Seroxat sau Arketis- reactii adverse

Seroxat sau Arketis- reactii adverse | Autor: Mirela72

Link direct la acest mesaj

Dragele mele,
in urma unei depresii post-natale netratate care s-a acutizat in ultima perioada,desi au trecut mai mult de doi ani de la nastere, mi s-a prescris Seroxat (sau Arketis, e acelasi lucru). Cu toate ca acest medicament n-ar trebui sa sedeze, eu pur si simpu dorm pe mine si chestia asta ma termina pentru ca jobul meu este extremn de solicitant si nu permite nici cea mai mica greseala. Daca a mai luat cineva acest medicament si daca a avut aceasta reactie neplacuta, spuneti-mi va rog daca starea asta de somnolenta a trecut dupa o perioada sau nu, pentru ca altfel cred ca va trebui sa trec pe alta medicatie.
Va multumesc mult!

Mire-mama de fetita frumoasa
http://community.webshots.com/user/Papucica

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rony spune:

eu eram foarte activa si cam aeriana; dar a trebuit sa ma las dupa 3 luni pentru ca am ramas insarcinata! a fost oribil! nu as mai lua sub nicio forma!simteam ca-mi vajaie permanent capul! ca am niste cutite care se ascut in capul meu! depinde de fiecare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela72 spune:

Eu deja ma simt mai bine dpdv psihic cu Seroxatul la bord, insa as dormi intr-una....
Se pare ca fiecare persoana reactioneaza diferit...

Mire-mama de fetita frumoasa
http://community.webshots.com/user/Papucica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

In general efectele secunare ale antidepresivelor SSRi trec dupa perioada de adaptare a organismului la acestea. Nu spui de cand iei, dar in general cam dupa prima luna de tratament efectul asta ar trebui sa dispara. Daca-l iei dimineta, sfatuieste-te cu psihiatrul sa-ti schimbe schema de tratament si sa-l iei seara la culcare, iar dimineata efectul il combati cu o cafea mai tare. In nici-un caz nu renunta la seroxat in favoarea altuia, daca isi face treaba cum trebuie
Sanatate multa

Sa auzim de bine ;)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nume spune:

Salut Mirela, Seroxat este acelasi medicament cu Paxil(in America). Exista un site in engleza, Paxilprogress(da-i o cautare) care se ocupa numai cu efectele scundare si sindromul de abstinenta de dupa Seroxat. Cred ca gesesti acolo toate lamuririle posibile.
Fii atenta ca forumistii de acolo sunt cam fanatici in a nega orice beneficiu al tratamentului. Nu-i baga in seama. Citeste numai ce te intereseaza.
Pe de alta parte, daca simti ca ti-e bun/te ajuta ii poti solicita doctorului tau sa-l schimbe cu alt antidepresiv din aceeasi grupa din cauza acestui efect secundar; de exemplu Prozacul e cel mai activator si mai usor, Lexapro(cipralex) e cel mai bun pt. GAD(atacuri de panica si anxietate), Zoloft e iar activator dar poate da stari de iritabilitate etc. Nu poti sa stii care e mai bun pt. tine pt. ca din pacate nu exista un test pt. depresie.

nume

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela72 spune:

Multumesc mult pentru raspunsuri. O sa merg in continuare pe Seroxat pt. ca este singurul indicat si in agorafobie. Eu nu chiar am agorafobie, adica nu ma simt rau in public (la cumparaturi sau la serviciu, chiar comunic bine cu colegii si sunt amabila si zambitoare cu cei din jur) insa nu doresc compania nimanui - nu-mi sun deloc prietenii sau familia (bunica si parintii) simt ca nu am ce sa le spun in legatura cu mine, nici macar nu ma simt in stare sa le scriu un mail, in cel mai bun caz le trimit cateva poze cu Mara si atat. In aceasi ordine de idei, nu-mi doresc vizite din partea nimanui si nici sa ies cu prietenii.Preocuparea mea principala e fetita mea. Pe mama ma bucur cand o vad, ca vine pe la mine cam de doua ori pe saptamana insa nu mai pot sa povestesc cu ea cate in luna si in stele ca inainte.
Faptul ca am scris aceste randuri este un pas inainte, inainte de a incepe tratamentul n-as fi fost in stare. Va multumesc ca ma cititi si inca o data, multmesc pt. sfaturi.

Mire-mama de fetita frumoasa
http://community.webshots.com/user/Papucica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nume spune:

Am mai gasit un site f.bun, mai informativ decat primul de care iti ziceam, in care forumistii se consulta legat de medicatie. Fiecare antidepresiv are sectie separata. E si foarte haios, ``Crazymeds``, dar e tot in engleza.

mult succes
nume

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana2004 spune:

Mirela ,daca iei Seroxat dimineata poti sa-l muti seara , tocmai bine ai un somn bun .De obicei ef sec se atenueaza in primele 2 sapt - o luna .Ai mare grija daca te simti mai bine sa nu-l intrerupi pina nu-ti spune dr . ,si sa nu-l intrerupi brusc ,doza trebuie scazuta treptat .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela72 spune:

Multumesc mult pentru raspunsuri. O sa-l mut seara, sper sa nu mai fiu asa de nauca peste zi. O sa va tin la curent cu evolutia mea chiar daca intru in ultimul timp destul de rar pe site.
Nume, chiar o sa intru pe siturile indicate de tine, sa vad ce mai zic si altii, teoria despre antidepresive o cunosc si eu foarte bine insa practica ma omoara...

Mire-mama de fetita frumoasa
http://community.webshots.com/user/Papucica

Mergi la inceput