Nasterea provocata

Nasterea provocata | Autor: Amy-@my

Link direct la acest mesaj

Buna mamicilor si viitoarelor mamici...Am o intrebare pentru cele care au nascut ...ce parere aveti despre nasterea provocata prin perfuzie la primul copil..eu am 38+ si datorita faptului ca ma simt destul de rau in sendul ca nu mai pot dormi in nici o pozitie , am tot felul de ganduri , sunt foarte obosita si stresata si narabdatoare sa imi vad puiulam vorbit cu doctorita sa-mi provoace naserea si ea nu a fost deacor . Voi ce ati auzit despre acest lucru?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CristinaGoji spune:

Uite aici o discutie pe aceasta tema http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=76860

http://pg.photos.yahoo.com/ph/cristina_goji/my_photos
bb in burtik 38+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirunaa spune:

Pe Ioana am nascut-o prin provocarea nasterii.Depasisem 40 de saptamani si nu dadeam nici-un semn ca s-ar intampla ceva.M-am internat de la 8 dimineata.Am facut cateva injectii, in urma carora medicul ma asigura ca o sa nasc.De abia dupa amiaza s-a hotarat sa ma bage la perfuzie.Am stat cu perfuzia aia pana la 5 dimineata( a doua zi) cand am nascut.Nici eu n-am avut cu ce sa compar....asa ca nu-ti pot spune ca a fost mai bine sau mai rau.

In schimb la Rares, desi am avut colul dilatat de la 4 luni si jumate( mi s-a facut cerclaj), dupa desfacerea cerclajului desi mi-au indus nasterea....nu au reusit.Am luat oribilitatea aia de ulei de ricin, am facut calciu intravenos, au inceput contractiile puternice.Asta vreo 2 ore dupa care au disparut ca prin farmec.M-am dus acasa si cand a vrut el sa se nasca s-a nascut....N-a fost sa fie natural...

Toate cele bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinutza spune:

Amy...eu de exemplu a trebuit sa ma impun in fata doctoritei care insista cu cezariana programata (ca sa fie anestezistul ala cu care ea lucra bine, ca sa nu stiu ce, ca sa ailalta)...eu am insistat sa ma opereze atunci cand intru in travaliu (cand se rupe apa) pe riscul meu...am avut si io o nebunie: sa il las pe bebe sa se nasca atunci cand vrea el, cand e pregatit, nu cand vor ceilalti...si uite ca atunci cand bebe a vrut a fost si doctora la spital, si anestezitul cu pricina pe tura si toate au fost ok...eu sunt nascuta la 10 luni (deci vreo 44 de saptamani), normal si am fost un copil absolut normal...
Daca doctoritza a hotarat ca asa e mai bine si ai incredere in ea...alegi ce crezi tu ca e mai bine...dar orice lucru are timpul lui...

Nastere usoara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kristinutza spune:

amy, ca sa ceri provocarea nasterii pt ca nu mai poti dormi? hai, mai rezista si tu un pic!
te inteleg ca esti nerabdatoare sa-ti vezi puiul, insa il vei vedea curand! ca este astazi sau peste 2 saptamani...
este important ca bb sa se nasca atunci cand este pregatit. natura stie f bine ce are de facut. tu ai termen peste 2 sapt. de ce trebuie sa nasti mai devreme?
gandeste-te ca bb tau mai vrea sa mai stea un picut in burtica .

cristina, mama de radu (09.10.2005)
poze si www.dropshots.com/new.php?userid=128437&cdate=20060625&cimg=0" target="_blank">video

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

eu am avut parte de nastere provocata, deoarece intrasem in 43 de sapt. si iesea fum din cuptor deja:). mi s-au rupt membranele cu un fel de ...croseta si am mai stat cam vreo ora pana a inceput travaliu, care a durat "numai" 11 ore! a fost foarte chinuitor si groaznic, nici nu vreau sa-mi amintesc...in episodul 2 voi naste cu epidurala:)
nu-ti recomand varianta asta daca nu ai neaparata nevoie, pt ca am inteles ca la nasterea provocata travaliul dureaza mai mult si e mai greu decat normal...

ariel
http://community.webshots.com/user/alinapaveliuc
http://community.webshots.com/user/alinapaveliuc1
http://community.webshots.com/user/alinapaveliuc2
http://community.webshots.com/user/alinapevliuc3
http://community.webshots.com/user/alinapaveliuc4


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aslavoiu spune:

buna. eu am nascut ambii copii prin nastere provocata. primul a fost ok. nu am avut probleme cu el, stiam si data la care l-am conceput, dar al doilea a facut insuficienta respiratorie.medicii pediatrii mi-au spus ca, din cauza asta a facut ptr. ca am provocat nasterea. acum sunt gravida cu al treilea si nu am sa mai provoc nasterea. atunci cand va vrea sa vina, sa vina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinamoro spune:

Eu am nascut(31.08.06) prin nastere provocata la 39 de saptamani, am vrut eu sa mi se faca ca medicul pleca in concediu. Cu sarcina nu am avut probleme, bb avea greutatea normala, deci medicul a zis ca e ok sa-mi declanseze nasterea daca eu vreau.
Dimineata la 10 mi-a pus o "pastiluta"(prostaglandine) la nivelul colului pentru dilatare si mi-a facut o injectie pentru linistire(asa mi s-a spus), perfuzie nu mi-a pus. Dupa vreo 2 ore au inceput niste dureri ca la ciclu, la ora 14 aveam dureri mai intense si la 14,25 mi-a pus epidurala ca aveam contractii la 3 minute si dilatatie 4-5. Dupa 1 ora de la epidurala am nascut, deci la 15,25.Dupa ce m-am urcat pe masa am nascut in mai putin de 5 minute. Totul a mers foarte repede, m-am dilatat rapid si am nascut foarte usor, spre deosebire de prima nastere in urma cu 4 ani jumate. Atunci nasterea s-a declansat singura, am stat 15 ore in travaliu, niste dureri groaznice si nu ma dilatam deloc(atunci nu se facea epidurala in Arad).
Deci, eu pot spune ca am nascut foarte repede si usor prin nastere provocata.


Alina cu Adelina (31.08.2006) & Dragos (11.04.2002) poze 1, poze 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutza_26 spune:

Eu am nascut provocat (30.09.06) la 39 de sapt pt ca pleca dr in strainatate si exact ca si Alina pot spune ca totul a decurs conform planului...intai pastilutza de dilatare, apoi am suportat contractiile, apoi trebuia s a beneficiez si eu de epidurala dar deja avem dilatatie 8 ahsa ca am facut tot tavaliul si nasterea in sine pe viu si a fost ok.
Am inceput pe la 12 si la 17:45 s-a nascut baiatul meu cu o greutate normala 3,550kg fapt pt care a luat nota 10.

39+ cu Gabitza

Pupici si bebici sanatosi si mancaciosi!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitecantrop spune:

Mie mi-au provocat nasterea fiindca ajunsesem la 42 de saptamini. Am avut un travaliu de 27 de ore, fiindca aici se merge pina in pinzele albe pe nastere naturala, si la dilatatie 9 mi-au facut cezariana de urgenta fiindca viata puiului meu era in pericol. Aveam epidurala, dar fiindca erau contra cronometru sa-mi salveze copilul au taiat si am simtit absolut tot: cum taie si cum coase.(poate e normala chestia asta, dar eu plingeam de durere). Copilul s-a nascut cu Apgar 4 si prima saptamina a stat la terapie intensiva. Mi-au zis ca singura explicatie a faptului ca Adi a avut pb este ca a fost stresat la nastere.
Lasa lucrurile sa evolueze de la sine. Cind va vrea sa vina puiul tau, va veni.
Multa sanatate tie si puiului tau iti doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen24 spune:

buna fetelor! am nascut si eu bb dupa ce doctorita mi-a provocat nasterea in 19 dec(trebuia sa nasc in 25) doar pt ca ea avea bilet de avion in 22 plleca pt sarbatori in strainatate dar mi-a provocat nasterea cu clisma atat fara medicamente mi-a rupt apa cu o 'croseta'
la 10 dim si am nascut cu epidurala la 18.15 totul a fost ok va pup sanatate la bbei

Mergi la inceput