Mai ai lapte daca ti se da antibiotic?

Mai ai lapte daca ti se da antibiotic? | Autor: mi_ro

Link direct la acest mesaj

Am inceput cu intrebarile si o sa va innebunesc pana nasc.
Am inteles ca inurma unei cezariene ti se administreaza cateva zile antibiotic. Stiu ca "furia laptelui" poate interveni mai tarziu decat ziua nasterii si poate avea diverse simptome. Mama mea a patit asa cu mine si desi a avut o nastere normala "furia laptelui " s-a declansat ca un inceput de gripa cu frisoane si temperatura. In '67 cand m-am nascut eu se nastea pe banda rulanta deoarece venise decretul lui Ceausescu si se dadea poate mai putina importanta anumitor semne ale lauziei. Cineva i-a facut un polidin si i-a "taiat" laptele" S-a chinut mult saraca mama cu mine si in final m-a intarcat la cateva zile.
Intrebarea mea este daca dupa cezariana ti se administreaza antibiotic (si ce fel daca stie cineva) si daca acesta "Taie" laptele copilului. Eu as dori s-al alaptez cat pot de mult pentru ca eu nu am avut sansa cand eram mica si stiu ca cea mai mare cantitate de anticorpi o ofera mama indiferent cate minerale si orice fel de chestii ar contine orice formula de lapte.

mihaela

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

antibiotic nu se administreaza decat in anumite cazuri dupa nastere,
nu intotdeauna.
obligatoriu daca gravida vine cu apa rupta de acasa, indiferent cum naste normal sau cu cezariana.
n-are nici o legatura alaptatul cu antibioticul administrat.


Mada,un om. Cu frica lui Dumnezeu si Ilinca Teodora 22 sept 2004
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcm spune:

Si eu am luat antibiotic imediat dupa nastere si nu a avut nici o influenta asupra laptelui.

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

Mi_ro, surioara mea a nascut acum 5 luni, prin cezariana, si i s-a administrat antibiotic...nu i-a afectat deloc lactatia...asa ca subscriu si eu la ce au spus fetele mai sus...stai linistita, nu mai e ca pe vremea mamicilor noastre, din fericire!!!! Nastere usoara!

Oana 23+ cu Denis Cristian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simkat spune:

Depinde de ce antibiotic iei. Eu am luat augumentin, la o saptamana dupa ce am nascut, in urma chiuretajului pe care l-am facut fiindca buna mea doctorita mi-a lasat o bucata de placenta. Mi l-a administrat la 8h, desi el se da la 12h, datorita infectiei foarte puternice, iar dupa 2 antibiotice laptele a secat de parca nu ar fi fost niciodata. Ca o comparatie, inainte de chiuretaj scoteam cu pompa in jur de 2oo ml de lapte de la ambii sani (atat suportam sa mulg).

Pe de alta parte, o colega de salon, cu care am tinut legatura, a luat un alt antibiotic, nu ii stiu numele pentru ca nu este unul asa cunoscut, si a avut lapte pana la 1 an si 8 luni cand l-a intarcat cu forta.

Deci, sa stii ca exista antibiotice care se dau in timpul sarcinii si in timpul alaptarii, numai ca medicul trebuie sa le stie, se pare ca a mea nu a fost pe la lectia asta.

Pupici si nu iti mai face griji, un doctor bun stie ce trebuie si ce nu!


Mami@Raducu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Eu am luat Augmentin vreo 7 zile dupa ce am nascut si alaptez si azi, la 10 luni de la nastere.

simkat sa stii ca insesi resturile de placenta in uter fac sa nu ai lapte, nu antibioticul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simkat spune:

lavi02, sa stii ca am avut lapte (nu rezistam eu sa scot cu pompa cat as fi avut), cu tot cu resturile de placenta, pana in momentul in care am luat cel de-al doilea antibiotic.
Daca ai citit bine mesajul meu, acolo am scris si ca mi l-a dat la 8 ore, nu la 12 cat este normal (in orice conditie - ca esti sau nu lauza). Oricum, nu ai cum sa compari doua organisme, fiecare se comporta in felul lui. Eu nu am vrut sa sperii pe nimeni si chiar am scris ca o prietena de-a mea a luat un alt antibiotic (nu ii stiu numele) si a alaptat pana ce mai avea putin, copilul, si se "insura".

Sper, din tot sufletul, sa nu pateasca nimeni ce am patit eu, iar de data asta, daca va fi nevoie de antibiotic, o sa ma interesez mai mult in privinta lui, inaite sa il iau (cine s-a fript cu ciorba sufla si in iaurt)!


15+ & Raducu (19.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaryP spune:

INTODEAUNA sa da antibiotic dupa cezariana! Si acesta nu are nici o legatura cu laptele sau cu alaptatul (ei dau ampicilina injectabil de obicei, care nu face probleme la bb cand alaptezi)!
Sarcina usoara in continuare!

RAZVAN MIHAI – puiul meu drag

Mergi la inceput