frica de ciini

frica de ciini | Autor: anca_oana

Link direct la acest mesaj

Am o fetita de 6 ani si 7 luni si a fost muscata de un ciine.Dupa citava saptamini acelasi ciine a prins-o de pantalon si ea s-a speriat foarte tare si s-a scapat pe ea.Ce credeti ca ar trebui sa fac?Ma numesc anca si abia m-am inscris.Sper sa ma ajute cineva ca nu stiu cum sa o conving ca nu toti ciinii o musca si s-o fac sa nu-i mai fie asa frica pt ca nici nu mai iese afara la joaca de frica.Astept un raspuns de la cineva.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anca_oana spune:

merci de sfat dar ioana se joaca cu ciinii de la bloc insa ii este frica de altii. nu stiu cum sa o determin sa nu se mai teama.cel mai rau este ca nu mai iese deloc afara.nu stiu daca sa o duc la psiholog.mai incerc asa cum cred eu dar nu reusesc prea mult.oricum merci si mai vorbim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisoi3 spune:

ANCA, e o reactie normala pentru un copilas la varsta asta, iti va trebui mult timp sa o faci sa uite si sa treaca peste teama.
Eu cred ca cel mai bine ar fi sa vorbesti cu un psiholog, lucrul acesta o va ajuta mult pe fetita ta.
O verisoara de a mea a fost muscata de un caine si dupa ce a fost muscata a inceput sa ii fie frica nu numai de caini ci de toate animalele. Parintii au dus-o la un psiholog si s-a rezolvat, i-au cumparat si un catelus pe care l-a ales ea si de atunci nu a mai avut nici o problema.
Sper sa se rezolve repede si la tine.

Anda si bebe Mark (16.01.2006)
toujours optimiste
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;52;46/st/20060116/n/Mark+-+Victor/dt/8/k/44f2/age.png
Pozici cu gradina mea zoologica

Poze Yodi si familia lui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adela2 spune:

Eu personal am fost muscata de caine maidanez acum 20 de ani si vreau sa -ti spun ca si acum intepenesc de frica atunci cand vad un caine. Si ai mei au incercat atunci tin minte sa ma convinga cu chestii psihologice,cum ca nu se intampla decat daca mie mi-e frica,cum ca imi cumpara un animalut, etc dar stiu clar: musca.Si nu uit asta de cate ori se apropie vreunul.

Bunica m-a scos pe mine atunci pe ulita iar spunandu-mi: da, sunt rai dar eu sunt cu tine si ii bat. Si chiar a stat un timp cu mine iar dupa aceea-chiar si acum fac asa: daca se apropie vreun caine de mine,tip. Tip asa de tare ca se gaseste vreun crestin sa vina sa-l goneasca.Asta tot bunica-mea mi-a spus-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


eu mai am si acum cosmaruri legate de amintirile cu ciini maidanezi din Bucuresti din vremea studentiei, si a fost acum vreo 15 ani...cum s-a intimplat ca acelasi ciine care a muscat copilul a ajuns si a doua oara in preajma ei, s-o traga de pantaloni?

fiul meu n-a stiut de frica lor pina anul trecut, in vacanta in Romania, de unde l-am adus speriat din cauza maidanezilor, asa ca mi-au trebuit citeva luni bune sa-l fac sa iasa in curte, cind vedea ciinele vecinilor in curtea alaturata;

aici nu exista tipenie de maidanez pe strada, numai la noi in Bucuresti se poate asa ceva , si periculosi, si purtatori de boli.

http://community.webshots.com/user/vara2006photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_oana spune:

multumesc fetelor pt mesaje.ioana se joaca la un bloc vecin de al nostru si pe acolo era ciinele cind a prins-o de pantalon a doua oara.nu stiu ce sa zic ori a tinut-o minte ori asa i s-a nazarit lui.
oricum sper sa rezolv la psiholog.mai vorbim pa pa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa si mami spune:

anca, imi pare tare rau:( recunosc ca si mie, pt ca nu are nici o legatura cu virsta, imi e tare frica de maidanezi. acu' citeva sapt aratau la tv un reportaj cu un dispozitiv micut, ca o telecomanda care emite niste sunete f deranjante pt ciini. ma bate gindul sa-mi procur un asemenea dispozitiv, nu de alta da' peste vreo 2 luni incep munca si mie groaza sa dau nas in nas cu maidanezii la 8 dimineata pe strazi

alexa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia19 spune:

Frica ei este normala nu te ingrijora .Ca sa ti pot da un sfat mai bun ar trebui sa stiu mai multe detalii ca de exemplu :a muscat-o tare cainele respectiv ,este adult sau pui ,este agresiv sau a fost o intamplare?Eu sunt psihopedagog ,am avut toata viata caine am lucrat la o gradinita speciala unde se face terapie cu caini si practic de foarte multi ani calaria asa ca am experienta cu tot soiul de animale .Un mic comentariu am observat ca de multe ori sunt mai precauta cu animalele decat ceicare nu au atata experienta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Eu le multumesc parintilor mei ca mi-au insuflat dragostea fata de animale. Nu imi este frica de nici un caine , pisica , sau mai stiu eu ce . Socializez cu absolut toti cainii de pe strada si de peste tot , in tot timpul asta am fost muscata, de fapt doar prinsa de picior de un singur caine , si a fost vina mea pt. ca l-am speriat.

Mai degraba ar trebui sa va fie frica de oameni decat de bietii caini.


In legatura cu topicul , cred ca ar trebui sa-i explici copilasului ca sunt cuminti cainii , ca musca doar daca ii sperii sau daca ii enervezi , ca sunt blanzi , nu au pe nimeni si trebuie sa-i iubeasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ipearina spune:

Cainii nu musca doar daca ii sperii sau ii enervezi. Daca merg linistita pe strada si un caine iese tiptil din boscheti si ma musca, inseamna ca l-am speriat sau enervat cu ceva? Si nu cred ca are vreo legatura dragostea de animale cu cainii maidanezi raspanditi pe toate strazile. Nu am nimic nici cu cei care-si plimba cainii pe strada, dar ma enerveaza cei inconstienti care-si plimba cainii periculosi fara botnita sau lesa si cei care nu le strang rahatii de pe trotuare; si ma mai enerveaza cainii maidanezi care n-au ce cauta pe strazi la voia intamplarii sau in locul de joaca amenajat pentru copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Asta-i buna, deci daca un caine ma musca e vina mea??
Sper sa ajung sa vad ziua in care dispar toti maidanezii de pe strazi. Acum 2 luni am vazut o mamica cu copilul in carucior inconjurata de o haita de caini - sigur ii enervase cu ceva!

Nu cred ca un copil trebuie invatat ca ccc cainii nu musca decat daca le faci ceva, ci ca un caine este o fiinta lipsita de ratiune in prezenta careia trebuie sa fii atent.
Si nu are nici o treaba cu dragostea de animale, eu am caine si pisica acasa dar mor de frica daca trec pe langa maidanezi, ocolesc si transpir pana trec de ei.
Unul din motivele pentru care emigrez sunt maidanezii!

J si Carla-saurus Rex (05.02.2006)

Mergi la inceput