Aradencele sarbatoresc luna asta!!! (53)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabitzica spune:

Pruncii mei mi-au dat desteptarea lka 6 azi. S-a trezit Tudor si m-a chemat sa dorm cu el si dupa un sfert de ora s-a trezit Ioana. bineintels ca Tudor nu am a mai adormit, a venit cun noi in camera. Dup ce amschimbat-o si i-am da sa manance Ioanei, am mai incercat sa il culc pe Tudor , dar fara sorit de izbanda. Asta mica plangea si am tot facut ture dintr-o parte in alta cu Tudor dup mine.
Alina, cinci sute a fost si mi i-a consultat pe amandoi.

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzica spune:

Maria, bine ai venit printre noi! mai spune-ne cate ceva despre tine.

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flavia ramona spune:

Am gasit ce a scris Maria la alt capitol mai vechi:

"Buna fetelor! Am cautat prin toate forumurile sa va gasesc. Sunt o mamica in devenire, din Arad....prin ianuarie o sa avem o fetita.
Ieri am facut 24 saptamani si dr. Simedrea de la Laser imi monitorizeaza sarcina. As vrea sa stiu mai multe despre voi, daca ati nascut normal cu anestezie epidurala, cat a fost "cotizatia" la doctor, moasa, anestezist, asistente, etc... , ma apuca groaza cand ma gandesc...
Azi am fost sa iau hainute la bebe.... am decoperit magazinul Bebeto unde au lucruri de calitate si la preturi bune de tot. De exemplu: am dat pe un costumas plusat 130 mii la Bebeto si pe acelasi tip de costumas, doar de alta culoare, 390 mii la Regalo. Insa la Bebeto nu au inca hainute mai groase, sunt inca pe stocul de vara.
Daca ati deschis un subiect nou, va rog sa-mi spuneti.

Cateva date despre mine, ca vreau si eu sa fiu in lista aia de la inceput :) :
- eu sunt Maria , 25.12.1979, sotul meu, Adi - 30.12.1978, bebelusa noastra ar trebui sa apara pe 17.01.2007.
- ne-am cunoscut pe internet in 2002 si ne-am casatorit anul trecut pe 27 august.
Ce sa va mai spun? Intru in luna a 6-a si am luat deja 8 kg....e cam mult??? Incep deja sa imi fac griji...
Astept sa ma primiti in clubul vostru

Maria Rubi "


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flavia ramona spune:

Salut fetelor,

Nu am mai reusit sa intru ca am avut musafiri si am fost si pe la plimbare mai mult daca e timpul asa frumos.

Maria, bine ai venit printre noi. O sa te treaca fetele pe listutza cand au timp, ca dupa cum poti citi acum suntem "cam ocupate".
Felicitari pt sarcina. Cu kg nu-ti bate capul prea mult. Important e sa fie fetita bine si tu la fel. Eu am dat deja 10 kg jos dupa sarcina, mai am de dat 3, dar mai am timp.
In ce zona stai?

Gabi, iei Magneziu cu B6? Ca te ajuta la starile de oboseala si depresie. Tudor nu doarme la bunici macar in cursul saptamanii? Nu ti-ar fi mai usor asa?

Alina, vad ca tu esti foarte bine dispusa. Doarme Adelina noaptea?

Nico, imi pare rau de saracutza Mel. Ai fost la Drutau? Ce a zis?
Tu chiar nu mai ai loc de noi sa te plangi .

Cristina, cum stati cu lucrarile la casa?

Ioana, tu cum te descurci ziua cand Ovi e la lucru?

Mai fetelor voi mai apucati sa faceti mancare? Ca eu nu prea. Zici ca altceva nu mai stiu sa fac decat sa fiu dupa fundul lui asta micu si nici macar nu pot sa zic ca e rau.

Noi am inceput sa fim smecheri. Adoarme la san si nu pot nicicum sa-l trezesc si atunci nu se satura asa ca dupa o ora sau doua moare de foame si incepe sa urle. Ne-a facut asa duminica seara si nu stiam ce are, pana m-am prins de ce e asa.
La piept i s-au mai redus putin galmele, dar nu foarte mult. Maine mergem la control.
Face in continuare pisu pe langa scutec si atunci se foieste in pat ca nu-i place. Azi l-am schimbat deja de 2 ori de haine.

Gabi, cine ti-e pediatra?

Na, ca am scris si pt zilele trecute ... .

Merg sa pregatesc sa fac ceva mancare azi, daca apuc, ca mai incolo mergem la plimbare.


pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzica spune:

Fetele, ati citit dincolo la mamici de Chantal, o mamica din Arad, careia i-a murit fetita la 2 zile, in august, pentru ca nu a primit injectia pentru maturarea plamnailor, desi a fost sarcina cu risc de nastere prematura.Nu am auzit de cazul asta. Ma intreb la ce medic o fi fost! Biata de ea! Nu vreau sa imi imaginez ce durere a fost in sufletul ei.
Flavia, am chemat-o pe Marienut si sunt super multumita de ea. Nu se compara cu cea pe care am avut-o la Tudor. Nu vreau sa dau nume aici, dar probabil stiti, ca am mai discutat. Mergeam cu el regulat, il cosulta si mi-l lauda"vai ce copil frumos! cum creste ca si fat frumos! Mi l-a indopat cu calciu, si a omis chestii importante, cum e platfulsul si genum valg, pe care le-am sesizat singura.Plus ca imi zice am dr. ca are hernie ombilicala, are buriucul iesit in afara si tot asa l-a avut de la inceput, dar din moment ce nu mi-a zis nimic cealalta nu m-am panicat. A zis ca exista posibilitatea sa isi revina daca mai creste si i se dezvolta muschii abdominali, daca nu trebuie operat.
Flavia, mie pana acum mi-a adus soacra-mea mancare dar de ieri s-a imbolnavit , asa ca mi-am facut niste paste carbonara. Azi am ca mi-a trimis aseara pe socru-meu fasole verde.
Inca ceva vreau sa precizez. Mi-a zis dr. ca pot sa mananc orice, mai putin fasole si varza, si daca vad ca la un aliment face urat sa il reduc.
Am descoperit ca fii-mea plange de rea ce e , nu de colici si are o trompeta de imi sparge urechile. Plange cand e treaza si se plictiseste. Nopatea manca si doarme, dar dimineata de la 6 avem program artistic. Nu vreau sa o invat in brate. O iau cate un pic.

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinamoro spune:

Maria, bine ai venit in grupul nostru!
Sarcina usoara si un bb sanatos sa ai.
Nu stiam ca ai mai scris si la alt subiect.

Flavia, da, Adelina doarme noaptea, se trezeste doar sa manance de 2 ori, dar termina repede in 5-7 minute deja doarme si o pun in patut.
Mancare eu fac, in primele 3 zile dupa ce am venit din spital m-a ajutat fina mea si apoi tot eu ca nu are cine.

Gabi, am auzit de dr.Marienut ca e super, nici nu ai platit mult.
Nu citisem dincolo de Chantal, of ce rau imi pare cand aud de asemenea cazuri.

Merg si eu sa mananc ceva si revin mai tarziu ca mor de foame.

Alina cu Adelina (31.08.2006) & Dragos (11.04.2002) pozici 1, pozici 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzica spune:

quote:
Gabi, esti figura, auzi ca plange de rea ce e...

Alina, plange cat plang si ac nu o bagiin seama incepe sa tipe! Si are o voce, de imi tiuie timpanele! E isterica de mica! Am sperat ca o sa fie mai cumite decat Tudor, dar el cand a fost de varta ei nici nu stia sa planga, manca si dormea, si cand era treaz , statea cuminte.
Aseara nici nu a putut sa o asculte dr la inima asa a tipat! Si nu de colici! a zis si ea ca o sa fie rea Vai de capul mei cu doi copii atomici.
Flavia, nu mai puteam sa il lasam pe Tudor la bunici ca a devenit prea afectat. Incepea sa planga ziua din senin, si sa spuna ca vrea la tata si la mama lui. De ca d e acasa e tare dragastos cu mine. Inainte nu era chiar asa. Ziua e la gradi, de acolo il iau bunicii si mai sta la ei pana seara pe la 7.

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_rubi spune:

Huh, am reusit in sfarsit, credeam ca nu mai ajung in randul vostru.... Aseara cand am scris si am vazut mesajul pe forum eram super incantata....dar, dupa 5 minute cand am verificat iar, surpriza: mesajul disparuse . Asa ca necajita si deprimata, m-am dus la culcare. Azi, dupa lucru, am venit direct la forum si mare mi-a fost bucuria cand am vazut ca mi-ati raspuns si sunt si in lista ....
Multumesc pentru ajutor si pentru raspunsuri!

Maria Rubi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_rubi spune:

Alina , multumesc pt efortul cu adaugarea in lista, inseamna mult pentru mine . Am citit ca ai fost la Teba.Am o prietena care lucreaza acolo si am sunat-o imediat sa imi spuna unde este magazinul lor de prezentare, cica undeva pe la Boul Rosu. Pentru mine e ok ca au hainute mai mici, caci bebe al meu are nevoie acum de asa ceva :).

Maria Rubi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinamoro spune:

Maria, primele 10 mesaje ale tale sunt moderate si apar mai tarziu, scrie ca sa ajungi la 10 si scapi d emoderare, apoi putem sa-ti vedem mesajele imediat ce le trimiti.
Te vom trece pe listuta.
Dr. Simedrea de la Laser vine si la nastere? eu stiu ca lucreaza doar la Laser si vine de la Timisoara.
Eu am nascut normal cu epidurala si a fost foarte bine.
Unde e magazinul Bebeto?

Gabi, esti figura, auzi ca plange de rea ce e...
Si Adelina plange ziua daca e treaza, in brare nici noi nu prea o luam ca nu are cine sa o tina daca se invata asa.

Ioana, e cumintel Nicolas?

Flavia, am auzit pe multe mamici ca sunt nemultumite de pampers si patesc asa.

Alina cu Adelina (31.08.2006) & Dragos (11.04.2002) pozici 1, pozici 2

Mergi la inceput