Cum pedepsesti fara a traumatiza?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Daca ai fi citit cartea ..ai fi stiut de ce o recomand..dar in fine...unii au prea mult timp liber!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Kim te cred! Mi am notat si eu titlul dar atat de diferiti sunt copiii si atat de diferiti suntem noi parintii ca uneori tare greu se poate aplica ce i in carti.

corinadana mama Ralucai
The mother's heart is the child's schoolroom.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amalia spune:

Multumesc de indrumare Kim222. Am sa ma interesez daca pot gasi aici cartea recomandata de tine.
Totusi ma intereseaza foarte mult cum procedeaza si alti parinti cu copilasii lor si ce metode adopta. Probabil ca doar o metoda din 5 ni s-ar potrivi si noua, dar tot este un castig .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Nu mai pedepsi copilul ca nu doarme la gradinita . Gradinita a fost cosmarul copilariei mele, imi placeau educatoarele, copiii, jocurile, dar nu puteam sa dorm si zilnic acelasi cosmar, trebuia sa stau in pat cu ochii pe pereti si sa nu zic nimic ori asta la o varsta frageda (sub 6 ani) este foarte greu. Parintii mei m-au dat la scoala devreme, abia implinisem 6 ani pentru ca am ajuns sa ma crizez la gandul gradinitei si asta doar din cauza somnului de dupa-masa. Copiii mei seamana cu mine si nu au dormit dupa-masa de la varste mici, in jur de 3 ani. Nici nu-mi trece prin cap sa-i fortez sa doarma sau mai rau sa-i pedepsesc pentru ca nu reusesc sa doarma la comanda. Nu te astepta de la un copil de 5 ani sa stea cuminte in pat 1-1,5 ore fara sa doarma. Tu ai rabdare sa stai 1,5 ore intr-un loc fara o revista sau ceva care sa-ti atraga atentia, fara sa ai voie sa te misti sau sa deschizi gura? Si asta zilnic?

Tu spui ca exista o educatoare la un grup de 39 copii de 5 ani? Esti sigura ca e legal asa ceva? Eu nu mi-as lasa copilul la gradinita in conditiile astea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Adi are 5 ani si 9 luni. Nu doarme niciodata la pranz. El este la gradinita 4 ore, apoi sta cu bona, care de altfel il si duce.
Si el mai are accidente cu facut pe el pana ajunge la WC, dar nici eu nu sunt de parere ca trebuie pedepsit pentru asta... eu chiar cinsider ca este un fel de razvratire a lor.
Si eu il mai trimit in camera lui, dar niciodata pentru toata seara.. Ii spun sa se duca la el in camera si sa revina dupa ce s-a linsitit. Apoi vine isi cere scuze si ne impacam. Il poti pedepsi lasandu-l sa stea sa se joace langa voi, dar nu cu voi. Asta este una din pedepsele noastre... nu ne jucam cu el.
Pedepsele noastre sunt cam asa:
- fara desene
- fara casetofon - muzica
- fara calculator
- fara dulciuri / jucarii cumparate (trebuie sa se multumeasca cu ce are acasa)
- fara iesit afara
fiecare in functie de ce face si pe o perioada mai mare sau mai mica.
Time-out ii dam foarte rar si in general cand incepe sa se smiorcaie ca vrea ceva cu care noi nu suntem de acord.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amalia spune:

Aveti dreptate cu somnul. Si sincer, nu-l oblig sa doarma, dar este necesar sa invete sa stea barem limistit. Restul de copilasi cu ce sunt de vina ca el nu doarme si deranjeaza. Oricum am renuntat la pedepse pentru timpul stat la gradinita. Ii explicam indelung cu ce a gresit si atat.
Cat priveste numarul de copii, initial, in grupa mica au fost inscrisi 15, pana la sfarsitul anului s-au facut 20. Anul trecut la grupa mare au ajuns 30, din care veneau cam 25. Acum, in grupa mare sunt inscrisi 39, dar n-au ajuns niciodata atatia. In cartier sunt foarte multi copii si efectiv nu au unde sa si-i inscrie.
Deh, la noi se investesc bani in altele, nu in invatamant


Sanatate maxima!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Sint curioasa sa citesc si eu despre asta. Nici eu nu stiu cum sa-l pedepsesc. Ii explic cit sint de suparata si citeodata il trimit in camera lui.
La tv nu prea se uita deci e greu sa interzic asta. La fel cu calculatorul, nu e dependent de el. Afara vreau sa iasa, sa fie in aer liber si sa faca miscare, sa fie cu alti copii - nu vreau sa-i interzic asta. Desi ar fi probabil mai dureroasa decit alte cele.
Cu desertul iar nu e problema...
De citit ii citesc seara si nu i-as scoate chestia asta.
Chiar nu stiu cum sa procedez. Rareori ma supara incit sa-mi vina sa-l pedepsesc, dar atunci nu stiu cum sa fac - nu am idee.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amalia spune:

Am avut o saptamana excelenta!
Pentru ca nu i-a placut sa ne vada tristi din cauza faptului ca era neascultator, David s-a cumintit vizibil. Nu l-a mai stresat nimeni nici cu toaleta si nu am mai avut decat un singur incident la gradinita in timpul somnului de pranz. A inceput sa doarma iar la pranz acolo si n-a mai fost obraznic nici cu bona.
Dupa cum am primis, am renuntat de atunci la pedeapsa cu trimisul la el in camera. Vom face asta doar pentru cateva minute, daca va fi cazul vreodata sa-l lasam sa se linisteasca, cu toate ca nu e genul care face crize.
In schimb, i-am explicat de cate ori a facut ceva rau cat mai pe intelesul lui, am vorbit ca intre prieteni si i-am spus ca noi nu putem fi veseli daca el se poarta asa. Nu-i place sa ne vada tristi, deci se pare ca a mers
Va multumesc ca m-ati ascultat si astept cu interes sa aud cum solutionati disputele cu copilasii vostrii sau cum ii faceti sa inteleaga ca nu este bine cum se poarta.
Pupici!

Sanatate maxima!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lona spune:

Bravooooo!
Mie ieri mi-a zis fi-miu, cand tocmai il anuntam ca sunt trista si ingrijorata, si nu vorbesc o ora cu el: "nu se poate altceva? de exemplu, ce-ar fi sa-mi dai una usor la fund, si sa ne impacam? ca tocmai vreau sa-ti povestesc ceva!"
N-am cedat, doar am amanat pedeapsa, motivul era serios: a venit de la scoala pe alt traseu, mult mai lung, si cu trafic mai mare, asa ca a intarziat.
Asa ca a stat o ora langa mine in bucatarie bodoganind singur...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Am gasit: sa-i confisc pentru o perioada jucariile preferate!

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput