Desprecopii... altfel (grup de suport pt parinti)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Crisa-77 spune:

Am vorbit cu Ramona(tipa de care v-am povestit mai sus).I s-a spus ca puiutul ei nu va rezista unei operatii;ca e prea tarziu.Daca ea vrea,ei il opereaza ,dar o asigura ca va muri pe masa de operatie sau la scurt timp dupa operatie.In schimb daca nu-l opereaza poate trai pana la 10 ani cu ceea ce are la inima. weinen Ce-o fi oare in sufletul acestei femei care a pierdut prima sarcina la 5 luni,iar dupa ce l-a nascut pe acest puiut i s-a spus ca nu va mai putea avea alt copil??? grübel Oricum ,a ales ceea ce cred eu ca am fi ales cu totii daca am fi fost in locul ei:sa-si lase baiatul sa traiasca asa cume ,sa nu-i fure copilaria.Ramona si-a adus aminte si de Victoria ,si mi-a spus ca-i pare rau ca Victoria nu a putut alege asa ceva pentru fetita ei,Adela.D-zeu s-o odihneasca in pace pe Adeluta si pe toti copiii care nu mai sunt printre noi si care nu au avut parte de copilarie.
Va pup.

Krys si Andrei-Bogdan(23.03.2005)

"Sa fii vesel tuturor si nimeni sa nu vada ca si fulgii de nea sunt
lespezi de mormant."(Goethe)

http://community.webshots.com/user/krysadi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:

Monalac, postarea ta ascunde in spate un om inteligent si sufletist, care nu se teme sa-si recunoasca o greseala

Sinziana,

citesc fiecare postare a ta, si..mi-as dori sa fie mai multi oameni in lumea asta, ca tine


alt mit#partial despre autism: legatura directa cu vorbirea; intr-adevar, este unul din simptomele importante de luat in considerare, dar:

o parte a autistilor nu au nici o deficienta sau intirziere de vorbire de vorbire;
exista copii cu intirzieri sau deficiente de vorbire care nu sunt autisti; deci autismul-daca exista- nu dispare in momentul in care copilul incepe sa vorbeasca;


despre fiul meu...ce il face sa fie TED (cel putin asta este diagnosticul deocamdata):
stereotipismul;
o parte din stereotipuri le-a uitat: urcatul si coboritul scarilor la infinit, jucatul cu intrerupatorul, privitul apei cum curge la robinet...altele mai exista: privitul rotilor si alinierea masinutelor sau a jucariilor;

rigiditatea: suporta destul de greu schimbarile de orar, de activitate, neprevazutul, si uneori cind nu intelege (de ce trebuie sa plecam dintr-un loc de joaca, de ce in we in vacanta nu ne intoarcem sa dormim la casa noastra....apare plinsul)
nu suporta decit anumite haine; sunt unele pe care i le-am cumparat siu n-a vrut sa le imbrace niciodata; a fost greu sa-l conving sa treaca de la mineca scurta#pantalon scurt la cele lungi, chiar daca l-am scos in frig dimineata in pijama, sa se convinga ca-i frig ()
sunt perioade in care refuza un anumit fel de mincare, in schimb zilnic prefera acelasi meniu la gustarea de la scoala ( trebuie sa conving personalul sa-l inteleaga); dupa 2-3 luni de monotonie i se pune pata pe alt aliment si pot sa schimb ( a avut sezonul portocalelor-minca 2-3 zilnic, acum nu le suporta- a strugurilor...etc)
nu intreaba niciodata de ce, in legatura cu notiuni abstracte, nu-si pune intrebari existentiale
nu este- in general autistii nu sunt niciodata ipocriti sau mincinosi, nu au imaginatie;

ceea ce difera autistul de ceilalti: notiuni, concepte, aptitudini pe care noi le dezvoltam firesc, autistul nu; el trebuie invatat; odata dezvoltata aptitudinea invatatului (prin terapie), repetitia si modelul functioneaza perfect si copilul progreseaza; (al meu a invatat sa vorbeasca cu ABA,cind avea trei ani-aproape patru- a facut un an si vreo 10 luni de terapie)acum vorbeste bine franceza, mai rau romana si prinde din zbor cuvintele in engleza de la desenele animate ( avea o lectie cu culorile si mi le-a citit in franceza, traducindu-le si in engleza; cind l-am intrebat de und estie mi-a spus ca cd-ul cu Dora l-a invatat, mai retine si tot ce face la scoala la engleza pe dinafara)

rigiditatea il face sa fie nedisciplinat- sa nu se supuna schimbarilor, regulilor din primul moment- de unde avem probleme la scoala- pe care oricum eu le consider minore...

scriu despre copii autisti altfel- pentru ca pe cei gravi din pacate ii cunoastem- cei care n-au avut sansa sa ajunga la terapii, care sunt in plata Domnului lasati si izolati sunt cei despre care scria monalac; de aceea, datorita aptitudinii lor speciale de a copia modele, de a invata comportamente, vorbire, spun ca ceea ce vedeti in Romania sunt produsul si vina societatii, in mare parte, si multi dintre ei ar fi fost recuperabili; (nu toti din pacate)

am mai vazut ca in Romania (aproape) oricarui copil cu probleme, deficiente psihice i se pune mai nou diagnosticul de autist, un-doi;

celor din Romania le recomand o carte excelenta, scrisa de un tata profesor elitist, despre fiul sau: Portretul lui M, de Matei Calinescu; o cronica despre ea aici:

http://www.contrafort.md/2003/105-106/561.html


Paula- scoala lui fiul meu de anul trecut ne-a dat mari dureri de cap, si regrese copilului; acum l-am mutat la alta scoala si este excelent- are o super-invatatoare, si restul oamenilor sunt profesionisti, si se vede pe comportamentul calm si relaxat si pe progresele pe care le face (ma gindesc iarasi la Sinziana, si la sansa copiilor care o au educatoare....)


Ana


"If you talk to God, you are praying; If God talks to you, you have schizophrenia. If the dead talk to you, you are a spiritualist; If you talk to the dead, you are a schizophrenic."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns axia spune:

Buuun, se pare ca avem tutori....cel putin pana la proba contrarie.

Este incredibil cat de neseriosi sunt oamenii. Au fost trei persoane cu care am stabilit ora, locul (explicatii indelungate cum sa ajunga si cu ce) si nu au aparut. Asa, fara nici o vorba. Ok, no problem.

De luni, motoarele in plin 8 ore/zi.

ia uitati aici cum isi astepta tanarul tutorii, dupa ce l-am putzulit si l-am pregatit

Deeeeci, ce ziceati de cafeaua aia ? O aduc eu , daca Paula pune garajul la bataie, nu ne mai trebuie nimic.

Andreea, mama lu' Tiberiu
Micul Print
Poze noi cu Tiberiu

Uita-ti intotdeauna dusmanii - Nimic nu-i enerveaza mai mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oimpia_76 spune:

Am citit si rascitit tot ce ati scris aici si la subiecrul postat de mine si nu mai am liniste si pace. Sunteti niste mamici in fata carora imi plec capul si aveti niste ingerasi atat de frumosi !!!!!!!!
Paula, o sa-mi ramana in minte toata viata imaginea voastra, a ta si a Alexandrei-frumos imbracata, incercand sa gasiti o gradinita, mergand din usa in usa si intampinand refuzuri mai peste tot. Sunt incapabila sa-mi imaginez tot ce ai simtit.Sunt incapabila sa-mi dau seama cata putere ti-a dat tie si altor mamici ca tine Dumnezeu. Dar stiu sigur ca aveti niste copii atat de norocosi!!!!
Andreea, nu am cuvinte pt. a a-ti spune cat regret cuvintele mele gresit alese. Nu ma pricep in "arta conversatiei " pe net. Imi pare rau daca v-am jignit. Crede-ma, nu am avut nici un moment aceasta intentie. Din pacate, priveam problema doar din punctul meu de vedere. Insa acum am inteles cu adevarat ce munti aveti voi de trecut pentru copiii vostri si cata bucurie v-ar face voua si cat bine copiilor acceptarea lor de catre "ceilalti" si posibilitatea de integrare in mijlocul tuturor celorlalti copii.
Nu vreau sa ma lungesc, oricum probabil ca veti spune bla-bla-bla vis-a-vis de interventia mea de acum, insa as vrea sa mai zic un singur lucru: din dicutiile cu voi, am inteles cu certitudine ca problema suntem noi, adultii, parintii de copii "normali", iar copilasii nostri, dragii de ei, cu sufletele lor de ingerasi, se comporta la fel, se joaca la fel, rad la fel cu orice copil. Doar ei nu fac discriminari. Eu vreau cu tarie sa invat multe de la copilul meu. Deja am invatat un lucru extraordinar de important.
Olimpia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Witchie spune:

Si cand v-o fi mai greu cititi si povestea lui Alex

Anda, mama Irinei
domnisoara Irina
Doua veri frumoase

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns axia spune:

Olimpia, draga mea, este important ca ai inteles.
Poate citind, ai inteles si virulenta si nota de agresivitate pe care am avut-o majoritatea (incepand cu mine, recunosc).

Poate ca intr-adevar, ar trebui sa avem mai multa rabdare cu cei care nu inteleg, dar uneori exact asta este ceea ce-ti lipseste cel mai mult : rabdarea. Deoarece iti este pusa la grea incercare din toate partile, inclusiv chiar dinspre micuti.

Pace

Andreea, mama lu' Tiberiu
Micul Print
Poze noi cu Tiberiu

Uita-ti intotdeauna dusmanii - Nimic nu-i enerveaza mai mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Olimpia, nu stiu exact ce ai facut ..important este ca ti-ai recunoascut vina si ca ai inteles si tu ceva. Bucuria mea este ca am mai adus pe cine cu picioarele pe pamant.
Acum poate ne intelegi si tu si altii cat de greu ne este dupa ce trecem de toate obstacolele pana ii inscriem si apo dam peste niste parinti ca tine, alti care sar de fund in sus ca nu imi vor fetita in clasa copilului lui. Spun sa nu mi se intample. Credema daca as pati, l-as jumuli cu pene, cu fulgi cu tot pe acel parinte.
Mi-ai vazut pozele? Ce ar putea sa-i faca Alexa copilului tau, altui copil? De ce nu aveti inima, suflet sa va ganditi ca si voi puteti trece prin ce trecem noi sau mai rau. Viata este asa de scurta si plina de neprevazut....Nu ne mai permitem sa ne cicanam si noi cu fleacuri, prosti.
Sa mai intri si sa nu te superi ca mi-am spus oful pe tine. Poate mai citesc si altii si inteleg. Acum daca tot ai inteles nu ai vrea sa-mi cunosti fetita mai bine, sa fie copilul tau prieten cu ea, cu altii ca ea?


http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=13870206dc72cf76445d8c&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url


http://pg.photos.yahoo.com/ph/alexa13tinta/detail?.dir=9597scd&.dnm=5abbre2.jpg&.src=ph


Sper sa-ti placa de fetita mea, de alt copil si sa fii mai buna, mai ingaduitoare cu cel de langa tine. Nu vreau sa spun mai multe ca ai inteles si cred ca este deajuns.






Paula & Alexa(13.12.2003) & Paul(03.01.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamari spune:

continuare

am intrerupt mesajul vineri pentru ca scriam de la munca...asa ca revin...

spuneam ca Alex mai are unele probleme acum...
memoria -si anuma acel tip de meorie care ne ajuta sa retinem ce am facut, planificat, discutat acum cinci minute.

E greu de explicat ca, desi poate invata si retine chestii destul de complexe, cateodata se duce de cinci ori in bucatarie dupa acelasi lucru si de fiecare data se intoarce cu mana goala ca pana a ajuns acolo am- uitat dupa ce se dusese...

-si multumi pentru compliment Paula...
si alexandra e o frumusete de fata.



anamaria-Alex 24.08.1993 ,Lia 21.10.2004 si Liam-17.11.2005

poze de copii cuminti

just my 2 cents

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamari spune:

Sanziana

Eu am fost diagnosticata aici.In Romania nu exista diagnosticul de ADD la adulti. Iar in copilarie-chit ca s-au plans ai mei ca sunt mai irascibila de felul meu, am probleme de memorie, ca somnul meu e defazat-adorm greu pe la unu noaptea si la fel de greu ma scol dimineata, sunt hipersensibila- anumite mirosuri ma faceau sa vomit....li s-a spus ca-s cam nervoasa, sa nu ma duc la mare, sa ma fereasca de emotii puternice...cred ca gandeau "copila dumneavoastra precoce si premianta sa aiba vreo deficienta mentala. Glumiti." . Amar. Pentru ca deficienta mea nu e suficient de severa si pentru ca nu m-a facut Dumnezeu si proasta m-am procopsit cu tot felul de epitete"branza in burduf de caine" , "lenesa" ,"cu capul in nori" samd.

Alex a fost diagnosticat in Ro la 6 ani-dupa ce doi ani nu a avut un diagnostic precis. Prima oara cand l-am dus la doctor nu vorbea mai mult de cateva cuvinte si expresii, nu putea sta intr-un loc-decat in fata televizorului sau calculatorului, traia in lumea lui si nu isi putea controla de loc crizele de furie. Primul an a fost foarte ambiguu, anul urmator l-am mutat si cu gradinita, am descoperit si o logopeda care a stiut sa lucreze cu el... si incet , incet a inceput sa recupereze ...
A fost greu sa acceptam ca e ceva in neregula cu el, si nici macar doctorul pediatru nu ne-a indemnat catre ajutor de specialitate-pentru ca Alex stia sa spuna ca vrea-cand vroia ceva(chiar daca nu verbaliza intotdeauna).Prinsese cuvinte si expresii in engleza de la TV-si la capitolul jocuri non-verbale- (puzzle, lego samd) se descurca foarte bine, nu prezenta stereotipii, manca singur, se putea imbraca singur-cu execeptia unor detalii de tipul-sireturi, fermoare...

A fost si mai greu sa il integram- ca pe el nu il primea nici gradinita/scoala speciala-nu e cazul, e prea destept, nu e suficient de handicapat....nici scoala normala- ca nu face fata. Pana la urma am reusit sa-l inscriem la Waldorf, si metoda care pune accent pe vizual-spatial si imaginatie/punctele tari ale lui Alex a dat roade. A invatat sa scrie si sa citeasca -mai greu e adevarat, dar a invatat...la matematica intotdeauna s-a descuract destul de bine (si aici e considerat avansat de catre testele standard).

anamaria-Alex 24.08.1993 ,Lia 21.10.2004 si Liam-17.11.2005

poze de copii cuminti

just my 2 cents

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamari spune:

Cateva dintre cele mai comune deficiente si boli mentale

Deficiente de invatare
Dislexia-dificultatea de a intelege cuvinte scrise
Discalculia-dificultatea de a intelege concepte matematice
Disgraphia-Dificultatea de a forma litere si de a scrie intr-un spatiu determinat.

Deficiente de procesare auditiva si vizuala
Deficiente non-verbale-deficiente de procesare a informatiei de tip vizual-spatial.

Se estimeaza ca un procent semnivicativ din copii si adultii cu AD/HD trebuie sa lupte si cu una sau mai multe deficiente de invatare. In cazul lui Alex e vorba de disgraphie-desi a ajuns sa scrie lizibil- si un tip de deficinta de procesare auditiva si vizuala- are probleme de a integra partile (sunete -litere ) in intreg( cuvinte, text cu sens) . De aici probleme de comprehensiune a limbajului, si in ultimul rand a limbajului scris...

Deficientele de procesare senzoriala(procesare a stimulilor)

Deficiente de modulare senzoriala
hiper-sensibilitate-raspuns exagerat la stimuli
hipo-sensibilitate-raspuns redus/lipsa de raspuns la stimuli
auto-stimulare-pofta de stimuli/cautarea de stimuli

Deficinte de discriminare/identificare a stimulilor

si in final
deficinte motrice cu baza senzoriala

deficiente de postura
dispraxia-capacitate foarte proasta de a coordona/organiza functia motrica- neindematicul

Majoritatea copiilor cu tulburari din spectrul autist vor avea de luptat si cu cel putin una dintre deficientele de procesare senzoriala.

Deficiente de dezvoltare


-Tulburarile din spectrul autist, PDD, Asperger
-AD/HD
alte tulburari care pot afecta dezvoltarea normala a unui copil

Sindromul Cromozomului X Fragil
sindromul Down
Sindromul Prader -Willy
?- (Cerebral Palsy)
Sindromul Tourette
Apraxia

Boli mentale
Schizofrenia
Depresia
Anxietatea
Compulsia obsesiva (obsesive compulsive disorder)
Mania depresiva
Tulburari de comportament si personalitate






anamaria-Alex 24.08.1993 ,Lia 21.10.2004 si Liam-17.11.2005

poze de copii cuminti

just my 2 cents

Mergi la inceput