Bebelusi de noiembrie-decembrie 2005 (83)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Anda, am cetit cartea despre "no cry sleep solution" unde explica f bine cum poti sa adormi bebelusul fara sa il lasi sa planga, cum sa il inveti sa adoarma singur, etc.Ce am inteles eu este ca bbii asociaza cu ceva starea de somn.daca adorm leganati atunci cand se trezesc cred ca nu pot adormi decat asa, sau cu suzi sau cum este el obisnuit.Eu cred ca nu plang doar asa ca sa se afle in treaba ci chiar e o probl. pt ei.Atunci eu sunt acolo langa el ca sa il linistesc si sa il adorm la loc imediat asa cum vrea el.Inca studez cartea si nu prea stiu prea bine sa explic

mai exista si probl. timingului, adik sa stii exact cand sa il pui sa adoarma si atunci va adormi imediat.daca depasesti aceasta "fereastra" a momentului cand pot fi culcati atunci devin din ce in ce mai agitati si adorm f. greu, pot face chiar si crize de plans, etc din cauza oboselii.Cred ca le cunostem cu totii

Eu nu l-am mai lasat sa planga si este f. bine, il dragalesc mai mult ziua.Cred ca atunci cand plange exista un motiv si incerc sa il gasesc.

Ile si bb Victor - 22 dec 2005
Varsta Victor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

Acuma ne-am intors si noi acasa din plimbari. Am descoperit nu departe de noi un parculet pt copii in care sunt animale ...de-a devaratelea. A stat missa numai cu gura cascata, erau capre, oi, o vaca, rate, gaini....si o scroafa mare si neagra dupa care miss era innebunita. Si multi, multi copii....super fain.

Noki multam de dictare, mi-a iesit, am pus linkul la semnatura. Cat despre bubitze, habar nu am....Pai daca a facut vaccinul si e doar o reactie atunci de ce ti-e frica?

Madutza, desi cred ca i-ai dat sa manance, sa stii ca spanacul e un aliment foarte recomandat aici, sunt borcanele de la 6 luni parca. Sau 4...Fee poate stii mai bine
Eu ii dau, si salata i-am dat, fiarta cu legumele, la aburi si facuta piure.

Ilenutza, ce-mi place cand mai dau peste mamici care zic ca nu sunt de acord cu lasatul sa planga!!Poate detaliezi un pic no cry sleep solution sau la noi o fi prea tarziu, ca suntem mari.Adica noi plangem doar cand suntem puse in propriul patut, in oricare ungher al casei nu avem nici o problema



Alina si Amalia 17.11.2005

Botez Amalia




www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65487" target="_blank">Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Seara buna!

Am uitat sa spun ca si eu prefer sa ne vedem spre primavara, acum nu e timp.

Fain parcul, Alinush. Si Ana a tipat si ras la niste vaci la munte de m-am speriat sa nu le enerveze :))

Ana danseaza cum aude muzica, face niste miscari de murim de ras... o fi avand auz, nu stiu, da' a inceput sa prinda ritumul (sau ma aberez io)

Poanta zilei: acum 3 zile am comandat si eu catalog de la quelle, de curiozitate ca se plangeau fetele (gabita cred) ca nu le-a ajuns. Si azi nu stiam ce poate fi in cutia postala de nu se deschide: catalogul (cu data comenzii pe el, 17 sept).
Ripley si Ana Ecaterina(10.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Edit: nici eu n-o las pe Ana sa planga, nu pot, nu sunt de acord cu asta. In mici etape de max. 5 min (cu ochii pe ceas) o mai las in serile cand se martzaie. Dar nu ma deranjeaza deloc ce face, imi pare doar rau ca intra in faza de oboseala de care scria Ilenutza, si atunci chiar foarte greu ii intru in voie. Insa Ana e un copil foarte cuminte, care sincer nu cred ca plange doar de dragul de a plange (de fapt ziua nu plange niciodata, decat dc se trezeste din somn aiurea) si atunci dc in perioada asta seara simte nevoie sa stau mai mult cu ea, sau chiar sa se rasfete, nu pot s-o las sa planga. Desi stiu ca este o metoda folosita, dar asta cred ca se aplica in cazul celor care chiar plang tare si mult la culcare. Ripley si Ana Ecaterina(10.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Buluci spune:

quote:
Originally posted by ilenutza

mai exista si probl. timingului, adik sa stii exact cand sa il pui sa adoarma si atunci va adormi imediat.daca depasesti aceasta "fereastra" a momentului cand pot fi culcati atunci devin din ce in ce mai agitati si adorm f. greu, pot face chiar si crize de plans, etc din cauza oboselii.Cred ca le cunostem cu totii

Eu nu l-am mai lasat sa planga si este f. bine, il dragalesc mai mult ziua.Cred ca atunci cand plange exista un motiv si incerc sa il gasesc.

Ile si bb Victor - 22 dec 2005
Varsta Victor




Mare adevar ai grait, azi mi-a facut si mie o criza de-asta, de ma epuizase complet!Credeam ca o sa doarma fff mult la cit de obosit era, dar niciodata nu se intimpla asta cind doarme cu urlete...peste juma de ora s-a trezit , fresh, gata de joaca!Doar am reusit sa-mi fac un dus!
Cind plingea si se foia de zor in patutz, kiar ca ma enervase rau de tot, de kiar imi venea sa-l pocnesc. Pai daca eu ca mama(nebuna) am un astfel de sentiment, ce sa mai zic de o persoana straina!De-asta n-am incredere sa-l las cu nimeni, decit cu tasu!

Madutza, si eu i-am dat spanac proaspat kiar astazi. Am facut un piure din 2 cartofi, dovleac(nu dovlecel), spanac si piept de pui!A mincat Simon cam 350g, el maninca intradevar cantitati industriale, dar si rahatzei sunt proportionali!
Anda , are dreptate cu citatul ala despre spanac, dar mie mi-a zis o profa de biologie ca sa nu-i dau prea des(ca si ficatul) maxim o data pe saptamina.

Mi-au iesit analizele la singe, nu am nimik la tiroida, deci aveai dreptate Ripley!

Mai, eu kiar nu stiam ca avem doua mamici din grup insarcinate!

Cristina Baku & Simon(26.12.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

Si io cu o intrebare tehnica: fetelor am cumparat de la farmacie o "para" de tras mucii, si mi se pare o mare prostie sau nu stiu eu sa o folosesc. Am asteptat sa adoarma miss si am experimentat pe nasucul ei infundat si...nu iasa nika, desi ea horcaie de numa...Voi ati folosit-o...cu succes?

Noki, am vazut poza cu Sararica la toaleta...super! Si ce bine se tine pe picioruse. Daca nu ma insel ea merge singurica tinuta de manuta sau se prinde ea de canapea, nu?
Si ca mi-am adus aminte, vroiam demult sa te intreb de la ce iti vine nikul? Stiu ca s-a mai discutat dar eu cu diagonala mea poate am sarit

Ripley tu parca ai pove odata de unde iti vine nikul, nu mai stiu, oricum ma gandesc mereu la tine cand trec in centru pe langa un mare magazin Ripley Faini blugii aia nene...cam scumpicei.




Alina si Amalia 17.11.2005

Botez Amalia




www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65487" target="_blank">Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Buluci spune:

Hilde, poti sa-mi dai si mie reteta probata de papanasi?

Intrebare:Am inteles de la voi ca ar fi timpul sa dam mincarea ceva mai grunjoasa...ok, in cazul supei am inceput sa aplic si eu faza, dar la fructe cum facem??eu i-am dat azi doar marul pe razatoarea mare iar restul pe cea mica.a mincat tare incet, si spre final kiar a vrut sa le refuze!
simon are doar 2 dinti, dar mie nu mi se pare ca mesteca , inghite ca si curcanul!

Ma duc la el ca-mi afce curat in biblioteca!scoate toate cartile!

Cristina Baku & Simon(26.12.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Buluci spune:

BBalinush, eu o folosesc si kiar reusesc sa-i scot(in special dupa baitza), dar poate, in cazul Amaliei, sunt mucisorii in gituletz!
Anda, cu talentul ei sriitoricesc, a explicat o tactica faina de extragere a mucozitatzilor,sa creezi vid,astupindu-i kiar si gura!Eu tare am mai ris!

Cristina Baku & Simon(26.12.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

Buluci, tu ii scoti muciorii cand e treaz sau astepti si tu sa adoarma? Ca noi ne zbatem de numa treze, nu spun cat ma bat cu ea sa ii dau cu spray in nas

Alina si Amalia 17.11.2005

Botez Amalia




www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65487" target="_blank">Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Buluci spune:

Treaz, ii scot, dar sti cum:eu sunt cea care tzipa ca sa-i atrag atentia!

Cristina Baku & Simon(26.12.2005)
Poze

Mergi la inceput