Op. de varice....in sfarsit, am facut-o!!!

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns TOMALAVINIA spune:

Multa sanatate va doresc si recuperare rapida celor operate!

Am citit de la inceput pana la sfarsit acest subiect.M-am ales si eu cu varice, in urma celei de a doua sarcini,varice inestetica si care doare mai ales la menstruatie.
Si programare la dr am abia peste o saptamana.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silar spune:

Revin cum am promis cu impresii dupa operatia de varice. Am zis deja unde m-am operat si cine a facut operatia, acu sa va scriu ce anume am facut- "Crosectomie, striping al venei safene interne drepte, excizii etajate ale colateralelor varicoasedupa tehnica Muller".Am stat internata de luni pana martia ca am avut tratament cu antibiotice pana marti dimineata. Acu urmez un tratament cu aspenter si detralex si sunt acasa de ieri. Trebuie sa stau cu piciorul in sus, nu prea am voie sa merg, de fapt nici nu pot ca ma iau niste ameteli naspa; iar luni trebuie sa merg la scos firele. Costurile au fost 100E operatie si 100Ron la anestezist, de fapt cred ca da fiecare cat poate. O doamna care a fost operata azi a dat 500Ron la amandoua picioarele inclusiv anestezistului.
Cam atat, va pup si va urez sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns staviri spune:

Eram tare curioasa cum a decurs operatia ta sa-ti dea Domnul recuperare usoara m-am cam speriat din felul in care ai scris se obs ca nu esti prea vesela deci e cam naspa operatia asta,da de dureri nu ai spus nimic(in timpul si dupa operatie)ai bandaje pe picior?cam cat a durat totul?cum esti tratat ca pacient? iti urez numai sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicoki spune:

Buna fetelor,

Imi cer scuze ca nu am mai raspuns, de mai multa vreme nu am mai intrat pe forum decat ca sa arunc un ochi (fara sa ma mai autentific si sa-mi verific lista de subiecte), si subiectul acesta nu l-am mai vazut. Altfel, as fi raspuns de mult.

Din pacate, mie mi-au recidivat varicele. Incepand din aceasta iarna. Am facut operatia acum aproape doi ani. In mare parte insa, este vina mea, deoarece in primavara asta am tot mers cu laptopul la serviciu si cu cateva dosare, asa ca am cam carat. Pe langa asta, conteaza si "materialul clientului", care la mine se poare ca nu prea e de calitate. Mi-au reaparut tot pe acelasi picior, in zona genunchiului. Deocamdata nu sunt foarte proeminente, dar remac o tendinta de extindere. Se observa insa bine daca stau asezata. Din pacate, munca mea presupune mult stat in picioare. Poate in vara asta ajung la un nou control, sa vad daca mai pot face o operatie, si cand.

Atentie mare deci, nu carati greutati! Nu vreau sa va sperii, eu m-am simtit bine dupa operatie, s-au vindecat cicatricile frumos. Varicele astea noi sunt pe o alta vena, bine macar ca nu mai sunt sub genunchi, ca astfel mai pot si eu purta fuste midi. Repet: m-am cam spetit cu caratul si probabil am si niste vene de proasta calitate.

Va urez multa sanatate si inca o data: nu am trimis mesajul asta sa va descurajez, ci sa atrag atentia asupra caratului de greuati in mod destul de constant.

Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silar spune:

quote:
citat din mesajul lui staviri

Eram tare curioasa cum a decurs operatia ta sa-ti dea Domnul recuperare usoara m-am cam speriat din felul in care ai scris se obs ca nu esti prea vesela deci e cam naspa operatia asta,da de dureri nu ai spus nimic(in timpul si dupa operatie)ai bandaje pe picior?cam cat a durat totul?cum esti tratat ca pacient? iti urez numai sanatate

vio


Pai ieri a fost prima zi cand am putut sa ma dau si eu jos din pat, prea vesela nu sunt ca trebuie sa stau numai in casa si nu-mi prieste. Nu pot sa-ti zik excact cat a durat operatia , stiu doar ca la 10,10 dimineata eram in sala de operatie pe masa si la 12 eram deja la mine in salon. Din cat am numarat eu am cel putin 4 cicatrici atat am apucat sa vad cand mi-au schimbat bandajul inainte de a veni acasa, am piciorul bandajat de la genunchi in jos si pe deasupra am un ciorapel din elastic(ca o plasa). Acum nu pot sa stau in picioare, nici nu am voie 7 zile, si e normal sa ma doara piciorul, dar eu sunt sigura ca trece repede daca sunt cuminte si nu fac abuz de efort. Ca pacient esti tratat bine, cel putin ce am vazut eu, iar Prof Radu Popa este un super domn si zik eu k face treaba buna, e super aglomerat, doamnele care au fost operate dupa mine erau programate din luna mai pt operatie.
Va doresc multa sanatate


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns staviri spune:

ai avut curaj si ai scapat de probleme si eu ar trebui sa-mi fac curaj pt. toamna asta apropo in ce luna ai facut programarea.ai avut anestezie generala? sanatate multa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns staviri spune:

Silvia multa sanatate in continuare si vindecare grabnica.sa ne tii la curent

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silar spune:

Am avut anestezie generala, iar programarea am facut-o la sfarsitul lui Iunie, mama soacra lucreaza la SF Spiridon si dansa l-a tot intervievat pe Dr. cand pot sa ma duc sa ma rezolve. Am avut de ales sa o fac acum sau dupa ce se intorc medicii din concediii adica pe la sfarsitul lui septembrie. Ideea e ca trebuie sa mergi la o consultatie la el, apoi la un eco Doppler si apoi la citit rezultatele si te programeaza. Doamnele care s-au operat dupa mine aveau in luna mai facuta programarea pt luna iulie.
Azi ar trebui sa merg la scos firele , dar nu are cine sa stea cu pitici mei ca toti sunt pe la munci. Sa vedem ce rezolva mama soacra, poate pot sa merg deseara cand isi viziteaza dr operatii de azi.
Va pup si sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silar spune:

quote:
citat din mesajul lui staviri

Silvia multa sanatate in continuare si vindecare grabnica.sa ne tii la curent

vio



Ma tot tin de cateva zile sa-ti zik ceva si uit. O amica de-a mea a gasit pe net ca in Bacau se fac op de varice cu laser 10 mil pe amandoua picioarele, pe la medical center sau nu stiu cum se cheama. Poate gasesti ceva, ca ar fi mult mai ushor pt tine, cica te operezi ziua si seara iti da drumul acasa, eu nu am verificat, ti-am spus doar ce mi s-a spus, daca gasesc vreun link iti trimit si tie.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silar spune:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=24380


Mergi la inceput