Sunt stresata incontinuu

Sunt stresata incontinuu | Autor: MaryP

Link direct la acest mesaj

Stiu ca poate pare o aberatie, dar de un an de zile, de cand m-am mutat in acest bloc, incontinuu cineva bate si eu nu mai rezist! De la ora 8 dimineata pana la 10 seara, incontinuu. Eu nu mai pot sa ma concentrez la nimic, sunt agitata, copilul ma simte, plange, eu devin nervoasa si pe fondul acesta ... se aud batai .
E un bloc de bca in care orice bataie in zid se aude in toate apartamentele, cu 10 etaje, 66 de familii deci nu reusesc sa identific de unde se aude, un administrator batran...etc. Deocamdata nu am posibilitatea sa ma mut si nici nu pot sa stau de vorba cu oamenii pentru ca lor nu le pasa si nici nu ar recunoaste ceva.
Am pus acest subiect aici deoarece eu am impresia ca am luat-o razna, ca sunt singura pe care o deranjeaza. Ma tot cert cu sotul meu (de parca e vina lui) si el imi spune ca pe el nu il deranjeaza si ca de la un timp a inceput sa nici nu mai auda bataile.
Voi cum ati face sa nu bagati in seama, sau sa "nu auziti"??? Ati putea? Ce sa fac? Simt ca o iau razna...

POZE CU RAZVAN MIHAI

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

La noi este unul care are alarma la masina care incepand cu o anumita ora urla intr-una.Mai sunt unii in bloc care in fiecare zi isi gasesc cate ceva de reparat...Mi se par stresante,dar crezi ca asta imi mai trebuie?Sa ma stresez din niste prostii?Le iau ca atare,ca facand parte din peisaj si imi vad de ale mele.dau drumul la muzica,ma joc cu Robert,iesim la plimbare...Sunt multe activitati care te pot distrage.totul e sa te mobilizezi si sa vrei sa iesi din starea asta!

Cand viata iti ofera lamai,fa-ti o limonada!


http://www.paidmail.ro/?seite=bettel&user=mariussimiuc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

daca chiar nu poti ignora zgomotul eu zic sa iei atitudine. Nu poti sa nu identifici sursa. Ia etajele la rand, intreaba prin vecini, intr-un bloc se stie cam cine si ce face, cine renoveaza, etc.
Pune un anunt in scara blocului gen poster scris cu markerul, ca sa se respecte macar orele de odihna conventionale in blocuri.
ia atitudine, nu sta asa sa faci cu nervii si sa te razbuni pe copil pana la urma

Eu am facut la fel si chiar am anuntat ca nu-mi mai bat gura, chem politia de la circa din zona sa rezolve, sa vezi ce liniste e acum in bloc la orele cand trebuie.
lia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaryP spune:

quote:
Originally posted by Dorsilia

daca chiar nu poti ignora zgomotul eu zic sa iei atitudine. Nu poti sa nu identifici sursa. Ia etajele la rand, intreaba prin vecini, intr-un bloc se stie cam cine si ce face, cine renoveaza, etc.
Pune un anunt in scara blocului gen poster scris cu markerul, ca sa se respecte macar orele de odihna conventionale in blocuri.
ia atitudine, nu sta asa sa faci cu nervii si sa te razbuni pe copil pana la urma

Eu am facut la fel si chiar am anuntat ca nu-mi mai bat gura, chem politia de la circa din zona sa rezolve, sa vezi ce liniste e acum in bloc la orele cand trebuie.
lia




Oare am EU dreptul de a stabili niste ore de liniste? Astea nu se fac cu administratia blocului? Ca oricum pe ei nu ma pot baza...

POZE CU RAZVAN MIHAI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marci spune:

Vezi ca toate astea sa nu fie si pe fondul unei oboseli puternice. Daca ceilalti pot sa faca abstractie de zgomot...poate ca nu este atat de mare.
Noi ne-am mutat in acest bl de 3 ani si pana in vara asta mi s-a parut f linistita zona. Acum, din cauza oboselii, ma enerveaza orice zgomot si mi se pare ca este mult mai puternic decat in realitate. Mi-am dat seama de asta dupa faptul ca sotului meu nu i se pare insuportabil si zice ca nu ar fi mai mult decat acum 5 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocelyn spune:

MaryP, nu ca te-ar consola dar si noi suntem in aceeasi situatie. In continuu cineva are de reparat ceva, din fericire petrecem acasa mai putin timp, dar tu ai si copilas. Eu nu sunt stresata dar cand aud sambata dimineata sau la ora 14:00 ca incep sa dea gauri, sa bocaneasca simt ca o iau razna. Fiindca dureaza mult si parca niciodata nu se mai termina lucrarile. Noi le-am mai zis la vecini si mai inceteaza pe moment. Sunt anumite ore de liniste care trebuie respectate, intre 14-17:00 si dupa ora 22:00. Daca administratia nu face nimic e foarte greu.

La noi in cartier trec in fiecare zi rromi care striga din toti rarunchii "fiare vechi luam" la intervale scurte, sunt groaznici. Si stam la 7, se aude si cu termopan. Am sesizat politia pt deranjarea linistii publice de multe ori si nu s-a facut nimic.

Avem niste case in fata blocurile si toata ziua ies rromi in special, isi pun scaune pe trotuar si stau la taclale, bautura si ca sa faca mizerie. Am sesizat politia si pentru asta, o sa-i sec in continuare cu telefoanele...nu stiu ce sa mai fac.

Pana la urma singura solutie viabila ar fi sa ne mutam la casa ca ne-am saturat... pana acum nu erau asa probleme, iarna se mai linisteste lumea dar vara e dezastru. Plin de manelisti si nesimtiti.

p.s. noi cand am renovat garsoniera abia cumparata am anuntat vecinii ca va dura x zile si se vor respecta orele de liniste.


If you don't stand for something, you'll fall for anything.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Mary: poti sa incerci sa te obisnuiesti cu zgomotul. Stiu ca e greu mai ales cand vreti sa dormiti dar daca alta solutie nu este deocamdata.
Eu am vis-a-vis de bloc, adica peste strada, la cativa m distanta de apartament un service auto(cu tinichigerie, cu tot tacamul). Se lucreaza si afara, ziua si noaptea uneori. In plus de asta au si muzica(manele) data la volum tare(aparatul este afara iar ei il dau tare ca sa auda si cei din interiorul cladirii). Nu cred ca e nevoie sa iti spun ce "placere imensa" am, mai ales noaptea sau cum imi doarme(mai bine spus nu doarme) copilul din cauza zgomotului.
In plus de asta mai ard si cauciucuri(imi vine fum in balcon) uneori, lucreaza afara cu diverse substante iar mirosul imi vine in casa.
Am liniste cand ploua sau e frig afara, ca lucreaza doar in interior atunci.
Nu am cu cine vorbi asa ca .......... traim in Romania unde banii si influenta sunt la conducere.


Andreia, ingerasul nostru mic (23.05.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina78 spune:

Nu cred ca atitudinea .. "traim in Romania" nu se va schimba nimic va va ajuta. Fiecare trebuie sa facem cite ceva sa schimbam, sau macar sa incercam.
Anunt la scara blocului cu orele de liniste, anuntata politia... deranjarea linistii..., pentru soc. com. care deranjaza locatarii incercat la mediu, protectia consumatorului sau chiar sanepid...
Multa sanatate si nervi de otel... dar nu mai asteptati sa se schimbe de la sine ceva, pina nu facem si noi fiecare ce putem ptr. a schimba.

"O viata fara dragoste este asemenea unui an fara primavara."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danavasile spune:

Si noi trecem printr-o situatie similara in blocul nostru s-au vandut 5 apartamente si au sosit evident alti 5 noi proprietari care spargeau cu invrsunare de dimineata pina seara; punctul culminant a fost sambata dimineata la ora 7 cand o bormasina spargea probabil un perete si zgomotul era ingrozitot; solutia gasita de noi a fost ca iubitul meu sa mearga la administrator la usa si impreuna cu el au luat pe rand toate cele 5 apartamente; administratorul le-a explicat cum sta treaba si surpriza maxima a fost sa constat ca zgomotul facut de astfel de activitati a fost limitat de la 10 dimineata pina la 13 si dupa amiaza dupa ora 17 pina la ora 20...deci se poate. In mod sigur daca mergea barbatul meu singur la acesti noi proprietari, nu cred ca se rezolva ceva ; si mi se pare de competenta administratorului de bloc sa regleze astfel de situatii , pentru ca este platit si pentru acest punct.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Nu cred ca "ajuta" pe nimeni dar... sa stiti ca asa nu este numai in Ro...
In Montreal aveam un vecin dedesubt care statea TOATA ZIUA ACASA - zice-se "handicapat" (nu stiu ce boala avea ca era grasului si rozaliu, mergea absolut normal, conducea masina... nimic vizibil... dar statea GRATUIT in bloc - adica pe banii contribuabililor... ca asa-i legea) care ziua dormea si seara dupa ara 18 da drumul la TV pana spre ora 4 dimineata! Am vorbit cu admin, cu proprietarul, i-am batut la usa la 2 dimineata... NICI O SCHIMBARE! A trebuit sa ne mutam noi... ca nu se mai putea... toata noaptea auzeam programul de la TV... Iar deasupra, aveam un baietel de 5 ani care fugea dintr-o camera-n alta din 5 in 5 min. Vis-a-vis, in fata ferestrelor noastre, copiii din blocul vecin, vara se jucau cu furtunul cu apa iar iarna se dadeau pe patinoarul improvizat... si CHIUIAU SI URLAU de pe la 10am pana pe la 10pm... Am sunat eu la cei care raspund de ordinea publica si mi s-a spus ca "programul de liniste" este intre orele 11pm si 6am...
Singura solutie este sa te "autosugestionezi" pe tine ca totul este OK si sa iei lucrurile asa cum sunt...
Bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Si eu am avut o perioada in care ma enerva orice zgomot... Si aici se face zgomot, nu ai cum sa scapi de el. Daca in bloc e liniste, sunt altii care tzaie iarba afara ....

Nu ai putea sa iti izolezi fonic casa? Stiu ca e scump, poate doar o camera insa, unde stai tu cel mai mult?

-----------

Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar

Mergi la inceput