Lucru manual - arts & crafts

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Diana, imi place setul. NU mi se pare nimic wrong la el. Si ma tot uitai sa-i gasesc un defect, dar nu gasii. Asa ca felicitari ca a iesit tare frumos.
Ca m-ai intrebat de paiete. Le-am gasit insirate pe ata. Le-am cumparat la metru si le lipesc cu un lipici pe globuri din zapada artificiala sau nu stiu cum sa-i spun, aici se cheama styrofoam.
Iar cel cu bilutele la ala am muncit de m-am spetit. Fara exagerare. Am luat o paieta in forma de steluta, o bila mai mare alba, mai mica si cea mai mica (cea argintie) pe care le-am cusut si le-am lipit de acel glob chelios.
Acum tricotez micutei o caciulita rosie.
Cam astea sunt noutatile noastre.
Vianne, ai mai produs ceva?
Restul fetelor?
Numai bine

Ciuf, Luca (11.11.2003) si Eva Maria (21.04.2006)
Camera lui Luca/Finding Nemo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vianne spune:

Ciuf, woooooow ce globuri faine Super! Bravo!
Diana, si mie mi se pare f frumos setul Nici vorba de ceva gresit sau in neregula. E fain fain!

Eu am mai facut o poseta sapt trecuta, poza e nasoala, e facuta cu webcam-ul. Pe bune, ca in realitate e muuuult mai faina! Si inauntru am captusit-o cu roz deschis si are 2 buzunarashe.
Aici poza: http://good-times.webshots.com/photo/2332042060080163766WufLPe

Va pup! Spor la treaba!

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
http://community.webshots.com/user/alinavillanova

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

Poate ca veti crede ca zic asa, doar de politetze, dar nu e asa: chiar imi place tot ce ati facut in ultimul timp - globuletzele lui ciuf, bijuurile lui ppisic si geanta Viannei, wow, ce frumoase sunt!


Ciufule pe scurt, modelul e cam asa pui 4 margele de culoare X, 3 de culoare Y si dai ata din nou prin margelele X. Pasul 2 - pui 1 X si 3 Y, apoi treci ata din nou prin ultimele 4 Y. Ai inteles?
Hai ca am explicat de m-am rupt

Eu acum ma chinui cu guta asta sa fac un alt colier roz pentru a-l face cadou vineri unei prietene dar am o problema - se increteste guta, se lungeste... of, of. Si eu care credeam ca pot lucra cu un fir lung ca sa-mi fie mai usor

ppisic am luat ata asa subtire ca si margelele sunt micutze rau. Prin multe nici nu am putut trece de mai multe ori ca aveau orificiul mic Altele s-au spart...
Cam asta e!

"Spor si inspiratie!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ppisic spune:

Vianne, foarte frumoasa poseta!!Deja ai o mica colectie! La cat mai multe!!

Felicia, asa e nylonul se mai increteste, dar in timp ai sa vezi ca te obisnuiesti si ai sa aproximezi lungimea cu care poti lucra fara sa-l incretesti. Cel mai tare se deformeaza in zona in care sta pe ac... Eu te sfatuiesc sa cauti si un ac cat mai subtire, asa poti trece de mai multe ori printre margelute. Eu am acul din Romania, aici am vazut niste ace speciale, dar nu mi s-au parut destul de subtiri hihi..cred ca am sa testez unul in curand pt ca am reusit sa indoi acul asta ( uneori folosesc un clestisor, sa-l trag prin margelute de alea mici-mici, si am reusit sa-l indoi )

Spor la terminat colierul roz si multa inspiratie pentru urmatoarele!

-------------------
Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vianne spune:

Fetelor]multumesc muuult!
Voi faceti lucruri cu adevarat minunate...

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
http://community.webshots.com/user/alinavillanova

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaD29 spune:

buna fetelor,daca vreti o sursa de inspiratie la "ce pot face doua maini dipace" aruncati o privire aici http://www.sireneanee.3x.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ppisic spune:

Dana, sunt foarte frumoase bijuteriile si decoratiunile Este site-ul tau?

-------------------
Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaD29 spune:

da,recunosc..siteul este inca in lucru si mai sunt foarte multe de adaugat,dar sper ca senzationalele mamici(sau viitoare mamici) sa se poate inspira...pe mine ma ajuta foarte mult psihic cand "creez" ceva ,ma relaxeaza atunci cand lucrez si apoi am satisfactia ca am facut "ceva" si daca mai este si frumos e super ok

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ppisic spune:

Felicitari, sunt foarte frumoase si fain realizate creatiile tale! De unde iti procuri materia prima? Si mai ales la ce preturi?
Inca o data, felicitari pentru toate creatiile tale si multa inspiratie in continuare!

LE: revin, am observat ca la unele poze ai si pretul, multe mi se par ieftine comparand cu pretul materiilor prime din magazinele de profil din Olanda. Adica, la unele daca cumpar materia prima de aici, ajung mai scump decat pretul tau de vanzare (cred ca e de vanzare, sau nu?). Probabil daca as cumpara de pe net, gasesc mai o idee mai ieftine, dar mie imi place sa vad exact culoarea atunci cand achizitionez ceva (bine, daca as gasi muult mai ieftine, sigur as cumapara si fara sa vad bine culorile, hihi)

-------------------
Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaD29 spune:

ma bucur mult ca iti plac ,si banuiesc ca la materia prima de la bijuterii te referi....in general mie imi place sa folosesc materiale naturale piatra,lemn,scoica si mai putin sticla si aproape niciodata plastic,
Chipsurile de pietre semipretioase (pietricelele acelea cu forme neregulate) le iau de la niste persoane care le aduce din Ucraina parca sau oricum din zona aceia si sunt intre 15 si 25 ron siragul de 40 cm dar nu toate pietrele dintr-un sirag sunt de calitate si pot fi folosite ,deci mai sunt si pierderi
Folosesc un fir metalic care se gaseste pe la mercerii ,mai greu dar se gaseste sau nailon de pescuit (nu stiu cum ii zice exact)pe acela il iau de la magazinele de profil ,sunt mai multe categorii in fct de grosimea firului,de obicei sotul imi cumpara cate o rola atunci cand isi cauta cate ceva pt el :)
In rest sunt mai multe siteuri cu vanzari de margele si eu prefer cumparaturile online decat cele directe din lipsa de timp,dar adevarul e ca atunci cand comanzi prin intermediul intrenetului poti sa ai surpriza ca ceri ceva si sa primesti ceva cu totul diferit care nu te satisface ...dar asta este riscul
Uite un site care are si margelute si ceva accesorii http://www.vanzaremargele.com/

Mergi la inceput