Forum de discutii sau de colectare de fonduri?

Forum de discutii sau de colectare de fonduri? | Autor: Caroline

Link direct la acest mesaj

Oameni buni, am primit pe PM o cerere de ajutor si niste numere de conturi personale in care sa depun bani.
Nu ma indoiesc ca in spatele colectei este vorba de niste cazuri reale, dar procedura de colectare este absolut ilegala.
1. nu foosesti un forum de discutii ca sa strangi bani
2. infiintezi o asociatie non profit, pentru ca fondurile sa poata fi controlabile
Or mai fi si alte modalitati de a intra in legalitate si pentru asta supun discutiei publice procedura.
Aveti comentarii sau idei?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Caroline,
Cererile de donatii se fac in general in spatiile publice, cum e forumul desprecopii.com. Forumul desprecopii permite postarea unor astfel de cereri dupa o verificare preliminara a veridicitatii tuturor cererilor si o contorizare a donatiilor. Exista mai multe moduri in care poti face donatii. Unora le surid organizatiile non-profit pentru ca tind sa fie mai supravegheate, verificate..etc. Altii prefera donatiile directe fie pentru ca asta le misca inima fie pentru ca sint siguri ca banii ajung intregi si nu vreun procent.
Un lucru e clar, o parte importanta din crearea forumului desprecopii a fost tocmai ajutarea celor in necaz chiar daca citeodata a fost ingreunata de neincredere, necinste...etc.
A

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NinaB spune:

daca te referi la ana_maria222....banuiesc, ca ea a incercat doar sa faca ceva mai "vizibil" unul dintre topice! probabil PM-ul a fost ceea ce i s-a parut mai rapid si mai eficient! dar situatia e trista, justificata si perfect reala!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Caroline, iritarea ta este cel putin stranie si nejustificata.
Nu este prima oara cind pe acest forum se fac donatii si se desfasoara actiuni umanitare. Si nici ultima, probabil.
Cred ca ar fi bine sa citesti cu atentie cazul care este acum in desfasurare
Pentru Barbye - una dintre noi! Trebuie sa ajuti!
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=83472

dar si forumul Umanitar unde se desfasoara multe actiuni umanitare.

Caroline, incepand din 2004, prin conturile desprecopii.com s-au strans peste 15,000 euro pentru cazuri disperate de pe aest forum.

Daca nu doresti sa contribui la aceasta actiune, nu e nici o problema insa, te rugam mult de tot, nu strica sau de-valoriza aceste actiuni care dau speranta unor oameni aflati la nevoie.

cu stima





Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caroline spune:

Stati putin, nu sariti asa pe mine ca nu era ceva de rau..

Ideea mea era cum sa facem sa intrati in legalitate, adica sa strangeti acesti bani nu in conturi personale ci in contul unei asociatii care sa aiba scopuri umanitare. Gestionarea fondurilor sa poata fi verificata de oameni de specialitate si totul sa decurga legal.

Era doar o idee. Eu am mai ajutat cu bani diverse persoane de pe forum si am facut-o cu placere.

Ideea era ca neexistand un cadru legal de strangere a fondurilor, (un cont bancar al asociatiei), deturnarea lor spre alte destinatii poate fi oricand posibila (sau suspectata).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Caroline, conturile deschise de Marius sunt conturile care vor deveni in curind, oficial, conturile Asociatiei Desprecopii.com
De asemeni, Marius este cel care va reprezenta legal Asociatia Desprecopii.com in Romania.

Apoi, noi strangem de 2 ani bani in conturi ne-oficiale si, pot sa te asigur, ca nu s-au facut deturnari.

Deci, asociatia Desprecopii.com va exista in foarte putin timp. Iti multumim pentru gandurile bune.





Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caroline spune:

quote:
Originally posted by desprecopii

Caroline, conturile deschise de Marius sunt conturile care vor deveni in curind, oficial, conturile Asociatiei Desprecopii.com




Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.De asemeni, Marius este cel care va reprezenta legal Asociatia Desprecopii.com in Romania.

Apoi, noi strangem de 2 ani bani in conturi ne-oficiale si, pot sa te asigur, ca nu s-au facut deturnari.

Deci, asociatia Desprecopii.com va exista in foarte putin timp. Iti multumim pentru gandurile bune.







OK, n-am stiut asta. Puteati sa-mi spuneti de la inceput.
Succes noii asociatii si ajutorarea cat mai multor oameni necajiti.

Cu respect,
Caroline


Edit: Astept contul asociatiei, ca eu in conturile personale ale tertilor, nu depun.

Pentru Mirela, scrieti-mi pe PM adresa familiei ei, nr. de telefon si am sa-i trimit personal.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

quote:
Originally posted by NinaB

daca te referi la ana_maria222....banuiesc, ca ea a incercat doar sa faca ceva mai "vizibil" unul dintre topice! probabil PM-ul a fost ceea ce i s-a parut mai rapid si mai eficient! dar situatia e trista, justificata si perfect reala!



Si eu am primit pm de la Ana dar nu contine nici un nr de cont ci doar atrage atentia asupra cazului, lucri pt care o felicit.



--------------------

Andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NinaB spune:

al meu contine :)(da` nu asta e baiul!) bine ca se incearca sensibilizarea pe toate caile!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caroline spune:

In lungul drum, pe autostrada, spre serviciu, mi-a venit o idee. Acolo imi vin ideile... ca am timp.

Cred ca ar fi bine sa scanati extrasele de cont ale conturilor in care suntem invitati sa depunem bani. Sa le postati undeva pe net, sa le poata vedea fiecare, si sa explicitati fiecare retragere.

Asa putem fi siguri ca toti banii se duc la destinatia alocata. Chiar putem verifica, contactand beneficiarul.

Voi ce credeti?

Edit: am corectat - serviciu, nu servici... scuze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amaya spune:

Caroline, sincer, nu cred ca te obliga nimeni sa donezi pentru un caz in care nu crezi. Dar macar nu mai pune sub semnul indoielii o actiune menita sa ajute o fata intr-o stare critica. Numai faptul ca desprecopii.com s-a implicat in aceasta actiune este o garantie in sine pentru multa lume.

Oana 18+ si nazdravanul Andrei (18.02.2005)

"Pentru BARBYE, una dintre noi- trebuie sa ajuti!"

Mergi la inceput