Clubul cititoarelor (6)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

raluca , eu citesc acum povestirile lui Murakami , cartea se numeste "Elefantul a disparut".
Am terminat "Paunul Alb "-D.H. Lawrence - pe care o recomnad tuturor din toata inima.

"Nu exista funie sau lant care sa lege mai strans si mai iute decat itele dragostei!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

ralucami, asta de care zici tu ultima cred ca e inca in pregatire ca nu a aparut in romania (sau cel putin eu nu am vazut-o).
eu sunt la final cu "Anul negru" a lui Kadare imi place mult de tot! tare de tot albanezu respectiv . m-a frapat a mia oara cate cuvinte similare cu romana sunt in albaneza...care mi se pare o limba total diferita si relativ inaccesibila.
eu am mai scris acum cateva capitole, "Padurea Norvegiana" a fost primul meu contact cu Murakami...mi-a placut asa de mult ca m-a facut sa ii citesc toate cartile pe rand.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

quote:
Originally posted by Angela T.

[blue]Inca un mesaj - am citit "Padurea Norvegiana" a lui Murakami prin vara si per ansamblu mi-a placut - o carte surprinzator de sensibila si delicata tinand cont ca e scrisa de un japonez (recunosc cu umilinta ca am fost teribil de 'biased' din punctul asta de vedere). Totusi, as avea unele obiectii referitor la felul in care a fost structurata cartea. Mie mi-a lasat impresia ca e compusa din doua parti diferite: prima jumatate se concentreaza pe iubirea delicata, platonica (pana la un punct) pentru Naoko, pe cand a doua jumatate abunda in scene fierbinti si se preocupa de iubirea pur carnala - la un momentdat am avut chiar impresia ca personajul masculin principal urma sa aiba relatii sexuale cu fiecare personaj feminin existent in roman. Hmmm, la momentul respectiv nu am putut sa nu ma intreb de ce Murakami a decis sa schimbe cursul povestirii in felul acesta...



E interesant ce spui, pentru ca una dintre editiile "Padurii Norvegiene" a aparut, in Japonia, in doua parti: una verde si una rosie!! Mie personal, romanul nu mi s-a parut deloc fragmentat ci mai mult narativ (din punct de vedere al maturizarii lui Watanabe). Apoi mi se pare cumva unic in opera lui Murakami, din punct de vedere tematic (probabil ca totusi axa alienare-indepartare-sinucidere va fi reluata in noul lui roman "After Dark", in care trateaza fenomenul Hikikomori).
Pe mine insa m-a fascinat titlul si dublul sens oferit "padurii norvegiene", melodie a caror verusuri mi se par demne de interpretare, nu doar melodica...
Cei care stiti melodia Beatlesilor, ce va sugereaza versul www.sing365.com/music/lyric.nsf/Norwegian-Wood-lyrics-The-Beatles/638D4149F90F2D2748256BC200139391" target="_blank">"So I lit a fire, isn't it good, norwegian wood" ???

pozulici si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=24607&whichpage=4" target="_blank">calatoria lui Ilie spre tara lui Hamlet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

quote:
Originally posted by crini

Am terminat Honeymoon de Banana Yoshimoto (2*). E prima carte scrisa de ea pe care o citesc si sincera sa fiu ma asteptam la mai mult, dupa cate laude i se aduc. Mai incerc si cu Sly, sa vedem.
Acum m-am apucat de O zi perfecta a Melaniei Mazzuco - autoare recomandata de Teodora, pare interesanta, dar inca n-am intrat in miez.
Ramasitele zilei am abandonat-o pentru moment.

Mami de fetita (1999)si baietel (2004)



Crini, cum ai putut sa-l abandonezi pe Stevens . .. Eu cu cine comentez ramasitele zilei lui??? Deabea mi-am intrat in pas cu ea, si sper ca in cateva zile o termin.
Cartea "More than you know" - slabutza.....Beth Gutcheon descrie frumos Maine, dar cam atat.

Adrienne, Faulkner e unul din favoritii mei. Trebuie sa recunosc, cand am citit "The Sound and the Fury" ma intrebam ce e cu engleza mea, si de ce nu o pot intelege. Am citit-o, dar primul capitol, tare greu a mers, si cand am inteles de ce, m-am simtit mult mai bine ....

Angela, cred ca o sa caut si eu filmul sa-l vad cu madam Chatterley.

La sfarsitul lunii imi vine si mie cartea (sper) "De ce iubim femeile" .. .. Poate la anu' ma fac si cu autograf pe ea...

numa bine si spor la citit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrienne12 spune:

Fetelor am aflat ca Orhan Pamuk a luat Nobelul pt. Literatura ieri. Eu am citit vreo 2 carti de el, ba chiar am si scris despre ele aici cum ca nu prea am cazut pe spate (una chiar m-a adormit). De unde rezulta (cred eu) ca Nobelul se da pe motive politice. In nici un caz Pamuk nu m-a facut sa ma infior sau sa visez sau simt ceva... orice, cum au facut favoritii mei, Llosa, Cortazar, Faulkner, Marquez, Malraux etc, etc, etc... El a scir smult politic, e musulman, a fost in puscarie pt. ca a scris depsre masacrul unor kurzi de catre turci si pe chestia asta ziarele din toata lumea au vuit/vuiesc despre nerespectarea drepturilor omului in turcia si s=a respins cererea lor de a fi considerati pt. primirea in EU. Sau cam asa ceva.Voiam sa va intreb daca l-a citit cineva si ce parere v-a facut. Eu, asa cum v-am spus, n-am cazut pe spate. Prietenul meu e turc; el nici atit. In vara asta am fost in Turcia si am intrat in librarii sa vad ce autori si titluri au. Ei bine, pamuk nu era printre ei, cel putin nu vizibil mare in vitrina, cum m-as fi asteptat, la cita cerneala a curs despre el in sua

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

Adrienne, lui Pamuk i-a aparut in Ro "Ma numesc Rosu", chiar te-am intrebat pe pagina 10 daca ai citit aceasta carte. Nu ma mir prea mult ca nu l-ai vazut in librarii in Turcia, doar e persoana non-grata in tara lui...


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrienne12 spune:

Teodora am citit-o. De asemeni am citit "Snow", si "The new Life".My name is Red e draguta, e un rman istoric. ACtiunea se petrece in Istanbul in sec. 16. Mie mi-a placut pt. ca in vara asta am fost sa vad locurile despre care vorbeste el. Cartea care m-a adrmit este "The new Life", iar cealalta, Snow, mi s-a parut prea politica. Iti spun, nu m-a impresionat ca stil ci ca si tematica. Se pare ca si-a ales subiecte calde, care prind la mase...Oricum My name is red e draguta, f. diferita de celelalte. ma scuzi ca n-am vazut intrebarea ta pe pag. 10...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

Am inceput sa citesc Paulo Coehlo el Zahir, sper sa il fii scris bine, ca nu am cartea la mineSi sper sa o termin azi.
O zi frumoasa tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crini spune:

As vrea sa citesc Francoise Sagan. Ce imi recomandati?
Si daca a citit cineva, cum vi s-a parut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama lia spune:

citesc acum La vinatoare de Cezane, de Peter Mayle, e placuta, usor de citit

Mergi la inceput