Clubul cititoarelor (6)

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns capra cu trei iezi spune:

teodora, middlesex are parti de nota 10 si parti care pe mine m-au plictisit putin.dar eu cred ca merita citita. astept sa vad si parerea ta dupa ce o citesti.

capra cu trei iezi cucuieti, si ce cucuieti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinusha spune:

Salutare cititoarelor!

Ma bag si eu in vorba ptr. ca uitandu-ma la listuta am vazut ca lipsesc multi autori buni - sau barem care-mi plac mie. Bag mai mereu un ochi la voi, dar parca sunt pe alaturi ... cred ca n-avem gusturi comune, sau nu sunt eu up-to-date :)
Oricum, aici si listuta mea:
- Ken Follett - nu cred ca exista carte proasta ...
- Lindsey Davis - seria cu detectivul roman (pe timpul lui Vespasian - ca. 70 d.Cr.) Marcus Didius Falco; afli mult despre viata de atunci, pe un ton amuzant si lejer
- Marian Keyes - romane usoare, timpurile noastre ... eu rad si plang in acelasi timp
- Noah Gordon - seria cu "Medicus"
-Judith Merkle-Riley - romane istorice, mister ... din pacate doar 6
- Helen Fielding
- Alicia Giménez-Bartlett - romane politiste (serie cu detectiva Paula Delicado) din Barcelona;
- Tanja Kinkel - romane istorice

Sunt de fapt mai multe, dar astia imi vin acum in cap. De exemplu acum citesc Joy Fielding - Lost ... sunt la inceput, pana acum e ok. In ultimul timp am citit (si mi-a placut f. mult): Joanne Harris - 5 Quarters of the Orange ... caut si prima carte "Chocolate", cu toate ca am vazut filmul ... si Indu Sundaresan (Pfauenprinzesin) - nu stiu cum era titlul original.
Sper ca v-am mai dat idei ...
O saptamana minunata! :)

Irinusha & Cris (03.05.04)


www.cristian.in-guide.de" target="_blank">albumul lui Crisulica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

dragelor sunt in mare criza de inspiratie. adica nu mai stiu ce sa citesc.
ce recomandati? Teodora, ai inceput"middlesex"?
plz nu ma lasati in negura . dau la schimb idei din ghidurile turistice (ca numai pe astea le-am citit in ultimul timp :()
lectura palcuta tuturor!

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enn spune:

Roxana, depinde de dispozitia ta. Brick Lane se citeste usor, Middlesex e o carte mai complexa, dar īn acelasi timp si mai captivanta. Mie ultimele parti mi s-au parut mai putin reusite, dar e cale lunga pīna ajungi acolo
Sau daca vrei ceva mai de rīsu-plīnsu, īncearca Scurta istorie a tractoarelor īn limba urcaineana.
Lectura placuta!
E.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

enn, da! ai dreptate, uitasem de istoria tractoarelor . intru pe site-uri sa vad ce imi mai comand....si revin cu idei!

Roxana

edit: il comandai pe nenea Nobel Pamuk, ca si asa l-am tot uitat pana acum, am comandat tractoarele polonezei si pe Marquez. si cred ca alesul va fi Pamuk

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama lia spune:

ieri mi-am achizitionat Pacientul englez, la doar 30.000 lei. era alaturi de Cotidianul de miercuri.

mi-a placut foarte mult filmul si cum de obicei cartile dupa care se fac filme sunt chiar mai bune decit filmul, sper sa am o surpriza placuta lecturind cartea.

ati citit-o???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

Roxana, nu am inceput "Middlesex", am spus ca sunt dezamagita de unele chestii pe care le-am cititdespre acesta carte. Am inceput "brick lane", care se citeste usor intr-adevar, dar ma si deprima, asa patesc atunci cand mi se pare ca eroina e oprimata!:) Sper ca nu ai citit degeaba toate ghidurile acelea turistice si vei avea ocazia sa vezi cu ochii tai atractiile respective!
Mama Lia, "pacientul englez" a fost pt. mine o enorma dezamagire, una din rarele situatii cand cartea e mai proasta ca filmul. poate totusi tu nu vei incerca aceeasi deziluzie!


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama lia spune:

Teodora, m-ai taiat elanul......



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delidana spune:

Ia te uita, am luat si eu cartea "Middlesex" de ceva timp, dar inca n-am citit-o pentru ca ma apucasem de "Dark Tower" a lui Stephen King si acum citesc "The Witching Hour" de Anne Rice. M-ati facut curioasa.

www.wrongspelling.com" target="_blank">Blog • www.wrongspelling.com/album/" target="_blank">Pozele mele • www.squarethoughts.com/" target="_blank">Fotografie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvana.ady spune:

Hai ca m-ati facut curiosa cu Middlesex. Mi-am comandat-o si eu si astept sa vina.

Eu sint pe ultimii 50 de metri (a se citi pagini) la Love in the Time of Cholera a lui Marquez. Pe urma ma intorc la Pi.


Mergi la inceput