exista o regula de stabilire a articolului,ele se invata efectiv) se rezolva cu timpul,acum ar fi ceva probleme cu verbele(pentru Andrei exista verbe,din ce-am vazut eu numai la timpul prezent)iar timpul nu-i permite sa aprofundeze problema!

Asa ca de azi ma apuc sa caut pe cineva cu care sa facem putina pregatire la germana!Oricum de acum mi-am facut abonament la scoala,voi merge sa semnez condica acolo,din 2 in 2 saptamini,asa mi-am propus,sper sa reusesc!

deoarece timpul nu-mi permite va pup si va salut pe toate la gramada!

PS.Unde vedeti voi masina Anei?


Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Salut...

Anca,pai ai tai baieti sunt de coma,mey...Auzi la ea:papuci aruncati pe acoperis...Minunatilor!Anca draga,la noi Mos Nicolae vine de obicei cu dulciuri ,fructe si alte nimicuri...Mos Craciun aduce grosul...
Ce sistemul sau nesistemul lui peste prajit mi-o trebui mie...nu stiu,dar nebunia este ca Marius vrea sa puna pe Toyo sistem de navigatie,care e destul de scump si habar n-am daca are acoperire pe tot teritoriul Romaniei...e ciudat rau barbatul asta al meu,ca vrea tot ce apare nou ca tehnica si de cand avem masina parca e mereu intr-un singur neuron,altceva nu mai vede si nu mai aude...a innebunit lupu',zau asa!
Alma,felicitari pentru eleva studioasa si constiincioasa!Si la noi cam ca la voi:noi zicem ca Alexandru e branza buna in burduf de caine si cand colo doamna il lauda la greu...Multumesc de apreciere la adresa lui Toyo...Da,e bine cu masinuta,dar sti tu cum e si cheltuiala si cu grija fata de ea...Acum e putin bolnava Toyo,ca am sters cu usa dreapta spate un stalp de poarta si are zgarietura urata...azi mergem cu ea la vopsit,ca sa nu prinda rugina...Imi fac mea culpa,ca sunt sofer antitalent cu parcatul...Aaaaaaa,si Alex vrea cu colinda.Anul trecut l-am lasat si pe el,pana pe la 20.30 si era super ofticat,ca pretenul lui a strans aproape un milion si el mai putin.Asa ca anul asta ne-a anuntat ca vrea sa stea mai mult,dar inca nu se stie daca va merge sau nu colinda,ca a facut prostii la scoala,in sensul ca acum vreo 2 zile in urma,in drum spre casa,am trecut pe langa scoala si era timpul cand termina orele,asa ca ne-am dus sa-l luam.Nenorocul lui ca a venit si doamna invatatoare cu noi o bucata de drum si ne-a spus ca a suparat-o cu comentariile lui in ora si a trebuit sa il admonesteze....Atat i-a trebuit lui Marius,barbate-miu...ca l-a si amenintat ca sa-si mute gandul de la mers cu colindatul...
Mihaela,Andra,Brenda,Mirela68....ce mai faceti?

No,dragelor,va doresc o zi cat mai buna si sa auzim numai de bine!


Ana-Maria,mami deAlex&Luana si
Ea e TOYO...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Dana....andacos...
FELICITARI SI LA MULTI ANI FERICITI! pentru aniversarea voastra!
Cum ati petrecut?
Iar cu treaba cu germana lui Andrei...nu mai pune si tu atata la suflet,ca nu e dracu' chiar asa de negru...mi se pare ca e defectiune profesionala la profi si invatatori sa exagereze...ca suntem noi astia de ne-am nascut si crescut in Romania si inca nu vorbim si scriem corect romaneste,dar-mi-te copilutu' tau,care vorbeste doua limbi?!Masinuta o poti vedea la linkul de sub semnatura mea,mai in josul paginii,unde scrie "Ea e Toyo...",dai click pe denumirea asta si o sa se deschida o pagina in webshots...

Ana-Maria,mami deAlex&Luana si
Ea e TOYO...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Dana, felicitari, si multi ani fericiti impreuna. Sarbatorirea o sa o faceti voi 2 in weekend. . .
Cat despre gramatica, uite aici opinia mea. Eu am invatat gramatica limbii engleze mai mult dupa ureche, decat din carti. Adica cand spuneam ceva gresit - nu-mi suna bine. Culmea, cumnatul meu - american crescut in Brooklyn, si el pe acelas sistem a invatat gramatica. Ceea ce l-ar ajuta pe baiatul tau ar fi - cititul in germana, sau conversatie cu un bastinas care vorbeste corect.

Ana - pai voi santeti high-tech. Mie imi plac navigational - systems, dar le folosesc numa in masinile de inchiriat, cand sant pe banii companiei, nu pe banii mei.... Aici o minune din aceea costa destul de mult. Mai nou sant telefoane mobile care au si o functie ca asta, si parca e 10 dollari pe luna mai mult. Dar daca nu tineti masina intr-un garaj, atentie mare, sa nu vi-o sparga pentru sistem. Stiu cum e cu zgarieturile in primii ani, ti se rupe sufletul.... Mai rau e cand mergi la magazin si o lasi in parcare, si un dement isi lasa "dent" in usa ca iese el din masina ca animalu, si cand te intorci la masina, tu ai ramas cu tabla indoita, si mitocanul dus e.

Saptamana trecuta la scoala la baieti au avut Thanksgiving. De fapt clasa a 2 - la clasa lui Bolek. Au adus parintii - curcan, piure de cartofi, chifle, si cranberry sauce (un fel de dulceata din niste coacaze care merge de minune cu carnea de curcan), a si porumb fiert. Eu le puneam in farfurii, ca ne pregateam sa vina pustimea la masa. O mama imi atrage atentia, sa nu pun mancarea sa se atinga una de alta (adica piureul de curcan, sosul de porumb, etc, etc)... sa fie separata bine. Eu m-am uitat la ea ca la felul 11.... Dar cand au terminat copii de mancat, a fost unu sau doi care nu a mancat ca s-au atins cartofii de curcan, si pe curcan am pus cranberry sauce... Am plecat de acolo multumita ca nu am crescut asa ceva, si nu trage la poarta mea... Mare e imparatia ta Doamne....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

mai fetelor, nu m-ati corectat. Eu deabea azi am realizat ca Lolek si Bolek nu sant ciorile alea 2 din desene animate....
Pe ciorile alea 2 care se tot ciocaneau tot timpul cum le chema?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lona spune:

Hekel si Jekel!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Da Lona, astia erau, multumesc de raspuns.

Mergi la inceput