All about Constanta (78)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Rox, ia atitudine! Striga catalogul, asa o sa tinem gravidele in prima banca!
Eu ma bucur ca avem gradidutze, ne simtim si noi ca la inceputuri, ajutam cu ce putem! Nu trebuie sa va speriati, culegeti informatii,si alegeti dupa ce le rumegati bine!

Tatiana, drum bun! la ce ora pleci?
Sanzi, sa fie! Multam! daca ajungi in hampton beach sa ma anunti!
Camelia, despre dobre... am inceput sa aud mai multe rele dect bune. iar faza cu prietena mea, care a nascu in mai, iar acum are prb cu operatia(cez). Va spun, cand am mers la ea imediat dupa nastere, trecuse cam 30 de ore de la operatie, o mutase in salon dupa blocul operator si inca nu-i schimbase nimeni pansamentul . Am intreb. daca le-a chemat la toaleta si a zis ca nimeni. In min urmat. a venit o asistenta si a anuntat toaleta, iar cand a juns a spus ca ea(si inca o mamica)nu. Eram acolo si nu inetelgeam dc nu-i ingrijeste nimeni rana. Am dreptate, nu trecuse cam mult fara ingrijire? Hai voi care ati suportat o cezariana, cum a fost?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

hai mah gravidutzelor k o sa fie bine la noi,dk aveti nelamuriri in leg cu sarcina,noi avem amintirile nou-noute si va putem ajuta


de piticotu' urias umblaretz

m-am facut maricica


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nastasie spune:

neata si de la noi.mai rar, dar noi ne simtim bine.suntem si prezente la strigarea catalogului.

albumul meu
adriana&razvan 01.11.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Crix despre operatia de cezariana iti spun asa: daca e sutura normal da, trebuie toaleta. daca e sutura intradermica cu fir resorbabil (in interior)nu trebuie nimic. asa am avut eu si nu am avut nevoie de absolut nimic. un nodulet in capatul operatiei care a fost extras cu penseta. bineinteles trebuie dat cu betadina...asta stie oricine. tu zici ca prietenei tale nu au ingrijit operatia nici macar cu betadina??? ca daca da.....trebuia scoasa bata!!!! acum trebuie sa mearga la alt doctor musaaaai! ptr ca infectia se propaga fenomenal de usor si daca si alapteaza...aoleu! asa ca nu e de stat pe ganduri.
in alta ordine de idei imi aduc aminte cand eram doar eu si Tatiana gravidute pe topic....Tatiana mai rarut ca lucra, Galarina si ea intra rar...eram singura pe metereze! si ce m-au mai ajutat fetele mele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

salutare burtici si mamici!
Aseara am fost si am facut echo morfologica si suntem in regula cu totul.Sunt foarte fericita, desi sunt convinsa ca voi gasi eu destule alte motive sa ma stresez sau sa ma panichez...k de, ..asa sunt eu.Cat am asteptat sa intru, am vb cu alte gravidute mai mari ,despre preturi si toate mi-au spus k in jur de 250 euro cu amestezist cu tot si m-am bucurat foarte mult.Cred k asa am sa fac si eu,sau ma rog, poate 250 doctoritei si50 anestezistului...depinde cat voi reusi sa strang pana in decembrie...
Mihacarm2002: inca nu am facut cumparaturi pt bb caci nu i-am amenajat inca dormitorul lui . De saptamana asta ne apucam de zugravit si amenajat si cred k de cumparaturi ma apuc prin luna a 8 , desi nu mai am rabdare...ma abtin cu greu , dar totte prietenele ma sfatuiesc sa nu ii iau inainte. Nu sunt superstitioasa, dar cred k au reusit sa ma influenteze totusi.Acum sunt la capitolul cumparaturi pt Gravidute si sunt tare nemultumita de hainele care se gasesc la Grivita.
Apropo de magazine pt gravidute, mai stiti si altele in afara de cele din piata grivitei?
Eu mi-am cumparat ieri 3 materiale k sa le duc unei croitorese caci nu am gasit nimic sa imi si placa sa imi si vina si sa imi convina si pretul....

Madalina 23+
cuburtika aferenta,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Mei, aici se fac legaturi de suflet!
sau sau exista DC ca sa


all

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Tatiana
Madaluta imi pare bine ca te-ai linistit cu preturile. despre magainze de gravide....eu nu am ce recomanda ptr ca le-am urat din tot sufletul. in afara de asta eu am tinuta obligatorie la munca. asa ca mi-am luat pantaloni largi cu snur (de la tina r si de la stefanel), camasi si bluze cu un numar mai mare, fuste si gata. am avut oricum noroc de vreme, nu a trebuit sa imi iau haine groase. asa ca....incearca si la magazinele "normale" (hahahahhaha ce ma distra expresia asta...parca io eram anormala!) mai ales ca sunt inca reduceri...poti avea surprize placute!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fiquelle spune:

Gravidutelor, eu am nascut in Bucuresti,si acolo, dupa operatie sotul meu a intrebat-o pe dna dr cat sa ii dea (facusem cezariana) si i-a zis 150-200 euro...iar anestezistei i-am dat 1 milion inainte (sa aiba grija de mine)...asa ca, oricum nu ajung la sumele de care vorbiti voi...si apoi am mai dat neonatologului 1.500.000 lei si la asistentele din sala cate 200.ooo si un sapun (ca pe vremuri, hi-hi)...nu aruncati cu banii ca nu se merita...mai ales ca sunteti in invatamant, ca mine....bugetul mic....
Tatiana, tu conduci pana la Bucuresti? drum bun iti doresc si revedere dulce!
Crix, atunci da Doamne sa fie, chiar si din intamplare!
Roxa, Pat nu vrea sa doarma in patul cel nou singur?...si el prefera patutul mamei si al tatalui?...ca mandrutza mea?



_
IUBESC VIATA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Crix, ce e cu hampton beach?? Vrei sa ne vedem pe acolo??? hihi...

Roxa, bine ca e mare patul si incapeti toti 3!!! Poate va mutati domiciliul acolo!!! hihi...I-ai pus ceva sa nu cada din pat? Sau nu se rasuceste noaptea??
David inca mai cade...aud un trosc...si apoi o bombaneala si iar liniste... Poze noi??? hihi...

MAdalutza, bine ca e totul ok...succes la cumparaturi!!!

Noi azi avem liber...ieri am avut sedinta la gradi si iar am ramas impresionata de sistemul lor de educatie si de jucariile interesante pe care le au!!! Si ce abordare...ma bucur tare ca David va merge acolo la gradi...


Fiecare dimineata e un nou inceput

Sinzi, Radu si David bomba pisaloaga



varsta David

poze David



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Da, Sanzi, daca nu reusesc sa fac plaja la Cta, ma gandeam sa merg acolo sa fac! Dar mai intai vreau sa stiu cum e, de la altii care trec pe acolo!
Fiquelle, sa fie si la voi!
Tatiana, drum bun! N-am reusit sa ma agat de o plecare!
Rox, de acum in pat normal! Vorba ta, de parca cel de copii mici ar fi anormal! Adica fara gratii, sa-i zic!
Eu chiar nu stiu cand am s-o mut pe Alexia ca se rasuceste mult in somn, uneori sta lipita cu spatele de gratii, ma gandesc daca nu ar fi, ar fi aterizat pe podea. Noroc ca avem patutz mare 1400x900mm!

Ce faceti in we, plaja? Cica se mentine canicula!

Mergi la inceput