Mamici de sept-oct 2006 (63)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cpetrut spune:

Buna seara!

Fetelor, nu stiu ce sentiment imi provoaca inceputul galeriilor voastre: cert e ca e si o doza de teama (a se citi groaza, panica...etc). Mult curaj si sanatate, nasteri usoare si bebei grasunei la toate fetele care sunt in fruntea listei!

Hai sa va fac si pofta: am facut galuste cu prune (gombot in Ardeal) si au iesit excelent, ca ale bunicii mele! E prima data cind fac. Sa-i dea Dumnezeu sanatate la Silvia Jurcovan desi cred c-o fi murit saraca ca e tare veche cartea.

Pupici

Cricri 35 fix cu Iulia Teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Fetele care au mai nascut sau cele care s-au documentat raspundeti-mi si mie la o intrebare: in caz ca se rup membranele acasa cu ce fel de absorbante sa ne pregatim, ca doar n-o sa punem prosopul de baie, nu??? Se gasesc de cumparat tampoane f. mari sau sa folosim pampersi pt. adulti? Sa nu radeti de mine dar am auzit ca fluxul este f. mare si pana la spital n-am chef sa fac dara dupa mine.

Mirabela sapt. 34 POZE
Doar sufletul mamei poate sa multiplice iubirea si nu sa o imparta intre copii ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mexxa spune:

Buna seara fetelor....
Ignatica m-ai cam pus pe ganduri si mi-am facut bagajul de spital...am niste scurgeri albicioase..mai groase dar nimic deosebit pana acum...
Eu am aflat azi ca medicul meu pleaca in concediua sambata... sper sa nu stea mai mult de 2 sap...
Natere usoara celor care le vine randul repede...sa nu uitati ca suntem aici si va tinem pumnii....
Din cate stiu si Martha era programata la cezariana...sau trebuia sa se programeze...oare e ok ca in ultimul timp scria in fiecare zi?sau a nascut ieri...azi?
Eu sunt cam suparici...cred ca am luat locul lui Pufy...nu stiu ce am dar mi sa inflamat anusul(daca zic corect)...ma ustura tare...nici nu pot sa stau jos...offf ce durereee

Bebe e bine..misca toata ziua...cred ca sa asezat cu capul in jos deoarece ma dor oasele de jos...intelegeti voi..uff toate ma dor
Merg sa mananc apoi sa ctesc ultimele pagini din picioare...


_
32+ Sebastianpoze
Mult a fost, putin mai este...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Buna seara burticilor!


Sephora, aceleasi dureri simt si eu de vreo doua saptamani,un fel de asciatica lombara ,este oribila dar lasa ca scapam si de asta!

IOANA ce poze frumoase,imi aduce aminte e de copilarie,mergeam in cantonamente la vatra dornei(am facut candva atletism)!

INNI ,chiar ma intrebam "oare o fi nascut inni"? e bine sa faci miscare cat mai mult,iti tin pumnii stransi !

ADAMEASCA stai linistita si ai incredere in doctorul tau ,ai sa vezi ca totul va fi bine,daca nasti cu cezariana este ok in cazul tau. CURAJ

Vorbeati de situatie financiara versus un copil..........hmm ,eu nu sunt de acord ca atunci cand ai o situatie financiara mai buna iti poti educa copii mai bine!
Am aici o cunistinta ca sa nu-i zic prietena, cu o situatie financiara mai mult decat satisfacatoare;are trei copiii si toti trei merg la psy ( vezi doamne ,lipsa de estima ,atac de panica in somn).Am tot incercat sa-i explic ca daca isi va concedia cele doua nany's si se va ocupa ea personal de copiii ,poate asa i-i va cunoaste si intelege.
I-am relatat cum era in romania pe timpul lui inpuscatu,cand stateai la coada pentru doua amarate de banane sau congelai de frig in casa fara caldura si fara lumina si sincera sa fiu nu ma bantuie nici un fel de fantoma si nici nu m-am apropiat vreo data de substante chimice ca sa fiu happy cum face ea cu tot felul de antidepresive;Deci totul este RELATIV !

Despre noi :

Am facut baby shower ,a fost superrrrrrrrrr fine dar obosoitor,am primit o gramada de cadouri pentru pitica;
Saptamana trecuta am avut un accident de masina,a intrat un tip in mine din spate,noroc ca masina este 4X4 si aveam centura de siguranta. Ma credeti ca am facut pipi in "string"de frica?
A venit SOS mi-au luat tensiunea si se uita la mine bizar;
Doamna da dumneavostra ce tensiune aveti de obicei? sii spun 11/6 la care el "pai puteti merge pana acasa si pe jos ca tot nu va emotioneaza nimic!

Am ajuns acasa cu masina ,sotul era in guatemala rosu verde la telefon! abia acum si-a dat seama ca are sotie pilot!!

Marti am fost la control:
Bebe Sophia are 3kg ,femur de 7,5cm ,placenta grad II irigatie normala,cap circumferinta 10cm !
Sunt in continuare intre luntre si punte,imi doresc nastere naturala dar doctora nu vrea sa auda!
Contractii am ca voi toatea, mi s-a invinetit coapsele, vad in ceata,noroc ca este racoare si ploua dupa amiza zilnic ,asa pot si eu sa dorm!

Va pupic pe toate si curaj!






+36SOPHIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crisnemes spune:

Mirabelac - mi-e mi-a rupt la spital membranele, dar nu cred ca e chiar asa mare dara. Curge tot odata si gata. Intr-o ora cel mult doua trebuie sa te prezinti de la spital.

Mexxa- dopul poti sa-l elimini inaite cu o saptamana - si e ceva ce nu poti confunda cu nimic. Si eu mi-am facut probleme la prima sarciana. Dar cand am fost la baie si am facut pipi la sf. am vazut asa o chestie albicioasa-transparenta cu firisoare de sange pe hartia igenica, o chestie compacta asa cam cat intra intr-o lingura . Doar dupa 4 zile am nascut.

Cristina siDragos (31.01.2004)+Victor
Poze
POZE YAHOO

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adameasca spune:

Sunt in sapt 35, iar mandra are dupa eco 34 de sapt si 3-4 zile. deci e in grafic.
Multumesc de galerie, dar prefer s-o faceti cat mai tarziu posibil .
Fiindca n-am avut o zi tocmai buna m-am dus la coafor la tuns/suvitzat, macar sa arat a om dc nasc sapt viitoare . Daca mai apuc si-o manechiura si-o pediciura ma declar multumita. Ca bagajul de spital oricum nu-i gata si n-am tragere de inima sa-l termin.

Ileana
poze,poze si iar poze...
Luca (2 octombrie 2003) si Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinamoro spune:

quote:
Originally posted by MamiLili

Buna, burtici!



Si acum, intrebarea de azi, ptr mamicile care au nascut cu epiziotomie: dupa cat timp v-ati reluat viata sexuala si cum a fost primul contact? Dureros? Neplacut? Aveti aceeasi sensibilitate locala ca inainte sau s-au diminuat senzatiile?

Sanatate la mamici si bebici!
Lili sapt 31 cu


MamiLili, eu am avut epiziotomie, am avut 5 fire.Primul contact sexual dupa nastere a fost la 5 saptamani, am avut putin emotii,am luat-o mai "finutz" si a fost ok. Am folosit atunci si un gel lubrifiant. Nu a fost dureros.
Ai grija poate te coase mai mult decat era inainte, stiu pe cineva care a patit asa si a trebuit s-o mai taie putin dupa ce s-a vindecat.
Asa ca o paranteza, mie nu mi-a fost rupt himenul, mi l-a rupt la natere cand mi-au rupt si membranele, asa mi-a zis asistenta.

Ioana, si eu zic sa nu te stresezi si sa nu te grabesti cu cezariana, las' ca mai bine sta bb in burtica.

Mirabelac, cand se rup membranele curge mai multa apa si toata odata, nu iti trebuie pampers pana la spital.

Fetelor, am si eu bagajul pregatit si am emotii cat casa. Prima data eram mai optimista, acum mi tare frica ca stiu ce ma asteapta.
Maine vine dr. meu din concediu.



Alina (36+) & Dragos (11.04.2002) pozici 1, pozici 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufymic spune:

Mexxa !Saracuta de tine....stiu ce inseamna....ai inceput sa te tratezi cu ceva?

Roxana multumim de vestile despre Cri si maine daca mergi la ea transmite-i toate gandurile noastre bune!
si pe tine si tin pumnii sa vina beblina cand e pregatita!

Ileana nu ne arati si poze cu noua coafura?Noa daca tu zici mai asteptam cu galeria....

Ionica ma bucur ca nu ai patit nimic !Vrem si poze de la baby shower!

Cpetrut pai numai pofta ne faci cu gombotii aia super buni!Reteta nu ne-o zici?

Ma duc sa toc ultima tura de vinete si sa le pun in congelator ca acusi imi vin barbateii din parc....

Pupici!


Ioana(35+) & Alesio(08.10.2004)
Pagina Alesio
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=50933" target="_blank">Povestea bazucului
www.alesio.myou.ro/model/page.html" target="_blank">Fotomodelul nostru
Poze Yahoo
Ingerasul mic din burtik

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stef81ro spune:

Buna fetelor,
Am fost si eu azi la control si m-am intors f. dezamagita.Bebelina mea e tot pelviana si probabil din cauza asta are o pozitie ciudata in uter si nu prea a mai luat in greutate.Cica nu are loc.Dr. mi-a zis sa incerc sa stau cat mai linistita, mai mult in pat ca sa putem sa o tinem macar pana pe 10 sept (dpn-ul meu e 22sept), ca cica fiind pelvian nu sta pana la termen.Sotul meu imi zice ca o sa fie bine dar eu nu mai am chef de nimic.
Am vazut ca si tu PUFYMIC esti un pic suparata din cauza asta. Si bebelina mea are tot 2000gr si eu am 34 s si 5 zile, cred ca avem cam acelasi Dpn. Eu incerc sa fiu optimista si sa ma gandesc ca va fii bine, cu ajutorul lui D-zeu.

Pupici si aveti grija de voi!
Stefy34+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

[quote]Originally posted by mexxa
Eu sunt cam suparici...cred ca am luat locul lui Pufy...nu stiu ce am dar mi sa inflamat anusul(daca zic corect)...ma ustura tare...nici nu pot sa stau jos...offf ce durereee

MEXXA
Pune o punga cu ghiata ,te va calma pe moment,si eu ma pot lauda cu acesti monstri la fundulet,se pare ca bebe apasa pe intestine si au inceput sa se etaleze la exterior!!
Trebuie sa te speli cu apa calduta si apoi cu apa rece dupa toaleta si nu folosi hirtie igienica,mai degraba servetele umede pentru bebei!

Hai curaj

+36SOPHIA

Mergi la inceput