Viata in Germania (38)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns enn spune:

Maruntzika,
mama mea a venit sapt. trecuta si nu i-a trebuit invitatie.
Motivul venirii a fost c-am facut o suprainfectie si am ajuns la spital. Unde am facut cu nervii, realizīnd ca n-o voi mai putea alapta pe Dora. Asa ca m-au lasat acasa, pe proprie raspundere, si a venit mama sa ma ajute, ca trebuie sa stau īn pat.
Aveti mare grija de voi, acum ca vine sezonul ploios!

E.
P.S.Daconst, daca vrei, eu īti trimit cu drag un pachetel cu hainute de nou-nascut. Am un sac īntreg cu hainute mar. 50, 56, 62 ramase mici fetitei mele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

Katink acuma vad ca esti graviduta.iti doresc o sarcina usoara si un bebe sanatos!!!

dana multumesc de urare.eu am urmarit ofertele si am luat aproape tot la reducere.oricum ai dreptate cand spui ca ies imediat din ele.eu sper ca hainutele mici de la mateisa-i foloseasca cumnatei mele din ro,asta in cazul in care face baietel.

noi ne laudam ca ieri am facut 5 saptamani si am inceput sa gangurim.mor de dragul lui,l-as pupaci non-stop.
fetelor va doresc o saptamana minunata!!!

svetlana,mamica fluturasului Matei

poze matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Buna fetele din Germania!

Ma scuzati ca dau si eu buzna aici printre voi dar poate ma puteti ajuta si pe mine cu ceva raspunsuri. Familia mea si cu mine ne vom muta in cateva luni in Germania nu departe de granita cu Olanda unde vom construi o casa. Acum eu inca nu m-am putut lamuri ce chelutieli sant in Germania de zi cu zi, in afara de mancare. Adica ce fel de taxe/impozite se platesc? Utilitatile nu stiu cat ne costa samd... Ati putea sa ma ajutati cu ceva sume indicative in ceea ce priveste acest subiect?

Multam si la toate!


(pozeKailan)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osolita spune:

Amonar, cred ca cel mai bine iti raspunde cineva care si-a facut casa pentru ca cine sta cu chirie scapa din vedere anumite aspecte.
Spontan imi vin in minte Grunderwerbsteuerul (impozitul la cumpararea terenului pe care veti face casa) care e 3,5% din pretul achizitionarii terenului. Apoi veti plati anual Grundsteuer(impozitul pe teren), aici nu pot sa-ti dau o suma orientativa pentru ca e stabilit de fiecare oras/comuna in parte.
Si mai platiti Hundesteuer(impozit pe caine) daca e cazul.
Cam astea ar trebui sa fie impozitele "noi".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daconst spune:

Inn,multumesc mult,esti tare draguta.
Noi o sa avem baietel...asa ca nu stiu daca se potriveste ceva.
Insanatosire grabnica!

Hainute bb

Dana 28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns William spune:

Hello ce faceti, am o intrebare voi acolo sarbatoriti Halloween, daca da se poate sa imi postati si mie ce si cum ce faceti acolo :D cum il sarbatoriti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

quote:
Originally posted by William

Hello ce faceti, am o intrebare voi acolo sarbatoriti Halloween, daca da se poate sa imi postati si mie ce si cum ce faceti acolo :D cum il sarbatoriti

Join my forum :D



la fel ca peste tot:)

Cristina
-----------------------------------------------
Explica-mi, si am sa uit
Arata-mi, si am sa-mi aduc aminte
Lasa-ma sa fac singur, si am sa inteleg.
Confucius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

va doresc un week-end placut si insorit!

Svetlana,mamica fluturasului Matei


poze matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

Weekend placut si de la noi!

PS. Oare cine si ce are cu noi de ne voteaza subiectul intr-un fel atat de ..."pozitiv"?


Surpriza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

cine sa voteze, unii neinteresati de ce discutam noi aici. Uite ca eu nu votasem asa ca am mai ridicat un pic scorul

weekend placut! la noi cica o sa ploua:(((

Cristina
-----------------------------------------------
Explica-mi, si am sa uit
Arata-mi, si am sa-mi aduc aminte
Lasa-ma sa fac singur, si am sa inteleg.
Confucius

Mergi la inceput