Nasterea unei balante pe nume Teodora

Nasterea unei balante pe nume Teodora | Autor: Anuska

Link direct la acest mesaj

Au trecut deja 2 ani.......
Atat de putin, atat de mult.... Parca ar fi fost ieri, amintirile sunt destul de vii in mintea mea......
Este cea de-a doua nastere, prima am povestit-o si e la arhiva cu titlul "Nasterea unui pestisor"...
Lucrurile au mers diferit ca la prima, deh, aveam experienta! Si e normal sa fie altfel, doar se zice: doua sarcini sau nasteri nu sunt la fel....
Ca si prima fetita s-a nascut vinerea (si eu de altfel tot vinerea sunt nascuta!)...
Da' s-o iau cu inceputul!
E joi, 7 oct 2004, pe la 11 ma duc la control sa vedem ce face piticuta, termenul fiind pe 10 oct. E OK, mare, vioaie (mai inghiontita de manza asta am fost decat de linistita de sorela a ei! era intr-o continua miscare, inafara de ora 10 seara cand se linistea si mie mi se facea asa un somn incat as fi adormit de-a-n-picioarele...). E, dar dr fiind de garda zice sa ma duc acasuta si sa ma pregatesc si sa ma inturnez pe la vreo 6.30 ca cica termenul e aproape si am putea incerca o provocare.... Nu-mi place, da' oricum clipa asta tot avea sa vina.....
Buuuuuun, ma duc acas' sun si anunt pe toti ca ma duc la spital sa aduc bb2 pe lume, fac bagajul, mai randuiesc lucrurile prin casa, ca deh ramane sotu' cu Ana acasa (fetita cea mare).... Aranjez ca sa fie luata de la gradinita de catre socrii, ca tati sa se ocupe de mine si de bb care avea sa vina pe lume....
La un moment dat suna telefonul, o colega de servici, discutam....
-Ce faci?
-Pai cica ma duc la spital sa nasc!
-Si nu esti agitata?
-De ce sa fiu? Daca nu ma doare nica?!
-Pai si mai stai de vorba?
-De ce nu?
Oricum aveam in mine un calm teribil, nu stiu de unde si de ce!
E, si vine ora sa plecam ..... Mergem la spital, se fac toate actele, ma duce in sala de travaliu, soata dupe mine ca i-am zis ca de data asta nu mai scapa asa usor! O chem si pe sorela mea ca a vrut sa fie prezenta (chiar a vrut sa stea cu mine, da' n-au lasat-o, am nascut la Giulesti). Asistenta de acolo ma intreaba daca am contractii, eu,viteaza, ma laud ca n-am! Imi pune aparatul pe burtzoi ca sa auda cum bate inimioara la bb si cica se poate vedea si cand ai contractii; si-mi da vestea cea mare ca cica tocmai am una... Pe mine insa nu ma durea nica! Vine si dr si-mi spune ca-mi trebe 2 fiole de nu stiu de care nu le are (halal inductie a nasterii!) si se duce soata sa caute..... A umblat dragul de el pe la nu stiu cate farmacii si nu gasea si ma tot suna ca ce sa faca.... bietii nostri sotiori ce s-ar face far' de noi! Pana la urma a gasit, mi le-a adus, asistentele m-au impuns...... Nica, nu se simtea (intampla) nimic! Ies pe hol la soata si sorela si pap cu ei o ciocolata; iam-iam ce buna era... si nimic nu ma durea...... Mai vorbim si parca incepe sa ma impunga ceva...., zic gata distractia! Cand colo vreme de 1/2 de ora n-am mai simtit nica! Ma cheama inapoi in sala ca cica sa-ni faca o perfuzie cu calciu si nu mai stiu ce altceva..... Stau cuminte la intepat, cica o sa simt o incalzire brusca pe unde o sa vina bb, asa se intampla, parca ar fi turnat cineva ceva acolo si a dat foc s-o flambeze!...hi,hi,hi....
Trece si asta.... Mai mi-au dat sa beau si niste ulei (de ricin,parca!), da' nu mai stiu exact cand! [^
E, si pt ca se facu ora 22 ii trimite acas' pe soata si sorela..., ca cica nu mai aveau voie in spital!
Asa ca raman singurica sa ma lupt sa aduc pe lume un bb.....Si ca sa nu ma plictisesc, se indesesc si durerile si devin din ce in ce mai puternice.... Ma chinui asa vreo 1 si 1/2 ore, in timpul asta se nastea ca pe banda rulanta ca erau inchise niste maternitati si era asa o aglomeratie de parca toate mamicile se gasisera sa nasca atunci... Si venea, nasteau, plecau si eu tot acolo eram....... Era tarziu, asistentele s-au retras la barfe, pe mine ma durea din ce in ce mai tare (in mod sigur la prima nastere nu m-a durut asa!), incep sa mai scot si niste tipete (sa-mi scot parleala de la prima nastere cand n-am zis nici pas!) si una din moasele d-acolo dupa ce imi spune ca sa respir normal ca n-are bb destul oxigen si eu marai ca nu pot in timpul contractiei ca doare a naibii, imi raspunde ca treaba mea daca bb o sa aiba pb,ca eu nu vreau sa ascult....... Asta e vb sa i-o spui unei mame in travaliu, dupa parerea ei..... In fine...... trece de ora 12 noaptea, durerile din ce in ce mai dese si mai naspa.... si se face 12.10 mi se rupe apa (la prima mi-a rupt-o dr,desi nasterea n-a fost provocata!), fac lacaraie pe jos in salon :P, astept sa ma "mangaie" asistenta cu niste vb dulci ca cele de mai sus, insa n-o face .... simt nevoia de a impinge, spun acest lucru, insa mesele erau ocupate de alte mamici care abia expulzasera si asistenta imi spune sa ma abtin si sa ma urc in pat ca n-are unde ma urca.....eu, nu si nu, ca simt nevoia de a impinge.... se elibereaza o masa, o dezinfecteaza, nu prea vad cum ca stateam cam prost cu inspectia la ora aia din motivele de mai sus........... Ma cocot pe masa si la 00.20 apare puiul cu nr 2...
o fetita cu o culoare tare frumoasa,fara nimic murdar pe ea si pe care dr mi-o prezinta: "Sunt frumoasa si eu mami!"........ O duc s-o spele, s-o cantareasca,etc.... (a avut 3.700kg si 54cm) Pe mine ma coase.....si nu mai termina......Am un pic de tristete in suflet ca am vrut sa fie baietel sa am pereche (desi stiam sigur ca e fata, am facut eco Dopler(parca asa se scrie!).... [Acum insa e o nazdravana, incat pot spune ca am si baiat!]
Sun pe tati sa-i dau vestea si ma intreaba ce e,iar eu "fata,ce vrei sa fie"; sperase pana in ultima clipa sa fi gresit ecograful,da' deh,acum e in minoritate...hi,hi,hi...
Si incep sa ma cufund in planuri si ganduri de cum va fi, de cum ma simt de 2 ori mamica....... Asta in timp ce masam burticu' si chiar primisem si o punga cu gheata pe ea de simtem ca-mi ingheata maruntaiele....
Sunt dusa in salon dupa ceva timp, urcata in pat, si incerc sa adorm; imi facusem datoria: adusesem un copil sanatos pe lume si frumos!
De dimineata incep vizitele.... mergem la salonul bb-ilor si o rog pe o asistenta sa o prezinte familiei. Ana,fetita cea mare se uita curioasa la Teo si ma intreaba serioasa: "Mami cine a tuns-o asa?", avea un par in cap si suvite in toate culorile pamantului(roscate, negre, castanii) ea fiind blonduta! [Si zau ca n-am avut asa mari arsuri, mai multe au fost la Ana!]....

Cam asa a fost.......Acum are 2 ani, e inaltuta, are 90cm, blonduta cu ochii albastri (mosteniti de la strabunica ei!,ca noi avem ochii verzi-caprui amandoi!). Si tati nu poate spune ca nu-i a lui, ca-i seamana bucatica rupta...........

Sa-mi traiasca amandoua, sa fie sanatoase si D-zeu sa le dea noroc in viata, ca eu nu le-am putut da decat viata si sa ma ingrijesc sa le fie bine.....

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Sa-ti traiasaca minunile si sa fiti sanatosi cu totzii!

Andra ,mamica lui Robert , a Mariei si 17+ album no1 album no2 albumul no3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirunaa spune:

Sa fiti sanatoase...Poze, vrem poze

Eu pe Rares l-am vrut fetita.Nu mi se parea ceva mai frumos pe lumea asta decat sa ai 2 fetite.Toata sarcina i-am zis Irinuca( desi stiam de la echograf ca e baietel).Am tot sperat ca s-a inselat doctorul...
Important e sa fie sanatosi.
Sa cresteti mari, frumoase, sanatoase si cu mult noroc.( nu gasesc nicicum o floricica....sa va daruiesc)


Toate cele bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mexxa spune:

Frumoasa poveste..sa fiti sanatosi cu totii...si nu fi suparata ca nu ai avut baiat..ca tot o sa ai mai tarziu si baieti .. o sa ai 2 gineri

_
mamica de ingeras lupatorpoze

Povestea nasterii ingerasului meu Sebastian-Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olguta12 spune:

FELICITARI!!!
Mare minune sa aduci pe lume UN inger..Dar DOI? Cate femei pot spune asta?(cam toate, daca le intrebi)
Imi pare rau si sint sincer shocata de felul in care spitalele si "profesionistii" din Romania se comporta cu viitoarele mamici si familiile lor. Este SUB ORICE CRITICA. Eu as fi dat coltzul de cel putin 4 ori in timpul nasterii daca nu as fi avut familia alaturi de mine( Si soatza ar fi darimat spitalul caramida cu caramida, daca l-ar fi dat afara, si l-ar fi trimis acasa). 34 de ore nu i-a intrebat NIMENI NIMIC. Aveau tot dreptul sa fie alaturi de mine si prezenti la nastere. Galushca mi-au pus-o pe piept de indata ce am nascut. A disparut 2 minute- la 3m distantza de mine, in timp ce au spalat-o, cantarit-o, masurat-o, si apoi inapoi la pieptul meu. Cu mine in camera a dormit din prima zi- patutzul ei linga patul meu.
Tot ce am avut nevoie pt nastere- sau travaliu, cum se spune in romaneste- am avut in camera mea. Camera destul de mare incat sa intre cam 14-15 persoane in ea. PALAT daca stau bine sa compar cu saloanele din Romania. Si numai basanaul meu era cazat in tot palatul asta.
AS muri fericita daca as afla ca intr-o buna zi, spitalele din Romania s-ar trezi la REALITATE, si ar realiza cat de nedrepte si de ignorante sint regulile lor. RUSINE LOR!!!
Dar bravo tie
Sa va traiasca ingerasii, sa creasca mari, frumoase, destepte si curajoase ca mamica si taticul lor.




olguta12
www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5" target="_blank"> GALUSHCA IN ACTIUNE


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Sa-ti traiasca fetitzele si sa fie sanatoase si fericite!!!!
Bravo, mamico!

Pupicei, Ingeras 30+ Maya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anuska spune:

Pt cine vrea sa vada si minunile mele, iata cateva poze:
- cand am adus-o pe Teo acasa de la maternitate:
http://pg.photos.yahoo.com/ph/rozibb/album?.dir=896b&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//photos.yahoo.com/ph//my_photos

- de la botez:http://pg.photos.yahoo.com/ph/rozibb/album?.dir=c4ee&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//photos.yahoo.com/ph//my_photos

- din Tineretului, dar si cu altii pe-acolo:)): http://pg.photos.yahoo.com/ph/rozibb/album?.dir=9a84&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//photos.yahoo.com/ph//my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mexxa spune:

Sa iti traiasca...este o scumpete.

_
mamica de ingeras lupatorpoze

Povestea nasterii ingerasului meu Sebastian-Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anuska spune:

Multumesc! La fel si pt ingerasul tau! Sa fie sanatosi si sa ne aduca bucurii! La toate mamicile!

*******************************
Poze la intoarcerea cu Teo(bb2) acasa
De la botezul Teodorei
Din parcul Tineretului, dar si cu altii

Povestea nasterii Anei
Povestea nasterii Teodorei(bb2)

Mergi la inceput