Cum pedepsesti fara a traumatiza?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

"Fii barbata, Zoe!"

Dar vorbind serios, mi-a placut ca ai spus despre cliseele verbale. Ca ai dreptate, vrand, nevrand, suntem victime, sunt cuvinte pe care le-am auzit atat de des incat uneori le rostim si noi fara sa le constientizam. Si sunt tare pacatoase, ca si ideile preconcepute, de altfel.
Desi in final victimele sunt copiii nostri...


Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

quote:
Originally posted by Donia

"Fii barbata, Zoe!"

Dar vorbind serios, mi-a placut ca ai spus despre cliseele verbale. Ca ai dreptate, vrand, nevrand, suntem victime, sunt cuvinte pe care le-am auzit atat de des incat uneori le rostim si noi fara sa le constientizam. Si sunt tare pacatoase, ca si ideile preconcepute, de altfel.
Desi in final victimele sunt copiii nostri...




Mare dreptate ai. Si eu ma trezesc spunand uneori niste tampenii, ca mi-e si jena. Cea mai celebra replica, pe care o urasc si imi cer scuze la toate mamele de fete "ce te smiorcai ca o fata".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Ha, ha, Cricor, te intreb si eu ca pe simali: daca era fata ce ii mai spuneai?
Mai, asta e discriminare, mamicile de baieti au mai multe clisee pe care le pot folosi!

Mi-am adus aminte ca uneori imi sta pe varful buzelor sa ii spun fetei mele: "fetitele trebuie sa fie curate". Dar din fericire reusesc sa ma abtin la timp, si in timp ce ii spun altceva mai potrivit o alta voce din capul meu argumenteaza: "Dar baieteii nu trebuie sa fie curati?"

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

quote:
Originally posted by Donia

Ha, ha, Cricor, te intreb si eu ca pe simali: daca era fata ce ii mai spuneai?
Mai, asta e discriminare, mamicile de baieti au mai multe clisee pe care le pot folosi!

Mi-am adus aminte ca uneori imi sta pe varful buzelor sa ii spun fetei mele: "fetitele trebuie sa fie curate". Dar din fericire reusesc sa ma abtin la timp, si in timp ce ii spun altceva mai potrivit o alta voce din capul meu argumenteaza: "Dar baieteii nu trebuie sa fie curati?"

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)




Poate ca i-as spune "nu te mai smiorcai ca o mironosita" , nu stiu de fapt. Si baietii trebuie sa fie curati, dar nu sunt, deloc. Si sa stii ca al m-a invins, nici nu mai comentez starea hainelor, am hotarat sa-i cumpar mai multre tricouri, ciorapi negri si asta e, mergem inainte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Sotul meu e adeptul educatiei "barbatesti" pentru un baiat.
Intr-o zi i-am spus sa nu-l mai ia peste picior pentru ca "plange ca o fata". Ce baietii au si ei dreptul sa planga iar fetele nu sunt toate plangacioase (desi eu sunt).
Si atunci m-a intrebat ce-as spune eu daca el, in momentele grele, ar incepe sa planga si nu s-ar comporta "ca un barbat".
Sincera sa fiu, probabil ca l-as considera un gagauta.
Am inteles atunci ca un baiat trebuie crescut putin altfel decat o fata. Asta daca vrei sa nu te-njure nora.
Asta daca vrem sa gasim o parte buna in "cliseele" verbale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Cricor, anul trecut nu era zi in care Roxana sa nu vina murdara de la gradinita, atat pe bluza cat si pe pantaloni sau pe fusta. Anul asta nu stiu ce s-a intamplat, dar rar mai murdareste vreo haina. In schimb nu-mi place ca ea nu pare deranjata cand are mainile murdare cu carioca, sau uneori isi da cu carioca pe sub unghii...! Iti dai seama cum arata, si nici nu se spala usor. In momentele alea imi vine sa-i spun ca fetitele trebuie sa fie curate :)

Simali, mi-am amintiti de un coleg canadian care m-a lasat cu gura cascata. Incepuse sa imi povesteasca de necazurile pe care le-a avut la fostul loc de munca si la un moment dat a inceput sa planga si sa se smiorcaie... un vlajgan de 2 metri... Nu mai suportase ca fostii colegi il barfeau asa ca a plecat de acolo. Pe de o parte chiar imi era mila de el, dar educatia primita imi spunea ca nu e firesc sa se smiorcaie in felul ala... am fost chiar socata, ma intrebam ce o sa urmeze, o sa se arunce cu capul in poala mea asteptand sa-l mangai?!
Pe de alta parte, si eu ii spun fetitei mele ca plansul nu rezolva totul, ca trebuie sa gaseasca alte moduri de exprimare, si ca e preferabil sa vorbeasca despre lucrurile care o supara, pentru ca noi nu intelegem nimic daca ea doar plange. Deci nici mie nu imi place cand se smiorcaie ca... o fata, sau ca o mironosita:). Bineinteles, sunt momente in care are vreun motiv serios de plans, si asa imi imaginez ca e si la baieti, doar la 5 ani nu au devenit deja barbati. Cred...

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Eu m-am ferit sa aplic clisee de acest gen baiatului meu.
Cand este murdar ii spun "dar tie nu iti este rusine sa fi asa murdar? Ca mie mi-ar fi."
Cand plange pentru motive minore ii spun ceva de genul "Bine mai mami, asta este motiv sa plangi? Trebuie sa fi rezistent sa nu te lasi doborat de orice obstacol. Te ridici si mergi mai departe. "
Sa stiti ca functioneaza si peste o luna implinim 6 ani.
Oricum de ce creste parca ne intelegem mai bine. Nu-mi aduc aminte de cand nu a mai fost nevoie sa-l pedepsim, pentru ca se calmeaza doar daca il avertizez. EU niciodata nu l-am pedepsit fara sa-l avertizez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lona spune:

quote:
Originally posted by simali

Sotul meu e adeptul educatiei "barbatesti" pentru un baiat.
Intr-o zi i-am spus sa nu-l mai ia peste picior pentru ca "plange ca o fata". Ce baietii au si ei dreptul sa planga iar fetele nu sunt toate plangacioase (desi eu sunt).
Si atunci m-a intrebat ce-as spune eu daca el, in momentele grele, ar incepe sa planga si nu s-ar comporta "ca un barbat".
Sincera sa fiu, probabil ca l-as considera un gagauta.
Am inteles atunci ca un baiat trebuie crescut putin altfel decat o fata. Asta daca vrei sa nu te-njure nora.
Asta daca vrem sa gasim o parte buna in "cliseele" verbale.




...si uite asa plansul fetelor/femeilor este o slabiciune, barbatii nu trebuie sa fie gagauta, iar nevestele misoginilor posteaza la "In unul sau in doi..."

Sunt mama unui baiat de 10 ani, si nu cred ca baietii trebuie crescuti altfel decat fetele. Reperele sunt aceleasi, si principiile de asemenea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia30 spune:

Eu nu il pedepsesc prea des poate si pentru faptul ca nu face prostii prea mari, are 8 ani si ne intelegem bine zic eu. Cel mai rau ma deranjeaza incapatinarea lui si nu stiu cum sa reactionez in multe situatii de acest gen, deoarece ma enervez si nu vreau asta, stiu ca nu e bune pentru niciunul mai ales pentru copil. De cite ori cedeaza el este foarte dezamagit, iar mie imi pare rau pentru dezamagirea lui si ma stapinesc cu greu sa nu cedez stiind ca nu ar fi bine pentru ca ma va santaja pe viitor si mai ales stiind ca desi sufara pe moment va fi mai bine pe termen lung si va intelege de ce am procedat asa. In totdeauna inainte de a-l pedepsi incerc sa-i explic de ce este pedepsit si incerc sa nu il pedepsesc din prima ci sa-i explic ca o viitoare greseala de acealasi fel ii va aduce si o pedeapsa. Cea mai grea pedeapsa este interzicerea jocului la calculator, in ultima vreme este tot mai atras de calculator, poarta si ochelari si il stapinesc cu greu sa stea f. mult in fata monitorului.
Dormitul ziua ar fi o pedeapsa crunta, am incercat si a plins 2 ore cit ar fi trebuit sa doarma, de dormit nici vorba, nu stiu daca am gresit dindu-i asta drept pedeapsa, dar de atunci nu o mai fac, desi este uneori f. obosit si ar avea mare mevoie de somn si ziua. Pot primi si alte sfaturi ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

quote:
Originally posted by Lona

quote:
Originally posted by simali

Sotul meu e adeptul educatiei "barbatesti" pentru un baiat.
Intr-o zi i-am spus sa nu-l mai ia peste picior pentru ca "plange ca o fata". Ce baietii au si ei dreptul sa planga iar fetele nu sunt toate plangacioase (desi eu sunt).
Si atunci m-a intrebat ce-as spune eu daca el, in momentele grele, ar incepe sa planga si nu s-ar comporta "ca un barbat".
Sincera sa fiu, probabil ca l-as considera un gagauta.
Am inteles atunci ca un baiat trebuie crescut putin altfel decat o fata. Asta daca vrei sa nu te-njure nora.
Asta daca vrem sa gasim o parte buna in "cliseele" verbale.




...si uite asa plansul fetelor/femeilor este o slabiciune, barbatii nu trebuie sa fie gagauta, iar nevestele misoginilor posteaza la "In unul sau in doi..."

Sunt mama unui baiat de 10 ani, si nu cred ca baietii trebuie crescuti altfel decat fetele. Reperele sunt aceleasi, si principiile de asemenea.



Mai bine un dusman intelept dacat un prieten neghiob! (proverb indian)




Tu chiar crezi ca trebuie crescuti exact la fel? Asa am crezut si eu multa vreme, dar in ultima vreme ma tot gandesc ca de fapt, nu trebuie pentru ca asteptarile in viata de la ei sunt altele. A fi crescuti dupa aceleasi principii nu inseamna ca nu trebuie sa existe nuante, caci in fond nici doua fete nu le poti creste chiar la fel.
Plansul nu-i neaparat o slabiciune, este mai mult un mod de descarcare nervoasa... sincer nu stiu cum ar fi fost daca in momentele de mare cumpana pe care le-am avut in viata eu si sotul meu, ar fi plans cot la cot cu mine. Unu' din noi plangand si in criza generala de isterie a fost de ajuns.
Oricum, nu din asta se trage misoginismul.

Mergi la inceput