Lucru manual - arts & crafts

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Vianne spune:

Iubika, daca te uiti cu atentie la pozele mele 1583 si 1584 vei vedea ca intre colier si incuietoare e o za rotunda care face legatura. Deschide si poza 1591 si vei vedea acea za dar mai mare. Pt ea iti trebuie acelasi clestisor de care vorbeam.

Spor!

http://community.webshots.com/user/alinavillanova

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ieseanca spune:

Buna fetelor, am si eu aceasta pasiune din clasele primare, faceam atunci niste coliere tubulare cu margelute marunte care se gasesc acum la punguta,cum vad ca au reaparut acum pe piata, dar atunci foloseam niste ace supersubtiri care intrau in margea si mai faceam si clame de par tot din acelasi format.Si eu caut ca disperata, dar nu gasesc nimic engros, nici in Metro unde mi se pare ca ar fi normal sa se gaseasca. Ferice de cei din afara ca au posibilitatea sa-si puna in aplicare fanteziile.In Europa nu se gasesc?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ppisic spune:

Se folosesc zale rotunde, vezi aici cam ce contine un pachetel mixt cu diferite accesorii. Dar poti sa-ti faci si singura zalele astea ( daca gasesti sarma potrivita in Ro) Uite aicicum le fac eu.
Ieseanca (presupun ca esti din Iasi hihi) eu am vazut margelute in Mall si la Moldova este o mercerie care are lucruri dragute. Nu stiu sigur daca mai este, dar era o mercerie si inauntru la fostul RC Star ( acolo erau mai ieftine)Aha, mi-am adus aminte, in Podu Ros, langa statia de tramvai de pe Splai este o croitorie care vinde margele in pungi mari.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iubika spune:

ppsisc, merci de link`uri.
Cum "inchizi" zalele alea?....

*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~
I could give up chocolate but I'm not a quitter...
Click aici pentru a primi zilnic bancuri in casuta de mail!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ppisic spune:

Le inchid cu clestisorul, depinde ce sarma folosesc, daca e mai groasa ( si mai rigida) folosesc cleste, daca nu merg inchise si manual. Poti sa folosesti si o bucatica de lantisor, si in modul asa colierul/bratara este si reglabila in lungime.
Zalele le poti si lipi la capete daca ai rabdare, chef si aparat de lipit.
Intrebai si de firul pt margele, se gaseste fir metalic, imbracat in plastic. Este foarte rezistent si arata bine ( se gaseste in diferite culori)

Uite o carte interesanta cu modele, nu pricep o iota, dar pozele sunt explicite
http://rapidshare.de/files/28278621/3DBeadCraft.rar.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iubika spune:

ppisic, multumiri pentru carte! Ai dreptate, schemele sunt foarte clare!
De abia astept sa ma apuc de treaba. Ieri am fost in oras dar deja era inchis la majoritatea merceriilor...
Revin cu vesti/ intrebari!

*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~
I could give up chocolate but I'm not a quitter...
Click aici pentru a primi zilnic bancuri in casuta de mail!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ieseanca spune:


Ieseanca (presupun ca esti din Iasi hihi) eu am vazut margelute in Mall si la Moldova este o mercerie care are lucruri dragute. Nu stiu sigur daca mai este, dar era o mercerie si inauntru la fostul RC Star ( acolo erau mai ieftine)Aha, mi-am adus aminte, in Podu Ros, langa statia de tramvai de pe Splai este o croitorie care vinde margele in pungi mari.

Ai presupus bine, in P.Ros nu au decat margelute marunte si paiete iar in Mall si Moldova Mall (s-a reconstruit)tot niste margele pe ata, dar nimic deosebit. Am vorbit cu cineva sa vada in Europa dar nu prea am baza.Ce vad eu pe net nu prea sper sa gasesc. Nici crosete si andrele groase nu se gasesc. O vanzatoare mi-a zis ca se bazeaza pe ofertele distribuitorilor, atat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iubika spune:

Ieri am gasit si eu la o mercerie niste margelute dar mici mici mici, cum sunt cele care se pun pt a decora rochiile de ocazie. Mi`am luat mai multe culori dar nu am reusit sa insir decat vreo 10 bucati, si ma dureau ochii ingrozitor...

Din cele mai maricele nu am gasit pe nicaieri... inca!

*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~
I could give up chocolate but I'm not a quitter...
Click aici pentru a primi zilnic bancuri in casuta de mail!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

Fetelor, m-ati "imbolnavit" si pe mine cu acest subiect. Nu de alta dar de cateva zile numai de margele si clestisori vorbesc
Chiar am facut reevaluarea stocurilor de margele de prin casa, de la mama...ca sa nu mai zic ca am dat si pe la sertarul cu martisoare, pe care de altfel nici nu stiu de ce le mai pastram...
Va urmaresc din umbra si va rog sa ma primiti in club...
Si...ca sa ma "laud" un pic...am avut si ceva de "munca" in we. Am abandonat calcatul in favoarea margelelor si chiar mi-a iesit un mic "colier", dar pe elastic. Nu a iesit cine stie ce, dar eu sunt mandra ca am reusit sa fac ceva. Trebuie sa fac si io comanda de incuietori, si cred ca cea mai buna sursa ramane tot net-ul, ca aici, in Galati nici vorba de asa ceva prin magazine...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iubika spune:

liliac1, nu ne arati si noua ce ti`a iesit?

*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~
I could give up chocolate but I'm not a quitter...
Click aici pentru a primi zilnic bancuri in casuta de mail!!

Mergi la inceput