Desprecopii... altfel (grup de suport pt parinti)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anamari spune:

Ana(blue)

Sa stii ca nu esti singura mamica speciala.


Noi suntem doi speciali in familie - eu si baiatul meu cel mai mare. Amandoi cu ADD de tipul 1 (predominant neatent).Deocamdata...pentru ca si cei mai mici pot prezentat trasaturi ADD in timp.

E dureros sa stii ca tu ca parinte esti responsabil genetic pentru problemele copiilor tai.
Cat despre toleranta si acceptare-eu acum incep sa ma accept pe mine insami asa cum sunt. Si sa cer acelasi lucru si celor din jur... Pur si simplu am obosit sa ma explic si sa ma scuz...Nu cer nimanui sa ma inteleaga - nu e intotdeauna posibl sa intelegi un copil, parinte special.Mai ales daca nu esti in pielea lor sau interactionezi cu el zi de zi....
Imi doresc din toata inima sa ma integrez social, sa ma comport normal, sa fiu 100%functionala asa cum imi doresc si pentru copilul meu-dar trebuie sa fiu constienta ca oricat as compensa deficientele mele /problemele mele- ele ma vor afecta in continuare.Ca sunt parte din mine si personalitatea mea.

asa ca multumiri Andrada, pentru mesaj.





anamaria-Alex 24.08.1993 ,Lia 21.10.2004 si Liam-17.11.2005

poze de copii cuminti

just my 2 cents

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

anamari, ce are baiatul tau? M-am uitat pe poze si este foarte frumos. Nu te superi ca te intreb. Ce inseamna ADD?

Andreea , Vladut este in parcul in care mergi tu? As vrea si eu sa ma vad cu parintii lui, daca se poate. Vreau sa stiu ce este cu aceasta metoda ABB.

Nu prea raspundeti la ce sunteti intrebate....o tot coditi, ba va feriti...





Paula & Alexa(13.12.2003) & Paul(03.01.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Milena, scuze. Eu nu prea sunt la curent cu ce a facut puiul tau. Nu vrei sa ne mai spui o data ce examen, sau ce a facut acum de curand. Scuze dar nu stiu. Multumesc mult de tot. Sa nu uiti sa ne spui si ce are.





Paula & Alexa(13.12.2003) & Paul(03.01.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Witchie spune:

Paula, pe Vladut nu l-am vazut niciodata.
Cat despre ABA ti-am dat linkul cu povestea malinei nu mi-ai zis daca l-ai vazut.
Fetita Milenei a dat examen la scoala de muzica si l-a luat - clasa de pian.

Anda, mama Irinei
domnisoara Irina
Doua veri frumoase

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Stai sa-l caut si sa-l citesc. Daca nu il mai cer o data.
Atunci felicitari din toata inima si mult succes in noul an scolar.



Paula & Alexa(13.12.2003) & Paul(03.01.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Milena, felicitari din toata inima! am urmarit povestea Marei pe autism.ro, si ma bucur foarte mult pentru voi,

Ana


"If you talk to God, you are praying; If God talks to you, you have schizophrenia. If the dead talk to you, you are a spiritualist; If you talk to the dead, you are a schizophrenic."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns axia spune:

Paula nu da cu rosii, zau, ca nu-i drept.
Eu am scis despre ABA pe prima pagina a acestui topic si am pus si un link catre un alt site, unde poti citi pagini intregi scrise de omul care a adus ABA in Romania si care scrie acolo si ABA teorie si ABA aplicata. Uite www.autism.ro/forum/viewforum.php?f=12&sid=1b2b4cca83f705a514366e477ddb78c9" target="_blank"> inca oadata link-ul
In plus, vezi si pe mail.



Andreea, mama lu' Tiberiu
Micul Print
Poze noi cu Tiberiu

Uita-ti intotdeauna dusmanii - Nimic nu-i enerveaza mai mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamari spune:

Paula

ADD, AD/HD, deficit atentional cu/sau fara hiperkinezie....


AD/HD este un deficit de dezvoltare si afecteaza
1.functiile executive:
- capacitatea de concentrare, atentie, controlul impulsurilor-si in general autocontrolul,memoria de scurta durata, limbajul interior-pe care il folosim ca sa putem internaliza cerinte, instructiuni complexe, capacitatea de a organiza si structura (informatia, mediul inconjurator)

2.dezvoltarea emotionala
Varsta emotionala a unui copil cu ADD e de obicei -2,-3 ani

Sunt trei mari tipuri de AD/HD
predominant impulsiv/hiperactiv- care nu pot sa stea locului, nu-si pot controla impulsurile...

predominant neatent-predomina in general problemele de concentrare si de memorie

combinat


De cele mai multe ori AD/HD e insotit de dizabilitati de invatare, tulburari de comportament, tulburari de adaptare- anxietate, depresie.



Cat despre alex-el a avut mai multe probleme cand era mic, acum problemele lui sunt:
concentrarea- care variaza, depinde cat de stimulat(motivat/atras) e de subiect.
atentia - vorbesti cu el ca sa realizezi ca nu a fost atent de loc si trebuie sa te repeti, sau receptioneaza doar jumatate de mesaj , pentru ca cine stie pe unde ii umbla mintea...
comprehensiunea limbajului- gandirea lui e predominant vizuala-spatiala si cam are problmeme cu procesarea informatiei de tip secvential/



anamaria-Alex 24.08.1993 ,Lia 21.10.2004 si Liam-17.11.2005

poze de copii cuminti

just my 2 cents

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Anamari si eu am ADD...
Cand ai fost diagnosticata? In Romania?

Si la ce varsta a fost baietelul tau diagnosticat??



Fiecare dimineata e un nou inceput

Sinzi, Radu si David bomba pisaloaga
:
varsta, poze, D-ale lui David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Eu iubesc copiii...si desi am alta specialitate am renuntat sa pot lucra si sa fiu inconjurata de copii...asa ca de 3 ani predau la gradi...si in Ro si acum aici in US...

Nu am cine stie ce experienta, dar cred ca toti copii sunt la fel...noi, adultii ii percepem altfel si incercam sa ii schimbam intr-un fel sau altul...

Gradinita la care predau si la care merge si David acum este o gradi care adopta metoda montessori si avem copii foarte diferiti unul de altul...
Desi majoritatea sunt "normali" au inclus pe cat se poate (in fiecare grupa sunt 32 de copii de la 3-6 ani si 4 educatoare) si copii speciali (down, autism, ADD si intarziere de limbaj). Este uimitor cat de diferiti sunt fiecare in parte, si totusi cat de asemanatori...
Cum se completeaza unul pe altul, cum se ajuta, cat de bine interactioneaza toti si ce colectiv au format!!!
Copiii au o capacitate uimitoare de a accepta orice noua adultilor ni se pare "diferit" si de a interactiona, incat avem muuulte de invatat de la ei...

Concluzia mea este ca nu numai ca se poate integrarea copiilor "diferiti" in colectivitati "normale", dar ca functioneaza extrem de bine in favoarea ambelor parti si este primul pas in a accepta "normalitatea" copiilor "diferiti".

Mi se pare foarte important sa luptam sa creem colectivitati mixte, cat mai diferite inca de la gradinita...
Evaluarea unui copil la adevarata lui valoare nu sunt cuvintele pe care le rosteste la varsta cat mai fragede, numarul de poezii pe care le stie la 2 ani, cititul la 3 ani sau scrisul la 4...

Iar montessori ajuta copilul sa fie el insusi, sa isi valorifice propriul potential, sa lucreze exact la ce e bun...indiferent de "normalitatea" la care a fost evaluat...



Fiecare dimineata e un nou inceput

Sinzi, Radu si David bomba pisaloaga
:
varsta, poze, D-ale lui David

Mergi la inceput