gradinita pentru copii cu dizabilitati

gradinita pentru copii cu dizabilitati | Autor: sorinan

Link direct la acest mesaj

as vrea sa intreb si eu,daca exista ,cateva mamici care au studii de psihologie a copilului.
Noi vrem sa o ducem pe fetita noastra(care este normala) la o gradinita care are jumate din copii normali si jumate au dizabilitati(fizice ,psihice).
Noi am vizitat azi gardinita,si copiii mi s-au parut normali .Am intrebta,si ni s-a spus ca este bine pentru amnadoua tipurile de copii,ca ei sa stea impreuna.Mentionez ca gradinita arata foarte bine,este peste media ca aspect al gradinitelor in USA(am vazut vreo 5 pana acum).Este mare,cu numeroase sali.bucatarie spatioasa,biblioteca,loc de joaca si dormit.Eu intentionez sa o duc de doua ori pe sapt timp de 3 ore,pentru socializare.
Avem in cartier o familie ,care isi duc ambii copii acolo de vreo 3 ani ,normali fiind,si sant foarte multumiti.
Ce parere aveti voi?va multumesc pentru sfaturi.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

in ce constau dizabilitatile copiilor respectivi?nu aveti posibilitatea de a o da la o gradinita normala?nu vreau sa fiu rea,insa daca de ex,copiii respectivi sunt autisti,ei pot deveni agresivi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mi-ha spune:

Si daca sunt autisti,care este problema?!Fetita mea se "joaca" destul de des cu un copil autist si nu s-a intamplat nimic.Eu si parintii lui ii supraveghem[asa cum ar face si personalul unei gradinite].

Este cu certitudine bine pt amandoi,pt baietel ca-si mai corecteaza comportamentul[greu de spus dar ceva-ceva se simte],pt fetita mea ca stie de mica faptul ca unii oameni sunt altfel si nu va fi nici socata,nici toanta cand ii va vedea mai tarziu in autobuz sau pe strada.

Poate sunt eu dusa cu pluta,dar printre colegii ei de joaca figureaza:un surdo-mut,un retardat,un autist[nu toti odata],si multi copii normali.Mai toate mamicile dispar cand vin acesti copii,eu si fetita ramanem.De ce ?!Macar pt ca am observat ca in timp ce copiilor normali nu le da jucariile decat dupa insistente,celorlalti le da de buna voie,ii invata ce sa faca cu ele etc.

Eu cred ca este un plus pt ea ca la trei ani a invatat ,fara explicatii,comportamente adecvate in fct. de partenerul de joaca.

Referitor la gradinita,este inutil sa-mi mai spun parerea.Oricum ,ai de ales intre intre a avea un copil care cand vede un copil cu dizabilitati sa se uite la el ca la o ciudateniesi sa te intrebe"Mama ce are copilul ala?",tu nestiind cum sa-i inchizi gura mai repede-sau un copil care atunci cand vede un astfel de om,sa nu-i fie o frica stupida de a-l ajuta sa se urce in tramvai.

MULT SUCCES LA GRADI,oricare ar fi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaisanais spune:

Daca exista o astfel de gradinita, sunt convinsa ca dizabilitatile copiilor nu includ vreo urma de violenta(desi, copiii ''normali''sunt mult mai violenti decat cei cu dizabilitati, de obicei). Cred ca este foarte bine ca un copil fara dizabilitati sa stie ca exista si altfel de fiinte umane, care au nevoie de noi, cei ne-dizabilitati. In Bucuresti eu nu stiu sa existe o astfel de gradinita, dar daca ar exista, eu, una mi-as duce copilul acolo! Ma gandesc ca sunt foarte multe dizabilitati care se reduc simtitor in momentul in care copilul nu este izolat de ceilalti oameni, este integrat in minisocietatea copiilor ''normali'', air rezultatele acestei acceptari se vad in timp, atat dinspre copiii fara probleme, cat si din partea cealalta.
Acum, ca mama, vei face ceea ce crezi tu ca este cel mai bine pentru copilultau, sorinan!
Eu, una, repet, mi-as duce copilul la o astfel de gradinita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns axia spune:

quote:
Originally posted by monalac

in ce constau dizabilitatile copiilor respectivi?nu aveti posibilitatea de a o da la o gradinita normala?nu vreau sa fiu rea,insa daca de ex,copiii respectivi sunt autisti,ei pot deveni agresivi...



Ma dor ochii de ceea ce citesc. Uite de-aia zice UNICEF ca suntem o tara cu parinti ignoranti (a se citi inculti).
Te-as intreba ce stii despre aceasta boala si cati copii autisti ai vazut la viata ta, dar ma tem de raspuns si nu vreau sa ma enervez.

Nu m-am putut abtine, cu riscul sa iau mustrare

Andreea, mama lu' Tiberiu
Micul Print

Uita-ti intotdeauna dusmanii - Nimic nu-i enerveaza mai mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

eram constienta ca scriind ceea ce am scris,risc sa ma expun criticilor,insa pana la urma,fiecare isi expune pct de vedere,care nu e neaparat nevoie sa fie in conformitate cu al vostru,nu?sotul meu lucreaza la o scoala speciala si stiu cum e sa lucrezi cu astfel de copii,iar printre copiii de la scoala la care e profesor,se afla si copii autisti...el mi a povestit,de ex,ca este o fetita autista care atunci cand se enerveaza,sau ceva de genul asta,musca ceilalti copii,dar f tare si pana sa intervii,lasa copilul celalalt cu rana,efectiv...eu nu zic ca acesti copii tb izolati,nici ca ei n au dreptul la o viata normala,am spus numai ca eu,n as risca sa mi expun copilul la niste riscuri,pe care as putea sa le evit.e de laudat daca ganditi asa,daca sunteti buni samariteni,si eu,inainte sa am copil,as fi spus ca nu fac discriminari,dar acum,cand e vb de siguranta copilului meu,toate teoriile s au dovedit nule...poate in alte orase,cresele si gradinitele sunt altfel,la noi in oras,e o educatoare la 10-15 copii si nu cred ca ii poate supraveghea pe toti.,inca o data,cer scuze mamicilor cu copii cu dizabilitati,stiu ce e in sufletul lor,mai tarziu,cand puiul meu va fi destul de mare sa inteleaga,ii voi explica ca suntem diferiti,ca dumnezeu nu ne a facut pe toti la fel,dar deocamdata,cat e mic si nu poate lua decizii,nu se poate apara,o fac eu pt el..in final,vreau sa adresez o intrebare mamicilor care m au acuzat-daca la gradinita s ar afla copii care sunt infestati cu virusul hiv,ati mai duce copilul la acea gradinita?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_t spune:

sorinan, eu zic sa te bucuri ca traiesti intr-o tara care are resursele sa se ocupe de buna educatie a tuturor copiilor. Nu-ti fa probleme, dizabilitatile nu sunt contagioase, dar bunele comportamente da.
monalac, pari atat de sigura ca tu si copilul tau faceti parte din categoria celor alesi, vorbesti cu atata detasare ... totusi viata e imprevizibila, poate oricand sari pe alta orbita, ducandu-ne de cealalta parte a baricadei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns axia spune:

quote:
Originally posted by monalac
..in final,vreau sa adresez o intrebare mamicilor care m au acuzat-daca la gradinita s ar afla copii care sunt infestati cu virusul hiv,ati mai duce copilul la acea gradinita?



Daca bagi autismul si HIV in aceeasi oala, zau ca nu meriti nici un raspuns, asta ca sa nu ma montez si mai rau.
Este dreptul tau pana la urma sa ai orice parere, dar ieri m-ai enervat rau, lucru pe care il regret - pentru mine nu pentru tine.



Andreea, mama lu' Tiberiu
Micul Print

Uita-ti intotdeauna dusmanii - Nimic nu-i enerveaza mai mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Witchie spune:

Draga Mona,
Suntem diferiti pentru ca vrem sa credem ca suntem speciali fiecare din noi, ne place sa gandim ca ai nostri sunt cei mai cei si merita tot ce e mai bun. Asa e normal.
Una dintre problemele cele mai mari pe care le are un parinte al unui copil afectat de autism sau de sindrom down sau de adhd sau de HIV este izolarea copilului si in cele din urma, izolarea sa proprie.
E greu sa iesi in lume cu un copil care are adhd. Pentru ca nu sta locului, pentru ca daca e in vizita la prieteni poate trage de sertare sau pocneste pisica gazdei sau mai stiu eu ce se poate intampla.
E greu sa mergi la locul de joaca daca ai un copil cu SD pentru ca e clar ca toata lumea se va uita la el si reactiile merg de la fortat amabile pana la agresive!
Si daca un copil are HIV nu scrie pe fruntea lui ca are HIV, si tot ti-e greu pentru ca tu ca parinte stii ca la joaca se mai zgarie unii pe altii se mai musca, se face schimb de fluide, si te simti responsabil.
E adevarat ca unii copii autisti au accese de frustrare, dar si copiii perfect sanatosi se pot infige in parul puiului tau din senin. In gradinitele obsinuite muscatul celorlalti e o practica obisnuita.

Nu am studii de psihologia copilului. Dar ceea ce vrei tu sa faci Sorina, mi se pare foarte frumos. Crescand langa copiii "diferiti" cum le zice mona, fetita ta nu va creste cu prejudecatile generatiilor noastre. Va invata ca daca prietenul ei are Sindrom Down asta nu inseamna ca nu se pot juca impreuna. Ca daca fetita vecinului are autism, inseamna doar ca poate pentru ea nu e confortabil sa o atinga sau sa o ia in brate cum va face cu prietenul cu SD (cei cu SD sunt foarte afectuosi). Si daca e un copil cu HIV nu inseamna neaparat ca are SIDA.
Inainte sa luam hotarari despre prietenii copiilor nostri e bine sa incercam sa ne gandim doar: oare daca fetita mea/baiatul meu avea ADHD sau SD cum m-as fi descurcat? ce m-ar fi apasat cel mai tare? Ce nu as fi vrut sa mi se intample mie, ca mama si lui/ei ca prunc?


Anda, mama Irinei
domnisoara Irina
Pe unde umbla Irina noaptea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gio spune:

ca sa raspund sorinei, eu mi-as duce copilul la o astfel de gradi. cred ca ar fi benefic pt toti copiii implicati. si in ro se incearca acest lucru insa e f greu (in principal din cauza mentalitatilor) dar exista cateva graidnite unde sunt integrati copii cu dizabilitati.

eu personal lucrez cu copii cu sindrom down si da, mi-am dus fetita de 3 ani acolo sa se joace cu copiii cu care lucrez si intentionez sa o cresc in spiritul asta, sa nu faca discriminari, sa accepte ca suntem diferiti samd.

monalac, imi pare rau ca gandesti asa. pacat.



...I want a permanent vacation...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaisanais spune:

Ca uite de aia, ca unii cred ca sunt deosebiti, exista atata rau in lume. Nu cred, si chiar s-a intamplat sa mai cunosc si eu copii care au probleme de sanatate, repet, nu cred ca acesti copii trebuie izolati. De batut, se bat crunt copiii ai caror partinti sunt foarte mandrii de sanatatea propriilor copii; criminalii, de obicei sunt oamenii fara dizabilitati, nu prea am auzit de criminali cu SD, HIV sau dizabilizati locomotor, cat despre autism..... of, cati dintre noi stiu ce este, de fapt; cati dintre noi am simtit durerea unui parinte care descopera intr-o zi ca are un copil frumos, sanatos fizic, dar.. izolat in lumea lui, adica sufera de autism.
Stiu ca fiecare are dreptul la o parere, este chiar normal asa, dar pe mine(desi m-a ferit Dumnezeu, pana acum, de aceasta experienta, anume de a avea un copil cu o problema de genul celor enumerate pana acum) nu ma face nimeni sa inteleg cum de nu invatam sa fim toleranti unii cu ceilalti si cum nu putem fi empatici si.....ma rog, multe ale''si-uri''. Nu vreau sa supar pe nimeni, vreau numai sa-mi spun parerea: cred in continuare si cu toata puterea mea in ideea de a fi empatici si toleranti cu cei mai slabi decat noi,caci, daca noi avem sansa de a fi sanatosi, ce-ar fi sa incercam sa-i invatam pe cei care nu au aceasta sansa ca si ei pot fi sanatosi si fericiti alaturi de noi?

Mergi la inceput