Continuare -Temperatura Bazala+Mucus part2

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Draga Oana B, eu nu inteleg ce infectie ti-au gasit. Tu nu ai intrebat?
Doctorii sunt obligati sa-ti raspunda foarte clar la intrebari dar in Romania ........
In fine, in ceea ce priveste temperatura, cam de cate luni omonotorizezi?
Te pup, Crinuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Anis, mie mi-a venit pe 4, iar inainte sa vina temp a scazut de la 37.1 la 36.6, iar de atunci nu am luat-t fiind convinsa ca se mentine tot la 36.6, ca de obicei in periodada asta. Eu tot la 8 o iau, si vreau sa spun ca nu conteaza daca o iei la 8 or 7, ceea ce conteaza este so dormi minimum 3 ore inainte, si sa o iei la aceeasi ora in fiecare zi.
De cel putin 2 zile eu am 36.8 dimineata, iar asta m-a bulversattotal, simt ca am ceva friguri, dar inca nu m-am apucat de tratamentul Liviei( numai azi am baut 2 cani de codita soricelului), asa ca.....
Stiai ca daca temperatura se mentine ridicata ar putea insemna sarcina?
La mine nu este cazul, eu nu am prins perioada fertila, si am avut 2 cicluri de atunci( asta nu e o regula), dar temperatura ridicata peste perioada luteala poate indica o sarcina, bineinteles daca nu este vorba despre o infectie sau alta cauza.
Ah, ca mi-au venit niste idea de subiecte noi, care zic eu ca ar putea fi interesante.
1- sarcina cu menstruatie
2- cat de corecte sunt testele de sarcina ( verisoarei mele i-a iesit de 2 ori negative desi era insarcinata)
3-care sunt primele semne de sarcina.
M-am gandit mult la asta,deoarece, cu cat afli mai repede, cu atat mai bine.De ex. putem evita so luam medicamente, so bem alcol,etc,lucruri deosebit de importante pt. primul trimestru de sarcina.
Ca sa revin la subiectul initial, cu temperatura, vreau sa-ti spun ca su am sperat sa fiu, chiar daca stiam clar ca ovulatia a avut loc dupa ce m-am intors de la sotulmeu, dar, am avut niste simptome foarte ciudate, si am ajuns la un punct in care eram 99% sigura ca sunt insarcinata. Eu am continuat sa-mi iau temperatura, iar in ziua cand am observat o scadere, am plans de nu am mai putut, deoarece la mine asta inseamna ca a doua zi vin rusii...
Dezamagirea a fost crunta, mai ales ca falsele simptome erau atat de clare.......
EHhhh, asta e, n-a fost sa fie atunci,sper sa fie data viitoare ca tare imi doresc un copil.
Astept sa-mi mai spui cum evoleaza temp. in zilele urmatoare la tine, sunt curioasa si la mine, deoarce in perioada asta trebuia sa fie 36.6, 36.7 maximum, iar mai jos de 36.8 nu coboara.
Te tin la curent.
Ai grija de tine, Crinuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Fetelor, voi de unde ati cumparat tinctura de zmeur ca eu nu gasesc.
In ceea ce privest tratamentul Liviei, este foarte complex si greu de urmat, timpul meu nu imi permite inca sa-l urmez in intregime, dar ma gandesc ca napraznicul, codita soricelului si cretisoara nu pot lipsi.
De asemenea,mierea este foarte importanta.
In fine, astept vacanta ca sa-l fac asa cum trebuie. Va rog, daca aflati de unde se poate procura tinctura de zmeur va rog sa-mi spuneti si mie.
Multumesc anticipat, Crinuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Oana_B...sa te ajute Dumnezeu sa fie bebe..nu stiu..am un feeling bun in privinta ta...mi se pare ca esti cam fierbinte...si parca nu prea as crede ca ar fi de la infectie..Fa-ti curaj si fa un test!!...Nu stiu, eu am preferat sa stiu imediat si sa suport si eventuala dezamagire, decat nesiguranta..
Si alerga si dupa rezultatele analizelor,nu de alta dar in privinta spermogramei ar trebuii sa fi curioasa,dar cine stie,poate nici nu o sa mai ai nevoie.
Sa stii ca si mie mi-a iesit bine parte cu calculatorul fertilitatii de la ADRESA : http://sanatate.virtualave.net/teste/ovulatie.html , cam rar intalnesti sa ti se si potriveasca!

Crinuta..ce sa zic...vad ca traiectoria ta...cea cu temperatura e f asemanatoare cu a mea...si la mine in perioada asta e foarte ridicata....luna trecuta era f scazuta si mi s-a explicat ca e de la tratamentul Liviei...acum e ridicata....sa fie oare tot de la tratament??

Vezi ca tinctura de zmeur o poti gasi in 2 locuri....in Piata Vitan...sus la etaj...sunt 2 plafare...(in piata aia inchisa)..si am mai gasit-o si in Piata Matache, ambele plafare sunt foarte bine aprovizionate.

Eu fac 27 undeva in toamna....dorinta de a ramane insarcinata a aparut cam in ultimul an....dar de vreo 2 ani si eu si sotul halim f mult stres...poate e si asta o cauza...

Crinuta..vezi ca subiectele propuse de tine au mai fost discutate pe aici..cred ca doua dintre ele chiar eu le-am mai deschis...cauta pe forum si ai sa gasesti....si eu zic ca atunci cand va fi cazul vom vorbi si despre semne..in rest..eu una nu pot sa aberez inainte...uff si ce gust nasol aveau si au dezamagirile ..alea cand veneau sau vin rusii..cam din cauza asta nu pot..si acum nici nu e cazul

Dar in fine, luna asta imi fac toate analizele..cat si sotul isi face spermograma..ca sa stim cum stam... si saptamana asta cand va fi si ovulatia sper sa se nimereasca si cu

Tu ai facut ceva analize?

Ps:pt TOATE FETELE: CARE SUNT TOATE ANALIZELE SI TOATE PROCEDURILE CARE TREBUIESC FACUTE PENTRU A VEDEA UNDE E PROBLEMA , PE PARTEA FERTILITATII , A "INSTALATIEI"..LA TOT ??


AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Helen spune:


Salutare Oana_B, Anis...si la toate fetele,

Mai intai imi cer scuze ca nu am mai povestit cu voi de cateva zile, dar stiti voi, cu pregatiri, cu musafiri( am ,,uitat'' problema aia cu banii, ca nu avea sens sa ma mai gandesc, si am hotarat sa ma distrez si eu putin cu prietenii...desi am trecut de azi in ultimul an pana schimb prefixul... dar ce, tot tinara sunt! :))

Azi am fost si la medic, am fcut ecogarfie intavaginala si am povestit, in total, exact o ora...le-am disperat pe cele de afara...

Concluzii si alte chestii pe care le-am povestit cu doctorul:

- sunt Ok din punct de vedere ecografic
- azi in ziua 11 am pe ovarul drept un folicul de 17 mm ( f. bine) - pana la ovulatie trebuie sa fie de vreo 20 mm) - deci ciclu ovulator, inclusiv dupa aspectul uterului
- durerile si toate problemele de la menstruatie ar fi de la ovarul meu stang care a fost candva inflamat si este f. aproape de uter si de aia.
- graficele din ultimelele 3 luni ar indica ca a fost ovulatie dar sa folosesc aceasta metoda doar ptr. orientare (zice ca nu ar fi dovedit ca sigur cu o zi inainte de a creste temp. este ovulatia - ea poate fi si un pic mai devreme sau chiar in ziua in care a crescut).. este bine sa prestez incepand din ziua 12 ( la 2 zile) chiar daca se pare ca ovulatia este cam in ziua 15, 16... zice ca minim 4 conatcte sexuale intre a 12 si a 20 zi (chiar pana in a 23-a)!
- zice ca la o femeie intr-un an de zile nu este de loc anormal sa fie 3 cicluri anovulatorii
- deasemenea este posibil sa fie ovulatie dar nu stiu ce hormon( probabil progesteronul) sa nu fie ok si atunci sa fie fecundare dar sa nu se mentina corpul galben ...
- mucusul cervical nu este obligatoriu sa curga asa sa il vezi clar...dar sa zaresti cate ceva(conform cu ce stiti si voi)...(se pot face pe baza lui analize de laborator si apare structura de feriga) - metoda tot orientativa
- prima anliza atunci cand nu se ramane, este spermograma sotului si apoi hormonii feminini, apoi treburile cu trompele...nu are rost sa insist acum ca este destul de complicat( la eco. trompele nu se pot vedea daca sunt sau nu infundate)
- mi-a spus ca in cel mai rau caz ar putea ca trompa de pe partea stanga sa fie infundata deoarece am avut probleme pe stanga si de aia sa raman cand am ovulatie pe dreapta - dar asta asa ca o banuiala - pacat ca nu mai stiu pe ce ovar am avut ovulatia atunci cand am ramas! - atunci tot in ziu 11 am nimerit la eco dar intamplator( stiu ca foliculul avea 13 mm, atunci)
-graficul temperaturii trebuie sa prezinte diferente de min 0.5 grade (iar conditiile sunt cele pe care le stiti) si nu este obligatoriu sa treaca de 37, dar de obicei asa se intampala ... depinde de temperaturile de dinainte - iar variatiile dupa ovulatie nu ar trebui sa fie mai mari de o zecime
- clar, ovulatia ar fi cu 14 zile inainte de venirea menstruatiei (am intrebat de marja aia intre 12-16 zile dar zice ca nu prea e asa)
- legat de medicamente ... sa nu fim extrem de stresate - adica te doare o data capul si iei un paracetamol sau un ibrupofen nu-i problema, Calciu nu este rau dar poate da contractii uterine in caz de ramanem si poate da iminenta de avort...dar nu asa periculos, acid folic sa iau o pastila pe zi(sau la doua zile) iar daca raman probail mai des cel putin in primelel luni( nu ma intrebat exact)
- concret, mi-a spus ca daca vreau, putem sa facem analizele hormanele si spermograma ... dar parerea lui este ca ar mai trebui sa astept - i-am spus sa nu imi spuna ca un an, ca nu accept, a raspuns ca daca nu raman pana in septembrie (a pus la socoteala si dificultatile din perioada de concedii ale medicilor...cand este mai greu cu analizele si consultatiie) atuci se impune inceperea investigatiilor - zice ca 3 luni reprezinta prea putin timp ... si ca sa mai incerc si dupa aia, daca este cazul, sa fac analize ... dar ca el crede ca nu va fi nevoie!
- in rest cu ceaiurile, vitaminele si alte ajutaoare..zice ca nu ar fi indicat inainte de anlize...ca paote deregla si altele prin corp, plus ca te poti ingrasa... deci sa iau Ca, Fe, Vitamina E. dar mai intai sa fac anlizele la sange... nu ar fi indicate ptr. organism excesle...
- sa mananc multe fructe si legume, sa fac cat mai multa miscare iar actele sexuale sa fie cat mai placute..inclusiv sa nu neglijez preludiul sotului..deci sa fie asa cum ar fi in mod normal... elimina stresul si ar ajuta, deoarece organismul este cu adevarat destins!
- sa nu stau intepenita si sa fac efort normal si in partea a II-a a lunii, ca daca e sa se prinda se prinde oricum...daca viata decurge normal!
- sa nu imi fac nici o grija de faptul ca am 29 de ani ca sunt iunca ,,foarte tanara" :)

Probabil am omis cate ceva..daca imi aduc aminte de ceva important va mai scriu dupa aia!

Deci, cam tot in ceta sunt..dar mai astept luna asta ca oricum este prea tarziu ptr. analize hormonale...asta e...bine ca altfel este bine... de maine ma apuc de prestat!

Anis...la ce suparata eram atunci, la faza aia cu ,,virusul'' nu am sezizat ghilimele de rigoare si ca o fraira am inteles gresit ...scuze,. Abia astept sa vad cum iti ies anlizele! Eu deocamdata renunt la ideea cu ceiurile..dar iau Vitamina E(pot sa ma ingras, ca nu ma intereseaza)

Oana_B , te pup si poate ai noroc!...

Fetlooor...eu zic ca nu trebuie sa va faceti sperante fff mari ca va ajunge temperatura la 37.5 (daca creste f. mult nu inseamna ca esti insarcinata)...degeaba daca nu se mentine macar 16 zile...din nefericire nu se paote sti nimic inainte de aceste 16 zile decat daca aveti norocul sa iasa testul ,,+'' mai repede! sau daca aveti asa numita ,,presimtire''- de f. multe ori functioneaza! Nu vreau sa va intristez dar va spun ca este mai usor cand nu iti faci iluzii prea mari!


Helen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Anis,

si mie mi se pare prea "fierbinte", in fara de luna trecuta cand am ajuns la 37.4, in lunile anterioare am atins 37.5 de fiecare data si inca de 2-3 ori intr-o luna. Si mie mi se pare cam mare, dar dr. nu s-a speriat de asta, nu i-au placut oscilatiile. Drept urmare mi-a dat clostibelgyt si utogestan pentru 2 luni (+ pregnyl daca la eco mi se recomanada asta).

Crinuta,

inainte de ovulatie temperatura a fost 37.0 (in zilele 7, 8 si 9).

Fetelor, daca mai stiti cate ceva, va astept cu nerabdare...

Sa auzim numai de ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Anis, azi temperatura mea era din nou de 36.6, deci si-a revenit. Ramane se vedem in perioada urmatoare, dar acum citind mesajul lui Helen sunt si mai speriata, deoarece conform celor spuse de ea temp. trebuie sa creasca miminum 0.5, iar la mine variaza intre 0.3 si 0.5.
L-am intrebat pe sotul meu care e medic, si el mi-a spus ca media este de 0.5, iar asta nu este o regula, dar eu sunt o fire foarte panicoasa.
Eu nu am facut decat progesteron si prolactinulprogesteronul a iesit ok, prolactinul a fost mare.
Cam asta, tare sunt ingrijorata acum
Va rog lamuriti-ma si pe mine in leg. cu temperatura asta ca o sa-mi pierd mintile.
Va pup, crinuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Helen spune:

Crinuta,

Eu am scris mai sus ceea ce am discutat cu ginecologul meu...poate nu m-am exprimat intocmai cum trebuia la toate problemele abordate..dar legat de asta cu temperatura, asa a zis...ca intre cea mai mica temp. de dinaintea ovulatiei si cea mai mare de dupa ovulatie, trebuie sa fie cam 0.5 zecimi de grad..si fluctuatia dupa ovulatie sa nu fie mai mare de o zecime...mie mi-a spus ca sunt in regula iar graficul meu este ,asa ca sa nu il insir aici din nou, ceva de genul: in prima parte a luni 36.8 aprope constant( dar mai este cate o zi si cu 36.7 sau cu 36.9), inainte de ovulatie scade la 36.6 (7) apoi creste la 37.1 (2) rar la 37.3. Am avut luni in care am avut 37.2 aproape mereu..si luni(cea trecuta de exemplu, in care am avut 37.1 dar mai mult 37.0) - si a zis ca si atunci a fost ovulatie....

Deci la tine este ok daca inainte de ovulatie ai 37.0 apoi sa ai 37.5...nu prea este bine ca oscileaza cu mai mult de o zecime...dar acum nu stiu daca este chiar asa problema... Mie mi-a zis ca e ok dar cum analize hormonale nu am facut de unde stiu eu ca este chiar ok...

Te pup
Helen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Helen spune:

Oana_B, Anis,

Hadeti sa va spun o ,,bomba'' ptr. mine, cel putin... Azi in ziu a 12-a am avut scurgerea aia ca albusul de ou si era destul de multa..am vazut-o pe hartia igienica atunci cand am fost la baie...dar este prea devreme... Oricum eu ma bucur, ca nu am mai vazut-o de vreo 6 luni, asa bine...voi ce parere aveti?... nu era chiar transparenta dar aproape ... ce chestie ... ovulatie mai repede nu am avut nici odata...iar foliculul ala era cam mare (n ziua 11)... medicul a zis ca e bine... Dar sunt foarte mirata!

Va pup

Helen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Helen, pai si mai stai pe ganduri? La munca cu voi!!! Poate e prea devreme cum zici si tu, da' de ce sa pierzi vreo zi fertila si sa lasi sa se risipeasca bunatate de albus?
Oana_B



I'm smarter than the average bear - Anonymous

Mergi la inceput