Bebelusi de noiembrie-decembrie 2005 (83)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns catutza spune:

Ilenutza , noi am fost in Pomorie, e mai departe de granita, la 200 si ceva de km, dar mie mi-a placut mult. Am fost aproape de Nessebar care e superb. E o statiune, o peninsula, unde merg foarte multi bulgari, nu prea vezi straini pe acolo, noi nu ne-am intanlit cu romani acolo si nici nu am vazut masini cu nr de ro. Daca mai vrei info, cu placere.

Ma duc sa mai citesc si revin, ca azi nu am citit nimic ca am fost la mama ca sa-i fac mancare.

Cata si Bianca-Maria (2.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meems spune:


Mai, eu kiar nu stiam ca avem doua mamici din grup insarcinate!

Cristina Baku & Simon(26.12.2005)
Poze

[/quote]


Huh?? Cuscra, ai ceva sa ne zici? Sau despre cine-i vorba?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

aici despre spanac peste varsta de un an
http://muextension.missouri.edu/explore/envqual/wq0258.htm

aici despre faptul ca sunt prea multi nitrati in spanacul din mancarea de bebelusi:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/query.fcgi?cmd=Retrieve&db=PubMed&list_uids=854079&dopt=Abstract

desigur ca incidenta nu e ridicata, uite in linkul urmator se spune ca intr-un spital dintr-o provincie din spania au avut 7 cazuri de copiii intoxicati in 5 ani (in marile orase, sunt, desigur, mai multe cazuri), dar la astia din spania, media varstei copiilor era de 8,14 luni. Asociatia pediatrlor americani zice ca e interzis spanacul pana la 6 luni, alte asociatii zic ca pana la un an, uite ca la spanioli, copiii erau mai mari de 6 luni.
http://pediatrics.aappublications.org/cgi/content/full/107/5/1024

Acum, fiecare da ce vrea copilului, normal, dar, din ce am citit, vorba ilenutzei:), chiar dk i-ati dat si n-a patit nimic nu inseamna ca e cel mai indicat aliment pt. varsta lui, caci, totusi, contine nivelul ala mai ridicat de nitrati si chiar in perioada asta stomacelul copilului invata sa elimine nitratii.

si noi, adulti, ingeram cam multi nitrati in secolul asta, cea mai mare parte din apa de la robinet si din hotdog sau alt fel de cremvurst (contin cei mai multi nitrati)



mami de poet(09.12.2005)
poze cu puiutul meu, Nichita
www.dropshots.com/nichita" target="_blank">filme cu puiutul meu, Nichita
"cel mai bun dar pe care il putem face copiilor nostri este sa stie ca sunt iubiti"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fee spune:

Alina, spanacul este de la 6 luni.Cat despre para , mi se pare o mare prostie, eu am cumparat-o am incercat odata si de atunci sta in farmacie .Eu utilizez apa de mare in spray.

Joy , Daniel este mai bine , adica nu mai are temperatura dar are multi muci pe care ii scoate afara cu spray-ul.Cat despre gradinita , el s-a acomodat bine dar nu il las in fiecare zi ci cand am nevoie , sun seara si le spun maine il las 2-3 ore si ele imi spun daca au loc si platesc 2.5€ pe ora ( nu mi se pare scump)

Acum despre plansul la copii, eu nu il las ca mai tare se enrveaza si apoi nu mai doarme bine deloc asa ca de vreo 2 saptamaini doarme pana la 2 noaptea la el in pat si apoi in iau cu noi in pat ( noroc ca avem unul mare)

Revin , ma duc sa il spal si sa il culc

Monica et Daniel (04.11.2005)


ÉPICTÈTE

« N'essaie pas que ce qui arrive arrive comme tu veux, mais veux ce qui arrive comme il arrive, et tu couleras des jours heureux. »
<VIII p.1114>

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Mi-au plecat mesterii ! Joy ca mare dreptate ai avut cand mi-ai zis ca ce o sa ma bucur cand pleaca! Felicitari pt achizitia monitorului, sa va uitati la el cu placere!

Acum suntem prinsi cu curatenia. Trebuie sa fie traibil in casa pana vineri la pranz cand descinde Silviuta!

Cred ca i-a trecut Nataliei diareea. Asa ca azi i-am dat la pranz meniu ce include cartoful, asa ca a mancat si ea. Cred ca la noi leguma minune e cartoful.

Ilenuta eu am stat la Albena, Tania la Nisipuri. Eu am vizitat si Capul Kaliakra (merita!) si Balcicul (merita mai mult gradina "castelului" decat interiorul lui, ca e un soi de vilisoara. Biletele sunt separate, iar cele de intrare in castel ni le-au cerut doar acolo, in interior, asa ca banuiesc ca poti sa cumperi doar pt gradina. Inauntru sunt 3-4 sali, dar gradina e mare si frumoasa)

meems s-a deconspirat la intalnire. Fiindca de atunci n-a mai intrat pe forum, nu s-a mai zis nimic. Daca tot am inceput eu sa zic aici, hai sa si termin, cu riscul sa se supere. E vorba de Corap are DPN pe 4 mai parca. O -am si o asteptam inapoi pe forum cand se intoarce din concediu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meems spune:

Aha! Deci e vorba de Corap - felicitari! Multumesc de lamurire, Lavi. Nu de alta, dar o banuiam aiurea pe cuscra-mea Buluci. Daca eu nu ajung la intalnirile voastre, n-am de unde sa stiu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

spanacul are el mult fier dar este intr-o formula in care este f prost absorbit. Asa ca povestea lui Popeye era doar o poveste.

Nitrati si nitriti sunt cam in toate mezelurile colorate in rosu/roz; ajuta exact la asta, la mentinerea culorii.

Eu nu i-am dat nici spanac, nici salata verde, nici ficat (ca in el se concentreaza toate toxinele pe care le mananca puii din hrana nu prea ortodoxa din crescatorii). Daca as fi avut ficat de gaina de la tara, crescuta cu porumb i-as fi dat. Asa-s eu, mai precauta cu mancarea.

Vorba Andei fiecare face ce vrea!

Buluci vezi ca la varsta asta se dau papanasi fierti, nu prajiti la bb!

mirabilis, miha bine ati revenit pe aici! Mirabilis, n-ai mai plecat in Franta pana la urma?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

nici io nu stiam ca si corap e gravi! si am fost la intalnire! Felicitari corap! dar de ce nu mai intra la noi, ce daca e gravi, cristinamh a intrat si intra si acum pe ambele topicuri...corapinoooo, corapelaaaa, ce mai faci?

ilenutza, mai spune-mi, ajuta-ma, ca eu nu stiu cum sa fac sa nu mai planga nic inainte de somnul de ziua. nici mie nu-mi place , iti dai seama, dar eu nu am gasit metoda. apropos de ce asociaza ei cu somnul, i-am dat vaca lui preferatacu care doarme noaptea. Nu, nene, nimic! urlete... Daca stau langa el sa-l mangai, e mai rau, ca urla de se ineaca, intinde mainile sa-l iau din pat, se loveste de zabrele, e disperarea intruchipata!
de leganat NU MAI VREAU! sa fie clar, nu, asta nu. Nu se mai poate cu leganatul asta...am leganat luni de zile si nu mai pot, imi pierd rabdarea, el e greu, ma doare spatele, oricum maraie si in timp ce-l legeni...
victor cum adoarme? stai langa el si nu plange?

dienutza, ce mai faci?

ce ma bucur ca a dat mirabilis o veste, chiar intrebasem de ea saptamana trecuta... bafta la examen!

mami de poet(09.12.2005)
poze cu puiutul meu, Nichita
www.dropshots.com/nichita" target="_blank">filme cu puiutul meu, Nichita
"cel mai bun dar pe care il putem face copiilor nostri este sa stie ca sunt iubiti"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Andache pai ce-ai facut tu la intalnire, n-ai ciulit urechile sa te pui la curent cu noutatile?
Corap nu mai intra din simplul motiv ca e in concediu, la Viena, pt 10 zile sau 2 saptamani, asa ceva. La mamici de mai-iunie nici nu s-a inscris, acum m-am uitat.
Deschide-ti te rog putin gmailul sa te intreb ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madutza10 spune:

Va multumesc pentru raspunsurile legate de spanac ,am renuntat azi ,i-am dat putin sa vad daca-i place si i-a placut tare mult ,apoi l-am lasat sa maraie inca juma' de ora pina i-am incropit altceva :),a mincat cu pofta si tot pina la urma!
Fetelor ,am si eu o mare problema :scutecele,am folosit Pampers intotdeauna dar de vreo 2 sapt. il gasesc dimineata pe pui ud pina la urechi ,indiferent cum il prind seara ,mai nou i-am luat chilotei ,la fel il gasesc ,ba chiar mai ud ,iar cind plecam de acasa pentru mai mult de 2 -3 ore ,venim cu hainele praf ,trece pishu' si prin pantaloni ,mai trece cineva prin faza asta?I-as schimba dar nu stiu care ar fi mai buni ,imi dati un sfat?

ORLANDO_ANDREAS
(9.12.2005)
si MAMI MADA

POZE DE LA MUNTE

Mergi la inceput