Sicilia

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nane spune:

Josefine, din Taormina unde am stat erau 250-300 km pana in Palermo, iti dai seama ca nu ma duceam pana acolo la plaja. In Catania, Siracusa si Acireale am fost intr-o singura zi ca sa vad ce-i de vazut prin ele, si am constat ca nu era nimic. hahahaha! In afara de nervi in ziua respectiva, de altceva n-am avut parte...


quote:
Originally posted by josefine

pai nu ai fost la plaja mondello in palermo? eu plaja mai frumoasa si apa mai limpede si nisip maifin nu am vazut. poate nu-s io asa plimbata, dar m-a uns pe suflet plaja si apa de la mondello. si-n catania am fost la plaja, apa nu era asa cristalina, dar nisipul era strecurat prin sita. in catania, de altfel, sunt doua tipuri de plaja, cu piatra si cu nisip.

in rest nu stiu ce sa iti zic, ca eu sunt in plina formare a impresiilor despre sicilia, nu am ajuns decat in siracusa si palermo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura T spune:

Sincera sa fiu, nici pe mine nu m-a dat pe spate Sicilia...Sunt multe zone din Italia si din lume, mult mai faine. Dar eu merg dupa principiul: merg prima data sa vad cum e, daca nu se merita, a doua oara nu mai revin, daca se merita, mai revin peste 3-5 ani ca sa "aprofundez"...

Laura si bebitele: Bianca (7 ani) si Ramona (4 ani)
poze_cu_fetele_mele
poze_noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns josefine spune:

pai, nah, daca eu stau 2 luni aici, si nu prea am mobilitate datorita serviciului, tre' sa ma bucur si eu de ceva si sa fac reclama . dar mie imi place asa cum e ea. dar nu pot compara sicilia cu restul italiei ( orasele turistice).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doruletz spune:

nane, nu vreau sa te supar dar daca te-ai asteptat sa vezi 'blocuri noi si frumoase' in Sicilia, inteleg ca ai fost dezamagita. Daca ai fi spus de la inceput ca voiai sa vezi constructii moderne, curatenie, ordine si disciplina, toti cei care am trecut pe acolo ti-am fi spus ca Sicilia e deaprte de a fi destinatia potrivita.

Syracusa e un oras istoric, centrul vechi al Syracusei cu al lui duomo e declarat patrimoniu UNESCO, si nu intamplator. Il duomo e unul din cele mai frumoase monumente, tocmai pentru ca impleteste atata istorie, e construit pe ruinele unui templu doric dedicat zeitei Atena (coloanele care inca se mai vad), apoi a fost pe rand biserica bizantina, moschee si in final catedrala catolica pastrand insa cate putin din toate 'stadiile' prin care a trecut.
Stradutele mici din Ortygia sunt extrordinare, fiecare pallazzo are ceva remarcabil in arhitectura lui chiar daca unele nu-s renovate.
Tot in Syracusa e si teatrul grec, cel mai mare din lumea greaca, acolo s-a inventat comedia, acolo au avut loc premierele pieselor lui Eschil si Euripide, pe scaunele alea au stat Platon si Sapho.
Apoi mai e si fantana Aretusa, un izvor de apa dulce aflat chiar langa mare plus legendele ei.

In afara de 'blocurile murdare', Syracusa e orasul lui Arhimede, acolo a strigat 'evrika', acolo a inventat roata dintata , catapulta si ni l-a facut cadou pe faimosul 3.14. Fie doar pentru asta si tot m-am bucurat ca am reusit sa calc prin aceleasi locuri la cateva milenii distanta. Ce daca erau prafuite?

Intradevar unele locuri din Sicilia nu-s curate, multe din cladiri sunt in renovare sau chiar lasate in paragina dar totul e incarcat de istorie, peisajele si monumentele merita din plin deplasarea. Pe mine m-au fascinat stradutele siciliene, mai ales pentru ca ele sunt un 'loc social' unde batranii satului se instaleaza dupa amiaza, uneori pe scaunelele lor de paie, si pun tara la cale, as fi ramas ore in sir sa-i observ.

Despre plaja nu zic nimic, eu n-am fost nici o secunda la plaja in Sicilia insa stiu ca Taormina e destinatia vedetelor internationale, sa nu fi aflat ele despre Mamaia? (glumesc )

In sfarsit, nu insist, am scris asta pe de-o parte pentru ca Syracusa a fost orasul sicilian preferat dar si ca sa ajut pe cei ce citesc aci sa-si faca o imagine corecta si apoi sa ia o decizie de a-l vizita sau nu in functie de preferintele personale.
In rest, sunt de acord ca fiecare alte perceptii despre un loc sau altul in functie de asteptari si de motivatiile pentru care l-a ales. Uneori nu facem cele mai bune alegeri, asta e, data viitoare presupun ca va veti informa mai temeinic inate de a alege un loc sau altul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns josefine spune:

ce frumos ai descris, m-ai uns pe suflet
si sa completez legenda cu arhimede, timp de trei zile siracusa a facut fata atacurilor romane cu o oglinda din care se reflectau razele solare si corabiile invadatorilor luau foc. cand l-au prins, el tocmai rezolva o problemea de geometrie pe nisip, avea cercuri si era preocupat sa nu i se strice cercurile strigand "Noli turbare circulos meos" ( nu imi stricati cercurile).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

Incep prin a spune doar ca imi pare teribil de rau ca nu te-ai simtit bine mai ales ca era luna de miere ... Dar si prin a spune ca gusturile nu se discuta si ca in toate mesajele de mai sus nu au fost pomenite parcurile de distractie in Sicilia si nici frumusetea oraselor noi .. pt ca nu exista si daca exista sunt nesemnificative pe linga istoria si cultura emanata de aceste locuri .. iubite si admirate tocmai pt asta.

Imi pare rau ca nu ti-a placut in Sicilia si sunt trista doar pt ca ai spus ca nu ai avut ce sa vezi in Catania si Siracusa inafara unor blocuri urite si neingrijite. Sunt de acord cu Doruletz ca e bine sa isi expuna fiecare punctul de vedere in felul asta cine este interesat citeste si alege in functie de preferinte.

Eu am spus si voi spune mereu ca Rimini nu intra in discutie . Este una dintre ultimele plaje pe lista in ordinea frumusetii, dupa cit de limpede e apa. Nu este diferita de Mamaia. Rimini si celelalte plaje si statiuni de pa riviera Romagnola sunt locuri de distractie, tineretul merge pt baruri, discoteci , sali de sport in aer liber pe plaja, sunt foarte putini cei care merg sa faca vacanta acolo se merge in general in week end... Parintii cu copii merg pt ca apa e mica pina departe in larg , sunt locuri amenajate pt copii, e plin de parcuri de distractii, si evident merg cei din nord in generla pt ca drumul e scurt si copilul nu se plictiseste in masina ... Batrinii merg pt ca e aproape de casa ( aici intra soacra mea de peste 80 ani care isi petrece 1 luna = august pe plajele romagnole ) sau pt ca au case de vacanta aici. Dar e exact ca la Marea Neagra.


Cine va mai vrea sa viziteze Italia vine sa o cunoasca pentru istoria ei, pentru site-urile arheologice, pt leaganul culturii si pt . plajele care sunt in mare parte rezervatie naturala alege coasta de vest, insulele si de la Ancona in jos chiar si la Adriatica si apoi la Marea Ionica . Sau cine cauta distractie pe plaja, gogosi, copii si parcuri de divertisment alege Riviera Romagnola ( Rimini si imprejurimile).


Cristina


"Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanademunck spune:

Si noi am fost in Sicilia in mai, noi fiind si pt prima oara in Italia. Ne-a placut, este altceva. chiar vorbeam cu al meu ca in mod normal nu am fi ales niciodata Sicilia ca destinatie de vacantza dar un concurs de imprejurari a facut sa ajungem acolo. Am fost in Kamarina Club Med insa pt ca am vrut sa vedem si altceva decat ClubMed ne-am plimbat prin Santa Croce, Catania si Piazza Armeria. In taormina nu am ajuns insa am fi vrut. Daca maine as putea alege o destinatie de vacantza as alege din nou Sicilia, a fost pe sufletul meu!

poze aici

'Limitat in natura sa, infinit in dorintele sale,
omul este un zeu cazut
Ce-si aminteste de ceruri!'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addinel spune:

eu am fost anul acesta, tot in luna de miere, la rimini, am primit biletele cadou. subscriu la tot ce a spus Crista... exact ca la Mamaia! norocul nostru a fost ca in afara de sejurul primit cadou (1 saptamana) am stat si 2 saptamani pe cont propriu si am vizitat venetia, verona, milano si lago magiore cu insulele.

"Adevaratii prieteni sunt alaturi de tine in momentele frumoase ale vietii, cand ii chemi si in cele rele...cand vin nechemati."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Mi-ati facut pofta de vizitat Sicilia . Superbe poze, dorulet! M-am plimbat mai mult prin albumele tale

La Rimini am fost in excursie in liceu, as reveni acolo cu copiii, dar mai bine ma duc in Bulgaria ca e mai ieftin si mai aproape.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanicea spune:

quote:
Originally posted by crista-s

Incep prin a spune doar ca imi pare teribil de rau ca nu te-ai simtit bine mai ales ca era luna de miere ... Dar si prin a spune ca gusturile nu se discuta si ca in toate mesajele de mai sus nu au fost pomenite parcurile de distractie in Sicilia si nici frumusetea oraselor noi .. pt ca nu exista si daca exista sunt nesemnificative pe linga istoria si cultura emanata de aceste locuri .. iubite si admirate tocmai pt asta.

Imi pare rau ca nu ti-a placut in Sicilia si sunt trista doar pt ca ai spus ca nu ai avut ce sa vezi in Catania si Siracusa inafara unor blocuri urite si neingrijite. Sunt de acord cu Doruletz ca e bine sa isi expuna fiecare punctul de vedere in felul asta cine este interesat citeste si alege in functie de preferinte.

Eu am spus si voi spune mereu ca Rimini nu intra in discutie . Este una dintre ultimele plaje pe lista in ordinea frumusetii, dupa cit de limpede e apa. Nu este diferita de Mamaia. Rimini si celelalte plaje si statiuni de pa riviera Romagnola sunt locuri de distractie, tineretul merge pt baruri, discoteci , sali de sport in aer liber pe plaja, sunt foarte putini cei care merg sa faca vacanta acolo se merge in general in week end... Parintii cu copii merg pt ca apa e mica pina departe in larg , sunt locuri amenajate pt copii, e plin de parcuri de distractii, si evident merg cei din nord in generla pt ca drumul e scurt si copilul nu se plictiseste in masina ... Batrinii merg pt ca e aproape de casa ( aici intra soacra mea de peste 80 ani care isi petrece 1 luna = august pe plajele romagnole ) sau pt ca au case de vacanta aici. Dar e exact ca la Marea Neagra.


Cine va mai vrea sa viziteze Italia vine sa o cunoasca pentru istoria ei, pentru site-urile arheologice, pt leaganul culturii si pt . plajele care sunt in mare parte rezervatie naturala alege coasta de vest, insulele si de la Ancona in jos chiar si la Adriatica si apoi la Marea Ionica . Sau cine cauta distractie pe plaja, gogosi, copii si parcuri de divertisment alege Riviera Romagnola ( Rimini si imprejurimile).


Cristina


"Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."




sunt total in asentimentul tau!
iar despre rimini....potzi s-o mai spui de 5000 de ori, este exact ca la noi. nu inteleg de ce m-as duce acolo s abat atat drum ca sa am parte d egalagie si discoteci, baruri si haos...intr-un mediu atat de asemenator cu ceea ce posedam in tarishoara noasta. e mult mai placut pe coasta ligurica, daca e sa vb de plajele din nordul tarii si continentale.

vacnatze placute tuturor!!!!


Mergi la inceput