Sicilia

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanicea spune:

am uitat sa o felicit pe doruletz pt pozele oferite!! minunate!cred ca aceleais locuri as fi focalizat si fotografiat si eu .
m-as duce in sicilia m-a cucerit!

pupici


p.s catedralele si zidurile cetatzii seamana mult cu cele din malta ( e firesc; sunt asa de aproape insulele incat stilurile-s f asemenatoare....dar sigur sicilia e mai pitoreasca si mult mai fascinanta decat malta)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nane spune:

Doruletzule frumos scri, zau! Eu nu contest ca totul e incarcat de istorie, dar ma asteptam la altceva... Ma asteptam sa vad floricele peste tot, asa in stilul Taorminei. Uite, de ex si Venetia are cladirile ei paraginite, cu toate astea sunt mai frumoase decat cele din Siracusa, Catania etc. Nu vreau sa fiu gresit inteleasa, dar in afara de Taormina care a fost exact asa cum ma asteptam si mi-a placut teribil de mult, restul mi-a lasat un gust amar oricata istorie ar fi trait locurile respective... De ex. in Siracusa mi-a placut la teatrul grec, dar in rest orasul nu mi s-a parut "mare branza", ca si Catania... un oras pustiu la vremea la care am mers noi si total neprimitor, asa... in fine.

N-am zis ca vroiam distractie si plaja si parcuri etc, dar nici la plaja aia stramta si plina de pietre nu ma asteptam... Sincer, la cat drum am batut (cu mashina) ma asteptam la cu totul altceva...

Crista nu e vb ca nu m-am simtit bine, in afara de ziua pe care eu am considerat-o pierdere de vreme, in care ne-am plimbat prin Catania si Siracusa, a fost totul ok (Etna, Taormina - belea). Din pacate insa in timpul zilei a tb sa stam la piscina ca sa putem face baie... in mare era destul de incomod. Si am mai zis ca as reveni oricand (am fost deja de vreo 7-8 ori) in Toscana (san Giminiano, Firenze, Siena...), in Roma si-n San Marino (in Rimini chiar n-am fost), la lacul Garda, la Venetia, la Bolzano etc, dar m-am jurat ca mai jos de Roma nu ma mai duc.

Nah, imi pare rau ca-s eu Gica Contra aici, dar am fost 6 oameni in vacanta asta care am bombanit incontinuu si ne tot intrebam dc ne-a trebuit sa mergem pana acolo si nu ne-am oprit la Roma de ex... Repet nu vreau sa va supar si nu contest istoria Siciliei, dar ca peisaje, romantism etc lasa de dorit mult in comparatie cu restul Italiei. Deh, gusturile nu se discuta. [;-)].



Nane

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doruletz spune:

nane, toti aci suntem "gica contra" ca doar fiecare isi sustine opiniile si ele nu coincid intotdeauna (din fericire )
Eu zic ca nu-i corect sa comparam mere cu pere, adica Venetia cu Sicilia, sau Roma cu Sicilia, sunt locuri diferite, cu istorie foarte diferita care s-au dezvoltat diferit si mai ales cu farmec turistic diferit.
Prin Sicilia au trecut 3 mari civilizatii, foarte diferite unele de altele, grecii, romanii si arabii, basca normanzii, fiecare si-a lasat amprenta in locurile alea. Din raspantia asta de culturi a rezultat un mod de viata specific de aceea Sicilia n-are nimic de-a face cu alte locuri din Italia, e ca si cum am spune (pastrand proportiile desigur) m-a dezamagit Tahiti dar mi-a placut Parisul (ca doar e aceeasi tara)

Peisajele, e adevarat, sunt mai rare pe coasta maritima insa in interiorul insulei ai fi dat de ele cu siguranta. Ca sa descoperim 'floricele peste tot" iarasi trebuie sa parasim orasele-port (asta e o regula generala, nicaieri in lume nu au au buna reputatie) si sa patrundem in inima Siciliei, in orasele mici ca Gangi sau Nicosia sau Noto, acolo e o cu totul alta Sicilie.

Pe de alta parte inteleg ca starea constructiilor poate fi uneori deranjanta pentru ochiul turistului, uneori apar cladiri noi unde nici nu te astepti alteori sunt parca lasate in paragina. Insa pana si asta are o explicatie 'simpla': Mafia. Mafia care deturneaza fondurile destinate refacerii cladirilor, chiar si pe cele europene, care construieste pe unde apuca (inclusiv in siteurile arheologice). Se spune ca in Sicilia exista o lege care permite legiferarea unei constructii daca are acoperisul pus. Cine are mijloacele de a construi o casa intr-o singura noapte?
Insa pana si asta face parte din 'farmecul' si unicitatea siciliana.
Din punctul meu de vedere Sicilia ramane un loc care merita din plin sa fie vizitat si (mai ales) cunoscut.

Mergi la inceput