Calculul datei nasterii

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nicolcris22 spune:

Marisan -calculatorul da varsta fatului dupa ultima menstruatie, daca iti arata 7 saptamani, de fapt bebele are 5 saptamani daca ai un cilcu regulat.
Eu am 23 saptamani de la U.M. dar de fapt bebele meu are doar 21 saptamani deoarce conceptia s-a facut la aproximativ 14 zile. Eu am noroc ca am un ciclu regluat.
Si pe mine ma uimeste faptul ca pana acum toate ecografiile imi aratau varsta dupa ultima menstruatie.Dar am obs ca doctora baga in calculator aceleasi date. Desi eu am un cilcu care vine intre 26-29 zile doctora a zis ca e de 28 si ca e regulat...desi nu-mi venea mereu la 28!Mama zice o vorba: "tine minte cand ai ramas, data pe care o stii tu ca si contact neprotejat" dar nu e asa simplu pt ca ziua in care am fost cea mai fertila, nu e neaparat ziua in care am ramas.Ziua cea mai ferila a fost 5 mai, asa ca pot naste pana pe 5 februarie. Si calculatorul imi da ca DPN 27 ianuarie. Interesant!!!Totusi tine si de bebe, dk e mai dezvoltat, mai mare, stiu cazuri cand s-au nascut mai repede, cam cu 3 saptamani pt ca erau mai mari.

23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greenfrog spune:

In cazul meu dupa UM data nasterii ar fi 9 martie iar ultima ecografie a indicat 25 februarie. Doctorita ne-a spus ca in general se tine cont dupa ce indica datele ecografice si ca nu e nimic in neregula daca bb e mai mare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulse spune:

pot sa va intreb ceva? la primul control ginecologic si primul eco mi s-a spus ca sarcina este de 12 saptamani. am vrut sa-mi calculez data nasterii copilului dar problema mea este ca ultima menstruatie am avut-o in iunie si eu eram deja insarcinata in cam in 2 saptamani... daca eram insarcinata de ce mi-a mai venit? si cum calculez acum?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfy_12 spune:

Citat:
citat din mesajul lui dulse

pot sa va intreb ceva? la primul control ginecologic si primul eco mi s-a spus ca sarcina este de 12 saptamani. am vrut sa-mi calculez data nasterii copilului dar problema mea este ca ultima menstruatie am avut-o in iunie si eu eram deja insarcinata in cam in 2 saptamani... daca eram insarcinata de ce mi-a mai venit? si cum calculez acum?

Eu zic sa astepti pana la urmatorul control sa vezi cum evolueaza cresterea bebelusului...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanka80 spune:

fetelor vin si eu cu o intrebare poate reusiti sa ma luminati. stiu exact data ultimei mele menstruatii si cu calculatorul de aici aveam o data pobabila a nasterii in martie. la ultimul eco, morfo fetala dupa toate masauratorile dr spune ca e mai mare fetita cu 1 saptamana si 3 zile. deci cine ma lumineaza sa imi spuna daca e posibil asa? cand eu stiu sigur ca nu a fost conceput bebe inainte de menstruatie

"Cand traiesti cu Dumnezeu gasesti fericire si in nenorocire"-Sfantul Tihon Zadon
28+ - Maria-Emilia
http://community.webshots.com/album/575239850kJqaRO
*mamica unui fluturas*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanka80 spune:

mi-am amintit de o prietena ca la fel stia sigur data ultimei menstruatii si cand a calculat DPN avea o data. dr a insistat ca bebe e mai mare si a programat-o pt cezariana si copilul era prematur cu 3 saptamani

"Cand traiesti cu Dumnezeu gasesti fericire si in nenorocire"-Sfantul Tihon Zadon
28+ - Maria-Emilia
http://community.webshots.com/album/575239850kJqaRO
*mamica unui fluturas*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emma_83 spune:

Buna fetelor, eu sunt proaspat utilizator, si am o nedumerire...dupa datele calculatorului, ar fi trebuit sa fi nascut deja..dar bb se incapataneaza sa iasa. Calculatorul imi indica data nasterii 7 decembrie, medicii - 9. Dar nu s-a intamplat nici dupa o socoteala, nici dupa alta.. Ce puteti sa-mi spuneti...oare cat poate sa mai dureze?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karin25 spune:

Buna Ema Eu am o prietena care a asteptat cam 2 sapt peste ce i-a indicat calculatorul si peste ce i-au indicat medicii. BB vine doar atunci cand e pregatit. Daca faci monitorizare destul de des nu ai de ce sa te ingrijorezi! Multa bafta si nastere usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioannoula spune:

Am facut si eu calculul si mi-a iesit la fel. nici eu nu am inteles de ce se calculeaza asa...Ca doar nu am ramas in ziua ciclului..:| Saptamana viitoare intram in 4 luni. Oricum calculatorul e facut sa iti dea o idee...cam care ar fi data nasterii. Bebe vine cand vrea el. Am o prietena care i-a zis doctorul ca vine pe 14 si a venit pe 20.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisuletzul spune:

Buna burtici si burticute
eu sunt micuta pe aici....am doar 5 sapt si 4 zile si voi naste pe 8 dec ....si dupa calculator si dupa spusele medicului...deocamndata!!!
va pup si multa sanatate!!!!

5+

Mergi la inceput