Cum pedepsesti fara a traumatiza?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

quote:
Originally posted by Ramona J

Am gasit: sa-i confisc pentru o perioada jucariile preferate!

The best thing you can do for your children is to love your wife.



...PE care le pui undeva pe un dulap intr-un container transparent, sa le vada mereu si sa isi aduca aminte. In plus, faci un sistem pe puncte. Jucariile au un numar de puncte pt a fi castigate inapoi. Faptele buna au si ele un nr de puncte. Copilul primeste puncte pt faptele bune si acumuleaza ca sa isi poata cumpara inapoi jucariile. La fel, primeste puncte negre pt cand e neascultator sau face prostii. La un anumit nr de puncte negre pierde jucariile.

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

www.bestgames.com.au <--- is live!!!

http://acorns.com.au/cs/blogs/literarykaleidoscope/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Eu folosesc "time-out-ul" numai cand sare serios peste cal - raspunsuri cu "nu vreau", neindeplinit micile lui sarcini clar trasate si refuzat sa le indeplineasca in ceasul 99, etc. Regula spune sa pedepsesti un copil un numar de minute egale cu anii pe care-i are. La 5 ani 5 minute time-out. Altfel uita complet de ce a fost pedepsit si ramane traumatizat.
Cred ca este lafel de important sa pedepsesti copilul pentru greseli pe care LE INTELEGE si pe care LE POATE INDREPTA. Altfel problema e in alta parte, nu la copil.
Eu insotesc pedepsele cu asigurari de iubire. Ceva de genul "mami te iubeste foarte mult, orice ai face, iubirea mea nu este ceva ce poate fii pierdut, dar asta nu inseamna ca nu sunt suparata pe tine pentru ce-ai facut si ca nu esti pedepsit in continuare; du-te si fa-ti pedeapsa ca un barbat".
Alte pedepse:
- daca nu vrea sa stranga jucariile, jucariile se confisca "daca le adun eu, le iau si nu ti le mai dau". Dupa ce i le-am luat odata si a vazut ca nu glumesc, le strange intr-o viteza...
- daca arunca sau vrea sa distruge jucariile (cand era mai mic)- confiscare insotita de explicatia "oamenii au muncit din greu sa faca aceste jucarii si nu-ti permit sa-ti bati joc de munca lor".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

adimercedes. Super ideea cu containerul transparent.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Mai, ce tortura...

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Da , poate pare cam tortura, dar sunt situatii in care trebuie sa faci ceva.
Odata copilul meu era complet intors pe dos. La orice raspundea "nu vreau" si cum nu mai aveam chef sa ma contrez cu el m-am dus in camera mea si am inceput sa citesc. A intrat peste mine, fara sa bata la usa (avea 4 ani), deschizand usa cu piciorul. Avea in mana o pusca de jucarie si s-a prefacut ca ma impusca.
Acesta este unul dintre momentele in care trebuie sa-i arti copilului ca a sarit calul. Cum? Cu aceleasi macaneli de zi cu zi ? Nu. Intr-un mod pe care sa si-l aminteasca si care totodata sa-i arate ca "democratie democratie, dar eu sunt seful". De aceea sunt pentru pedepsele creative si aplicate la momentul potrivit. Pedeapsa nu trebuie sa jigneasca sau sa distruga personalitatea copilului, dar trebuie sa-i marcheze clar in minte cand a sarit calul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Cred ca n-ai sesizat ca glumeam.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amalia spune:

Poate fi o idee si cea cu jucariile, respectiv "cumpararea" lor cu bilele. Totusi la noi e mai mare pedeapsa sa ne vada suparati si sa nu mai vorbim o perioada cu el, decat sa-i luam jucariile.
David s-a indreptat mult in ultima vreme. Se pare ca explicatiile noastre ca mami si tati sunt necajiti si suparati ca el face diverse minuni, au tinut.
Acum incercam sa-l facem sa nu se mai ia dupa alti copilasi care fac nazbatii. E mare maimuta si imita tot, nu-i prea reuseste inca sa discearna ce e bine si ce e rau si se lasa influentat. Voi cum va descurcati cu asta? (nu se pune problema ca nu i se explica...dar imi pare rau pentru el ca este certat pentru idei care nu-i apartin...)


Sanatate maxima!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Ramona.J. Scuze. Cred ca eu sunt cam sensibila la capitolul asta cu pedepsele. Nu-mi place deloc. Dar stiu ca uneori n-am de ales.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

quote:
Originally posted by simali
du-te si fa-ti pedeapsa ca un barbat".


Si daca ar fi fost fata ce i-ai fi zis?

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Donia. Du-te si fa-ti pedeapsa ca o fata!
Nu, nu i-as fi spus asta; sunt fara sa vreau victima cliseelor verbale ale mamelor de baiat. Habar nu am ce se spune unei fete.

Mergi la inceput