Clubul cititoarelor (6)

Raspunsuri - Pagina 29

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns enn spune:

M-am īntors din Istanbulul lui Orhan Pamuk - cok mersi Lilandei si lui Adrienne pt. recomandare
O zi frumoasa va doresc!
E.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corsge spune:

Nu sunt de multisor pe forum si ma alatur, tocmai acum, grupului vostru. Ma bucur sa vad ca se mai citeste, printre atatea altele pe care tr sa le facem zilnic. Eu vreau sa va intreb daca ati citit ceva de Erich Maria Remarque?? Ador scrierile sale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Asterix spune:

Eu sunt o iubitoare a cartilor lui Remarque si am citit intr-o perioada tot ce am gasit de el, in special carti inspirate din primul razboi mondial: "Nimic nou pe frontul de vest", "Intoarcerea de pe front", "Arcul de triumf", "Trei camarazi", "Soroc de viata si soroc de moarte" (la asta nu sunt suta la suta sigura de titlu). Unele le-am citit in editii mai vechi, altele dupa 90' am reusit sa le cumpar si sa le citesc, poate sunt si diferente la titluri. Acum mi-ai facut pofta sa recitesc din ele, pentru ca imi dau seama ca am cam uitat actiunile lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CORNELIAP33 spune:

Capra cu trei ieziEu am citi Marc Levy- In alta viata - o carte interesanta, scrisa frumos, de citit. Mai am inca doua carti ale lui pe noptiera, dar poate de sarbatori.

Corsge Si eu sunt o mare admiratoare a lui Remarque si am citit foarte multe dintre cartile lui(nu le mai stiu nici numele) caci asta se intampla cu cca 10 ani in urma. El pentru mine intra in categoria clasicilor, iar acum nu mai citesc clasici, desi daca as gasi un Remarque nou, cred ca m-as risca.

Nastea 23 - am citit Zahir si nu mi-a placut deloc. O incurcatira de teorii esoterice imbinate aiurea si trase de par astfel incat sa iasa o carte, vai de ea. Singura carte a lui Coelho care mi-a placut a fost 11 Minute.

Acum citesc Saul Bellow -Iarna decanului, o carte buna scrisa superb, a carei actiune se petrece in Bucurestiul anilor '77. Daca nu stiti Saul Bellow este casatorit cu fiica profesorului neurochirurg Bagdasar, din cauza problemelor de sanatate ale soacrei sale(in 1977) vizitand Romania.

Cornelia si taurasul Rares Costin (nascut in 22.04.2002)
Fotografii

Ajutati-l pe George!
www.cuzuc.netfirms.com

"Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitzuka spune:

Si eu sunt o cititoare a lui Remarque..cel mai mult mi-a placut Zeii sunt singuri...oare s-a mai reeditat...ca mi-e mi-a masacrat baietelul meu ultimele pagini ....si cum e una din cartile mele preferate pe care le recitesc periodic mi-e o ciuda de numa....

Cea pe care o am eu e de la Editura Aius Craiova...1993.....

Am citit de curans Anna Gavalda O iubeam...mi-a mers la suflet...o sa imi iau si Impreuna....

De Amy Tan (Clubul norocoaseleor)ati citit ceva...cum e????

Simina si Deian
Ingerasul nostru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corsge spune:

Mie cel mai mult de la Remarque mi-a placut " Iubeste pe aproapele tau", dar si "Trei camarazi", "Arcul de triumf", "Pe frontul de vest nimic nou", insa, vreau sa va spun ca "am simtit" suflul creatiei sale abia atunici cand am nascut. Am facut cezariana, iar clipele de cosmar de dupa interventie, m-au dus cu gandul la ororile razboiului, la prietenia ce se leaga pe front. Eu chiar cred ca prieteniile care se nasc in astfel de glipe, f grele, sunt durablie, sunt experiente de neuitat si, oricat ai vrea sa uiti, iti revin toata viata in minte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

quote:
Originally posted by CORNELIAP33
Acum citesc Saul Bellow -Iarna decanului, o carte buna scrisa superb, a carei actiune se petrece in Bucurestiul anilor '77. Daca nu stiti Saul Bellow este casatorit cu fiica profesorului neurochirurg Bagdasar, din cauza problemelor de sanatate ale soacrei sale(in 1977) vizitand Romania.



ahh...nuuuu :-)) Si eu dupa ce am citit cartea am cautat mai multe despre viata particulara a lui Saul Bellow. Alexandra Ionescu Tulcea a fost de fapt, cea de-a patra si penultima lui sotie, de care a divorat prin '88-'89. Ea este matematician, iar parintii ei au fost fizicieni.
Bellow a murit anul trecut.
enn, cu placere :-)) Emotionant jurnal, nu??



pozulici si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=24607&whichpage=4" target="_blank">calatoria lui Ilie spre tara lui Hamlet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Pe mine nu m-a fascinat in mod deosebit Iarna Decanului de Bellow.Tocmai am terminat de citit Brick Lane, carte achizitionata la recomandarile voastre (pentru care va multumesc). A fost minunata, m-a dezamagit usor sfarsitul, in sensul ca eu as fi facut o alta alegere in locul eroinei. Insa atmosfera cartii mi s-a parut una de liniste, oricat de contradictoriu ar putea parea, facand comparatie cu situatia generala in care se afla personajele. Mi-a placut comunicarea nonverbala (desi pe alocuri nici macar o astfel de comunicare nu parea sa aiba loc) stiau totul unul despre celalalt fara a avea nevoie de confirmari, fara intrebari sau raspunsuri. Mi-a placut si ce a spus Dr Azad despre dragoste: "Credeam ca dragostea nu se stinge niciodata. Era ca un sac vrajit cu orez din care tot scoti si nu ajungi niciodata la fund (...) A fost o casatorie din dragoste, intelegeti" - si pielea moale, cenusie din jurul ochilor paru sa se umfle, parca lacrima pe dinauntru. "Nu stiam atunci - eram tanar - ca exista doua feluri de dragoste. Dragostea care incepe navalnic si incet-incet se uzeaza, acea dragoste care pare ca nu se va consuma niciodata si intr-o buna zi constati ca s-a terminat. Si dragostea pe care n-o observi la inceput, dar care sporeste cate putin in fiecare zi, asa cum stridia face o perla, graunte cu graunte, un giuvaer facut din nisip." Sper ca nu v-am plictisit cu citate...Acum citesc Arsa de vie, mi-am facut deja o parere, dar prefer sa o exprim cand termin cartea. Mi-am cumparat si Amy Tan, Cele o suta de simturi secrete, dar nu am reusit sa o citesc inca, si nici nu o sa reusesc in curand, pentru ca am o lista de vreo 8-9 carti inaintea ei.Ana-MariaDon't worry about what people think, they don't do it very often.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enn spune:

Da, Lilanda , rascolitor pe-alocuri, atīt de cunoscute mi s-au parut multe dintre senzatiile descrise. Am avut impresii de deja-vu si cu ocazia unei calatorii īn Tr, cartea mi-a confirmat trairile.

Dintre cartile lui Paulo Coelho mie mi-a placut doar Veronika se hotareste sa moara.

Lectura placuta tuturor!
E.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

fetelor, scuze de offtopic, vreau doar sa va invit sa aruncati un ochi si pe la subiectul "Povestile batranilor" care momentan se afla pe aceeasi pagina cu acest subiect.


Ramonika si pisicile Vladutz Bubulina Maritza Fulgushor

Mergi la inceput