Vacanta in Puglia

Vacanta in Puglia | Autor: dumid

Link direct la acest mesaj

Salut la toti! As avea nevoie de un sfat de la voi. Indeosebi de la cei care lociuesc in Italia sau cei care au vizitat-o. Si eu sunt printre cei care merg des in Italia dar nu am fost niciodata mai la sud de abruzzo.

Am gasit de curand pe net niste cazari super ieftine si frumoase in Puglia in provincia di Lecce.http://www.costedelsud.it/vacanze-salento/pescoluse.asp
Intrebarea mea este urmatoarea: merita intr-adevar ?
Ce mai e de facut prin zona ?
Afost cineva pe akolo?


Va multumesc mult !!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

N-am fost inca ... dar imi doresc !!
Nici nu trebuie sa iti faci griji, e superb.. Apa transparenta , plaje de nisip... E mai ieftin pentru ca in general in sud e mai ieftin , apoi pentru ca si turistilor le e mai greu sa ajunga (aici ma refer la nemti, francezi , olandezi.. cei care apreciaza vacanta de tip familist, mai linistita si in general educativa nu "dezlantuita" in distractii prin baruri si discoteci sau dansuri pe plaja - ca la Adriatica vezi Rimini , Riccione unde marea nu are nimic deosebit, e identica cu Marea Neagra si deci "se bate moneda" pe distractie )... Sa nu intelegi ca aici nu sunt distractii ... dar aici poti face si altceva ...
Am vazut multe documentare la tv despre Salento ... o sa iti placa !! In Salento vacanta e la maxim :plaja se imbina placut cu istoria ( gasesti menhir si dolmen din epoca bronzului ) cu sporturi (in general mountain bike dar si cele acvatice ..) si nu in ultimul rind mincare buna ... Vezi ca in general in sud se poate face pesca-turismo.. pescarii din zona contra cost te duc cu barca lor la o partida de pescuit, la prinz se maninca pe barca ceea ce ai prins tu sau ei.. si apoi se opresc in golfuri salbatice unde poti face snorkeling.. Nu stiu sigur dar in general in Italia se pot inchiria barci ( gommone alea pneumatice ) cu motor pina in 20 cai putere pe care le poti conduce fara sa ai nevoie de carnet ... 4 persoane incap lejer in acest tip de barca si costa putin ( pina in 100 euro )..
am mai gasit eu alte paginute unde vorbeste de Pescoluse www.torrevado.info/pescoluse-salve/" target="_blank">aici
si www.salveweb.it/pescoluse.htm" target="_blank"> asta ....

Daca mai vrei sa stii ceva intreaba ... mai gugalesc ... sau daca ai nevoie de traduceri ...





Cristina


"Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dumid spune:

Multumesc f.mult pt info.Din pacate anul asta nu ajung in zona.Am facut deja rezervari in Grecia (de fapt am achitat deja totul).
Dar la anul in mod sigur voi fi acolo.
De traduceri nu se pune problema , vorbesc italiana de la 5 ani. Acum chiar intr-un mod profesionist. Lucrez pt Italia ca account exxecutive/software.N-are imp asta.
As fi curios cum se face rezervarea. Am sunta la agentia de akolo dar nu m-a lamurit.O sa mai sun.
Sa auzim de bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

na ca am scris si mi-a disparut tot offfffffffffff acum o iau de la cap ..
deci .. clic pe casa aleasa din poza si vezi cind e disponibila, apoi clic pe contatti si le scrii mail .. vezi ca au si catalog pt 2006 deci asteapta-l pe cel pt 2007 ca sa alegi casuta ... asta pt rezervare ( ca am vazut ca butonul cu prenota nu functioneaza, asta ar fii tb sa fie pt rezervare ) . Deci or sa iti confirme casa si perioada si iti vor da detaliile bancare ca sa faci plata ( ordin de plata bancar - bonifico - pt 30 la suta din valoare )... apoi restul cash sau cu cartea de credit.
Parerea mea e sa nu suni ci sa incerci o corespondenta via email .. caci dupa cum zic ei "carta canta" ..
Pina la anul mai ai timp sa mai cauti si altceva in zona ..oate chiar alta agentie... sau de c nu un villaggio turistico ( hotel , cu sau fara all inclusive .. cu distractii si supraveghetor pt copii ).. prietena mea a fost intr.un astfel de sat de vacanta ( o sa o intreb unde exact )

Cristina


"Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dumid spune:

Tocmai am sunta la ei1 Am vb cu unul Vincenzo. Mi-a zis ca in feb-martie ar tb sa fac rezervarile ca sa fiu sigur. Intr-adevar e vb de bonifico bancario.Inca o data grazie de info.
Ce mi-a placut la Pescoluse este ca acele apart sunt f. aproape de plaja+ plaja este cu nisip f.fin si intrarea in apa fara pietre. M-am tot uitat si in provincia di Lecce sunt multe plaje cu pietroase.Cel putin asa am gasit io.
O sa incerc sa caut vreun client de pe acolo, mai stii poate imi bag vreo pila, intrare.Glumeam!
Oricum am hotarat sa tin legatura cu ei pe mail, cum bine zici si tu.
Astept info si de la prietena ta care zici ca a fost prin locurile acelea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

Vezi ca ti-am raspuns la intrebarea despre tragetto ( care stiu ca nu mai e de actualitate ... dar in fine e de retinut) ..


Cristina


"Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dumid spune:

am vazut deja. Multumesc.tinem legatura , dupa cum am mai zis, poate ne vedem pe acolo!!!
dragos

Mergi la inceput