Purici! Cum scapam de ei ?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lili_sah spune:

ajutati-ma va rog!am adus un catel in casa ,acum l-am dat ca a umplut toata casa de purici,nu mai suport piscaturile lor!spuneti-mi va rog o solutie buna de unde iau
am incercat cu sprayuri dar nimik,am spalat toate hainele dar nimik,.ce putuei sa-mi recomandati?ca nu mai suport lighioanele astea mici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jasmine30 spune:

Mergi la un magazin veterinar si cere o solutie impotriva adapostului cainelui - nu mai stiu cum se numeste Neostomostan sau ceva de genul asta - e o fiola care se dilueaza in cca 1 l de apa si se stropeste prin casa cu ea zilnic. Apoi operatiunea se reia in cca 2 saptamani, pt ca aceasta nu ucide si ouale de purici de prin covoare.

Si eu sunt alergica la piscaturi si de aceea nu mai calc la socrii mei la tara ca ma casapesc puricii rau de tot din cauza cainilor pe care ii tin dezlegati prin curte. Si iti spun sincer ca pana nu dau cu solutie si nu ii prind pe purici nu prea scap de piscaturile lor... Solutia ii ameteste si ii poti prinde usor, dar trebe sa fii mereu la vanatoare, mai ales prin si pe langa pat, pt ca le place caldura.

Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

puricii iubesc catelul mai mult decat pe tine:-) asa ca daca-l dai pe el cu o solutie buna: adventix, atunci ei toti care se urca pe el vor deceda!(gasesti la orice cabinet veterinar)
In casa dai cu solutia sugerata mai sus! nu dai si pe catel cu ea!

Succes:-)


daca intr-o zi viata iti intoarce spatele ...prinde-o de fund !

devii ceea ce practici
www.de-azi.ro

putere...pentru cine crede ca nu mai poate!
www.youtube.com/watch?v=R9ya9BXClRw
http://www.youtube.com/watch?v=flRvsO8m_KI


quod me nutrit me destruit
http://community.webshots.com/user/Deusphoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Bunica-mea punea sub saltea sau sub pat craci de pelin (am inteles ca mirosul acela nu place puricilor). Cat o fi de eficient, nu stiu. Bine, nu stiu nici de unde ai putea gasi cracile de pelin pe vremea asta....

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Cred ca am si eu o problema cu puricii.
Dar am o intrebare: puricii de pe ciine supravietuisc in casa?
Nu le trebuie "hrana"?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Citat:
citat din mesajul lui jasmine30


Si eu sunt alergica la piscaturi si de aceea nu mai calc la socrii mei la tara ca ma casapesc puricii rau de tot din cauza cainilor pe care ii tin dezlegati prin curte. Si iti spun sincer ca pana nu dau cu solutie si nu ii prind pe purici nu prea scap de piscaturile lor... Solutia ii ameteste si ii poti prinde usor, dar trebe sa fii mereu la vanatoare, mai ales prin si pe langa pat, pt ca le place caldura.

Succes!


Am vrut sa iti trimis un PM dar nu reusesc.
Cum se manifesta alergia la tine?
Il banui si eu pe Andrei ca ar fi alergic la asa ceva si nu imi dau seama.
Daca vrei raspunde-mi printr-un PM.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jasmine30 spune:

Eu am fost alergica de cand eram copil si pateam asta numai cand mergeam la tara si probabil ma piscau puriceii, dar nimeni nu isi dadea seama si toata lumea credea ca sunt alergica la aerul sau la apa prea curate fata de oras, unde stateau parintii mei. Ani de zile am luat claritine ca nu stiam de la ce imi apr bubitele si cand colo...erau nenorocitii astia de purici...

Pe mine ma pisca de obicei de zonele in care am pielea mai subtire, gen burta, solduri, copase, incheieturi maini, etc si apar niste blande rosii destul de maricele cu forma definita (ovale, rotunde, etc) care ma mananca de mor si imi dau o stare de nervozitate si mancarime de nas. De regula puricii ataca noaptea in somn si primul simptom la mine e ca nu pot dormi ca lumea. Dupa cateva zile bubitele dispar dar eu pana nu ii prind puricii ma "casapesc" efectiv de imi vine sa urlu. Sotul meu insa nu are aboslut nimic ! Asta pt ca el nu e alergic ca mine.

Pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

Doamne dragi, cumparati solutii de la farmacie veterinara si dupa ce o diluati conform prospect dati cu un pulverizator pe covoare, tesaturi groase, perdele si repetati figura dupa 7 zile.
Pe cateii sau pisicile din casa/afara nu dati cu ea ci folositi Adventix!mor toti dracii astia mici:-)


daca intr-o zi viata iti intoarce spatele...prinde-o de fund!
http://oscarfriends.wordpress.com/

devii ceea ce practici
www.de-azi.ro

putere...pentru cine crede ca nu mai poate!
http://www.youtube.com/watch?v=flRvsO8m_KI

http://community.webshots.com/user/Deusphoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabica_sl spune:

Eu am scapat cu pelin. Da, pelin uscat, pus pe sub cearsafuri.
Poti lua din piata un pliculet sau o punguta. Aspiri patul si patutul si pui pelinul.
Au aparut acum pentru ca e o perioada mai umeda si este propice inmultirii lor.

Mergi la inceput