Copilasi din 2002 (26)

Raspunsuri - Pagina 29

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crig72 spune:

Ruxij ce vesti ne dai tu Te cred ca te-ai speriat dar ma bucur ca acum e bine.Tot Bogdan a fost si cu piciorul de curand nu?Emotii si iar emotii...
Mariuca ieri a cazut pe scena dar nu s-a lovit rau in schimb plangea de ziceai ca mamma mia ce bubita si-a facut...tot isi ridica pantalonul si se uita si spunea cred ca mi-a trecut ca nu se vede nimic..hihi.
pup si pe maine!


www.babiesonline.com/babies/m/mariateodorag/" target="_blank">
patatina mea

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=40902" target="_blank">File din povestea Mariucai





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Salutare dragelor ,

Ruxi, bine ca n-ati tras decat o sperietura si n-a fost ceva mai grav . Yasmine cand se loveste imi spune: 'Don't worry mom, we're going to the doctor to put a bandage on' (cu alte cuvinte nu-ti fa griji mami ca mergem la doctor sa ne puna un plasture)...in conceptia ei totul se rezolva cu bandage chiar si pe dinti , a tot auzit asta probabil la gradi . Programul de vara la inot tocmai s-a incheiat, in sensul ca de acum poate face in loc de in fiecare zi, doar o data pe saptamana, timp de 10 saptamani, dar pt. ca se lasa frigul incet-incet planuim sa o dam la dans, balet, gimnastica ceva in sfera asta. Mamicile de fetite, voi la ce activitati mai dati fetitele? Am inteles ca pianul e recomandabil dupa 6 ai cand copilul e in stare sa citeasca notele.

Sanziana, tare frumosi copilasii de acolo, parca au fost alesi pe spranceana, iti vine sa-i mananci pe toti . Si eu de-abia astept sa incep scoala pe de o parte, pe de alta am tot felul de angoase

Cristina

noi si poze mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katty spune:

Buna,
Nina, eu n-am putut vedea pozele! Imi zice:anina_n Has No Photos Shared. Ma bucur ca ti-au placut melodiile, daca mai vrei mai am!
Sinzi, ce frumoase poze, ce copii dragalasi aveti!
Ruxij, imi pare rau de Bogdan, bine totusi ca n-a fost mai grav! Bine zicea Crig72, ne tii din emotii in emotii!
Intre timp ne-am reintregit familia, l-am luat pe Andrei de la mama si e un super dulcel. Azi m-a ajutat sa dam cu aspiratorul.
Luni este ziua sotului, dar el nu vrea sa facem petrecere sau altceva! Vad eu cum fac sa nu treaca ziua chiar asa! Acum Andrei doarme, diseara iesim la cumparaturi in Cora. Va pup, sa aveti un weekend cat mai placut!


Catalina & Robert-Andrei (4 ani)
Poze aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crig72 spune:


Khristin mi-au placut tare mult pozele voastre!Nici Mariuca nu e speriata cand aude de dr ..zilele trecute m-am simtit eu cam rau si -mi spunea"lasa mami ca te duc eu la dr sa te repare"
Ca tot ai intrebatunde mai ducem fetitele.. eu o duc pe Mariuca la un curs de dans sportiv si de societate.Ii place ,s-a acomodat si mai nou e pasionata de costumatiiDeocamdata consideram ca e suficient pentru ea.Cu timpul vedem noi spre ce ne mai orientam.
Katty sa aveti spor la cumparaturi!!
Fug si eu ca Mariuca imi tot spune hai mami ca eu sunt pregatita tu ce faci??iesim la aer ca tot cald e la noi.
pupici si revin poate si eu cu ceva poze noi.


www.babiesonline.com/babies/m/mariateodorag/" target="_blank">
patatina mea

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=40902" target="_blank">File din povestea Mariucai





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criss1902 spune:

Buna seara!

In seara asta sunt franta... va scriu, ii fac Anei un ceai si la . Am fost la tara si am inceput actiunea "conserve, muraturi .."
Ana in ultima vreme este destul de rebela, asta poate pentru ca la mare am lasat-o sa cam fac ce a vrut iar acum cred ca-i este cam greu sa revina la programul ei...

Alina - noi ne-am simtit ff bine la Nisipuri, sa stii ca acolo merg foarte multi nemti si la hotelul unde am stat noi erau cam 70% germani. Ioana, nepoata mea mai mare, abia in toamna asta va merge la scoala.
Vacanta frumoasa la mare, sper sa aveti parte de vreme calda..
Nina - nici eu nu am reusit sa vad pozele
Katty - bun venit lui Andrei acasa si distractie frumoasa impreuna
Sanzi - ai dreptate, frumosi copii
Nicoleta - zilele trecute am fost si eu la medic pentru a intreba de analize, mi-a spus ca cei care au mai fost la gradi nu au nevoie decat de o adeverinta de la medicul de familie.
Noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Va salutam si noi in graba din pacate...
Asteptam musafiri si ne pregatim de parc...
Dimineata am fost la inot si David iar a facut pluta...

Fiecare dimineata e un nou inceput

Sinzi, Radu si David bomba pisaloaga



varsta David

poze David



De-ale lui David[/size=1]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Deci montessori se bazeaza pe capacitatea copilului de a asimila in cel mai natural mod posibil adica prin practica cu cele mai simple si de baza "jucarii" care sa ii dezvolte capacitatea de a acumula si depozita infromatii independent.

Adica, echipamentul didactic consta in lucruri cat mai practice care il stimuleaza si il invata sa manipuneze obiecte, femonene, numere si cifre ca atare...

Dimineata ne strangem in cerc (stam pe jos cu picioarele incrucisate) pe un cerc desenat pe covor, se canta prezenta (de obicei cand ne adresam copiilor o facem mereu melodios, sau folosim un instrument muzical sa le atragem atentia) si ei raspund fie in engleza, fie in spaniola sau franceza.
Avem 30 de copii cu varsta intre 3-6 ani care lucreaza impreuna (cei mici acumuleaza cu mai mare usurinta informatii prin imitatia unui copil mai mare si nu a unui adult) si suntem 3 educatoare.
Dupa prezenta jucam un joc (tot in cerc) apoi stabilim ziua, luna, anul, cantam imnul si un juramant de pace si ocrotirea planetei (e tare dragut) invatam sa salutam in mai multe limbi...apoi un cantecel despre dragoste (in limbajul semnelor - de fapt de cateva ori pe saptamana prezentam cateva expresii in limbajul semnelor)...apoi una dintre noi prezinta o lectie.
Dupa asta, copii sunt liberi sa isi aleaga fiecare ce activitate vor sa faca (iar 3 dintre ei pe rand pot sa isi ia gustarea la masa speciala dedicata gustarii de dimineata). Ii lasam sa isi aleaga orice activitate vor (daca sunt nehotarati ii ajutam noi sa aleaga ceva)...In general stiu singuri ce sa faca, sau invata de la cei mai mari, noi doar ii indrumam si ii incurajam sa se descurce singuri.
Activitatile sunt in jur de 300, fiecare are tavita proprie pe care copiii si-o duc la masa sau pe un covoras pus pe jos (daca au nevoie de materiale suplimentare isi iau singuri) si dupa ce termina strang dupa ei.
Activitatile sunt impratite pe materii, si consta in (aleatoriu le spun) cu o lingurita transferarea unor bobite dintr-un castron in altul (exerseaza miscarea scrisului), bat cuie, pun rufe pe sarma (in miniatura), fac margele, puzzle, potrivesc imagini, picteaza (prin diferite metode - nu neaparat cu pensula), lucreaza cu eprubete, amesteca substante sa faca culori, fac baloane de sapun (isi prepara singuri totul), scriu dupa puncte, pun litera care lipseste, invata sa isi scrie numele (dupa tipare), potrivesc cuvinte si imagini, contruiesc un turn din 16 cuburi din ce in ce mai mici, sorteaza din 2 in 2 obiecte, sorteaza mic sau mare, sorteaza animale dupa specie, sau pe un plan aranjeaza animalele care traiesc pe uscat, in apa, in copaci, aranjeaza bile pe o sarmulita de la 1 la 10, fac puzzle cu glubul pamantesc, puzzle (in marime naturala) a unui schelet...ff multe "jucarii" de lemn, potrivesc dopuri la diferite sticle sau recipiente, leaga sireturi sau capse, sau nasturi...etc...sunt ff multe activitati...
Apoi iesim afara, unde sunt incurajati sa organizeze jocuri ...
Si tot asa....
Oricum e f interesant tot ceea ce fac acolo...si eu sunt ca si ei in multe actvitati pt ca le vad pt prima data...si ma minunez...

Gata...fug la culcare!!!!

Fiecare dimineata e un nou inceput

Sinzi, Radu si David bomba pisaloaga



varsta David

poze David


De-ale lui David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criss1902 spune:

Buana seara!

Sanzi - mi s-a parut foarte interesant ce ai scris despre activitati si ca urmare am sa incerc sa vad cum se descurca Ana cu ele. Te rog sa ne mai impartasesti si noua din activitatea ta , mai invatam si noi cate ceva..

Ana nu s-a intors decat de cateva minute de afara , de la joaca asa ca merg sa vad daca vrea ceva de mancare si apoi sa o pregatesc de culcare.

Noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Cris, se joaca singura afara? Sau in curte?
Si eu sunt tare incantata de gradinita asta (de fapt au si scoala pana in clasa a 8-a) si ma bucur ca David o urmeaza...
Ce nu imi place (ce sunt) ca nu ii invata deloc competitivi... dar suplimentam noi asta prin sport!!!!

Khristin, cum decurg la voi orele de inot?? Si cat dureaza? Si David merge la inot de 3 ori pe sapt, si deocamdata doar ii invata sa faca pluta, sa sara in apa, si putin miscarea bratelor...
Noi mai exersam cu el la piscina (ca oceanul e foarte sarat si il deranjeaza daca inghite apa) dar am vrea mai mult...
Deocamdata doar face pluta cateva minute - secunde...si nu il deranjeaza daca sta sub apa...si se poate ridica la suprafata dupa ce se arunca in piscina...
Ma intrebam oare de la ce varsta invata cu adevarat sa inoate (o prietena antrenoare de inot imi spunea ca nu mai devreme de 5-6 ani...si ca trebuie sa invete din prima "ca la carte" )

Katty, La multi ani sotului tau!!!! Si noi vom face in curand 4 ani de casatorie si va fi prima data cand sarbatorim impreuna ...

Ruxi, imi pare rau pt buza lui Bogdan...si cand ma gandesc ca de acum incolo cate vor mai fi!!! Eu am fost mereu cu ceva in gips sau plina de "bube" in copilarie...si acum mereu ma impiedic de cate ceva...si vad ca si David imi seamna!!!
Eu il duc pe DAvid la fast food, pt jucarii, si pt ca nu vreau sa ii interzic ceva de care sa fie atras mai incolo...Si ii ofer ce vrea sa manance...din fericire el e tare sclifosit...nu ii place mai nimic , decat sucul natural si cativa cartofi prajiti...asa ca il pot duce linistita!!!!

Am fugit si noi putin la plaja...
Am pus ceva poze noi cu David...
http://community.webshots.com/photo/553016457/2280018130087737923uKHDSN

Fiecare dimineata e un nou inceput

Sinzi, Radu si David bomba pisaloaga



varsta David

poze David

De-ale lui David

Atelierul Piticilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Servus.
Din pacate avem vesti proaste, Stefan a avut 3 scaune moi cu striuri de sange in ele... fara febra, fara varsaturi, cu stare buna... Am trecut prin tot felul de peripetii... Urgente... azi am dus la laborator analize... miercuri am rezultatul la coprocultura, azi inca 2, coproparazitologicul si unul care depisteaza sangele in fecale... Stefan este ok, sambata a avut 3 scaune, duminica unul...moi...urat mirositoare. Acum ia ceva pentru flora intestinala...imi scapa...si pentru scaunele moi... Uf, sunt terminata, am mari emotii cu analizele astea... Scaunul de dimineata nu mi s-a parut a avea nimic in el...sange adica...Este pe regim alimentar de vineri...a cam slabit...bea multe lichide...azi ii dau ceva paste cu branza...este vioi, nu acuza decat rara dureri de burtica...
Of! SunT asa de suparata...
Am citit ce ati scris insa nu prea am timp sa raspund, imi pare rau ca si alti copilasi au avut mici accidente.
Revin, sper cu vesti bune.
Nicoleta

Mergi la inceput