Cu ce stil vestimentar te identifici ?

Cu ce stil vestimentar te identifici ? | Autor: Veve

Link direct la acest mesaj

Sondaj propus de iulissa

<<Zilele trecute citeam urmatorul articol:
"Cand te uiti in dulap, ai senzatia ca toate hainele tale au ceva in comun? Sau atunci cand iti cumperi ceva nou de imbracat, observi ca ai tendinta de a alege de fiecare data modele similare - fie ca e vorba de tricouri sport, fuste cu volane sau sacouri severe? Daca raspunsurile sunt afirmative, stai linistita. Nu faci nimic gresit, pur si simplu iti urmezi «stilul».

Pana la urma, ce este stilul? Hai sa-l denumim mai simplu - este personalitatea vestimentatiei tale. Este tendinta innascuta de a favoriza anumite tipuri de haine in defavoarea altora. Unii spun ca e vorba de o mostenire genetica, dar eu cred ca se bazeaza pe un soi de intuitie, pe ceea ce stii ca ti se potriveste, te face sa te simti de milioane si, in acelasi timp, in largul tau." (preluat din 121.ro)

Si nu m-am putut abtine sa ma intreb...Hmmm

Dragele Mele, stimabili domni, va provoc la discutii:
ce stil aveti ?
ce vi se potriveste ca o manusa?
ce haine sunt pe inima voastra si de unde le procurati?
Branduri favorite.>>

Intrebare sondaj:

Cu ce stil vestimentar te identifici ?


Alege respuns:

Romantic / elegant
Conservator / clasic
Elegant / Sexy
Sport / lejer
Modern
Trendy / natural
Stilul dramatic / rock
Ai propriul stil:......

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Veve spune:

Autor: iulissa

Stilul meu preferat este:
Elegant / Sexy
Peste 60% din timp ma imbrac asa. Este tinuta mea office si imaginea care-mi aduce succes in afaceri.
Dar asta nu inseamna ca nu adopt si alte stiluri, bineinteles in
functie de "specific". Ador stilul Sport / lejer, e pe locul 2 in preferinte, urmat de Trendy / natural.
Imi plac firbrele naturale: bumbac, in, ador catifeaua si satinul, matasea naturala si voalul, dantelariile si imprimeurile florale semitransparente, volanele diafane si fusta cambrata peste genunchi.
In materie de culori, pastelurile, crem, bej, Negru si rosu. Culoarea inimii mele este verdele.
In materie de Branduri: Guara, Steilman, Sfefanel si Victoria's Secret( hainutze), Agent Provocateur, Franco Rossi si Infiore (lenjerie), Bata si Casa Teo (papucei /posete ) bijuterii cu "pietre" si aurul alb , rubinele si perlele.
De unde le iau..de peste tot unde merg..iar unde nu pot ajunge fac comanda, pe internet sau la prieteni. Mare nerabdare mare pana vine pachetelul..dar merita

Aceeasi Iulica


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: ana_maria222

Sport / lejer
--------------------------------------------------------------------------------


Autor: roxana1974

eu am haine din absolut toate stilurile, dar il oprefer pe cel elegant, clasic, romantic si sexy toate deodata


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: mami.natalia

Stilul meu este clar Natural / Trendy

ce-mi place...ador lana, bumbacul, stofa de calitate
urasc la produsele autohtone: finisajele proaste, atele care curg, cusaturile cu ata proasta, fermoarele, modelele de nasturi, captuseala de 2 lei...chilotzeii jolidon care se rup dupa 3, 4 spalari
si ma mai gandesc ..apropo de Guara, Iulissa, stii ce captuseli de proasta calitate au
nu cumpar marca ..cumpar ce-mi place mie si ce-mi sade de minune


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: Jocelyn

Eu prefer stilul casual.

Sigur, trebuie sa-mi cumpar si haine business si elegante si imi place sa ma imbrac elegant in contextul potrivit dar stilul pe care il prefer toata ziulica este casual (ce bine ar fi sa ma pot imbraca la serviciu asa!)
Unul din magazinele mele preferate (pacat ca-i in UK) este Next.
De unde imi procur hainele? Pai de unde... din Bucuresti, Galati si spre fericirea mea din alte tari atunci cand plec si mai nimeresc si reduceri uraaa...
Imi plac hainele (dar si lenjeria) de la Etam, Zara si Mango(selectiv), French Connection, River Island, New Look si United Colors of Benetton. Or mai fi si altele dar le-am uitat acum.
La culori depinde... mi se pune uneori pata pe-o culoare si un timp imi cumpar haine numai din gama respectiva. Penultima data cand am fost la Paris am facut-o lata si mi-am cumparat aproape numai haine din gama mov. Altfel imi plac mai toate culorile dar nu port bejuri, marouri decat f.f. rar.
Brandurile romanesti? Lasa de dorit, calitatea raportata la pret....
Edit: Mi se pare ca la noi in tara stam foarte prost la capitolul lenjerie... foarte putine culori si variante, diversitate pauza, preturi fantastice pt ceva mai de calitate.


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: danavasile


stilul casual in mod sigur ! asta mi se potriveste
si jocelyn ma faci sa plang dupa magazinul next .........acolo intr-adevar haine si nu numai, de calitate
la culori depinde ... am avut anul trecut o probleme cu orange deci ... nu am un criteriu anume
de unde le cumpar? pai bucurestiul are ...slava cerului destule magazine !


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: Sabina

oricare...numa bocanci sa fie:)))

--------------------------------------------------------------------------------


Autor: mamagiuliei


Sport / lejer ma ajuta 10 ore de stat in birou si alte 4 alergate prin parc (cromatic votez cu negru si rosu )


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: sheherezada

sport/lejer

--------------------------------------------------------------------------------


Autor: MaryP

In mod sigur ma caracterizeaza elegant/sexy, dar pentru ca toata ziua nu fac altceva decat spala/plimba/culca/hraneste copil ...la acest moment e bun doar sport/lejer..pana face 2 ani si ma reintorc la servici.

--------------------------------------------------------------------------------


Autor: OlgaTarziu

Inainte de bebe eram mai tot timpul pe tocuri... Oricum cred ca ma caracterizeaza mai mult romanticul. De cand cu bb sport/ casual cu pantofi cat mai plati, blugi in prostie, tricouri ( dar alea ce putin sunt mulate).
Culori : merg mai mult pe alb, negru si albastru.
Ce urasc la hainele din Canada- imi gasesc foartegreu pantaloni. Sunt 1.73 si 56 kg si port marimea 2 sau 3 la pantaloni. Marimile sunt uriase, toti sunt largi in talie sau care sunt buni peste talie si solduri sunt mult prea scurti. Femeile slabe sunt cam pe cale de disparitie si e greu sa gasesti haine frumoase, elegante si care sa si vina. De altfel si in tara nu tin minte sa nu fi trebuit sa modific ceva la croitor.

Olga

--------------------------------------------------------------------------------


Autor: zfcristina

Sport/lejer este preferatul meu ,elegant/sexi imi doresc dar din pacate nu ma ajuta silueta ....mai am de lucrat la capitolul asta


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: Tzuni

quote:
Originally posted by Sabina

oricare...numa bocanci sa fie:)))


adevar grait-ai!

-------------------------------------------------------------------------------


Autor: oana cretu

sport/lejer si eu.

Oana si Seb
(10.01.2005)

--------------------------------------------------------------------------------


Autor: alba

Sport / lejer si Trendy / natural ca doar deh
sunt mami de 2 baietei super activi :-)
Ca culori,imi plac culorile astea mai greu de definit, in rest verde,maron si beige
Brandurile romanesti nu le cunosc,din pacate:-)
Marca mea preferata este: CECIL si S.OLIVER

Alba,mami de Darian (6 ani) & Cassian (1 anisor)


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: Mona_B


Stiluri favorite:Trendy/natural,sport lejer, ocazional elegant-sexy.
Imi plac unele lucruri de la Zara, Mango si French Connection insa favoritele mele sunt Banana Republic si United Colors of Benetton.
Pentru stilul sport lejer, lucruri de f.buna calitate gasesc la Gap.
Nu am o gramada de haine, doar cateva mai scumpute, pe care le asortez cu grija. Culori favorite: albastru, toata gama de nuante, alb, grena,bej,kaki, verde smarald.
Si eu sunt pentru lenjeria intima de buna calitate, preferata mea e Calida (marca elvetiana, pe care aici n-o gasesc)cele mai bune pe-aici mi se par Calvin Klein si Triumph.
Aceeasi problema cu pantalonii semnalata de Olga o am si eu...si fustele, mor de ciuda cand vad in gama petite niste articole numa' bune sa imbraci un butoi.
Olga, pe mine m-a sfatuit cineva sa cumpar de la Victoria's Secrets, au acolo si marimea 0.
Incearca si la Gap, dar mie nu-mi plac toti pantalonii lor.

Prinzchenmutter


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: iulissa

quote:
Originally posted by mami.natalia

Stilul meu este clar Natural / Trendy

ce-mi place...ador lana, bumbacul, stofa de calitate

urasc la produsele autohtone: finisajele proaste, atele care curg, cusaturile cu ata proasta, fermoarele, modelele de nasturi, captuseala de 2 lei...chilotzeii jolidon care se rup dupa 3, 4 spalari

si ma mai gandesc ..apropo de Guara, Iulissa, stii ce captuseli de proasta calitate au

nu cumpar marca ..cumpar ce-mi place mie si ce-mi sade de minune


Offf..ai dreptate, un sacou Guara mi s-a busit de tot dupa ca interiorul s-a desirat/subtiat dupa 2 sau 3 curatari ecologice.
Acceasi problema si cu NIKY Fashion, fir-ar, s-a busit materialul 100% lana de nu-i adevarat.FFF proaste materialele, iar preturile astronomice. Tind sa cred ca pe viitor o sa-mi aduc haine numai din afara
Fetelor, voi ce probleme ati mai intalnit la hainele noastre romanesti? Ce branduri is renumite pentru asa ceva?
eu as mai avea unul pe listuta...Jolidon, Triumf

Iulica Nevestica


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: nushulica

iulissasuper subiectul
avand in vedere ca stau mai bine de 8 ore la birou adopt tinuta adecvata adik mai mult costume camasi si fuste clasice...culori preferate alb negru si cam atat...camasa poate fi si de alta culoare...le iau de la niky otiola steilman house of art si de pe unde mai apuc
in rest sport si daca iesim intr-o seara undeva casual...haine mai primesc si din spania(mi le aduce sora mea)mango(ador)zara,h&m si imi mai iau si eu cand am ocazia

edit: am uitat sa zic haine sport imi iau mai mult de la kenvelo in ultimul timp si sunt chiar bune si materialele rezista bine la spalat...si gasesc la ei chiar si camasi chiar daca sunt un pic mai sport le por purta la un costum pe sub saacou

INGRID

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Veve spune:

Originally posted by ir_baboon

eu sunt un tip casual. adica jeansi si un tricou, pe care il mai inlocuiesc din cand in cand cu cate o camasa sau un tricou cu maneca lunga. prefer tricourile cat mai simple, fara briz-briz-uri, imprimeuri si alte chestii "fancy" (exceptie de la regula fac tricourile originale Orange County Choppers :D). camasile mele favorite sunt de la TCM, Tata si Fiul si H&M. ca si costume, ma consider client fidel al magazinelor Tata si Fiul. dealtfel, si singura cravata pe care am acceptat sa o port e tot de-acolo :D

incaltaminte: fan Skechers, Bontimes (adidasi si ghete de iarna), Denis (pentru pantofi - calitate buna la preturi chiar rezonabile)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sofia_misicu spune:

Am un stil haotic, daca poate fi numit stil. In dulapul meu stau haine de la Escape, Hippi-Hippi, Miss Sixty, etc si haine de epoca adaptate la zilele noastre. Ieri m-am imbracat cu niste salvari trei sferturi, doua maiouri unul peste altul si o curea cat casa iar azi sunt cu fusta cu dantela si ie. Ma duc cat de des posibil la cateva second handuri de unde ma aprovizionez cu haine de bal mascat. Am o "sectiune" de dulap numai cu asa ceva. Accesoriile sunt cele mai importante insa pentru mine. Ce nu o sa gasiti niciodata la mine sunt lantisoarele cu medalioane microscopice. Imi plac dar la altii. La mine totul e MARE: inelele, lanturile, bratarile. Nu sunt cea mai eleganta persoana, e clar. Daca ar fi dupa mine as purta numai skechers. Cum nu se poate port balerini. Iarna nu am stil: sunt un morman de haine pentru ca sufar de frig.

Nuka si Mama la Nuka

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Ma identific cu stilul sport dar datorita job-ului trebuie sa port si haine in stil bussines : costum cu camasa , de cele mai multe ori pantaloni dar si fusta scurta cu pantofi cu toc inalt.
Culorile preferate : rosu si negru .
Ca firme : Mango , Steilman si inca un magazinas cu costume sic (dar imi scapa numele acum) pentru job iar sport de la kenvello, Benetton si collins

O zi excelenta tuturor !
Lala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

Stilul meu ar putea fi denumit clasic/funky.
Suna aiurea recunosc, insa nu e deloc aiurea pentru mine.
E o combinatie ce ma reprezinta ( pe care am studiat-o pina sa ajung la ea) si stiu ca e ciudat, foarte ciudat doar ca nu ma pot abtine!

Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulissa spune:

apropos de stiluri vestimentare....vedeam ce se mai poarta pe la noi prin Iasi...un fel de uniforme nationale...toate fetele parca-s dupa standard ISO... radeam zilele trecute cu sotzul meu.
Vara asta a fost in mare voga: fusta mini de blugi cu egari 3/4, negri sau colorati, cu dantela pe margine.
Hmmm..sa astept cu interes din nou sezonul blugilor bagati in cizme roz cu blanitza....

Ce defineste un stil dragele mele...si cum ni-l formam?

Iulica Nevestica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami.natalia spune:

In numele unei bune prietene, care nu are cont inca pe DC, raspund:

ce stil aveti ?
Stilul caracteristic e casual - business
ce vi se potriveste ca o manusa?
Stilul casual, imbinat cu mister, culoare si accesorii.
ce haine sunt pe inima voastra si de unde le procurati?
Hainele pe care le achitionez sunt in mare parte din mall-uri. Hainele pe inima mea sunt bluze casual, tricouri, blugi, sacouri casual, pantaloni stilul sport – casual, spre elegant.
Materiale preferate?
Bumbac – clar, stofa
Culori preferate?
Toate nuantele de maro, roz, verde, alb, albastru.

Ce branduri romanesti cunoasteti ..categoria pret-a-porter femei si barbati?
Dinasty, Nelmar, Guara, Dacon Emerald, DADA

Bile negre : ce e bun merge la export, ce e naspa se vinde la noi :( adica lot care nu poate merge la export pentru ca tivurile la fuste de ex sau captuseala nu e buna; si sunt refuzate de cel din afara.

NIKI : modele ciudate, materiale nu prea ok
si exagerat de scumpe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annaeliza spune:

elegant-sexi pt ca tin foarte mult la imagine mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Cam absolut orice stil abordez. Am o mica obsesie legata de haine , pantofi , genti , accesorii.
In dulap am tricouri mulate , mai scurte , tricouri mai lungi , tot pe corp inscriptionate(mania mea) , am rochie chinezeasca si bluze arabesti cu margele, ceva mai lungi , fuste de saten , rochii elegante , sobre , fusta de blugi de...mai ica de 30 de cm , pulovere pana in talie , camasi si mai stiu eu ce ..de toate pt. toti.
Ieri am fost cu palton de piele cambrat, ciocate de aceeasi culoare , poseta la fel pulover "gingas" , cu umerii cazuri , azi am fost in trening cu geanta de la trening Mai au colegii scuri cand ma vad eleganta si dupa cateva zile cu blugi largi de hip-hoperi, boxeri pe sub si un tricou negru , dar e obisnuiesc ei .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lady_in_red spune:

Romantic elegant si prefer culorile deschise, pastelurile.Ma mai imbrac sport din cand in cand, cand o cere situatia

Karina Iulissa-7ani-Codrin Iulian-1 an si 5 luni-Laura Andreea si Daniel Florin

Mergi la inceput