Tensiunea o ia ginecologul sau medicul de familie?

Tensiunea o ia ginecologul sau medicul de familie? | Autor: simkat

Link direct la acest mesaj

Fetelor, sunt intr-o dilema!
Am fost si la medicul de familie si la ginecolog (Nayel) si nu mi-a luat nimeni tensiunea si nici nu m-a intrebat de greutate. La primul BB medicul ginecolog imi luat tensiunea si ma cantarea la fiecare consultatie. Acum, nimic!!! Voua va ia cineva tensiunea sau mergeti pe mana Domnului?
Va intreb pentru ca o cumnata de-a mea a avut probleme din cauza tensiunii mari din sarcina (este adevarat ca nu ni se intampla tuturor), dar dupa cum stiti "paza buna trece primejdia rea!".



15+ & Raducu (19.02.2004)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:

Simkat este foarte important sa stii ce tensiune ai.Eu am pierdut sarcina la 26 de sapt.din cauza hipertensiunii arteriale.Eu am fost tot la Nayel dar am mers si la med. de familie sa acolo mi-a descoperit tensiunea foarte mare si din pacate a fost prea tarziu.
La urmatoarea sarcina voi merge tot la Nayel dar sunt curioasa daca voi fi mai atent monitorizata avand in vedere antecedentele.
Sarcina usoara si bebe sanatos
MIRELA



fotografii

"Invata sa alungi lacrima cu un suras,invata sa zambesti atunci cand esti trist,caci numai zambind vei invinge suferinta." (Nietzische)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Tensiunea mi-a masurat-o si notat-o med.de familie si med.ginecolog intreba de fiecare data (am avut si eu tensiune marita indusa de sarcina). Din saptamana 32 mergeam saptamanal la med.de familie din aceasta cauza si apoi la medicul ginecolog.



Daria & Giulia (2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Helenutza23 spune:

si pe mine ma surprinde ca medicii ginecologi nu iau tensiunea. e chiar o masuratoare necesara in sarcina... decat doctorita de familie si soacra-mea mi-au luat-o pana acum. ciudat ca ei nu fac asta.

15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

ieri, cand am fost la control la ginecolog mi-a luat asistenta tensiunea. a fost prima data.

de cand sunt insarcinata mi-a mai luat tensiunea medicul de familie.

pana acum nu am avut probleme.


24 + cu

Nunta noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana spune:

Mi-au luat tensiunea si medicul de fam si ginecologul la fiecare control. Chiar tin minte ca pe la sfarsitul sarcinii ginecologul observase o tensiune cam mare si mi-a zis ca daca depaseste nu stiu ce prag trebe sa ma interneze.
Daca ei uita, cere tu sa ti-o ia ca nu e de joaca.

Oana , mami de Paul (3 iulie 2002)

Ticker_Paul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Mi-o luau ambii, in a 2-a parte a sarcinii, cand exista riscul sa creasca. Preventiv.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Medicul care supravegheaza sarcina, fie el generalist sau ginecolog (ma rog, asistenta lui) trebuie sa masoare si tensiunea, este o procedura de rutina ca si controlul hemoglobinei si analiza urinei. Aici si moasele iti iau tensiunea daca te duci la ele la control cazt esti gravida.

Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

Dupa cum vezi..."Cate bordeie, atatea obiceie"...Mie medicul de familie imi ia tensiunea lunar...

Oana 23+ cu Denis Cristian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana maria spune:

Medicul ginecolog sigur ar trebui sa ia tensunea si sa te cantareasca. Eu am avut preeclapsie la prima sarcina iar daca voi reusi sa mai ramana doua oara imi iau tensiometru.

Ana Maria si Victor Stefan (15 12 2004)



Succes si s-auzim numai de bine!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simkat spune:

Da, este o problema!
Cum la medicul ginecolog abia am fost, nu cred ca are rost sa ma mai duc pentru tensiune. Drept urmare, am sa fac un drum la medicul de familie.

Spuneti-mi, voi fetelor care sunteti la doctorul Nayel, el v-a luat vre-o data tensiunea, sau de fiecare data trebuie sa merg la doctorita de familie, inainte sa merg la el, nu de alta dar MF este cam departe si nu poti merge decat cu programare (ce m-o fi apucat sa ma duc la ea?)??
Recunosc ca m-ati cam speriat, deci trebuie neaparat sa rezolv situatia!

Pupici!!

15+ & Raducu (19.02.2004)

Mergi la inceput