Clubul cititoarelor (6)

Raspunsuri - Pagina 28

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nastea23 spune:

Buna Cititoarelor, am si eu o intrebare.
Ce parere aveti de : ZAHIR--- Paulo Coelho? A citit cineva in romana sau mai bine in original.

Multumesc mult.

Um amigo e alguem que compreende o teu passado, acredita no teu futuro e aceita-te como es.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

Eu am citi ZAHIR ...e in genul lui Coelho ,nimic nou ,e ok dar nu nemaipomenita.

"Nu exista funie sau lant care sa lege mai strans si mai iute decat itele dragostei!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Dar "11 minute" tot a lui Coehllo?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina32 spune:

Doua carti m-au impresionat mult in ultima perioada, si le recomand -Raul -Jan Guillou, si Flori pentru Algernon-Daniel Keyes, ultima absolut superba.
Acum am inceput Conjuratia imbecililor, am vazut ca a mai primit recomadari de la voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delidana spune:

Am citit si eu "Zahir", este captivanta insa cam incurcata pentru mine....
Brenda, eu am vazut filmul "The White Massai" si mi-a placut foarte mult, cartea nu am citit-o.

www.wrongspelling.com" target="_blank">Blog • www.wrongspelling.com/album/" target="_blank">Pozele mele • www.squarethoughts.com/" target="_blank">Fotografie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemary spune:

quote:
Originally posted by daniella4

Dar "11 minute" tot a lui Coehllo?




mie mi-a placut foarte mult "11 minute". este altfel decat tot ce a scris Coehloo pana acum. am imprumutat-o si colegelor mele si le-a placut si lor foarte mult.
eu am descoperit de curand un scriitor german, Hesse. prima carte citita de-a lui au fost "cele mai frumoase povestiri", iar acum am inceput alta, "knulp * demian" care imi place si ea foarte mult.

o zi minunata,
Mari

Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemary spune:

quote:
Originally posted by brendamitran

Va recomand cu entuziasm(am recomandat-o pe unde am putut),
"Indragostita de un masai"Nu veti regreta!

BRENDA




cine a scris-o?

o zi minunata,
Mari

Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capra cu trei iezi spune:

mark levy a citit cineva?
si inca o intrebare: din raftul denisei de la humanitas ati citit/recomansdati ceva?

indragostita de un masai -o experienta de viata interesanta, traita de o femeie foarte curajoasa zic eu, astept sa apara si continuarea:intoarsa din africa.autor:corinne hofmann
hesse-eu am citi narcis si gura de aur si mi-a placut f mult.

capra cu trei iezi cucuieti, si ce cucuieti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Hesse era preferatul meu in facultate- adica acum vreo 10 ani. In ordinea preferintelor: Siddartha, Jocul cu margele de sticla, Knulp, Lupul de stepa. E un autor care mi-a placut foarte mult si imi pare rau ca nu mai am timp sa-l recitesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Ina32, tare ma bucur c-ai mentionat cartea asta! Te rog sa-mi spui un pic mai mult despre "Flori pt Algernon". Eu am citit aici, acum vreo 5-6 ani, cartea in engleza, pe vremea aia fiind si cumnata mea in vizita. M-a vazut atat de prinsa de carte (o imparteam in acelasi timp cu fiu-meu de 12 ani, desi initial o luasem pentru el)... Long story short, ar fi vrut s-o citeasca si ea dar nu a gasit-o in Ro la vremea aia. As vrea sa i-o iau de Craciun acum, la fix ar pica, dar sunt tare nedumerita de traducere. Cum a putut traducatorul exprima nivelul lui Charlie de la inceput si sfarsit in romaneste? Ca in engleza era folosita o tehnica bazata mai mult pe "misspellings", chestie care nu se poate folosi in romaneste, scrierea fiind fonetica... Asta ar fi singura chestie, daca tu zici ca traducatorul a reusit si a facut treaba buna, m-am si dus sa o comand.

Multumesc...


www.myspace.com/mqqm" target="_blank">

Mergi la inceput