Fetele din America (79)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns flori306 spune:

buna fetelor!

ocebine imi cer scuze ca raspund tocmai acum, dar am avut probleme cu laptopul si prin urmare nu am mai avut acces la internet. iti multumesc pentru raspuns si recomandari. nu stiu daca iti mai aduci aminte, rugasem fetele din New York pentru a-mi recomanda un hotel. in final am facut o rezervare la Hotel 31 (120 East 31st Street). sper sa fie ok. tu stii ceva de el? as mai vrea sa te rog, daca ai putea sa imi recomanzi cateva restaurante bune, care sa nu fie si foarte scumpe.
d-abia astept sa vizitez orasul. sunt foarte nerabdatoare.

multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Fetele,

citisem cu cateva capitole in urma discutiile despre masina de paine asa ca ne-am luat si noi una.Acum fac french bread si vad ca a crescut tare frumos.A fost asa un aluat mic si acum aproape a ajuns la gura oalei.

In alta ordine de idei...de ce vreti voi sa le faceti acte romanesti copiilor?Copiii care se nasc pe ter american sunt americani indiferent de parinti, sau nu?
Noi am decis ca Aidan nu va avea cetatenie romana ca e prea multa bataie de cap.sa ma duc sa stau pe la usi sa cer apostile si apoi sa vin in ro si sa stau si mai mult pe la usi.
Mai bine asa.E american si gata.

O saptamana buna va doresc!

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)

"Life isn't like a bowl of cherries...it's more like a jar of hot pepers.What you do today might burn your ass tomorrow."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Mai, fetelor - Ramona in special acum - voi povestiti atit de frumos de NYC, ca poate ma mut acolo!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Am si eu o intrebare pt cele de curand venite in US...
Dupa cat timp v-a scazut asigurarea masinii??
Noi platim tare mult si nu vor sa ne scada, desi nu am avut nici un accident...asa e normal?



Fiecare dimineata e un nou inceput

Sinzi, Radu si David bomba pisaloaga
:
varsta, poze, D-ale lui David
Imagini...fotografii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Sinzi, noi am avut destul de bine de la inceput. Prima oara am avut la Farmer's cu 45/luna doar liability, apoi la Progressive cu 76/luna full cu 1000 deductible, iar acum avem 88/luna full cu 500 deductible. Sotul meu are carnet de 14 ani, clean. Poate si de asta. E drept ca in US nu are decit de un an juma', dar l-au intrebat de cind are carnet si daca e clean.

Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CamiM spune:

salut!!

Dupa lupte seculare am reusit sa sun la consulat la New York si sa aflu detalii despre actele necesare pentru a obtine un certificat de nastere romanesc( dupa cum vedeti tot la problema asta spinoasa am ramas..). Deci avem nevoie de certificatul de nastere american cu apostila conform conventiei de la Haga, pasapoartele noastre plus certificatele de nastere ale parintilor, certificatul de casatorie, viza ( green card) plus o traducere a certificatului de nastere american facuta de noi care va fi legalizata pe loc cand mergem la consulat, plus copii dupa toate actele mentionate mai sus. Si taxele : 30$ pt certificat si parca 40 $ pentru legalizarea traducerii sau asa ceva.
Acuma buba la noi este ca pentru a obtine apostila trebuie sa trimit certificatul la Albany( ca ne-am mutat din stat) dar inainte de asta mai am nevoie de o stampila de la county-ul unde s-a inregistrat nasterea...asta asa daca mai credeam ca numai la romani e nevoie de o tona de hartogarie sa imi revin!!
A.. si inca ceva tipa cu care am vorbit de la consulat mi-a zis ca certificatul american ramane la ei asa ca o sa obtin o copie certified pe care sa o apostilez ca doar nu le-oi lasa certificatul copilului.. mai am nevoie de el si alta data.
Deci ma inarmez cu rabdare si.. la munca!!



Cami & Sofia
poze Sofia



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

quote:
Originally posted by Siminaf

Mai, fetelor - Ramona in special acum - voi povestiti atit de frumos de NYC, ca poate ma mut acolo!!!



Cred ca de dor scriu atitea! Sper sa nu mai ceara cineva vreun sfat ca iar incep! Flori o abordase pe Anamaria, dar eu nu m-am putut abtine...

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nematics spune:

quote:
Originally posted by CamiM

salut!!

Deci avem nevoie de certificatul de nastere american cu apostila conform conventiei de la Haga, pasapoartele noastre plus certificatele de nastere ale parintilor, certificatul de casatorie, viza ( green card) plus o traducere a certificatului de nastere american facuta de noi care va fi legalizata pe loc cand mergem la consulat, plus copii dupa toate actele mentionate mai sus. Si taxele : 30$ pt certificat si parca 40 $ pentru legalizarea traducerii sau asa ceva.




Cami - poate gasesti un notar sa autentifice traducerea gratis - pune pe sotul tau sa intrebe la el la servici ca de obicei au din membrii staff-ului cite unul care are si calificare de notar; poti de asemenea sa traduci tu si sa te duci cu un cunoscator al ambelor limbi in fata notarului, care sa scrie pe dosul traducerii o scurta declaratie ca e fluent in ambele limbi si traducerea e corecta si sa semneze - daca vrei iti dau eu modelul, trimite-mi un email (nu PM)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

quote:
Originally posted by flori306

buna fetelor!

ocebine imi cer scuze ca raspund tocmai acum, dar am avut probleme cu laptopul si prin urmare nu am mai avut acces la internet. iti multumesc pentru raspuns si recomandari. nu stiu daca iti mai aduci aminte, rugasem fetele din New York pentru a-mi recomanda un hotel. in final am facut o rezervare la Hotel 31 (120 East 31st Street). sper sa fie ok. tu stii ceva de el? as mai vrea sa te rog, daca ai putea sa imi recomanzi cateva restaurante bune, care sa nu fie si foarte scumpe.
d-abia astept sa vizitez orasul. sunt foarte nerabdatoare.

multumesc!

Flori & Ana Maria (21.09.2005)




Hotel 31 e OK...locatia e foarte la indemina (ai Penn Station chiar linga tine) si metrourile sint foarte accesibile. Cel mai rapid te deplasezi in Manhattan cu metroul (sa va luati Metrocard nelimitat pe ziua respectiva daca vizitati mai multe locuri intr-o zi).

Restaurante sint o gramada...fiecare straduta are restaurante... favoritele mele (nu foarte scumpe) sint prin SoHo (ca aici ma invirt zi de zi). Unul exceptional (si la pret si la gust) este Peep - minare thailandeza (prinzul este super ieftin dar ai grija sa nu cumperi apa...cere tap water). Restaurantul este la 177 Prince Street colt cu Sullivan.

Mincare italiana mie imi place la Marinella's (pe Carmine Street). Pentru sushi eu merg la Kirara (tot pe Carmine putin mai sus). Steakhouse ca tot zise Ramona cea mai buna dupa mine este Keens Steakhouse (dar preturile ceva ma piperate).

Nu mi-as face griji...gasesti mincare buna si ifetina peste tot in NYC..,intrebati de lunch specials, sau dinner specials mai ales in Theater District.

Evitati restaurantele turisitice (Hard Rock Cafe, Planet Hollywood, etc)...bani multi, servicii proaste si mincare mediocra...intreaba concierge-ul de restaurante (unde maninca el) si gasesti ceva bun si acolo...

Vacanta placuta.

Anamaria mama la Nick (8)& Alex (5)

I used to be indecisive, but now I'm not sure.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Pentru steaks si bbq va invit la Dallas...

Andrada, sa ne fie la mai mare/multi!

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput