Vreau prea mult de la copilul meu?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lona spune:

Evident ca n-are nici o importanta cat de "nobil" sau "vulgar" e cursul, drept dovada ca o mama, si nu un micut s-a gandit sa le clasifice astfel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

simali, . Ai spus exact ce gandesc.


www.babiesonline.com/babies/o/oana/" target="_blank"> 6 ani si ...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Acea mama ai fost, Lona, poate fara sa vrei, chiar tu. Iata citatul:

quote:


Foarte fericita comparatia dintre grajd si pian.
quote:



alice simon

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fania spune:

Chiar nu va inteleg!! In definitiv fiecare mama face ce considera si simte ea ca este mai bine pentru puiul ei. Fiecare familie isi educa copilul asa cum crede de cuviinta si tocmai de aceea oamenii sunt atat de diferiti dar totusi atat de frumosi. Sunt atat de multe componente de luat in calcul si depinde enorm si ce tip de copil ai.
Dar oricum prefer aceste activitati, desenelor animate de la TV in care limbajul este sub orice critica sau jocurilor pe calculator. Evident e o problema de viziune.
Intram intr-o societate in care valorile adevarate vor fi recunoscute si eu traiesc cu principiul k in viata trebuie sa incerci nu doar sa fii bun in ceea ce faci ci sa incerci sa fii cel mai bun si atunci cu siguranta vei reusi sa ai viata la care speri.
Vad copiii extraordinari de buni si de bine pregatiti, manageri intre 25-35 de ani ale caror salarii pleaca de la 1.000 de Euro si ajung la 6-8.000/luna, si credeti-ma sunt copii care au muncit enorm pentru a ajunge in aceste pozitii, asa cum vad si oameni care se chinuie sa traiasca dintr-un salariu de 600 Ron dar nici nu incearca sa faca ceva pt. a iesi de unde se afla.
Ar trebui in final sa intelegem ca in general fara munca chiar daca ea incepe sub diverse forme inca de cand suntem mici, nu prea se poate.....si conteaza de multe ori si felul in care iei startul...
Vine o vreme cand fiecare trage o linie si te uiti ce ai facut in viata si ce lasi in urma.
Aici e pur si simplu un forum unde fiecare isi spune parerea. ATAT !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Nu as vrea sa te supar mai mult Fania, dar asa cum spui, fiecare mama are dreptul sa-si creasca copilul asa cum doreste... De ce te deranjeaza asa de tare parerile fetelor?

Eu cred ca fiecare simte cand copilul este foarte solicitat si gaseste calea cea mai buna pentru el... este bine sa stii si cum gandesc alte mamici, chiar daca nu sunt de acord cu tine...

Exemplul meu este ca eu nu insist sa il invat sa scrie, nu fac cu el nici un fel de exercitii acasa, ne jucam altele. De pe forum am vazut ca sunt si alte mamici care gandesc la fel si mi-a facut bine sa stiu ca nu sunt singura.

Copii sunt diferiti... Adi are la pian un coleg cu o luna mai mare... care este mult mai serios... Adi nu-si face niciodata temele, in schimb copilasul acela vine mereu cu ele facute, iar daca nu a invatat ceva se simte vinovat si se inroseste tot... Adi daca nu stie ii spune profesoarei ca el nu a invatat asa ca sa nu-l asculte... sunt doua atitudini diferite, care nu vin de la cum au fost invatati acasa ci de la felul lor de a fi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

quote:
Originally posted by Fania

Chiar nu va inteleg!! In definitiv fiecare mama face ce considera si simte ea ca este mai bine pentru puiul ei.

Aici e pur si simplu un forum unde fiecare isi spune parerea. ATAT !!!



Nici eu pe tine de ce esti atat de revoltata.

Cum bine zici fiecare isi da cu parerea.

Filofteia, nici nu sti ce va invidiez ca nu trebuie sa scrieti. Al meu trebuie sa scrie, ca asa sunt aici cerintele, si-l vad saracutul ca uneori e prea mult pentru el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

quote:
Filofteia, nici nu sti ce va invidiez ca nu trebuie sa scrieti. Al meu trebuie sa scrie, ca asa sunt aici cerintele, si-l vad saracutul ca uneori e prea mult pentru el.

Ne vine si noua randul, ca la anul incepem scoala si ma ingrozesc din ce povestesc alte mamici... Ii iau tare din clasa I. Asa ca m-am gandit sa nu sperii copilul de acum si sa incerc sa-l fac sa mearga cu drag la scoala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lala spune:

quote:
Originally posted by simali

Putin altfel se pune problema cu copii care desfasoara in familie diferite activitati. De exemplu daca familia are un grajd de cai sau o piscina, sau un pian in casa iar membrii familiei petrec timp impreuna facand aceste activitati situatia este cu totul alta. Dimpotriva, se imbina in modul cel mai admirabil posibil placutul cu utilul. Noi de exemplu suntem disperati dupa sky. Copilul nostru merge cu noi si toti petrecem timp pe partie. Fara sa fie ceva fortat in asta.

Eu ma refer mai sus la activitatile cu care nici copilul nici familia nu au nimic in comun in mod uzual, la taratul de la ore de balet la ore de innot si de la engleza la franceza.

alice simon




simali, da-mi voie sa te contrazic.

Fiul meu a inceput sa schieze de la 4 ani si o face cu placere. Anul acesta l-am intrebat daca vrea sa mearga la cursuri de engleza, a acceptat si merge cu placere. A inceput si un curs de arte martiale de curand si face tot posibilul sa nu piarda nici o sedinta. Toate astea in conditiile in care nici eu nici sotul nu practicam nici un sport.

Ref la schi/inot/tenis - consider ca este mult mai bine sa invete toate aceste lucruri sub directa indrumare a unui monitor/profesor. Am vazut pe partie destui adolescenti 'autodidacti' cazand si ranindu-i si pe cei de langa ei; la inot respiratia si rezistenta sunt foarte importante atunci cand lupti pentru viata ta...

Limbile straine sunt si ele importante, copiii invata repede si, in plus, daca aceste cursuri se fac in grupuri ii ajuta/invata sa interactioneze cu cei de varsta lor si asta este foarte important. Motivatia fiului meu - invata engleza acum pt a putea vorbi cu copiii de la locul de joaca atunci cand va merge in vacanta in strainatate.

La cursul de arte martiale invata cum sa cada fara sa se accidenteze prea tare si cum sa se protejeze atunci cand este atacat.

Ce vreau sa subliniez cu aceste exemple este faptul ca parintele are datoria morala de a ii oferi copilului cat mai multe optiuni, cat mai multe informatii. In final insa parintele trebuie sa accepte alegerea copilului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Lala. Sigur ca toate cursurile sunt deosebit de bune pentru un copil. Doar ca are atat de mult timp sa invete....Uneori mamicile se poarta ca si cum ar fi intrat zilele in sac. Vor musai sa inceapa cat mai multe si cat mai devreme posibil.

quote:


In definitiv fiecare mama face ce considera si simte ea ca este mai bine pentru puiul ei.
quote:


Tocmai asta este problema; ca nu ar trebui sa faca ce considera ea ca e bine pentru puiul ei, ci sa lase propriului copil sansa sa aleaga ce vrea sa faca, si daca se poate la o varsta normala pentru luarea unor decizii de ecest fel (ceva gen dupa 6-7 ani). Altfel abuzeaza de inocenta copilului si-l influenteaza sa-i indeplineasca propriile ambitii.

alice simon

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

quote:


Vad copiii extraordinari de buni si de bine pregatiti, manageri intre 25-35 de ani ale caror salarii pleaca de la 1.000 de Euro si ajung la 6-8.000/luna, si credeti-ma sunt copii care au muncit enorm pentru a ajunge in aceste pozitii, asa cum vad si oameni care se chinuie sa traiasca dintr-un salariu de 600 Ron dar nici nu incearca sa faca ceva pt. a iesi de unde se afla.
quote:



Iar sa bagi un copil in cursa pentru castigarea unui loc de munca bine platit inca de la varsta de 3-4 ani este... fara cuvinte.

alice simon

Mergi la inceput