Vreau prea mult de la copilul meu?

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

nu e vorba de bagat copilul in competitia pt un loc de munca de la 4-5 ani. dar cred ca e bine sa-l implici de mic in diverse activitati. pentru ca:
-invata ce e ala spirit de echipa, chiar de competitie, si e un lucru bun
-umple acel timp cu ceva placut,in loc sa stea sa vegeteze langa tv.si stai calma,SIMALI, ca ei oricum vad totul ca pe o joaca,daca le place se duc, daca nu, is curioasa cum pot fi facuti sa se duca:P
-invata sa fie mereu implicati in ceva, sa fie activi.si asta apropo de ce spuneai tu ca sunt oameni care traiesc din 600 roni si nici nu fac nimic sa iasa din asta.eu cred la lucrurile astea se invata de mici, cum te "rupi" de mic

problema se pune numai atunci cand copilul simte ca nu se ridica la nivelul astepatrilor parintilor,atunci cand este dus numai pt a satisface o nerealizare a parintelui,in ideea"eu am vrut sa fac asta si nu am avut posibilitati" sau este dus mai mult cu forta, dupa ideea "cutare face, tu nu" sau "am platit si nu am dat banii degeaba"

eu am un copil de 2.6 ani, nu merge inca la gradi, la cresa nu m-am incumetat sa o dau. pana la 3 ani, cand incep munca, va sta cu mine acasa. si ma dau cu capul de pereti sa inventez ceva nou , pt ca se plictiseste. si oricat as vrea, oricate jucarii i-as lua, nu e atat de bucuroasa ca atunci cand o duc la o profa de engleza de doua ori pe saptamana cate 2 ore ,unde impreuna cu inca doua fetite de 3 ani se joaca cu papusile in "ghegheza". ma car cu ea pana in centru pt kestia asta, dar de-abia asteapta sa mearga.
si as mai duce-o la ceva daca mi-ar primi-o asa mica.
nu vad nimic rau in a-ti duce copilul la activitati extrascolare,atat timp cat lui ii face placere. pt ca, stati linistite, la 5 ani nu cred ca se duce sa invete ci sa se joace. tot joaca e si aia.


filmulete si pozici cu bebita la 2 anisi"patu luni"
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

flaviutza. Chestia cu 600RON pe luna era un citat din Fania.

alice simon

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

scuze SIMALI...:(...nu mai fac confuzii tampite din astea....plomit
vleau si eu poezii jucarii pt cei mai mici copii,macar una doua..sunt...de-a dreptul fantastice!
pe aici pe la tg jiu nu ajunge asa ceva..



filmulete si pozici cu bebita la 2 anisi"patu luni"
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

O sa mai scriu cateva pe topic. Si "noua" ne plac foarte mult.

alice simon

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

SIMALI, le-am citit pe cele doua fi-mii si le-a invatat!! primele poezii din viata ei .uraaaaa! o intreb de ce nu a invata si pe celelalte pe care i le-am spus(catelus cu paru cret etc) si cica"is multe,mami" adica erau versurile prea lungi pt ea :P


filmulete si pozici cu bebita la 2 anisi"patu luni"
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kittygreeneyed spune:

Si eu am doi baieti, care au implinit in toamna 4 si respectiv 5 ani. Cu cel mare am incercat anul trecut (la aprox. 4,5 ani)niste lectii de pian 1 data pe saptamana, cate o jumatate de ora. Motivul pentru care il "taram" la acest curs la o doamna acasa, la 2 minute de noi, era ca este un foarte mare zapacit si nu are stare sa se concentreze nici macar un minut la ceva - si aici vorbesc de joaca, nu de alte activitati. Ma gandeam ca o activitate organizata(si o juma' de ora pe saptamana sigur nu il incarca prea mult) o sa-l invete sa-si canalizeze "energia" ce o are din plin si poate o sa se mai potoleasca. A invatat chiar sa cante "melc, melc" aproape fara ajutor (cand avea chef). Dar dupa vreo 10 sedinte, adica dupa ce a stiut sigur ce inseamna lectii de pian, am stat de vorba foarte serios cu el, i-am explicat ca ar fi un lucru frumos sa invete sa cante la pian, dar daca el nu poate fi atent nici macar cinci minute si daca nu-i place, nu o sa-l mai duc. ...si nu am mai mers.
Acum isi mai aminteste de lectiile de pian si de caietul in care ii "desena" doamna notele de la cantece si ma intreaba daca nu mai mergem la pian. Din pacate, acum doamna are un bebe mic si nu mai are timp de lectii... Dar oricum fiu-meu e tot la fel de zapacit si fara rabdare...

Ce am vrut sa spun cu toata povestea asta e ca intai trebuie sa-ti cunosti copilul foarte bine, exact asa cum este el, nu cum ar vrea mama sau tata sa fie. Apoi sa actionezi in consecinta.
Daca copilul e foarte zapacit, ca al meu, nu cred ca-i va placea ceva la care trebuie sa -si foloseasca creierasii foarte intens, ca oboseste repede. Probabil va fi mai fericit sa construiasca cu cuburile - adica ceva ce-i aduce o satisfactie imediata. Aici pot merge activitati practice, gen lucru manual sau de indemanare.
Daca copilul prefera activitatile mai "intelectuale" si se plictiseste acasa, decat sa stea sa-si "prosteasca" neuronii la televizor, mai bine ii gasim altceva de facut: niste cursuri care il atrag.

Kitty, mamica de Adi si Robi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hani spune:

Andrada are 6.7 ani si face inot cam de 2-3 ori pe saptamana. As vrea sa o duc la canto, dar nu stiu unde. Am incercat dans modern (care era un fel de aerobic) si nu a mers. La inot daca facem pauza mai mare de 4 zile se codeste si tb sa o impulsionez. Dar inca suntem incepatori. Pe burta inca merge cu pluta, doar pe spate e mai vioaie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Hani, incearca la scoala populara de arta. In Constanta sunt profesori foarte buni acolo. Apoi te mai orientezi.

Mergi la inceput