Calorifere (de otel, aluminiu, fonta...)

Calorifere (de otel, aluminiu, fonta...) | Autor: lbelciug

Link direct la acest mesaj

Buna fetele,
vrem sa ne schimbam caloriferele din ap. si sotul insista sa cumparam din otel. As dori sa stiu cam ce preturi au, de la ce firma pot cumpara la un rap. bun pret/calitate etc. Orice info pe aceasta tema imi este de folos.
Multumesc.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005)

Forum despre Flori Presate (2)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dante01 spune:

hai ca-ti zic eu cate ceva...
cele de otel sunt cele mai bune, parerea mea...mai ales daca le puneti pe reteaua radet, sau cum se cheama...daca puneti centrala, puteti opta si pentru aluminiu, insa pot apara ceva probleme...nu intru acum in amanunte...
acum, de otel se gasesc si chestii foate bune si unele mai putin bune...
in general, cu cat garantia e mai mare cu atat sunt mai bune, si in principiu si mai scumpe, de...
preturi nu sti sa-ti dau, adica nu pot face o comparatie intre ce am mai vazut eu pe net si ce gasesti in magazine...
baga un ochi pe link-ul de ti-l dau pe pm si compara cuce mai gasesti prin magazine...
spor si mai vb!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Dante, multumesc frumos.
Oferta pare destul de mare pe piata, dar problema e ca nu stiu cum sa aleg ceva care sa merite. Nu punem centrala, doar vrem sa inlouim caloriferele vechi de fonta. Vom merge in week-end la magazine si sper sa aflu de la vanzatori ceva info bune.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005)

Forum despre Flori Presate (2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diciu spune:

Eu iti recomand caloriferele din panou de otel marca Purmo cu un raport bun calitate-pret.
www.purmo.ro

anda

"daca dragoste nu e...nimic nu e"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Multumesc Anda, dar au si in Bucuresti magazin de prezentare ?

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005)

Forum despre Flori Presate (2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Hello,
azi am luat calorifere de la o firma din Valea Cascadelor. Sunt austriece, din otel. Cele turcesti si cehesti (care de fapt sunt tot turcesti) sunt de evitat pt ca au tabla mai subtire.
Am fost si la Vital, insa aceleasi calorifere erau un pic mai scumpe.
Multumesc tututor pr sfaturi si linkuri.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005)

Forum despre Flori Presate (2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns V. Erica spune:

Liviana,
eu am luat de otel Delonghi, 600x1000 a costat 2.4 mil. lei vechi, garantie 10 ani. Mie imi inspira incredere firma asta.

Nihil sine Deo!
Dana, Eric (27ian02) si Ruxi (10ian05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns burghez spune:

iti recomand calorifere din otel delonghi ,livrare gratuit in bucuresti
RADIATOARELE DE'LONGHI sunt realizate printr-un process de fabricatie si din materiale de cea mai inala calitate, ceea ce garanteaza o putere termica ridicata si o durata de viata lunga.
Materialele:
- Otel: se foloseste tabla din otel laminat la rece, de 1.25 mm grosime de calitate superioara conform DIN 1623
(componenta chimica, caracterieticile mecanice si toleranta sunt controlate)
- Furnizorii: numai din tarile vest – europene
- Rezistente la cicluri de rece/cald.
Siguranta:
- Fiecare radiator este testat individual.
- Presiune de incercare: 13 bar
- Presiune de lucru: 10 bar
- Temperatura maxima de lucru : 110 grade C
Dotari:
- Radiatoarele modelul 10 sunt fara grila superioara si laterale
- Radiatoarele modelele 11,21,22,33 sunt cu grila superioara si laterale
Racorduri:
- Radiatoarele Plattella modelele 10 si 11K: 4 racorduri in “L” cu filet interior de ½”
- Radiatoarele Plattella modelele 21K,22K, si 33K : 4 racorduri in “T” cu filet interior de ½”

vezi pret la http://www.silicoman.oferta9.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Burghez merci, dar deja am cumparat caloriferele. Sunt foarte multumita de ele, se simte caldura sporita din apartament.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005)

Forum despre Flori Presate (2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurora56 spune:

Im cer scuze ca am intrat pe aceasta postare dar eu am cumparat acum 2 ani calorifer din otel in dormitor ,a fost lipit deja de 2 ori si acum are 3 pori .Zace pe casa scarii pana dupamiaza cand vom incerca sa-l ducem undeva .Am luat in schimb unul de fonta de la debransati ,il verificam ,vopsim ,caci am obsrvat ca cele care le-am pus de la debransati din fonta rezista de ceva ani in conditiile in care instalatia (blocului)prin care circula apa este plina de rugina si mai baga si tot felul de substante in apa care circula prin calorifere .Este adevarat cele din otel sunt bune in felul lor ,se simte mai multa caldura in casa dar consider eu ca sunt bune pentru cei ce au centrala proprie .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

Caloriferul din aluminiu este mai usor...mai estetic..poate fi montat pe perete....ala din fonta or otel este mai mare...mai greu...blabla. Cred ca astea sint diferentele... Daca esti conectat la reteaua nationala de apa calda nu prea ai sanse sa ai o presiune de 13 bari si o temperatura de 110 C...plus ca trebuie sa-l cureti de jeg si mizerie...asa ca cel mai usor de manevrat este cel mai bun. Alea care sint si mai subtiri dau si cea mai mare caldura...asa ca aia cu tabal subtire nu tine

Mergi la inceput