Bebelusi de noiembrie-decembrie 2005 (83)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Buna seara!
Am sosit si eu de la dentist...acu ma chinui sa mananc ceva ca-s anesteziata pe jumatate de gura si-mi cade mancarea printre dinti mai rau decat ii cade Mirunei..ea macare are o scuza..lipsa dintilor..dar eu???
Cam agolmerat in trafic,toti barbatii nervosi nevoie mare ca deh..e meci, insa ne-am descurcat ok, pitica chiar a dormit pe drumul de intoarcere.

Dentista a spus ca e ok cu dintii, o sa mai dureze nitel zice ea, problema e ca am mai aflat ceva si anume care ar fi motivul linstirii bruste a fetei de cateva zile..cica atunci cand erup dintii au perioade de avant, si apoi pot exista perioade in care nu mai preseaza asa rau gingia, deci dau inapoi cumva..si nu mai dor asa rau. Sper ca ati inteles ceva..neuronul meu e si el anesteziat la ora asta

Cu spanacul si eu stiam ca nu se da pana la 1 an, noi am mai folosit din ala din borcanase ca ala e de la 4 luni, insa cum mandra nu se omoara cu el, nu-i nici o pierdere.


Am si eu o problema cu Miruna, s-o luam metodic. Deci dimineata a facut kk normal cum face ea, apoi spre pranz a mai facut un pic insa destul de apos. Apoi la 5 din nou tot asa, putin apos adica s-a cam absorbit in pampersi. De atunci insa nimic pana acum. Sa o trec la ceva regim, sau o mai las sa vedem cu e si maine???? Ma gandeam sa-i pun 2 masuri de orez in lapte diseara..ce ziceti??? Nu de alta dar n-a mai facut asa pana acuma si nu stiu ce trebuie sa fac.

Ma duc sa ma chinui sa pap si revin

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
pozici la 8 luni
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">asa s-a nascut Miruna
www.dropshots.com/madau" target="_blank">filmuletze poznase

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

madau, niste cereale de orez cre'ca sunt suficiente

madutza, eu sunt fan pampers ca n-am avut icio problema pana acum. afara de 3 kk iesite in prima luna, care sunt sigura ca s-au intamplat pt. ca nu puneam bine pampersul, nu a iesit niciodata nimic! atunci posibile cauze: pampers prea mic pt. cantitatea de pipi sau pampers prea mare pe picior sau pampers caruia ai uitat sa-i dezlipesti marginile sau pampers nestrans suficient din arici sau probleme de aranjament putza:) pe mine nu m-a preocupat asta niciodata, putza lui sta drept in jos, io nu i-o "deranjez", dar am auzit ca unele mamici i-o pozitioneaza in diverse sensuri:)) si atunci poate sa iasa pe la burta sau pe picior.

mami de poet(09.12.2005)
poze cu puiutul meu, Nichita
www.dropshots.com/nichita" target="_blank">filme cu puiutul meu, Nichita
"cel mai bun dar pe care il putem face copiilor nostri este sa stie ca sunt iubiti"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madutza10 spune:

Madau,eu cind face kk asa ,ii fac laptele in mucilagiu de orez ,mai exact 3-4 lingurite de cereale de orez fierte 15 min ,cind nu a fost ceva grav i-a trecut imediat ,fara alt regim sau medicamente ...
Voi tot Pampers chilotei folositi?Nu da pishu' pe afara ,ca eu sint disperata ,de la un tinp i se uda toate hainele de pipi ,chiar si cu chilotei

ORLANDO_ANDREAS
(9.12.2005)
si MAMI MADA

POZE DE LA MUNTE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

noi nu folosim chilotel, ci d-ala clasic

mami de poet(09.12.2005)
poze cu puiutul meu, Nichita
www.dropshots.com/nichita" target="_blank">filme cu puiutul meu, Nichita
"cel mai bun dar pe care il putem face copiilor nostri este sa stie ca sunt iubiti"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Madutza nici noi n-am avut probleme cu Pampers pana acuma, in afara catorva cazuri accidentale de iesit pipi afara ptr ca erau prea plini sau nu-i puneam eu bine. Insa de cand am trecut la chilotei e si mai bine..ca ajunsesem sa ma urc pe ea sa-i pot pune pampersul. Uite de ex la noi azi a iesit putin pe afara, ptr ca facuse kk apos si s-a imbibat repede, apoi a facut pipi si asta a fost, dar in rest io-s incantata. Sunt mai scumpi e drept, dar ptr confortul si nervii mei merita

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
pozici la 8 luni
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">asa s-a nascut Miruna
www.dropshots.com/madau" target="_blank">filmuletze poznase

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Stai ca n-am inteles cum e cu mucilagiul de orez...deci orezul in apa si il fierb 15 min. Apoi cu apa aia groasa rezultata ii fac laptele??? Are importanta cata apa pun la fiert? Scuze poate suna imbecil ce intreb eu, insa daca nu stiu....

Anda n-ai mai sunat azi, banuiesc ca ai avut treaba, dar ma gandeam ca maine tati e liber si eventual dupa ce vii de la munca sa-mi dai un bip sa trec eu sa ti-l las. Ca sa ma recompensez ca atunci n-am raspuns la tel. Ce zici???

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
pozici la 8 luni
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">asa s-a nascut Miruna
www.dropshots.com/madau" target="_blank">filmuletze poznase

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madutza10 spune:

Madau ,eu nu mai fiert orez pt mucilagiu ,dr mi-a zis ca pot fierbe 3-4 lingurite de cereale de orez in apa cam 15 min ,are acelasi efect ca mucilagiul din orez .
Anda,nici eu nu am avut probleme niciodata ,pina acum vreo 2 sapt ,chiar nu-mi explic de ce ,am folosit tot d'aia clasici dar de vreo sapt ii mai pun si chilotel ,masura e ok 9-20 kg ,iar la chilotei i-am luat si 9-14 kg si 12-18kg care's prea mari ,am vreo 4 bax-uri acum diferite modele si marimi dar cu toti patesc la fel .E drept ca fi'miu bea lichide la greu ,nici nu stiu unde incape atit dar chiar sa-i dea pishu' p'afara non stop ...

ORLANDO_ANDREAS
(9.12.2005)
si MAMI MADA

POZE DE LA MUNTE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madutza10 spune:

Fetelor ,eu ma duc la nani ,ca's rupta de oboseala ,de vreo 3 zile se trezeste fi'miu la 7:00 si bintuie pina la 9:30 ,apoi nani inca vreo ora ,mi-e dor de programul vechi :papat la 6:00 ,apoi somnic pina la 9:30-10:00.
Maine am o zi grea ,curatenie generala ,trimit puiu de acasa ca sa nu ma incurce ...


Madau,am uitat sa-ti zic in cita apa sa fierbi cerealele ...,cam 250 ml ca scade ,deci raman cam 200 ,daca papa mai mult pune 300 si vreo 4 lingurite de cereale ;eu le folosesc pe cele de la Milupa ,asa mi-a recomandat dr. dar nu cred ca are importanta atita timp cat sint de orez!


Va pup si va doresc o noapte linistita !!

ORLANDO_ANDREAS
(9.12.2005)
si MAMI MADA

POZE DE LA MUNTE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Mai, ce-ati mai umplut la pagini azi...

Daca va hotarati totusi la o intalnire in octombrie prin zona noastra (), va asteptam cu drag. Si prospectam si noi piata.
Noki, daca afli cumva de la colega ta: despre pensiunea Mai e vorba sau despre Alpin? Eu asa imi imaginez, ca e una din astea doua... Poate fi si la Gura Raului, cum a propus Ripley, fain si acolo - noi chiar n-am mai fost demult. Mie mi-e tare drag insa Sibielul, e plin de pensiuni si acolo. Sambata iarasi e o varianta ok.
Mirabilis, daca mergem la Sambata vii si tu?
De considerat: pentru Sambata va e mai aproape daca veniti din Buc pe valea Prahovei, pentru celelalte veniti prin Valcea-Sibiu...
Chiar daca ne strangem doar o parte, tot e ceva, e tare greu sa aduni pe toata lumea. Si mai veniti si in primavara o data

Madutza, am citit ca pampersii-chilotel ar fi mai putin absorbanti decat ceilalti caci sunt destinati copiilor care mai merg si la olita, deci ei trebuie sa salveze doar accidentele... N-as baga mana in foc pentru asta, noi inca nu i-am incercat. Altfel, scutecele Libero sunt super-ok - absorbante si neiritante.

Alinush, superba Amalia - imi place tare mult cu coronita, e un mic ingeras.

Apropos de bebelaci insomniaci, ne-am inscris si noi aventurile aici
http://desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=84347
iar pentru suport moral este thread-ul asta :
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=80480

M-ati pus pe foc cu spanacul asta. Dar totusi pricep ca nitritii multi sunt din cauza ingrasamintelor folisite in exces, deci nu e o proprietate a spanacului sau a salatii, nu? Eu i-am cam dat spanac, dar din gradina (=fara ingrasaminte de nici un fel), cam o data la 10 zile.

Pe mine ma fierbe acum o chestie si din pacate doar de dimineata o vom putea rezolva cum trebuie, la doctorita. In seara asta, la baita, l-am gasit pe pui presarat cu bubite - pustule. Cateva, putine avea inca de ieri, ziceam ca l-a jenat blug-ul pe piciorush sau ceva, dar azi s-a schimbat placa. Am suspectat vreo insecta blestemata - prea arata a traseu de purece, dar... sunt vezicule!! Am citit toate bolile din Caprari (brrrr, cred ca o sa am cosmaruri la noapte) si ar arata a urticarie (prurigo, mai precis), dar... stiu eu??
Si as avea si motive pentru asta - zilele trecute m-au pus pacatele sa-i dau putin din supa noastra - era doar din pui, deloc grasa, dar scapasem din vedere ca soacra ii pusese si un strop de vegeta . Chestia asta sper sa dispara din bucatarie .
Sa vedem dimineata cum se prezinta situatia...
A avut vreun bebeu de-aici urticarie? La cat timp dupa ingerarea alimentului cu pricina au aparut bubitele?

Maria & Cristian (22 dec 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxisialexia spune:

Felicitari corap, sa ai parte de o sarcina usoara!

alina, eu cu para ma descurc cel mai bine( am aruncat inaintea ei vreo 3 pompite nazale).Pentru rezultate bune eu procedez in felul urmator: dupa baie( sau daca este nasucul uscat pun ser fiziologic in ambele nari...asa cam o pipeta)...se pune kinderul la orizontala, suzeta in gura( daca nu vrea, musai trebuie sa tina gurita inchisa), se astupa si cealalta nara si cand introduc varful in nasuc trebuie sa fie para fara aer, deci apas pe ea si cand este in nasuc ii dau drumul.Si nu ma las impresionata de urletele si imbufnarile kinderului, la nevoie o si tin de maini si de picioare( e o adevarata lupta scoaterea mucilor!)....dar decat sa faca otita sau altceva mai bine urla un pic.


Despre procedeul de adormire, eu i-am facut program la doua ore de la trezire o pun la nani linga mine, adoarme repede si tup in patutul ei unde sta foarte linistita.Am incercat sa adoarma in patutul ei si eu linga patut insa plinge pina se sufoca si eu una nu sunt de acord cu "control crying", Alexia nu stie decat un anumit stil de plins.....urlat pina la invinetire cu muci pina la buric....no way!
Toate la timpul lor, asa cum a cerut singura sa adorma in pat( si nu in brate plimbata), tot asa va vrea sa adoarma in patutul ei.

Roxana si Alexia Maria( 21 octombrie 2005 )



“ Inima mamei este un adânc abis la capatul caruia gasesti de fiecare data iertare “. Honore' de Balzac

Mergi la inceput