Clubul cititoarelor (6)

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Asterix spune:

quote:
Originally posted by Teodora D.

Roxana, nu am inceput "Middlesex", am spus ca sunt dezamagita de unele chestii pe care le-am cititdespre acesta carte. Am inceput "brick lane", care se citeste usor intr-adevar, dar ma si deprima, asa patesc atunci cand mi se pare ca eroina e oprimata!:) Sper ca nu ai citit degeaba toate ghidurile acelea turistice si vei avea ocazia sa vezi cu ochii tai atractiile respective!
Mama Lia, "pacientul englez" a fost pt. mine o enorma dezamagire, una din rarele situatii cand cartea e mai proasta ca filmul. poate totusi tu nu vei incerca aceeasi deziluzie!


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.



Ce coincidenta, eu tot "Brick Lane" citesc acum! Nu pot sa spun chiar ca ma deprima, dar ma revolta relatiile de familie descrise acolo, uneori imi spun ca poate exagereaza autoarea, oricum, sunt abia la jumatetea cartii si deocamdata nu sunt foarte entuziasmata, sa mai avansesz putin si vin cu impresii, poate o sa imi placa mai mult de acum inainte.
Dupa ce termin "Brick Lane" am in fata trei carti de Murakami: "Iubita mea, Sputnik", "Kafka pe malul marii" si "Padurea norvegiana", cu care ma sfatuiti sa incep?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

quote:
Originally posted by Asterix
Dupa ce termin "Brick Lane" am in fata trei carti de Murakami: "Iubita mea, Sputnik", "Kafka pe malul marii" si "Padurea norvegiana", cu care ma sfatuiti sa incep?



Pai..."Iubita mea Sputnik" e undeva intre celelalte doua carti ale lui Murakami... doua care sint total diferite!!! Acum depinde cit de mult iti place "realismul magic"...daca da, atunci te sfatuiesc sa incepi cu Kafka...daca nu, cu "padurea norvegiana" :-))

Eu am citit zilele astea "Portocala mecanica" a lui Anthony Burgess, mai mult din curiozitate, cumva profesionala, fiindca vazusem filmul si, desi l-am admirat estetic, mi s-a parut mult, mult prea tusata latura violenta! Curios...cartea este altfel!! Probabil ca limbajul ala "Nadsat", atenueaza cumva violenta cuvintelor (si, implicit, a faptelor) si puncteaza mult mai bine ceea ce filmul nu face: "libera vointa" si limita acesteia! Chiar daca filmul lui Kubrick emfazeaza muzica, ea mi se pare mult mai eficient folosita in romanul lui Burgess pentru a sublinia dilema dintre etic si estetic...

pozulici si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=24607&whichpage=4" target="_blank">calatoria lui Ilie spre tara lui Hamlet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Asterix spune:

Danke, Lilanda, in cazul asta, o sa incep cu "Kafka..." :-).

Din ceea ce povesteai am prins curaj ca odata sa citesc si eu cartea "Portocala mecanica", pentru ca filmul m-a cam socat atunci cand l-am vazut prima oara si nu am mai reusit sa trec peste aspectul foarte violent sa mai vad si altceva, am incercat si a doua oara sa ma uit la el ca nu voiam sa accept ca nu il vad in intregime, l-am vazut, dar nu am putut sa il apreciez la faima pe care o are.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

quote:
Originally posted by Teodora D.

[font=Comic Sans MS] Sper ca nu ai citit degeaba toate ghidurile acelea turistice si vei avea ocazia sa vezi cu ochii tai atractiile respective!



hihi, din fericire pentru mine nu! astept sa vina comanda...ma reapuc de citit cu drag si spor.
Asterix, si eu zic sa incepi cu padurea norvegiana.....e cartea care pe mine m-a facut sa citesc tot ce a scris Murakami.
lectura placuta tuturor!

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

quote:
Originally posted by roxanaz

quote:
Originally posted by Teodora D.

[font=Comic Sans MS] Sper ca nu ai citit degeaba toate ghidurile acelea turistice si vei avea ocazia sa vezi cu ochii tai atractiile respective!



hihi, din fericire pentru mine nu! astept sa vina comanda...ma reapuc de citit cu drag si spor.
Asterix, si eu zic sa incepi cu padurea norvegiana.....e cartea care pe mine m-a facut sa citesc tot ce a scris Murakami.
lectura placuta tuturor!

Roxana



Hihihihi , si eu tot cu "Padurea Norvegiana " l-am descoperit si m-am indragostit de Murakami!

"Nu exista funie sau lant care sa lege mai strans si mai iute decat itele dragostei!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvana.ady spune:

Am terminat Love in the Time of Cholera a lui Marquez. Sa spun ca am cazut pe spate? In nici un caz. Prea multe detalii ne-necesare (dupa parerea mea), povestioare lasate nedezlegate... sfirsit prea evident.
Intr-un cuvint, dezamagita!
Spuneti-mi, cine l-a mai citit pe Marquez. Cartea asta este o reprezentanta a stilului lui? Ca sa stiu daca mai incerc...

M-am intors la The Life of Pi (Yann Martel). Cu toate ca o lasasem ca n-am avut rabdare de ea. Spre surprinderea mea, paginile fug, textul se scurge si lectura este deosebit de usoara si placuta.

Lectura placuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Capodopera lui Marquez-dupa parerea mea- este "Un veac de singuratate". Este una dintre cartile pe care nu ai cum sa le uiti! Am citit majoritatea romanelor lui, am citit si memoriile si nimic nu se ridica la inaltimea "Veacului". Iti recomand cu toata caldura sa citesti cartea asta si sa nu renunti sub impresia primei carti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

silvana , si eu l-am citit pe Marquez : "Povestea Trafelor mele trsite " , "Despre Dragoste si Alti Demoni " si mi-a plakut ...mult !

Acum ma relaxez cu Daniel Pennac - il recomand cu caldura.

"Nu exista funie sau lant care sa lege mai strans si mai iute decat itele dragostei!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zizica spune:

Pentru cititoare: in perioada 23 - 26 nov. se deschide Targul de carte Gaudeamus 2006!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

Tocmai am terminat de citit Luni de fiere si Hotii de frumusete de Pascal Bruckner. Doua carti crancene, destul de greu de digerat, pline de detalii sordide. A doua carte mi-a adus aminte de Colectionarul lui Fowles, o carte care m-a marcat destul de adanc la vremea la care am citit-o.
In dimineata asta am cumparat Ma numesc Rosu de Orhan Pamuk :-)

Mergi la inceput