Plosnite! Ajutor!!!

Plosnite! Ajutor!!! | Autor: Marilen

Link direct la acest mesaj

Incerc sa-mi redau pe scurt problema: acum catva timp, fiind plecata in delegatie, fetita mea a dormit la o prietena.Aceasta familie locuieste intr-un apartament inchiriat. A doua zi fetita mea era plina de bubite, mai exact niste blande care o mancau ingrozitor. Am crezut ca e o alergie alimentara, am inceput tratament, regim alimentar,etc.Dupa 2-3 zile i-au ramas doar niste semne. Dupa o saptamana, povestea se repeta. Abia atunci m-am gandit ca s-ar putea sa nu fie ceva alimentar. Facand cercetari, am aflat ca prietenii au in casa pleosnite. Am crezut ca inebunesc. Tot ce stiu despre aceste vietati este ca se scapa f. greu(o colega s-a chinuit timp de 2 ani si n-a reusit decat dupa ce si-a stropit totul cu benzina).Am verificat pijamaua copilului cu care fusese plecata si am gasit o plosnita in ea.Sunt disperata! Mi-e frica sa nu mai fi adus in lucruri sau atunci cand prietena a mai venit pe la noi, pe imbracaminte. Sigur ca am scuturat, am aerisit dar am inteles ca ele intra prin toate crapaturile si se inmultesc f. repede. Cum se poate scapa de asa ceva?Dupa cele intamplate, prietena mi-a zis ca a incercat cu tot felul de spray-uri dar degeaba.Nu mai am liniste.Va rog sa ma ajutati cu un sfat.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nematics spune:

verde de Paris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelapriboi spune:

si eu cred ca tot cu verde de Paris,dar trebuie sa plecati din casa cam o saptamana.
Aveti grija insa unde va cazati.



ANGELA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marilen spune:

Cum se procedeaza cu verdele de Paris? Vietatile astea nu stau pe jos. Ele stau pe tavan, pe mobila, in pat din cate am inteles.Imi puteti da mai multe amanunte? Va multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nella spune:

Cu solutia de verde de Paris se stropeste foarte bine toata mobila,saltelele,sertarele ,pardoseala ,baghetele de lemn daca exista.
ATENTIE !!!substanta ramane activa multe luni si daca o jucarie este bagat in gurita de copil ii poate fi fatala.
Daca zugraveala permite pot fi stropiti si peretii,iar locuinta trebuie parasita cateva zile.
Inca o data sugerez f. multa atentie ,cunosc personal un caz in care un copil de 2ani a decedat dupa ce s-a jucat cu o jucarie ce fusese stropita cu verde de Paris.
Otrava este f. eficienta dar si foarte periculoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancutamiha spune:

am citit problema ta si e cam delicata din pacate.Eu am o firma de dezinsectie -deratizare si in ultimele 6 luni ma confrunt cu aceste probleme.Verdele de Paris de care toata lumea a auzit era bun dar din pacate si din fericire(era foarte toxic)nu se mai fabrica de ceva timp.As putea spune ca am avut cazuri in care s-a scapat dupa 5-6 tratamente.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marilen spune:

Din fericire la mine nu au mai aparut, am gasit una singura atunci iar prietena mi-a spus ca a rezolvat problema,au venit de la o firma si au dat cu o solutie f. puternica, nu stiu cum se numeste,de 2 ori la interval de 2 saptamani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grodear spune:

cum arata plosnitele?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns poland spune:

quote:
Originally posted by Marilen

Din fericire la mine nu au mai aparut, am gasit una singura atunci iar prietena mi-a spus ca a rezolvat problema,au venit de la o firma si au dat cu o solutie f. puternica, nu stiu cum se numeste,de 2 ori la interval de 2 saptamani.




Am si eu plosnite...:(( te rog spune mi de la ce firma au venit sa faca dezinsectia???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GrasuxXx spune:

Nu stiu cum mi-au aparut.Sunt mici,maronii,pline de sange si miros ingrozitor cand le omor.Am mai citit pe net si toata lumea zice ca sunt plosnite de pat.Eu ce ma fac?Mama mea a fost muscata asa de tare incat si acu are urmele MARI DE TOT,ROSII,ca la o alergie.Noaptea ma trezesc muscat de ele,dar mie nu imi apar asa de mari.La mine muscaturile se fac niste blande,care ma mananca raau de toot..SI am gasit si pui,si adulti(insecte).Va rog sa nu ocoliti si sa imi dati si mie un raspuns pentru ca nu stiu ce sa fac.Mama a dat cu spray-uri de gandaci..O plapuma de lana am aruncat pt ca am spus ca acolo se pot ascunde pt ca am dat cu spray si dupa o zi am gasit pe ea/in ea ganganii de aste moarte.Deci m-am saturaaat... Va roog... vreau sa scap o data de ele:((

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns me spune:

Incearca cu MALAKOL (contine Deltametrina), dar e cam scump (aprox 100 RON, 1l, solutie concentrata) si gasesti numai la firmele de desinsectie (de exp la ROMAVET) vezi pe net detalii. Nu are miros, nu lasa pete.

Mergi la inceput