**Cealalta minune**

**Cealalta minune** | Autor: dania.nicol

Link direct la acest mesaj

Cealalta minune

Povestea nasterii lui Sebita


Este luni dimineata 18 Iulie 2006 Incercam sa mai pun la punct ultimele lucruri pe care le mai aveam de facut . Voiam sa fie totul OK. Am inceput sa ma pregatesc pentru acest mare eveniment cu cateva saptamani in urma . Pentru ca stiam ce ma asteapta doar eram la a doua nastere, mi-am facut un plan pe care m-am straduit sa il urmez intocmai ca sa fie totul bine.

Gentuta de voiaj pregatita minutios dupa o lista facuta din timp ma astepta pe holul de la intrare. Eu incercand sa-mi stapanesc emotiile arunc o privire prin casa . <<Oare nu am uitat nimic?>> pe Catalin il lasasem cu o seara inainte la bunic pentru cateva zile (pana aveam sa ma intorc acasa). Era in vacanta de vara si am zis sa nu stea singur acasa. Eram tare ingrijorata pentru el. Nu stiam cum va reactiona cand isi va vedea fratiorul (el si-a dorit sa fie baietel inca de cand a aflat de venirea lui) . Poate este o aberatie dar atunci eu m-am gandit ,<<Oare il voi iubi pe celalalt la fel ca si pe primul?>> Atunci cand am aflat ca sunt insarcinata, am simtit ca il iubesc pe primul mult, mult de tot. Eram tare ingrijorata pentru el, nu stiam cum se va simti cand isi va vedea fratiorul, nu stiam nici eu nici sotul cum sa-i spunem. M-am gandit ca ar fi mai bine să-l iau cu mine la doctor, la ecograf si sa afle acolo. Asa am si facut. A fost foarte emotionat cand a vazut micuta inimioara cum batea pe ecran.<<Cum mami acela e fratiorul meu?>> Da i-am spus si cu ochii inlacrimati, l-am imbratisat de parca mi l-ar fi luat cineva. Dar acum a trecut, dupa ce s-a nascut al doilea am simtit ca ii iubesc pe amandoi la fel de mult. A fost greu pentru el pana s-a obisnuit, cu toate ca era destul de mare ca sa inteleaga , tot a fost un pic gelos. Dar am incercat sa il implic si pe el in ingrijirea celui mic si a fost bucuros sa ma ajute. Chiar pot sa spun ca m-a ajutat foarte mult.

Mi-am dorit ca cel de-al doilea copil sa fie o fetita pot sa spun ca am plans tot drumul de la ecograf pana acasa, atunci cand am aflat si am sperat pana in ultimul moment ca va fi totusi fetita dar acum nu pot sa mai spun decat ca nu imi mai pare rau, pentru ca am doi baieti frumosi si sanatosi .
Mihai (sotul meu) a vrut sa ma duca el la spital dar eu nu am fost de acord pentru ca ma simteam bine (dna doctor stabilise data de 18 iulie pentru nastere cu toate ca termenul era pe 25 iulie) . M-am gandit ca o sa fie nevoie sa isi ia liber de la servici dupa ce voi naste.

Gata totul este pregatit : gentuta, banii, (chiar si lucrurile pt BB asteptau pe patut sa fie aduse de tati cand va fi nevoie de ele). Este ora noua. Am luat tramvaiul si intr-o jumatate de ora eram la camera de garda a Spitalului Panait Sarbu (Giulesti) . Acolo, prea multa aglomeratie. Trebuia sa o astept pe dna doctor. Pe hol am vazut ca erau si alte mamici programate sa nasca astazi, tot paciente ale dnei doctor. Mi-am asteptat cuminte randul incercand sa-mi stapanesc emotiile . Ar fi trebuit sa nasc peste o saptamana dar dna doctor a zis ca astazi. Stie ea de ce ...
Am primit foaia de internare, am intrat in cabinetul de vizavi, m-am schimbat. O garderobiera zambareata m-a dus cu liftul la etajul unde era sala de nasteri. Acolo m-a dat in primire unei asistente dragute cu ochii albastrii . Mi-au dat un pat intr-un colt de unde am vazut pe viu nasterea unor copilasi cat si chinurile prin care treceau mamicile lor. Asta nu mi-a facut prea bine pt ca de emotie cu greu imi mai puteam stapani lacrimile. Am inceput sa-mi asez lucrurile, sa-mi pun cat mai aproape de mine pe cele de care aveam nevoie mai des (apa, servetele, telefon...). In pat ma urcam destul de greu pt ca era prea sus. Asistenta care mi-a completat fisa a venit sa-mi ia tensiunea si sa-mi faca o injectie cu calciu.
Mai tarziu am vorbit la telefon cu Cata si cu Mihai sa-i asigur ca totul este bine. Asistenta venea din cand in cand la mine sa ma intrebe daca au inceput contractiile si sa asculte inimioara piticului din burtica. Dna doctor a venit sa-si vada pacientele. Mie mi-a spus ca o sa nasc prima fiind la a doua nastere dar nu avea sa fie asa a trebuit sa mai trec prin niste dureri groaznice. Pt ca nu aveam dilatatie dna doctor mi-a rupt membranele spunindu-mi ca de acum voi naste repede. Au nascut toate fetele din salon si mie incepuse sa-mi fie teama ca o sa se faca tarziu si doctora o sa plece. Dar dansa venea din cand in cand la mine.
Contractiile incepusera sa fie din ce in ce mai dese si dureroase. Chiar imi parea rau ca nu vorbisem sa mi se faca epidurala. La ora 22,55 cand o alta asistenta a venit sa asculte inimioara puiutului a constatat ca se intampla ceva si a chemat-o pe dna doctor care ia spus sa ma urce imediat pe masa de nastere. Inimioara micutului batea foarte incet, intrase in bradicardie. Urma sa aflu ulterior ca micutul avea cordonul ombilical infasurat in jurul gatului. Urcandu-ma pe masa , am inceput sa imping dupa cum imi spusese dna doctor dar la fel ca si prima data nu am scapat fara epiziotomie. Inca putin si gata <<Ai un baietel frumos care o sa semene cu tine, cu parul cret >> .

Of Doamne am scapat durerile mari au incetat . Am inca un baietel. Ma uit la ceasul mare din perete 23,05 . Asistentele vin sa imi puna bratarica albastra la mana. << Aveti un baietel de 3,610 kg si 53 de cm Scor APGAR 10.
Aflu ca pe hol este sotul cu sora mea ( este si nasa lui) care deja l-au vazut pe micut. Au urmat apoi alte dureri cu coaserea taieturii (cu toate ca mi se facuse anestezie) . Dintr-o data am simtit nevoia sa vorbesc cu ai mei. Sa impartasesc minunea nasterii si cu ei . Sunt scoasa afara pe o masa sa-mi pot imbratisa sotul si sora . Mi-as fi dorit sa fie cu mine si Catalin (primul baietel) dar era o ora tarzie pentru el. Se facuse deja 00, 45 , incepuse o noua zi si un alt inceput pentru noi toti.

Asa s-a nascut cea de-a doua minune care avea sa poarte numele de Sebastian - Ionut (numele a fost ales tot in acea noapte de nasa Georgiana si tati).

Sunt dusa inapoi in salon unde cu ochii inlacrimati incerc sa-mi amintesc cum a fost la nasterea primei minuni Catalin - George si la mama mea care mi-as fi dorit sa fie alaturi de mine in aceste momente, dar care stiu ca de acolo de sus, ma priveste si ne ocroteste pe toti.

Să dea Dumnezeu să cresteti sănatosi puiutii nostrii, să fiti norocosi, să vă bucurati de tot ce vă înconjoară, să fiti încrezători în fortele voastre. Mami si tati vor fi mereu lângă voi, vă vor iubi, ocroti si vă vor ajuta.

Mami si Tati

Mami de Sebastian<18.07.2005> si Catalin <06.03.1997>
Baietei cucuieti si frumusei Alte foto

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dania.nicol spune:

Sper sa aveti timp si rabdare sa cititi povestea noastra.

Multumim! si va

Mami de Sebastian<18.07.2005> si Catalin <06.03.1997>
Baietei cucuieti si frumusei Alte foto
Nasterea celei de-a doua stelute

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alba spune:

FELICITARI,sa va traiasca racusorul alaturi de fratiorul pestisor si sa va aduca mii de bucurii :-)

Alba,mami de Darian (6 ani) & Cassian (1 anisor)

http://fotoalbum.web.de/gast/corinastella/Cassian



"Intreaga suferinta din lume apare din dorinta egoista de fericire doar pentru sine.
Intreaga fericire din lume apare din dorinta de a-i face fericiti si pe ceilalti."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dania.nicol spune:

alba - Corina multumim mult pentru timpul acordat. Si tie sa-ti traiasca baieteii sa fie sanatosi, norocosi si sa aiba parte de tot ce-i mai frumos pe lume.

Am vrea sa vedem poze si cu cel mic.
Pe Darian l-am vazut cu mami peste tot, la petrecere etc
Vrem sa-l vedem si pe Cassian mic

Mami de Sebastian<18.07.2005> si Catalin <06.03.1997>
Baietei cucuieti si frumusei Alte foto
Nasterea celei de-a doua stelute

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micaalsa spune:

Foarte frumoasa povestea nasterii. Ai 2 baietei frumosi foc, sa-ti traiasca si sa va aduca numai bucurii.

Pozele mele

Anamaria lui Iulia (23.03.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dania.nicol spune:

Anamaria - multumesc mult si tie sa-ti traiasca frumoasa cu ochii albastri, sa fie sanatoasa, norocoasa sa va aduca numai bucurii.
Va doresc sa aveti parte de tot binele din lume.

Mami de Sebastian<18.07.2005> si Catalin <06.03.1997>
Baietei cucuieti si frumusei Alte foto
Nasterea celei de-a doua stelute

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tethys spune:



FELICITARI Dania.nicol pentru cei doi baieti minunati pe care-i ai ! Si... FELICITARI si pentru o poveste atat de frumoasa . Multumim ca ne-ai imparatasit-o si noua ! Pupici dulci si sa-ti traiasca minunile!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Multumim ca ai impartasit cu noi experienta ta. E o poveste frumoasa si ai doi baieti minunati. Chiar vroiam sa te rog sa ne dai mai multe detalii depsre Catalin. Stiu ca la subiectul bebelusilor de iulie-august2005 ai fi off-topic, putin, dar chiar sunt curioasa sa ne povestesti cate ceva si despre celalalt nazdravan al tau. Sa fie sanatosi si sa se iubeasca, sa aiba grija unul de celalalt. Esti o mamica fericita si sunteti o familie foarte frumoasa.

Laura de shtrumphi, Rares si Bianca 13.06.2005

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alba spune:

quote:
Originally posted by dania.nicol

alba - Corina multumim mult pentru timpul acordat. Si tie sa-ti traiasca baieteii sa fie sanatosi, norocosi si sa aiba parte de tot ce-i mai frumos pe lume.

Am vrea sa vedem poze si cu cel mic.
Pe Darian l-am vazut cu mami peste tot, la petrecere etc
Vrem sa-l vedem si pe Cassian mic




Mami de Sebastian<18.07.2005> si Catalin <06.03.1997>
Baietei cucuieti si frumusei Alte foto
Nasterea celei de-a doua stelute




Pa Cassian poti sa-l admiri,la linkul de sub semnatura mea

Alba,mami de Darian (6 ani) & Cassian (1 anisor)

http://fotoalbum.web.de/gast/corinastella/Cassian



"Intreaga suferinta din lume apare din dorinta egoista de fericire doar pentru sine.
Intreaga fericire din lume apare din dorinta de a-i face fericiti si pe ceilalti."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Sa-ti traiasca, sa fiti sanatosi si fericiti toti patru!

Andra ,mamica lui Robert , a Mariei si 9+ album no1 album no2 albumul no3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dania.nicol spune:

cryna77 - Laura25 - ralualexandrei - multumim si voi sa fiti sanatosi sa aveti parte numai de bucurii

alba - vazut pe frumosul Cassian sa-ti traiasca sa fie sanatos si sa ai parte numai de bucurii din partea lui (am vazut ca si el ca si cel mic al meu avea in unele poze nasucul galben de la ce sa fie oare? )

Mami de Sebastian<18.07.2005> si Catalin <06.03.1997>
Baietei cucuieti si frumusei Alte foto
Nasterea celei de-a doua stelute

Mergi la inceput