Copilasi din 2002 (26)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

quote:
Originally posted by ruxij

Gabriela, pentru ce clasa e lista aceea de cuvinte? Merci pentru informatii.



copilul avea 5 ani si era in kinder... anu asta a implinit 6 si acum in septembrie e in cls I.
Temele erau sa scrie cuvinte, sa traga lini de la cuvant la poza kitten spre un pisicut mic mic, horn spre un clanxon... sa coloreze sa silabiseasca cuvintele in scris... cam asta ma vauzt pe temele lui.
La mate la fel, sa scrie cifrele, sa traga liniute d ela 3 la 3 obiecte...
Nu sunt grele deloc temele pt kinder



Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
www.dotphoto.com/MemViewAlbum.asp" target="_blank">1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow.
- Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

Modele de teste pt pitici de KINDERGARTEN:
www.tampareads.com/skills/kindergarten/test-html.htm" target="_blank">KINDERGARTEN SKILL TEST
www.covenanthome.com/kready.htm" target="_blank">Kindergarten
Readiness Exam

Al doilea test ar fi interesant sa il faca mamicile cu pitici de 4 ani.. cei cu pitici de 3 ani .. hmmm nu situ ce sa zic, al meu are 3 inca, l-as incerca si eu... daca mai sunt si alti doritori asteptam rezultate.. ce ziceti, vreti?

si o zi superba



Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
www.dotphoto.com/MemViewAlbum.asp" target="_blank">1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow.
- Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

F. interesant. Cred ca s-ar putea sa ii testeze la gradinita si la noi, luni, parca asa scria in scrisoarea de o primii. Cred ca ii vor testa ca sa vada cum ii imparte in clasa aia pe nivele. Daca le da vreun test si aflu de el, va zic ce i-a intrebat. Desi pe mamicile din Ro cred ca s-ar putea sa nu le intereseze, ca in Romania e diferit.

Eu ma intreb aici de ce nu fac adunari la matematica? Doar asta cu numerele... Eu cand eram mica tin minte ca ne punea trei mere plus patru mere si d'astea asa, pe un panou. Aici mi se pare ca stau slab cu matematica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

ptiu sacait e julian nu vrea nimic astazi cu mine, e suparat ca di ce nu l-am dus pe el prima data in park...
ruxij aici sunt calculatoare.. copii de cls I folosesc calculatoru la adunari si scaderi si imultiri si impartiri... sa sti ca la J la gradi mai fac pe creioane adunari (cam asa merge treaba : cate creioane ai Julian - 5 "le numara si da raspuns", ii ia doua din ele si zice dar acum cate ai "iara numara si zice 3") la adunari la fel.. dar nu se pune baza pe mate deloc aproape.



Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
www.dotphoto.com/MemViewAlbum.asp" target="_blank">1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow.
- Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miraklucker spune:

Buna si de lam ine...la ore asa tarzii, pentru mine!!....dimineta la 6 Selin imi da desteptarea.
Citeam si eu de copilasii vostri, aici la gradi nu fac nimic, cel putin asa imi spun prietene mele cu copilasi mai mari, nici macar o poezie nu invata, dar-mite litere si cifre. David a venit mai zilele trecute cu o foaie cu alfabetul scris pe ea, dar nu era scris de el....cel putin nu singur.....suntem abia la scris numele si politie, .
Dupa cum va spuneam i-am facut tort pe cand s-a intors de la gradi, dar era asa de obosit, de nu te puteai intelege cu el.....i-a zis la bunica-sa la telefon ca n-a primit nimic de ziua lui......tata-tu a venit acasa cu un ditamai gipul cu pedale, la care i-a facut binenteles imediat rodajul!!......oricum i-am promis ca-l vom duce la un parc de distractii pe cand s-o indrepta vremea!
Alina, deocamdata 1-2 luni vine matusa mea la mine, s-a anuntat mai demult ca vrea sa vina in toamna aici, apoi poate mama sau daca nu sau o-pair sau pe cineva din Ro......ma falimenteaza daca trebuie sa-i duc pe toti 3 la cresa toata saptamana.
tu ce faci??? lucrezi?, ai incercat sa-ti dai examenul de echivalare?....cu Dana mai vorbesti?....ea si-a luat practicul dar nu spera ca-si va lua si teoria.....a, si stii ca vine si la ea barza in ianuarie?
Gabriela m-am uitat si eu peste testele alea......dar cum eu n-am habar de engleza.......si felicitari pentru carnet!
Nicoleta sa auzim vestea cea buna cat mai repede!
va pup , noapte buna!


Mira mami de DAVID (15.08.2002), DARIA(20.11.2004) si SELIN (07.02.2006)

POZE CU NOI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Am gasit salteluta...mersi mult!!!

REvin ca tre sa fug

Fiecare dimineata e un nou inceput

Sinzi, Radu si David bomba pisaloaga



varsta David

poze David



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

quote:
Originally posted by miraklucker

Buna si de lam ine...la ore asa tarzii, pentru mine!!....dimineta la 6 Selin imi da desteptarea.
Citeam si eu de copilasii vostri, aici la gradi nu fac nimic, cel putin asa imi spun prietene mele cu copilasi mai mari, nici macar o poezie nu invata, dar-mite litere si cifre. David a venit mai zilele trecute cu o foaie cu alfabetul scris pe ea, dar nu era scris de el....cel putin nu singur.....suntem abia la scris numele si politie, .
Dupa cum va spuneam i-am facut tort pe cand s-a intors de la gradi, dar era asa de obosit, de nu te puteai intelege cu el.....i-a zis la bunica-sa la telefon ca n-a primit nimic de ziua lui......tata-tu a venit acasa cu un ditamai gipul cu pedale, la care i-a facut binenteles imediat rodajul!!......oricum i-am promis ca-l vom duce la un parc de distractii pe cand s-o indrepta vremea!
Alina, deocamdata 1-2 luni vine matusa mea la mine, s-a anuntat mai demult ca vrea sa vina in toamna aici, apoi poate mama sau daca nu sau o-pair sau pe cineva din Ro......ma falimenteaza daca trebuie sa-i duc pe toti 3 la cresa toata saptamana.
tu ce faci??? lucrezi?, ai incercat sa-ti dai examenul de echivalare?....cu Dana mai vorbesti?....ea si-a luat practicul dar nu spera ca-si va lua si teoria.....a, si stii ca vine si la ea barza in ianuarie?
Gabriela m-am uitat si eu peste testele alea......dar cum eu n-am habar de engleza.......si felicitari pentru carnet!
Nicoleta sa auzim vestea cea buna cat mai repede!
va pup , noapte buna!


Mira mami de DAVID (15.08.2002), DARIA(20.11.2004) si SELIN (07.02.2006)

POZE CU NOI


Mira draga,
Chiar asa,cum nu fac nimic la gradi?
Fiica-mea tocmai a incheiat primul an de gradinita si suntem multumiti.A invatat o multime de cintecele si mii de chestii noi din proiectele pe care le-au facut tot anul.Noi primim acasa,in fiecare saptamina,programul cu se face in saptamina aceea.
Au avut si serbare in sfirsit de iunie,o sceneta draguta,copilasii au avut diverse roluri,fiica-mea a fost printesa.

Stii ce te rog,trimite-mi numarul Danei,cind am vorbit cu ea,l-am scris dar nu-mi amintesc unde.Mama mia,si cit l-am cautat!Eu i-am scris mail dar nu am primit raspuns,poate au schimbat adresa.Ma bucur mult ca vine bebe si la ea,stiu ca isi dorea mult si de-acum e si cazul,nu?!
Ce fac eu?!Fac bine !Am fost in 2 august la un interviu la Univ si din septembrie incep(iti scriu in pm detalii),deocamdata nu strig in gura mare pina nu vad toate formalitatile cu acte rezolvate.Intre timp m-am facut si cetatean german,alt teanc de acte de schimbat ...

Noapte buna,dragi mamici!




Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Felicitari Alina! Care e domeniul tau?

Mira, bravo lui tati pentru asa cadou frumos si sa il stapaneasca sanatos David, sa se distreze cat mai mult!

Revendind la gradi. Aici nu invata nici o poezie si nici cu cantecelele nu se omoara. Doar cu citit, scris, matmaticit (cu numere), lucru manual (fac tot felul de prostioare), puzzles si ora pe computer (ce or face ei acolo...).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

pt cei ce nu stiu eng.. traducere test numaru 1:
- spune literele mari dupa cum urmeaza (le vedeti sc in test)
- spune literele mici dupa cum urmeaza (le vedeti in test)
- spune sunetele dupa cum urmeaza (le vedeti in test ... pune dgetu pt B si spune litera aceasta se spune buh... pune degetu pe C si spune litera aceasta se spune...)
- citeste culorile scrie pe litere (le scrieti in ro pt ei, nu au cum sa le stie in eng... julian nu le stie toate sa le "citeasca" )
- citeste cifrele scrise in litere (la fel trebe scrise in ro... nici aici nu le stie toate julian)
- recunoaste ce forma are figura (le vedeti in test)
- numara de la 1 la 30 singur
- spuen zilele saptamani (julian nu le stie toate)
- spune lunile in ordine (julian nu le stie toate)
- stie data nasteri (o stie)
- stie adresa (nu o stie)
- stie nr de tel (il stie)



Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
www.dotphoto.com/MemViewAlbum.asp" target="_blank">1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow.
- Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Nicoleta am vazut si eu pozele voastre din vacanta!!! Ati calatorit nu gluma!!! Cum v-ati descurcat in masina?? Stefan mananaca la drum lung??


Lucia ce mai face Liviu?? Inca nu am primit pozele cu noi 4...sper ca in curand!!!!


Ruxi, si aici tot de la 5 ani impliniti in sept ii primeste la scoli publice...dar sincer nu prea ma atrag...trebuie sa il dau numai la ceea de care apartin , si nu e buna deloc asta de aici...Oricum mai are muuuult pana face el 5 ani...si ii are in feb...

Mira, asteptam poze de la petrecere si cu tortul, dar mai ales cu masina cu pedala!!! Si eu as fi optat pt masina cu baterie, dar sotul e de principiu sa puna osu la treaba si sa dea la pedale!!!!

Gabb, si eu sunt interesata de teste!!!!

Ah..azi am uitat de inot!!! Trebuia sa reincepem orele de inot...si am uitat!!!...dar am avut destule pe cap....

Am fost la sedinta cu profesorii la gradinita, si l-am luat pe David cu mine (ca nu am cu cine sa il las) si a facut circ pe acolo...nu a stat potolit deloc, a scos o gramada de materiale pregatite pt scoala (bine ca eram intr-o clasa de copii mari si nu pre-k cu jucarii), a desenat si biroul...

In fine...mi-a placut ce a spus directoarea (si own-erul) scolii...(apropo de citit si scris) ca scopul lor nu este sa ii faca sa citeasca si sa scrie cat mai devreme ca o competitie pentru ca nu au de castigat nimic din asta si nici nu ii face mai inteligenti, ci sa le contruiasca personalitatea pe care o au, sa se raporteze la inclinatiile fiecarui copil in parte si sa le foloseasca la maxim!!!

Si clasa in care va fi David e superba (de fapt si in care voi fi eu)...au niste jucarii extrem de interesante...
Eu mi-am prins urechile in elesi ca exemplu: un cub de lemn cu tot felul de cuburi de lemn mai mici inautru de diferite forme...tu trebuie sa umplu cubul in asa fel incat sa nu lasi spatiu liber...tot felul de jocuri de potrivit, de indemanare, limbaj, vizulizare in spatiu, jocuri de rol, matematica...

In prima saptamana tema va fi (pt 3-6 ani, pt ca toti copii sunt in aceiasi clasa, dar se lucreaza la diferite nivele) rasele umane...si aveau materiale si tot felul de imagini din toata lumea...

Fiecare dimineata e un nou inceput

Sinzi, Radu si David bomba pisaloaga



varsta David

poze David



Mergi la inceput