Copii nascuti in 1999 (6)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns misulescum spune:

Buna seara.Am pe Cristina Maria nascuta in 24..02.1999 rog mult sa fie pe lista!Suntem clasa l.Sanatate tuturor !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

bun venit si voua: Cristina si misulescum
sunteti pe listutza.

PS
Eu sunt revoltata de matematica clasei I. Mai bine zis de culegerea pt cl. I. Ieri a avut tema din culegere. E MULT prea greu pt copii ce invata acum sa socoteasca. Parca nu-s normali!!!! Si fata e stresata cand vede ca stau eu si ma gandesc ce vor aia sa spuna!!!! Nu se intelege nimik.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misulescum spune:


Noi la mate avem cartea ,un caiet special ,si o culegere.Cristina face adunarea.cu ajt.degetelor???Nu stiu daca e bine sau nu,dar inv. spune ca nu e nimik rau in asta.Inca nu-si face temele din proprie initiativa dar poate in viitor,da.Sper ca programa scolara sa fie un pic mai relaxata ,daca am intrat in UE poate modifica ei ceva.Doresc tuturor celor nascuti in 1999 si care merg la scoala numaif.b.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stinu spune:

Buna tuturor!
Noi intram mai rar dar asta nu inseamna ca v-am parasit de tot .

Vladut are un ghiozdan foarte incarcat ,la abecedar are cartea ,un caiet tip 1,unul special si 2 asa zise culegeri Jocul cuvintelor si Invatam sa citim .La matematica are cartea ,un caiet normal ,unul tip si culegerea .Nu mai spun ca mai are si
engleza,religie,muzica ,sport etc,etc
De socotit nu le da voie sa socoteasca pe degete ,dar a intrat repede in ritm si nu mai foloseste degetelele cum facea pana sa intre la scoala .
In rest ,in afara scolii mergem la engleza de 2 ori pe saptamana la o profesoara de care eu sunt fff multumita si care nici nu ne ia o caruta de bani .
Va pup ,si va urez un weekend placut ,
Iustina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misulescum spune:

sunteti ocupati cu testele de evaluare pt.semestrull?.Astazi la mate au facut zecile.Fiica-mea e cam nelamurita,ca era mai usor doar cu unitati.Cum se descurca ai vostri?Succes la scoala!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Doamnelor cu copilasi de clasa I, am o mare rugaminte la dumneavoastra :

- puteti sa scrieti impresiile despre scolarei, problemele si multumirile lor si la subiectul acesta :
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=86396

Pustiul meu este nascut in 2000 si nu apartinem de lista dumneavoastra iar majoritatea boboceilor sunt din aceasta listuta.

M-ar ajuta enorm parerile dumneavoastra .
Va multumesc mult de tot

O zi excelenta tuturor !
Lala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

dar poti sa ni te alaturi si tu.....mai e si CristinaT din 2000 care e si la noi....asa ca.....no problem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

April

- ce culegere de matematica folositi voi ?
Noi avem Mate 2000 si culegerea de la Caramis din care lucreaza vad deja zilnic si in clasa si acasa . E adevarat ca mai sunt exercitii aberante si prin astea dar vad ca nu se plange ca nu intelege . A avut probleme doar la recunoasterea unor ''matrici '' de cate 2-3 siruri de 4 numere si ei trebuiau sa il formeze pe urmatorul respectand regula.

O alta problema la care au trebuit explicatii suplimentare a fost cea de genul :
7+ ? - 3 = 5

si

? -7 +2 =4

Cam greut pentru copilasi care au facut doar adunare si scadere cu numere naturale pana la 10


O zi excelenta tuturor !
Lala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

da Lala, si noi tot din aia facem (mate 2000). Pe la pag. 60 pb sunt mult prea grele pt cl. I. Nu sunt bine explicate pt mintea lor. Trebuie sa ma chinui eu mai intai sa inteleg ce au vrut sa zica, apoi sa-i explic ce si cum. Nu e normal. Ar fi trebuit facuta in asa fel incat copiii singuri sa inteleaga enuntul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

La bb de acest gen invatatoarea Ozanei le-a propus:

9-?+3=7
nu stim 9-? si il notam cu a devine
a+3=7 a=4 deci 9-?=4 e unde ?=5


?-6-3=0
nu stim ?-6 si-l notam cu a deci a-3=0 a=3 de unde ?-6=3 adica ?=9

Mi-a placut mult ideea.

Mergi la inceput